Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ticaret Borsaları Konseyi toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcı..

2

Image

'Nefes kredisine başlamak istiyoruz'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini en kısa sürede başlatmayı istediklerini belirtti..

3

Image

UMURTLARIMI KORUYORUM’
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomide bir nebze toparlanma görüldüğünü bu nedenle 2020 yılıyla ilgil..

4

Image

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’
Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme rakamları konusunda, Türkiye’ye mahcup olduğunu söyleyerek, “Geçe..

5

Image

‘YANILDILAR’
Ünlü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin ekonomik anlamda pek çok kuruluşu şaşırttığını belirterek, IMF ve Dünya Bankası’nın ülkemizle ilg..

6

Image

54 MİLYON Dolar ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yılın ilk iki ayında Afyonkarahisar’dan 54 milyon dolarlık ihracat yapıl..

7

Image

Tekstil fabrikası kiralandı
Çobanlar Belediyesi’nin yaptığı tekstil fabrikası binası, yıllık 186 bin liraya kiraya verildi..

8

Image

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı
MÜSİAD Genel Merkez Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi tarafından Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya MÜSİAD Afyon ve..

9

Image

AFSİAD yönetimi ziyaret turuna çıktı
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretlerine devam etti...

10

Image

‘HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Sayın, Afyonkarahisar’ı daha fazla geliştirmek için hep beraber çalışacaklarını söyled..

11

Image

Karakaş, Aldırmaz’ı ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti...

12

Image

İnşaat maliyet endeksi arttı
TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 10,76, aylık yüzde 1,01 arttı...

13

Image

Afyon’a neden az hibe verildi?
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Afyonkarahisar’a diğer illere nazaran daha az hibe verilmesini..

14

Image

‘Girişimci sayısı arttırılmalı’
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) senato kararıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Dokto..

15

Image

50 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, ilçeye bir firma tarafından 50 milyon Euro’luk yatırım yapılacağını ve bu yatırımın ilçedeki işsizliğin önüne..

16

Image

Ürün Takip Sistemi anlatıldı
Tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerinin takibi için kurulan Ürün Takip Sistemi hakkında, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Sağlık Bakanlığı Türki..

17

Image

‘İnsanlara iş bulmak zorundayız’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) toplantısına katılarak Türkiye ve..

Biz de üretim yapalım istiyoruz | Gazete3.com.tr
Image

Biz de üretim yapalım istiyoruz


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yerli ve milli otomobil heyecanının tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini, bu doğrultuda otomobil parçaları ile yan sanayi ürünlerinin başta Afyonkarahisar olmak üzere Anadolu şehirlerinde üretilmesini istediklerini belirtti.
  EKONOMİ    28.12.2019 09:20:51

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2019 yılı aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yerli ve milli otomobille ilgili görüşlerini paylaşan Serteser, “Bununla birlikte yerli ve milli otomobilin oluşturduğu heyecanın tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini, otomobilin bazı parçaları ve yan sanayi ürünlerinin başta ilimiz olmak üzere Anadolu şehirlerinde üretilmesini diliyoruz. Malumunuz olduğu üzere bugün, asgari ücret miktarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 2.943 lira, net 2.324 lira oldu. Böylece asgari ücret, 2019 yılına göre yüzde 15,03 oranında artmış oldu. Şunu vurgulamadan geçemeyeceğim: Hiçbir işveren, çalıştırdığı işçinin kötü şartlarda yaşamasını istemez; işveren, işçinin hayat kalitesinin arttığında iş kalitesinin de artacağını bilir. Bununla birlikte işverenin de ayakta durabilmesi, hizmet ya da mamulün üretimini sürdürebilmesi için asgari şartların yerine gelmesi gerekir.” dedi.
“TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ AZALDI”
Tüketici güven endeksinin bir önceki aya göre azaldığını kaydeden Serteser, “Malumunuz olduğu üzere Türkiye İstatistik Kurumu, her ay işsizlik verisini açıklıyor. TÜİK’in açıkladığı son işsizlik rakamına göre Türkiye'de işsizlik oranı eylülde, geçen yılın aynı ayına göre 2,4 puan artışla yüzde 13,8 oldu. İşsiz sayısı ise 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin oldu. 4 buçuk milyon işsiz, bizim gibi genç nüfusa sahip bir ülke için oldukça büyüktür. Yine TÜİK’in verilerine göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre azaldı. Bu durum, piyasalarda durgunluk olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomideki durgunluğa rağmen ülkemiz hakkında açıklanan 2020 yılı büyüme tahminleri olumlu yöndedir. Meselâ AB Komisyonu’nun 2019 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu'nda, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,1, 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceği tahmini yer aldı.” şeklinde konuştu.
“BÜYÜME TAHMİNİNDE İYİLEŞTİRME YAPILDI”
Türkiye’nin büyüme tahminlerinde uluslararası kuruluşlar tarafından iyileştirme yapıldığını söyleyen Serteser:“Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olan OECD’nin Kasım Ayı Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda ise Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yüzde -0,3'ten yüzde 0,3'e yükseltirken 2020 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 1,6'dan 3,0'a çıkardı. Raporda; Türk ekonomisinde büyümenin son aylarda toparlandığı, hükümetin sağladığı teşviklerin iç talebi tahmin edilenden daha fazla canlandırdığı, TL'deki değer kaybının da ihracatı desteklediği vurgulandı. Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's için araştırma yapan Moody’s Investors Service’in “Global Makro Görünüm Raporu”nda, Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi için yapılan tahmin iyileştirildi” diye konuştu.
YÜZDE 5 BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR
TOBB’un 2020 yılı Türkiye büyüme tahmininin yüzde 5 olduğunu kaydeden Serteser, “Rapora göre ülkemizin büyüme oranı tahmini 2019 için yüzde eksi 2'den yüzde 0,2’ye; 2020 için de yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu yöndeki öngörüsü ise 2020 yılında yüzde 5 büyümedir. Bu öngörünün gerçekleşmesi için iş dünyası var gücüyle çalışmaya hazırdır. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparken; politika faizi, yıl başında bulunduğu yüzde 24 seviyesinden yüzde 12'ye indi. Bu durum, ekonomide toparlanma eğilimi olduğunu gösteriyor. İsteriz ki faizler daha da düşsün ve ekonomi, yatırımlarla daha da büyüsün.” ifadelerine yer verdi.
“SIKINTILARI DİLE GETİRDİK”
Irak’la yumurta ihracatının durması nedeniyle yaşanan sıkıntılar hakkında görüşme yaptıklarını kaydeden Serteser, “Malumunuz olduğu üzere yumurta sektörü, Irak’a ihracat yapmakta sıkıntı çekiyor. Nisan ayından bu yana yumurtacılarımız, Irak’a yumurta satamıyor. Biz, bu çerçevede Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ile Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu odamızda ağırladık. Irak’ın Ankara Büyükelçisi’ne, yaşanan sıkıntılar hakkında bir dosya da takdim ettim. Sayın Büyükelçi, Sayın Bakanımız Eroğlu’nun daveti üzerine ilimize geldi; Sayın Bakanımız Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz hafta, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak’ı odamızda ağırladık. Sayın bakan yardımcımıza, ilimizde farklı sektörlerin yaşadığı sorunları aktardık. Sayın bakan yardımcımızdan bahsettiğimiz konuların takibi sözünü aldık.” dedi.>>>Gazete3

  EKONOMİ    28.12.2019 09:20:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..