Öne Çıkan

15

1

Image

Bisikletçiler ilçe ve beldelere pedal çevirmeye başladılar
2018 Yılında İlçe ve Belde Kültür bisiklet turlarına ağırlık veren Afyonkarahisar Bisiklet İl Temsilciliği bisiklet ekipleri, Bayat İlçesi Kültür Bisi..

2

Image

AK Parti İl Başkanı Yurdunuseven: “Her aday adayına eşit mesafedeyiz”
Megabirlik Medya’yı ziyaret eden AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, 24 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı başvuru sürecinin ba..

3

Image

Eroğlu ikinci üniversiteyi müjdeledi
Afyonkarahisarlıların günlerdir beklediği müjdeli haberi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu verdi. İkinci üniversitenin kurulacağı habe..

4

Image

Kendini bilmezler parktaki eşyalara zarar verdi
Afyonkarahisar’da kendini bilmez bazı kişiler, Ömer Halisdemir Parkı’nda bulunan eşyalara zarar verdi. ..

5

Image

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “Afyonkarahisar gelişmeye devam edecek”
AK Parti heyetini Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda ağırlayan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, A..

6

Image

“Afyonkarahisar yeni bir turizm merkezi olacak”
Vali Mustafa Tutulmaz İhsaniye İlçesi, Döğer kasabası, Bayramaliler köyü arasında Frig Vadisi içerisinde bulunan Emre Gölü’nü ziyaret ederek yapılan y..

7

Image

“Uygulama becerisi yüksek mühendis yetiştiriyoruz”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen Teknoloji Haftası etkinliklerinin açılışında konuşan Teknoloji Fakültesi D..

8

Image

Afyon’un Play-off’taki rakibi Cumartesi günü belli olacak
Afyon Belediyespor’un mücadele verdiği Türkiye Basketbol Ligi’nde son hafta karşılaşmaları Cumartesi günü oynanacak. Ligi üçüncü sırada tamamlamayı ga..

9

Image

“Yaptığımız hizmetler unutulmamış”
Maliye ve Tarım ve Köy İşleri eski bakanlarından İsmet Attila, Afyon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini ziyaret ederek Başkan Abdülkadir Konak ile..

10

Image

Milli Egemenlik Paneli düzenlendi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından Milli Egemenlik paneli düzenlendi. Erdal Akar Konfera..

11

Image

Öğrencilerden LÖSEV yararına kermes
Afyonkarahisar Nene Hatun Anaokulu ve Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulunca "Değerler Harekatı" projesi kapsamında LÖSEV yararına kermes düzenlendi. ..

12

Image

Çocuklar suyu korumayı öğreniyor
Afyonkarahisar Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘'Suyumu Koruyorum Projesi'’ kapsamında öğrencilere suyu koruma yön..

13

Image

Zabıta ekipleri Erenler Mahallesi’ni denetledi
Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Erenler Mahallesinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik denetimlerini sıklaştırdı...

14

Image

“Başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz”
Vakıf Katılım Bankası Afyonkarahisar Şube Müdürü Mustafa Dedik, işadamları Mert Oruç, Halis Tokman ve İbrahim Sömer, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi ..

15

Image

İtfaiye ekipleri kazaya müdahale etti
20 Nisan 2018 Cuma günü meydana gelen kazaya Bolvadin Belediye itfaiye ekipleri kısa sürede müdahale ederek, yaralıların hastaneye sevk edilmesini sağ..

16

Image

“Aşı sayesinde her yıl milyon çocuğun hayatı kurtarılıyor”
İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz Dünya Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünya üzerinde her yıl 3 milyon çocuğun aşı sayesinde hayatının kurt..

17

Image

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA
Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere protokol üyeleri ile birlikte çok ..

