Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

5

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

6

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

11

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

23 NİSAN VE 57. ALAY | Ferhat Yüksel | Gazete3.com.tr
Image

23 NİSAN VE 57. ALAY

Ferhat Yüksel
27.04.2018
Gönül dostlarımıza bin selam olsun…
Hareketli günler devam ediyor. Malum 24 Haziran seçimleri yaklaştıkça, herkeste bir heyecan, siyasilerde bir hareketlilik… 23 Nisan TBMM’nin açılışı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu… Yurt genelindeki 57. Alayımızı anmalar… Gündem yoğun…
++++
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Millet Meclisinin açılışı ile beraber Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, uluslararası düzeyde kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı… Bütün okullarda kutlamalar yapılırken, küçük çocukların bu bayram için düşünceleri ne idi acaba? Birçoğunu takip etme şansımız oldu ve mikrofonlar kendilerine uzatıldığında kendisini hiç görmedikleri Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya teşekkür ediyorlardı. Ülkemizdeki özgürlük başta olmak üzere birçok yenilik ve inkılaplar için minnet ve rahmetle Atatürk’ü anmayı ihmal etmeyen küçük yürekler, Ortadoğu’da Müslüman ülkelerin yaşadıklarını da görüyorlardı. Görüyorlar ve hissedebiliyorlardı. Okullarda gördüğü derslerde en çok ‘VATAN’ın ne demek olduğunu daha iyi anlayabiliyorlardı bu sayede. İşte bu nedenle saygılarını ifade ediyorlardı… Yüreklerindeki o bayram sevincini yüzlerinde görmek, geleceğe umutla bakabildiklerini görmek, bizleri de fazlasıyla mutlu ediyor kuşkusuz…
++++
Onlar bizim gururumuz… Atalarımız… Vatanımız için verdikleri kahramanlıkları unutmayacağız hiçbir zaman… 57. Alayımızdan bahsediyorum… Çanakkale Savaşları'nda Yarbay Mustafa Kemal'in "Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum" sözüyle canlarını ortaya koyarak düşmanın üzerine yürüyen ve adını tarihe "kahraman birlik" olarak altın harflerle yazdıran 19. Tümen'e bağlı 57. Alay, 103 yıl önceki savaşın mihenk taşları arasında yer alıyor.18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı geçiş harekatı başarısızlıkla sonuçlanınca karadan çıkmayı planlayan düşman birlikleri, bu eylemlerini 25 Nisan 1915 sabahında Arıburnu bölgesinden gerçekleştirmek için harekete geçmişti. 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top sesleri üzerine bölgeye bir tabur sevkinin gündeme gelmesiyle tümene bağlı 57. Alay'ı, bir top bataryası ve süvari birliğiyle bölgeye gönderdi. Diğer destek birliklerle düşmanın tam teşekküllü 8 taburuna karşı koyan ve önemli oranda şehit veren 57. Alay, kahramanlıklarıyla ve vatanı için bile bile ölüme gitmeleriyle adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Mustafa Kemal'in "Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum" sözüyle gözünü kırpmadan düşmanın üzerine yürüyen 57. Alay ve diğer birliklerin katıldığı taarruzla ilgili İngiliz Subay General Hamilton'ın "Gebe dağlar Türk doğurmakta devam ediyor." sözü de o yıllarda Türk askerinin ortaya koyduğu mücadeleyi akıllara kazıdı.
++++
Çanakkale Savaşları sırasında alayın 49 subay ve 3 bin 638 erden oluştuğu biliniyor. Savaşlar başladığında ilk gün 25 Nisan’dan itibaren cephede yerini almış, çarpışmalara katılmışlardı. Özellikle ilk 2-3 gün, çarpışmalarda ciddi başarı göstermiş. Savaş esnasında kaybedilen subay ve askerlerin yerine yeni askerler getiriliyor. Tüm savaş boyunca 25 subayımız şehit oluyor. Bu elbette ciddi bir rakam, 25 subayımızın yerine aynı rütbelerde olmasa da bir alt rütbesinde asker tekrar alaya veriliyor. Er olarak baktığımızda ise bin 817 er şehit oluyor. Genel oranda ise yarı yarıya şehidimiz var. Bu zaten başlı başına büyük bir olay. Büyük bir kahramanlık… Bin yılda anlatsak bu kahramanlığı yinede gururumuz bitmez; aksine atalarımızın kahramanlıkları bizlere her daim gurur ve onur yaşatır. Yüce Türk Milleti olarak atalarımızı bir kere daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz…
++++
"Çanakkale geçilmez" destanını yazan binlerce kahraman arasında kahramanlıkları ve gösterdikleri üstün başarı aradan geçen 103 yıla rağmen gururla anlatılan 57. Alay'ın tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitliği her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor, gelenler minnettarlığını belirtiyor, dualar ediyor ve tüm yurtta vefa yürüyüşleri düzenleniyor. Her yıl on binlerce genç, 25 Nisan'da yaptıkları "57. Alaya Vefa Yürüyüşü"yle 57. Alay başta olmak üzere Çanakkale şehitlerini anıyor, atalarının kahramanlıklarıyla gururlanıyor…
Sevgiyle kalın… Umutla kalın…Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER