Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

3

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

4

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

5

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

6

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

7

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

8

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

9

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

10

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

11

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

12

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

13

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

14

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

15

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

16

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

17

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

Ekonomik Tetikçi-2 | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

Ekonomik Tetikçi-2

İbrahim Demirkan
04.10.2018
Sayın Berat Albayrak “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” şeklinde bir açıklama yaptı.
*
McKinsey bir Amerikan şirketi. Lübnan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Pakistan, Porto Riko, İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. O ülkelerin durumları ortada iken;
Neden bu Amerikalı şirkete milli ekonomiyi denetleme yetkisi verildi?
Neden Yerli şirket ve kurumlara yetki verilme gereği duyulmadı?
*
Gerekçe; Yabancı yatırımcı uluslararası kabul görmüş köklü denetleme şirketlerinin raporlarına itibar ediyor.
Yerli (Türk) şirket ve kurumların (Sayıştay gibi) raporlarına güvenmiyor, şaibeli ve tarafgir buluyor... ve o ülkeye yatırım yapmıyor…
*
Peki,
Senelerdir yerli denetleme şirketlerinin vurguladığı mevzuların aynısını McKinsey şirketi vurgularsa o zaman gereği yapılacak mı?
Öyleyse,
Bir anaokulu öğrencisinin bile sorabileceği şu sual akla gelebilir;
Gavur söyleyince başka türlü mü söylüyor???
*
Diğer bir husus McKinsey'in Ankara ofisinin ortağı Ali Üstün, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın damadıdır!!! En azından bizden de birisi şirkette…
*
Daha önce Tercüman köşesinde yayınlanan aşağıdaki yazıyı gündemin münasipliğinden dolayı tekrar ilginize sunuyorum;
*
Dünya bugüne kadar iki tane büyük savaş gördü. Birinci ve ikinci dünya savaşları. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü veya sakat kaldı. Savaşın acımasız yüzünü herkes gördü. 1950 yılına gelindiğinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşla bir ülkeyi işgal etmenin netice vermeyeceğini ve çok maliyetli olduğunu anladı.
*
Bir ülkeyi işgal etmenin başka yolları olmalıydı. Kan akıtılmadan bu iş nasıl becerilirdi? Sonunda ABD EKONOMİK TETİKÇİ denilen insanları yetiştirmek için kolları sıvadı. Ekonomik tetikçiler birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yetiştirilmiş ve yüksek maaş alan profesyonel kişilerdir.
*
Ekonomik tetikçilerin düzgün bir aile yapısı yoktur, ahlaki değerleri önemsemez, yüzüne tükürülse, küfür edilse sinirlenmez, tek amaçları ABD şirketlerinin başka ülkelerde yatırım yapmasını temin etmektir.
*
ABD'de eğitimini tamamladıktan sonra görevlendirildiği ülkeye ekonomi uzmanı olarak intikal eder. Denetleme ve danışmanlık hizmeti verir.
Aslında iktidar sahipleri ekonomik tetikçiyi resmi kanallardan davet eder. Birinci sınıf resmi misafir olarak ağırlanır. Emrine çevirmenler, mihmandarlar verilir. Özel araç tahsis edilir. En lüks otele yerleştirilir. Tam teçhizatlı bir çalışma odası hazırlanır. İletişim imkanları sınırsız ve sorunsuz kullanımına sunulur.
*
Ekonomik tetikçi davet edildiği ülkenin tüm varlıklarını inceleyerek ekonomik kalkınma ve yatırım planları için gerekli raporları hazırlamaktan sorumludur. Elbette, hiç bir ekonomik tetikçi pembe tablo çizmez. Elinde bulunan matematik modelleri öyle ayarlanmıştır ki hangi veriyi verirseniz ülke ekonomisinin sorunlu olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu durumu teyit etmek için o ülkenin bilim insanlarına da aynı işlem tekrar yaptırılır. Ancak analiz için kullanılan formülü ekonomik tetikçi geliştirdiği için her zaman ülke ekonomisinin zor durumda olduğu, güya, görülür.
*
Tetikçinin kullandığı araçlar genellikle asılsız ve uydurma finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks, cinayet, ihanet ve paralel yapılanmalardır.
*
Ekonomik tetikçinin ilk ve asıl görevi dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmektir. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek bir borç batağına saplanır. ABD bu liderleri politik, ekonomik ya da askeri ihtiyaçları için ne zaman istese kullanabilmektedir. Karşılığında halklarına sanayi siteleri, elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler. Bu arada Amerikan mühendislik ve inşaat firmaları da inanılmaz derece zenginleşir.
*
Ekonomik tetikçi hazırladığı raporu devlet liderine sunar. Bir şart vardır. Ülke genelinde yapılacak otoyol, elektrik santralı, hızlı tren, altyapı, havaalanı gibi yatırımlar için kredilerin belirli Amerikan finans şirketlerinden, dünya bankasından alınması zorunluluğu ve yapılacak inşaat ve işlerin yine Amerikan şirketleri veya anlaşmalı taşeron firmaların yapması zorunluluğu maddesi konulur. Lider bunu kabul eder. Sözleşme imzalanır. Kredi alınır. Amerikan firmaları adeta savaşla giremediği ülkeyi ekonomik tetikçinin hazırladığı raporlar sayesinde adeta işgal eder. Artık o ülkenin lideri tamamen ABD güdümünde bir yönetici konumundadır. Ekonominin ipleri artık ABD'nin elindedir. İsterse lideri devirir. İsterse evirir, çevirir amacına ulaşır.
*
Sevgili dostlar, halen ekonomik tetikçiler çok etkin ve etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Gezegenimizde ekonomik tetikçilerin ulaşmadığı coğrafya yoktur, Türkiye dahil. Acaba Afyonkarahisar’dan da bir ekonomik tetikçi geçmiş midir?
***
Gezi parkı olayları bir ekonomik tetikçi marifetiyle hayata geçirilmiştir.
Paralel yapılanma bir ekonomik tetikçi mahsulüdür.
Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Hakan Fidan'a saldırılar bir ekonomik tetikçi gayretidir.
IŞİD'in ortaya çıkması bir ekonomik tetikçi eseridir.
Usama Bin Ladin bir ekonomik tetikçi senaryosudur.
*
Ekonomik tetikçiler farklı vasıfta da olsa Cumhuriyet'ten önce vardı, şimdide var ve gelecekte de var olacaktır. Dikkat edelim.
Daha detaylı bilgi "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-John Perkins" adlı kitaptadır.
*
ASIL SORU:
NEDEN BİR TÜRK DENETLEME FİRMASI AMERİKA; İNGİLTERE VEYA ALMANYA EKONOMİSİNİ DENETLEME KAPASİTESİNDE DEĞİL?
*
CEVABI BİLENLER BİR ADIM ÖNE ÇIKSIN…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER