Öne Çıkan

15

1

Image

Ulaşımda yeni dönem başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi, Yüntaş Otobüs İşletmesi bünyesinde hizmete girecek özel halk otobüslerinin açılış ve tanıtımı bugün yapılacak.
..

2

Image

Kaçak su kullananlara ceza
Dinar Belediyesi su servisi ekiplerince kaçak su kullandığı tespit edilen on beş kişiye para cezası uygulandı. ..

3

Image

Afyonspor, Balıkesir’i farklı yendi: 5-0
Yeni sezonda Spor Toto 1. Lig’de mücadele edecek olan Afjet Afyonspor ile Balıkesirspor arasındaki karşılaşmada baştan sona atak oynayan Afjet Afyonsp..

4

Image

Afyonkarahisar’da çekilen kısa filme ödül yağdı
Senaristliğini, Yapımcı ve Yönetmenliğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Yavuz Özer’in üstlendiği, Görüntü Yöne..

5

Image

Mor beyazlılar sağlık kontrolünden geçiyor
Yeni sezon hazırlıkları ile transfer çalışmalarını birlikte yürüten Afjet Afyonspor’da futbolcuların sağlık kontrolleri de başladı...

6

Image

‘En iyi hizmet için gayret edeceğiz’
Ankara TBMM’de Afyonkarahisar’dan misafirlerini ağırlayan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, vatandaşlara hizmet etmek için çıktıkları bu ..

7

Image

CHP’liler kurultay istiyor
CHP Afyonkarahisar önceki İl Başkanı ve Kurultay Delegesi Dr. Kemal Demirkırkan partide değişim isteyen kurultay delegeleriyle birlikte CHP Genel Merk..

8

Image

Vali Tutulmaz’ın desteği rakiplerimizi şaşırtıyor
Salih ÖZKILINÇ
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, geçtiğimiz sezon boyunca gerek Afjet Afyonspor gerekse Afyon Belediyespor basketbol ve İkba..

9

Image

Tarihi hamam yeniden yapılıyor
Sandıklı Belediyesi tarafından 650.000 TL'ye kamulaştırılan ve Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na başvurularak yapımı için onay alınan tarih..

10

Image

Aytaç Kara, kendinden emin
Bursaspor’un yeni transferleri Aytaç Kara, bu camiada büyük başarılar yakalayacağını düşündüğünü belirterek, “Tekrar milli formayı üstüme giyeceğimi d..

11

Image

Gali Çayı’nın çevresi temizlendi
Şuhut İlçe Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un girişimleri sonrasında Gali Çayında çevre temizliği çalışması gerçekleştirildi. ..

12

Image

Afyonkarahisar gözde kamp merkezi oldu
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın büyük çabaları ile ilimize kazandırılan Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksi, yurt dışından ve yurt içinden birço..

13

Image

ATSO personeline protokol eğitimi
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası personeline ‘protokol ve görgü kuralları’ eğitimi verildi...

14

Image

Asker adaylarından Başkan Çoban’a ziyaret
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 1998/3 asker adaylarını makamında kabul etti. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğin bekçileri ol..

15

Image

Şehit yakınlarına ücretsiz tıraş
Dinar ilçesinde Ümit Savran isimli erkek kuaförü, şehit çocukları ve babalarına ücretsiz tıraş imkanı sağlıyor. ..

16

Image

Manisa B.Ş.Belediyespor’un Afyonkarahisar kampı başladı
2018-2019 futbol sezonunda TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele verecek olan Manisa Büyükşehir Belediyespor Afyon’da yeni sezon hazırlıklarına Teknik D..

17

Image

Dinar Devlet Hastanesi’ne yeni doktor
Dinar Devlet Hastanesine yeni atanan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Güntülü Gökdoğan, göreve başladı...