ABD’nin Suriye üzerinden planları | Alkan Kurt | Gazete3.com.tr
Image

ABD’nin Suriye üzerinden planları

Alkan Kurt
16.04.2018 10:35:31
Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere, Suriye’de Esad rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanmasını bahane ederek ülkedeki bazı noktaları Tomahawk denilen yeni nesil füzeleriyle vurdu. Saldırıyı ABD Başkanı Donald Trump duyurdu ve masum insanlara kimyasal silah kullanana bir ders verilmesi gerektiği için yapıldığı ifade edildi.
Bunun üzerine ilk harekete geçen ülke Rusya oldu. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı basın toplantısında bir hayli gergin ve sinirliydi. Yaptığı açıklamalarda bu gerginliği doğrular nitelikteydi. Zira ABD ve beraberindeki ülkelerin yaptığı bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Doğu Guta’ya yapılan saldırının araştırılma sürecinin devam ettiğini belirtti.
Lavrov’un bu açıklaması bana açıkça söylemek gerekirse samimi gelmedi. Kimyasal silahın kullanılmasının uluslararası hukuka aykırı bir durum olduğunu dünyadaki bütün ülkeler biliyor. Hal böyle iken Doğu Guta’daki saldırının çok öncesinde katil Esad rejimi Suriye’de sarin, klor gibi kimyasal silahları kullanarak binlerce masum insanın ölümüne sebep olurken ses çıkarmayan Rus yönetimi, ABD’nin saldırısına hukuk dışı bir olay olarak tepki vermesini Suriye’deki yaşanan katliamlara olan tepkisi dışında, beraber iş tuttuğu Suriye rejiminin zarar görmesinin bir sonucu olarak görüyorum.
Saldırının ardından pek çok ülkeden ABD’ye ve beraberindeki ülkelere, NATO ve dünyadaki pek çok ülkeden destek mesajları gelmeye başladı. Öte yandan Rusya ve İran ise yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, kınama mesajları yayınladı. Rus Devlet Başkanı Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda Rusya’nın, BM’ye sunduğu ABD’yi kınama tasarısı reddedildi. Rus ve ABD’li temsilciler arasında ciddi gerginlikler yaşandı. Sonuç olarak BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye üzerinden oluşan gerginliğin azaltılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Bu gelişmelerin ortaya konulduğu bir ortamda Türkiye’de sessiz kalmadı. Türkiye, Esad rejimine karşı yapılan bu saldırıyı büyük bir olgunlukla karşılayarak, daha önceden yapılması gerektiğini hatta geç bile kalındığını ifade etti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte bütün dünyaya Esad rejiminin kimyasal gazlarla masumların canına kıydığını defalarca söylediğini hatırlattı. Sonuç olarak Türkiye’nin dediği oldu ve Esad rejiminin kimyasal silah kullanarak masumları katlettiği tescillenmiş oldu. Zira Suriye’ye füze atan devletlerin başkanları yapılan saldırının geçici olduğunu, Esad rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullanırsa harekatın devam edeceğini ifade ettiler.

Tüm bu gelişmelere rağmen, ABD’nin Suriye’ye saldırmasının altında başka sebeplerde var. ABD’nin attığı füzelerin yeni üretim, yeni nesil silahlar olduğu tespit edildi. ABD yıllardır bölgede yüksek oranda silah satıcısı konumunda bir ülke. Özellikle bölgedeki ülkeleri yıllardır İran’la korkutarak yüklü oranda silah satışı yapıyor. Bölgede silah üreten başka bir güce karşı tahammülü de yok. Saldırının esas sebebinin bu olduğu düşünülürse, esasında ABD’nin de Esad rejiminin yaptığı insan katliamlarını önemsemediği de ortaya çıkıyor.

Saldırının bir başka sebebi ise ABD’nin bölgedeki emelleri. Körfez Savaşı’nda, Irak’a karşı koalisyon oluşmasında başrol oynayan ABD, savaş sonrasında Irak’ın yıllardır nükleer silah ürettiğini bahane ederek demokrasi getirme amacıyla Irak’ı işgal etmiş, Saddam Hüseyin’i idam ettirerek, Irak halkına günümüze kadar büyük zulümler yaşatmıştı. ABD’nin bölgedeki emelleri arasında Türkiye’de yer alıyordu. Irak, Suriye, İran ve Türkiye, ABD’yi esasında yöneten küresel baronların ellerine geçirmek istediği ülkeler arasında yer alıyor. Bu tezgahı son yıllarda yaptığı atılımlarla Türkiye bozdu. Bu nedenle Türkiye’yi ele geçirme planlarını öne çekmek zorunda kaldılar.
Gezi Parkı eylemlerinden tutun, taşeron örgütleri PKK’nın yaptıkları, özellikle de FET֒nün 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz hain darbe girişimi hepsi ABD’nin, Türkiye’yi ele geçirme adına yaptığı hain girişimler olarak tarihe geçti. Türkiye’nin DAEŞ ile PYD ittifakına karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı ve son olarak PYD’ye karşı yaptığı Zeytin Dalı Harekatları ABD’nin bölgedeki planlarını alt üst etti. Zira ülkemizin mücadele ettiği terör örgütlerinin ikisinin de en büyük destekçisi ABD. ABD şuan için Türkiye’yle başa çıkamayacağını anladığı için Suriye’ye yönelmiş durumda. İlerleyen günlerde ülkede demokrasi ortamının kaybolduğunu, kimyasal silah kullanımının devam ettiğini belirterek, yeni bir girişimde daha bulunabilir. Irak’a da aynısını yapmıştı. Tüm dünya da Irak’a getirdiği demokrasiyi yakından biliyor ve görüyor. Türkiye ve birkaç ülke dışında Irak’a ABD’nin gerçek yaptıklarını kimse dillendirmiyor. Ağabeyleri ABD kızmasın diye.

Tüm bu gelişmelere karşı en dik duruşu Türkiye sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye saldırının yapılmasının hemen ardından durumla muhatap devletlerin başkanlarıyla görüşmeler yaparak, Esad rejimine gereken dersin verildiğini, ülkelerarasındaki gerilen ortamın yumuşayarak siyasetle yola devam edilmesi gerektiğini belirtti. Esad’ın indirilerek, Suriye’nin halkın egemen olduğu demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Benim kanaatimce de öyle olmalı. Çıkan krizler ülkemizi de etkiliyor ve gelişimimizi engelliyor. Yoksa büyük devletlerin bu emelleri oldukça bölgede kan akışının durması mümkün görülmüyor. Gözümüzü açmalı ve buraya birilerinin ‘Demokrasi Getirmesini’ engellemeliyiz. Sonuç olarak getirilen DEMOKRASİ ortada…
Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
26.04.2018
26.04.2018
26.04.2018
OZEL HABERLER