Öne Çıkan

15

1

Image

Erenler’de kafe yangını
Afyonkarahisar’da Erenler Mahallesi’nde bir kafede çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı...

2

Image

‘DNA Barkodlaması önemli bir hale geldi’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından ‘DNA Barkodlama’ paneli düzenlendi. Düzenlenen pane..

3

Image

İl Başkanı 23 Aralık’ta belli oluyor
Merhum Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi, 23 Aralık 2018 Pazar günü Afyonkarah..

4

Image

Afyon Eğitim Vakfı’na büyük destek
İstanbul Afyonkarahisarlılar Platformu tarafından Afyonkarahisar’da eğitim alanında yıllardır faaliyet gösteren ve geçtiğimiz günlerde bağış kampanyas..

5

Image

Süper Amatör Lig’de Salar, liderlik koltuğunu kaptı: 3-0
Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi’nde ilk yarının derbi maçı haftaya aynı puanla birinci ve ikinci sırada giren Bolvadin Belediyespor ile Salar Belediy..

6

Image

3 gün yağış, sonrası güneş
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, yeni haftanın Perşembe gününe kadar yağmur yağışıyla geçeceğini, daha sonra güneş..

7

Image

İkinci elde yaprak kıpırdamıyor
Ekonomik dalgalanmalar ve kış aylarının gelmesinden dolayı ikinci el oto satışlarında durgunluk yaşanıyor...

8

Image

Halkın sorunlarını bakanlara sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı’na engelli öğretmenleri, Adalet Bakanı’na mübaşirleri, Tarım ve ..

9

Image

‘Kararlılık başarıyı beraberinde getiriyor’
İl Bağımlılık ile Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da bağımlılıkla mücadele kapsamında sergilenen kararlı d..

10

Image

Gençlerbirliği zirvedeki yerini koruyor
Spor Toto 1. Lig’de haftalardır birinci sıradaki yerini koruyan Gençlerbirliği, geçtiğimiz hafta kendi evinde oynadığı Gazişehir Gaziantep maçında zor..

11

Image

Torbacı operasyonu
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü tarafından sokak satıcılarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda satışa hazır 19 paket halinde toplamda 301,16 gra..

12

Image

Anaokulu’ndan örnek proje
Bolvadin ilçesindeki 24 Eylül Anaokulu’nda bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan yardım kampanyası tamamlandı...

13

Image

Okuyan Şuhut Nefes Alıyor
Şuhut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ''Okuyan Şuhut Nefes Alıyor''projesi kapsamında bilgilendirme ve tanıtım toplantısı Şuhut Halk Eğitim Mer..

14

Image

‘Afyon zenginliklerini iyi öğrenin’

AKÜ Turizm Rehberliği öğrencileriyle bir araya gelen Arkeolog Ahmet Levent Zeybek, öğrencilere Afyonkarahisar’ın zenginliklerini iyi öğrenmeleri ..

15

Image

Recep Hazar Kirez’den 2 ALTIN MADALYA
Afyonkarahisarlı sporculardan Recep Hasar Kirez, Trabzon’da düzenlenen 11-12 Yaş Ulusal Gelişim Projesi Türkiye Finalleri’nde büyük bir başarıya imza ..

16

Image

OSB tapuları teslim edildi
Dazkırı Kaymakamı ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gökay İçen, mimari projesi tamamlanan iş yerlerinin tapularının teslim alınd..

17

Image

‘ONAYLANAN TEZLER Turnitin’e kaydedilmeli’

Techknowledge Eğitim Uzmanı Serdinç Kaya, AKÜ Merkez Kütüphanesi’nde verdiği seminerde onaylanan tezlerin Turnitin veri tabanına kaydedilmesi öne..