ABD’nin Suriye üzerinden planları | Alkan Kurt | Gazete3.com.tr
Image

ABD’nin Suriye üzerinden planları

Alkan Kurt
16.04.2018 10:35:31
Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere, Suriye’de Esad rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanmasını bahane ederek ülkedeki bazı noktaları Tomahawk denilen yeni nesil füzeleriyle vurdu. Saldırıyı ABD Başkanı Donald Trump duyurdu ve masum insanlara kimyasal silah kullanana bir ders verilmesi gerektiği için yapıldığı ifade edildi.
Bunun üzerine ilk harekete geçen ülke Rusya oldu. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı basın toplantısında bir hayli gergin ve sinirliydi. Yaptığı açıklamalarda bu gerginliği doğrular nitelikteydi. Zira ABD ve beraberindeki ülkelerin yaptığı bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Doğu Guta’ya yapılan saldırının araştırılma sürecinin devam ettiğini belirtti.
Lavrov’un bu açıklaması bana açıkça söylemek gerekirse samimi gelmedi. Kimyasal silahın kullanılmasının uluslararası hukuka aykırı bir durum olduğunu dünyadaki bütün ülkeler biliyor. Hal böyle iken Doğu Guta’daki saldırının çok öncesinde katil Esad rejimi Suriye’de sarin, klor gibi kimyasal silahları kullanarak binlerce masum insanın ölümüne sebep olurken ses çıkarmayan Rus yönetimi, ABD’nin saldırısına hukuk dışı bir olay olarak tepki vermesini Suriye’deki yaşanan katliamlara olan tepkisi dışında, beraber iş tuttuğu Suriye rejiminin zarar görmesinin bir sonucu olarak görüyorum.
Saldırının ardından pek çok ülkeden ABD’ye ve beraberindeki ülkelere, NATO ve dünyadaki pek çok ülkeden destek mesajları gelmeye başladı. Öte yandan Rusya ve İran ise yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, kınama mesajları yayınladı. Rus Devlet Başkanı Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda Rusya’nın, BM’ye sunduğu ABD’yi kınama tasarısı reddedildi. Rus ve ABD’li temsilciler arasında ciddi gerginlikler yaşandı. Sonuç olarak BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye üzerinden oluşan gerginliğin azaltılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Bu gelişmelerin ortaya konulduğu bir ortamda Türkiye’de sessiz kalmadı. Türkiye, Esad rejimine karşı yapılan bu saldırıyı büyük bir olgunlukla karşılayarak, daha önceden yapılması gerektiğini hatta geç bile kalındığını ifade etti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte bütün dünyaya Esad rejiminin kimyasal gazlarla masumların canına kıydığını defalarca söylediğini hatırlattı. Sonuç olarak Türkiye’nin dediği oldu ve Esad rejiminin kimyasal silah kullanarak masumları katlettiği tescillenmiş oldu. Zira Suriye’ye füze atan devletlerin başkanları yapılan saldırının geçici olduğunu, Esad rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullanırsa harekatın devam edeceğini ifade ettiler.

Tüm bu gelişmelere rağmen, ABD’nin Suriye’ye saldırmasının altında başka sebeplerde var. ABD’nin attığı füzelerin yeni üretim, yeni nesil silahlar olduğu tespit edildi. ABD yıllardır bölgede yüksek oranda silah satıcısı konumunda bir ülke. Özellikle bölgedeki ülkeleri yıllardır İran’la korkutarak yüklü oranda silah satışı yapıyor. Bölgede silah üreten başka bir güce karşı tahammülü de yok. Saldırının esas sebebinin bu olduğu düşünülürse, esasında ABD’nin de Esad rejiminin yaptığı insan katliamlarını önemsemediği de ortaya çıkıyor.

Saldırının bir başka sebebi ise ABD’nin bölgedeki emelleri. Körfez Savaşı’nda, Irak’a karşı koalisyon oluşmasında başrol oynayan ABD, savaş sonrasında Irak’ın yıllardır nükleer silah ürettiğini bahane ederek demokrasi getirme amacıyla Irak’ı işgal etmiş, Saddam Hüseyin’i idam ettirerek, Irak halkına günümüze kadar büyük zulümler yaşatmıştı. ABD’nin bölgedeki emelleri arasında Türkiye’de yer alıyordu. Irak, Suriye, İran ve Türkiye, ABD’yi esasında yöneten küresel baronların ellerine geçirmek istediği ülkeler arasında yer alıyor. Bu tezgahı son yıllarda yaptığı atılımlarla Türkiye bozdu. Bu nedenle Türkiye’yi ele geçirme planlarını öne çekmek zorunda kaldılar.
Gezi Parkı eylemlerinden tutun, taşeron örgütleri PKK’nın yaptıkları, özellikle de FET֒nün 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz hain darbe girişimi hepsi ABD’nin, Türkiye’yi ele geçirme adına yaptığı hain girişimler olarak tarihe geçti. Türkiye’nin DAEŞ ile PYD ittifakına karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı ve son olarak PYD’ye karşı yaptığı Zeytin Dalı Harekatları ABD’nin bölgedeki planlarını alt üst etti. Zira ülkemizin mücadele ettiği terör örgütlerinin ikisinin de en büyük destekçisi ABD. ABD şuan için Türkiye’yle başa çıkamayacağını anladığı için Suriye’ye yönelmiş durumda. İlerleyen günlerde ülkede demokrasi ortamının kaybolduğunu, kimyasal silah kullanımının devam ettiğini belirterek, yeni bir girişimde daha bulunabilir. Irak’a da aynısını yapmıştı. Tüm dünya da Irak’a getirdiği demokrasiyi yakından biliyor ve görüyor. Türkiye ve birkaç ülke dışında Irak’a ABD’nin gerçek yaptıklarını kimse dillendirmiyor. Ağabeyleri ABD kızmasın diye.

Tüm bu gelişmelere karşı en dik duruşu Türkiye sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye saldırının yapılmasının hemen ardından durumla muhatap devletlerin başkanlarıyla görüşmeler yaparak, Esad rejimine gereken dersin verildiğini, ülkelerarasındaki gerilen ortamın yumuşayarak siyasetle yola devam edilmesi gerektiğini belirtti. Esad’ın indirilerek, Suriye’nin halkın egemen olduğu demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Benim kanaatimce de öyle olmalı. Çıkan krizler ülkemizi de etkiliyor ve gelişimimizi engelliyor. Yoksa büyük devletlerin bu emelleri oldukça bölgede kan akışının durması mümkün görülmüyor. Gözümüzü açmalı ve buraya birilerinin ‘Demokrasi Getirmesini’ engellemeliyiz. Sonuç olarak getirilen DEMOKRASİ ortada…




Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.07.2018
19.07.2018
19.07.2018
OZEL HABERLER