Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ağustos ihracatı 27 milyon 370 bin dolar

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın ağustos ayı ihracatının 27 milyon 370 bin dolar o..

2

Image

‘Kendi hikayenizin kahramanı olun’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarını tebrik ederek, öğrencilere tavsiyede bulunarak, “Başkasının değil, ken..

3

Image

Tescilli ürün sayısı 206 oldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda/Borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206’ya, tescil başvurusu yapı..

4

Image

Kadın Kültür Evi projeleri hızla devam ediyor
Afyonkarahisar için vizyon projeleri hayata geçirmek için büyük gayret sarf eden Vali Gökmen Çiçek, kadınlar için adeta bir nefes alma merkezi olacak ..

5

Image

AVŞAR Emaye yeni istihdam kapısı açıyor

450 çalışanı ile Afyon ilimizin istihdam, ihracat ve katma değerli üretim alanında önde gelen şirketlerinden Avşar Emaye A.Ş dünyada yaşanan pand..

6

Image

Sanayide kapasite yükseldi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Haziran 2020’de onaylanan kapasite raporu sayısı Haziran 2019’a (2.600 adet) göre %36,6 (952 adet..

7

Image

Ticaret Borsaları Konseyi toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcı..

8

Image

'Nefes kredisine başlamak istiyoruz'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini en kısa sürede başlatmayı istediklerini belirtti..

9

Image

UMURTLARIMI KORUYORUM’
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomide bir nebze toparlanma görüldüğünü bu nedenle 2020 yılıyla ilgil..

10

Image

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’
Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme rakamları konusunda, Türkiye’ye mahcup olduğunu söyleyerek, “Geçe..

11

Image

‘YANILDILAR’
Ünlü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin ekonomik anlamda pek çok kuruluşu şaşırttığını belirterek, IMF ve Dünya Bankası’nın ülkemizle ilg..

12

Image

54 MİLYON Dolar ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yılın ilk iki ayında Afyonkarahisar’dan 54 milyon dolarlık ihracat yapıl..

13

Image

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı
MÜSİAD Genel Merkez Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi tarafından Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya MÜSİAD Afyon ve..

14

Image

Tekstil fabrikası kiralandı
Çobanlar Belediyesi’nin yaptığı tekstil fabrikası binası, yıllık 186 bin liraya kiraya verildi..

15

Image

AFSİAD yönetimi ziyaret turuna çıktı
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretlerine devam etti...

16

Image

‘HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Sayın, Afyonkarahisar’ı daha fazla geliştirmek için hep beraber çalışacaklarını söyled..

17

Image

Karakaş, Aldırmaz’ı ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti...

UMURTLARIMI KORUYORUM’ | Gazete3.com.tr
Image

UMURTLARIMI KORUYORUM’


Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomide bir nebze toparlanma görüldüğünü bu nedenle 2020 yılıyla ilgili umutlarını koruğunu belirtti
  EKONOMİ    09.03.2020 10:34:59

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Afyonkarahisar Ekonomi Konferansı”nda, iş dünyası ile bir araya geldi. Konferansa ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çay Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kaygısız, TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan, Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, TOBB Afyonkarahisar Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları üyeleri, Meslek Komiteleri’nin üyeleri, çok sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.

“30’A YAKIN EĞİTİM VE
SEMİNER PLANLIYORUZ”

Konferansın açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Biz ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimimizi açıkladık. Bugünkü Afyonkarahisar Ekonomi Konferansımız da bu etkinlik takvimi içinde yer alıyor. Bu yıl, her ay en az iki adet olmak üzere 30’a yakın eğitim ve seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Eğitimlerimiz, üyelerimizin talepleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Değerli dostum Emre Alkin Hocamız, bizi kırmadı, Odamız’a geldi. Bugün bize ekonomi hakkındaki öngörülerini anlatacak. Kendisine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

“EKONOMİDE TOPARLANMA VAR”