ABD’nin Suriye üzerinden planları | Alkan Kurt | Gazete3.com.tr
Image

ABD’nin Suriye üzerinden planları

Alkan Kurt
16.04.2018 10:35:31
Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere, Suriye’de Esad rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanmasını bahane ederek ülkedeki bazı noktaları Tomahawk denilen yeni nesil füzeleriyle vurdu. Saldırıyı ABD Başkanı Donald Trump duyurdu ve masum insanlara kimyasal silah kullanana bir ders verilmesi gerektiği için yapıldığı ifade edildi.
Bunun üzerine ilk harekete geçen ülke Rusya oldu. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı basın toplantısında bir hayli gergin ve sinirliydi. Yaptığı açıklamalarda bu gerginliği doğrular nitelikteydi. Zira ABD ve beraberindeki ülkelerin yaptığı bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Doğu Guta’ya yapılan saldırının araştırılma sürecinin devam ettiğini belirtti.
Lavrov’un bu açıklaması bana açıkça söylemek gerekirse samimi gelmedi. Kimyasal silahın kullanılmasının uluslararası hukuka aykırı bir durum olduğunu dünyadaki bütün ülkeler biliyor. Hal böyle iken Doğu Guta’daki saldırının çok öncesinde katil Esad rejimi Suriye’de sarin, klor gibi kimyasal silahları kullanarak binlerce masum insanın ölümüne sebep olurken ses çıkarmayan Rus yönetimi, ABD’nin saldırısına hukuk dışı bir olay olarak tepki vermesini Suriye’deki yaşanan katliamlara olan tepkisi dışında, beraber iş tuttuğu Suriye rejiminin zarar görmesinin bir sonucu olarak görüyorum.
Saldırının ardından pek çok ülkeden ABD’ye ve beraberindeki ülkelere, NATO ve dünyadaki pek çok ülkeden destek mesajları gelmeye başladı. Öte yandan Rusya ve İran ise yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, kınama mesajları yayınladı. Rus Devlet Başkanı Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda Rusya’nın, BM’ye sunduğu ABD’yi kınama tasarısı reddedildi. Rus ve ABD’li temsilciler arasında ciddi gerginlikler yaşandı. Sonuç olarak BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye üzerinden oluşan gerginliğin azaltılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Bu gelişmelerin ortaya konulduğu bir ortamda Türkiye’de sessiz kalmadı. Türkiye, Esad rejimine karşı yapılan bu saldırıyı büyük bir olgunlukla karşılayarak, daha önceden yapılması gerektiğini hatta geç bile kalındığını ifade etti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte bütün dünyaya Esad rejiminin kimyasal gazlarla masumların canına kıydığını defalarca söylediğini hatırlattı. Sonuç olarak Türkiye’nin dediği oldu ve Esad rejiminin kimyasal silah kullanarak masumları katlettiği tescillenmiş oldu. Zira Suriye’ye füze atan devletlerin başkanları yapılan saldırının geçici olduğunu, Esad rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullanırsa harekatın devam edeceğini ifade ettiler.

Tüm bu gelişmelere rağmen, ABD’nin Suriye’ye saldırmasının altında başka sebeplerde var. ABD’nin attığı füzelerin yeni üretim, yeni nesil silahlar olduğu tespit edildi. ABD yıllardır bölgede yüksek oranda silah satıcısı konumunda bir ülke. Özellikle bölgedeki ülkeleri yıllardır İran’la korkutarak yüklü oranda silah satışı yapıyor. Bölgede silah üreten başka bir güce karşı tahammülü de yok. Saldırının esas sebebinin bu olduğu düşünülürse, esasında ABD’nin de Esad rejiminin yaptığı insan katliamlarını önemsemediği de ortaya çıkıyor.

Saldırının bir başka sebebi ise ABD’nin bölgedeki emelleri. Körfez Savaşı’nda, Irak’a karşı koalisyon oluşmasında başrol oynayan ABD, savaş sonrasında Irak’ın yıllardır nükleer silah ürettiğini bahane ederek demokrasi getirme amacıyla Irak’ı işgal etmiş, Saddam Hüseyin’i idam ettirerek, Irak halkına günümüze kadar büyük zulümler yaşatmıştı. ABD’nin bölgedeki emelleri arasında Türkiye’de yer alıyordu. Irak, Suriye, İran ve Türkiye, ABD’yi esasında yöneten küresel baronların ellerine geçirmek istediği ülkeler arasında yer alıyor. Bu tezgahı son yıllarda yaptığı atılımlarla Türkiye bozdu. Bu nedenle Türkiye’yi ele geçirme planlarını öne çekmek zorunda kaldılar.
Gezi Parkı eylemlerinden tutun, taşeron örgütleri PKK’nın yaptıkları, özellikle de FET֒nün 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz hain darbe girişimi hepsi ABD’nin, Türkiye’yi ele geçirme adına yaptığı hain girişimler olarak tarihe geçti. Türkiye’nin DAEŞ ile PYD ittifakına karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı ve son olarak PYD’ye karşı yaptığı Zeytin Dalı Harekatları ABD’nin bölgedeki planlarını alt üst etti. Zira ülkemizin mücadele ettiği terör örgütlerinin ikisinin de en büyük destekçisi ABD. ABD şuan için Türkiye’yle başa çıkamayacağını anladığı için Suriye’ye yönelmiş durumda. İlerleyen günlerde ülkede demokrasi ortamının kaybolduğunu, kimyasal silah kullanımının devam ettiğini belirterek, yeni bir girişimde daha bulunabilir. Irak’a da aynısını yapmıştı. Tüm dünya da Irak’a getirdiği demokrasiyi yakından biliyor ve görüyor. Türkiye ve birkaç ülke dışında Irak’a ABD’nin gerçek yaptıklarını kimse dillendirmiyor. Ağabeyleri ABD kızmasın diye.

Tüm bu gelişmelere karşı en dik duruşu Türkiye sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye saldırının yapılmasının hemen ardından durumla muhatap devletlerin başkanlarıyla görüşmeler yaparak, Esad rejimine gereken dersin verildiğini, ülkelerarasındaki gerilen ortamın yumuşayarak siyasetle yola devam edilmesi gerektiğini belirtti. Esad’ın indirilerek, Suriye’nin halkın egemen olduğu demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Benim kanaatimce de öyle olmalı. Çıkan krizler ülkemizi de etkiliyor ve gelişimimizi engelliyor. Yoksa büyük devletlerin bu emelleri oldukça bölgede kan akışının durması mümkün görülmüyor. Gözümüzü açmalı ve buraya birilerinin ‘Demokrasi Getirmesini’ engellemeliyiz. Sonuç olarak getirilen DEMOKRASİ ortada…
Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
18.12.2018
18.12.2018
18.12.2018
OZEL HABERLER