Öne Çıkan

15

1

Image

Eski binalar yıkılıyor
Çay ilçesinin ilk yerleşim yerlerinden olan Yaka Mahallesinde eski binalar yıkılıyor. ..

2

Image

Kaza kurbanı Mercan son yolculuğuna uğurlandı
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsünün su kanalına devrilmesi sonucu hayatını kaybeden otobüs muavini Mustafa Mercan, memleketi İhsaniye ilçesine bağlı Ha..

3

Image

Genç çiftçilere damızlık düve dağıtıldı
İscehisar ilçesinde "Genç Çiftçi" projesi kapsamında yaşları 18 ile 40 arasında beş çiftçiye damızlık düve dağıtımı yapıldı...

4

Image

Sandıklı’da eğitim öğretim haftası etkinlikleri
2018-2019 eğitim ve öğretim sezonunun açılması münasebetiyle M. Kemal İlköğretim Okulunda bir program gerçekleştirildi. Programa İlçe Kaymakamı Eflatu..

5

Image

Alt Liglerde, haftayı kârlı kapattık
U14,U15 ve U16 Ligleri 3.Grup’ta mücadele eden takımlarımız Afjet Afyonspor, bu hafta karşılaştıkları Kardemir Karabükspor U14 ile U15 takımlarını yen..

6

Image

Spor Toto 1.Lig’de 5.Hafta sona erdi
Spor Toto 1. Lig'de 5. hafta, tatil edilen Balıkesirspor Baltok-Ümraniyespor karşılaşması dışında tamamlandı.
..

7

Image

Kıdem tazminatında tavan yükseldi
Çalışanların mali ve sosyal hakları temmuz ayından itibaren değişti. İster memur olsun ister işçi, tüm çalışanların sosyal güvenlik hakları ocak-temmu..

8

Image

TÜRKİYE'DE EŞİ BENZERİ YOK
21 kişiden oluşan Yunus Timlerinin Ankara ve Manisa illerinden Afyonkarahisar'a gelen Motosiklet Eğitmenleri, Padok Alanı’ndan övgüyle bahsederek "Tür..

9

Image

Yaralı yolcu dehşet anlarını anlattı
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsünün su kanalına devrildiği kazadan yaralı kurtulan Beytullah Sinan Aslan, "Otobüs önce yalpaladı. Otobüs yalpalanınca b..

10

Image

Sandıklıspor’dan taraftara çağrı
Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 6.Grup’ta mücadele edecek temsilcimiz Sandıklıspor’da gözler 23 Eylül Pazar günü iç sahada oynanacak olan Karaman Beledi..

11

Image

Jetler, disipline sevk edildi
Spor Toto 1.Lig’de mücadele eden Afjet Afyonspor, Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kuruluna sevk edildi.
..

12

Image

‘Seçimi kazanacak olan teşkilattır’
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Av. İbrahim Yurdunuseven ile birlikte Kadın Kolları yönetim kurulu topla..

13

Image

‘CHP’lilerin halka verdiği değeri gördük’
Gazetemizin dile getirdiği CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer’in Afyonkarahisar’da STK’ları ziyaretinde aldığı notları masada bırakmasına AK Parti İl..

14

Image

Başkan Çoban, sendikacıları ağırladı
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Sendikacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni makamında kabul etti. ..

15

Image

Rektör Solak akademisyenleri kabul etti
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri ile Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversites..

16

Image

‘Daha güzel sulama imkanı sağlanacak’
Dinar İlçesi Çölovası Kapalı Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımıyla ilgili olarak açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, te..

17

Image

‘Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur’
Diyetisyen Damla Yıldızhan Kartal, çocuklarda beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur” dedi. ..