Serteser’in ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Emre Alkin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın misafirperverliği için teşekkür ederek sözlerine başladı. Alkin, “Türkiye, 2018’in Ağustos ayından sonra yaşadığı kötü dönemi atlatıyor. Türkiye toparlanıyor. 2019’un ilk iki çeyreği kötü geçti, ama sonrasında toparlanma hissedildi. 2020 için umutlarımı koruyorum” dedi. İş insanları ve sanayicilerin Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesi için önemli gayretler gösterdiğinin altını çizen Alkin, salondaki iş dünyası temsilcilerine seslenerek “Sanayi üretimi toparlandı. Allah sizden razı olsun. Türkiye’nin gülen yüzü oldunuz” diye konuştu.

“NİSAN’A KADAR BİTMEZSE DÜNYA
EKONOMİSİ OLUMSUZ ETKİLENİR”

Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs’ün Nisan ayına kadar etkisini yitirmemesi hâlinde dünya ekonomisinin bu salgından olumsuz yönde etkileneceğini belirten Alkin, “Günümüzde kriz gelişmekte olan ülkelerden değil, gelişmiş ülkelerden gelecek. Çin, bizim rakibimiz; ama aynı zamanda ayakta durmasından faydalanacağımız bir ülke. Ülkemizin ekonomisi hakkındaki öngörülerim, aslında Yeni Ekonomi Programı ile örtüşüyor. 2020 yılı büyüme rakamı tahminim yüzde 4-yüzde 5 arasında. İşsizlik öngörüm, yüzde 11-12 arasında. Enflasyon, şu andaki duruma göre yüzde 10,5-11,5 arası olur. Ancak bir parantez var. Koronavirüs, etkisini devam ettirirse dünyada yaşanacak küçülme, bizim de büyüme, enflasyon, işsizlik gibi hedeflerimizi etkileyecektir” yorumunu yaptı.

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ
ÜZERİNDE DURULMALI”

Üniversite-sanayi işbirliğinin üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini kaydeden Alkin, “Bir Türk bilim insanı 5G teknolojisi hakkında bir buluş yaptı. Bu buluş sayesinde sağlık harcamalarının 5G teknolojisi kullanılarak düşürülmesi planlanıyor. Dolayısıyla üniversite-sanayi işbirliğini önemsememiz gerekiyor. Sizden ricam, ‘Ar-Ge’ hakkında yoğunlaşan bilim insanları ile çalışmanızdır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE 574 BİN SOSYAL
MEDYA FENOMENİ VAR”
“Türkiye’de 574 bin sosyal medya fenomeni var” diyen Alkin, “Bu sosyal medya fenomenlerinin çoğu 18 yaşının altında, anne ve babalarına para kazandırıyorlar. Gençler ekonomiye ve hayata çok farklı bakıyor. Meselâ bir bankacı olup da bankacılık yapmak yerine plates salonu açanlar var. Gençler, iş yerlerinde iş ile ilgili düşüncelerini özgürce söylemek ve uygulamak istiyor. Ekonomi üzerinde düşünürken gençleri de anlamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRK HALKI ÇÖZÜM ODAKLIDIR”

Alkin, “Türk halkı çözüm odaklıdır. Otoriteyi sever, umutludur, pozitiftir. Güçlükleri yenmesini bilir. Dolayısıyla umudumuzu koruyoruz” dedi. Alkin, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Ekonomide itibar çok önemlidir. Afyonkarahisar da itibarlı bir şehir. Ben İstanbul’da döndüğümde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’ni öveceğim. Çünkü hem Ticaret ve Sanayi Odamız, hem Üniversitemiz gurur duyulacak işlere imza atmış. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” Öte yandan, konferanstan önce ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ile Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Prof. Dr. Emre Alkin’e Afyon Mermeri’nden yapılmış gemi-saat hediye etti.>>>Alkan Kurt


  EKONOMİ    09.03.2020 10:34:59

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..