ABD’nin Suriye üzerinden planları | Alkan Kurt | Gazete3.com.tr
Image

ABD’nin Suriye üzerinden planları

Alkan Kurt
16.04.2018 10:35:31
Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere, Suriye’de Esad rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanmasını bahane ederek ülkedeki bazı noktaları Tomahawk denilen yeni nesil füzeleriyle vurdu. Saldırıyı ABD Başkanı Donald Trump duyurdu ve masum insanlara kimyasal silah kullanana bir ders verilmesi gerektiği için yapıldığı ifade edildi.
Bunun üzerine ilk harekete geçen ülke Rusya oldu. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı basın toplantısında bir hayli gergin ve sinirliydi. Yaptığı açıklamalarda bu gerginliği doğrular nitelikteydi. Zira ABD ve beraberindeki ülkelerin yaptığı bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Doğu Guta’ya yapılan saldırının araştırılma sürecinin devam ettiğini belirtti.
Lavrov’un bu açıklaması bana açıkça söylemek gerekirse samimi gelmedi. Kimyasal silahın kullanılmasının uluslararası hukuka aykırı bir durum olduğunu dünyadaki bütün ülkeler biliyor. Hal böyle iken Doğu Guta’daki saldırının çok öncesinde katil Esad rejimi Suriye’de sarin, klor gibi kimyasal silahları kullanarak binlerce masum insanın ölümüne sebep olurken ses çıkarmayan Rus yönetimi, ABD’nin saldırısına hukuk dışı bir olay olarak tepki vermesini Suriye’deki yaşanan katliamlara olan tepkisi dışında, beraber iş tuttuğu Suriye rejiminin zarar görmesinin bir sonucu olarak görüyorum.
Saldırının ardından pek çok ülkeden ABD’ye ve beraberindeki ülkelere, NATO ve dünyadaki pek çok ülkeden destek mesajları gelmeye başladı. Öte yandan Rusya ve İran ise yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, kınama mesajları yayınladı. Rus Devlet Başkanı Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda Rusya’nın, BM’ye sunduğu ABD’yi kınama tasarısı reddedildi. Rus ve ABD’li temsilciler arasında ciddi gerginlikler yaşandı. Sonuç olarak BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye üzerinden oluşan gerginliğin azaltılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Bu gelişmelerin ortaya konulduğu bir ortamda Türkiye’de sessiz kalmadı. Türkiye, Esad rejimine karşı yapılan bu saldırıyı büyük bir olgunlukla karşılayarak, daha önceden yapılması gerektiğini hatta geç bile kalındığını ifade etti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte bütün dünyaya Esad rejiminin kimyasal gazlarla masumların canına kıydığını defalarca söylediğini hatırlattı. Sonuç olarak Türkiye’nin dediği oldu ve Esad rejiminin kimyasal silah kullanarak masumları katlettiği tescillenmiş oldu. Zira Suriye’ye füze atan devletlerin başkanları yapılan saldırının geçici olduğunu, Esad rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullanırsa harekatın devam edeceğini ifade ettiler.

Tüm bu gelişmelere rağmen, ABD’nin Suriye’ye saldırmasının altında başka sebeplerde var. ABD’nin attığı füzelerin yeni üretim, yeni nesil silahlar olduğu tespit edildi. ABD yıllardır bölgede yüksek oranda silah satıcısı konumunda bir ülke. Özellikle bölgedeki ülkeleri yıllardır İran’la korkutarak yüklü oranda silah satışı yapıyor. Bölgede silah üreten başka bir güce karşı tahammülü de yok. Saldırının esas sebebinin bu olduğu düşünülürse, esasında ABD’nin de Esad rejiminin yaptığı insan katliamlarını önemsemediği de ortaya çıkıyor.

Saldırının bir başka sebebi ise ABD’nin bölgedeki emelleri. Körfez Savaşı’nda, Irak’a karşı koalisyon oluşmasında başrol oynayan ABD, savaş sonrasında Irak’ın yıllardır nükleer silah ürettiğini bahane ederek demokrasi getirme amacıyla Irak’ı işgal etmiş, Saddam Hüseyin’i idam ettirerek, Irak halkına günümüze kadar büyük zulümler yaşatmıştı. ABD’nin bölgedeki emelleri arasında Türkiye’de yer alıyordu. Irak, Suriye, İran ve Türkiye, ABD’yi esasında yöneten küresel baronların ellerine geçirmek istediği ülkeler arasında yer alıyor. Bu tezgahı son yıllarda yaptığı atılımlarla Türkiye bozdu. Bu nedenle Türkiye’yi ele geçirme planlarını öne çekmek zorunda kaldılar.
Gezi Parkı eylemlerinden tutun, taşeron örgütleri PKK’nın yaptıkları, özellikle de FET֒nün 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz hain darbe girişimi hepsi ABD’nin, Türkiye’yi ele geçirme adına yaptığı hain girişimler olarak tarihe geçti. Türkiye’nin DAEŞ ile PYD ittifakına karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı ve son olarak PYD’ye karşı yaptığı Zeytin Dalı Harekatları ABD’nin bölgedeki planlarını alt üst etti. Zira ülkemizin mücadele ettiği terör örgütlerinin ikisinin de en büyük destekçisi ABD. ABD şuan için Türkiye’yle başa çıkamayacağını anladığı için Suriye’ye yönelmiş durumda. İlerleyen günlerde ülkede demokrasi ortamının kaybolduğunu, kimyasal silah kullanımının devam ettiğini belirterek, yeni bir girişimde daha bulunabilir. Irak’a da aynısını yapmıştı. Tüm dünya da Irak’a getirdiği demokrasiyi yakından biliyor ve görüyor. Türkiye ve birkaç ülke dışında Irak’a ABD’nin gerçek yaptıklarını kimse dillendirmiyor. Ağabeyleri ABD kızmasın diye.

Tüm bu gelişmelere karşı en dik duruşu Türkiye sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye saldırının yapılmasının hemen ardından durumla muhatap devletlerin başkanlarıyla görüşmeler yaparak, Esad rejimine gereken dersin verildiğini, ülkelerarasındaki gerilen ortamın yumuşayarak siyasetle yola devam edilmesi gerektiğini belirtti. Esad’ın indirilerek, Suriye’nin halkın egemen olduğu demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Benim kanaatimce de öyle olmalı. Çıkan krizler ülkemizi de etkiliyor ve gelişimimizi engelliyor. Yoksa büyük devletlerin bu emelleri oldukça bölgede kan akışının durması mümkün görülmüyor. Gözümüzü açmalı ve buraya birilerinin ‘Demokrasi Getirmesini’ engellemeliyiz. Sonuç olarak getirilen DEMOKRASİ ortada…
Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
20.09.2018
20.09.2018
20.09.2018
OZEL HABERLER