Öne Çıkan

15

1

Image

DOSTLUK KAZANDI
Geçmiş yıllarda Türkiye’nin sayılı derbi maçları arasına giren Afyonspor-Eskişehirspor karşılaşmaları nefes kesen mücadeleye sahne oldu. Ancak iki tak..

2

Image

Hazırlık maçını Ünal da izledi
Hafta sonu Zafer Stadı’nda Spor Toto 1. Lig’in iki takımı arasında oynanan hazırlık maçını izleyenler arasında Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal ..

3

Image

Demirel ve Bozkurt’tan dev işbirliği
Afyonkarahisar’ın tanınmış işadamları Şuayp Demirel ve Hasan Basri Bozkurt, 44 yıllık arkadaşlıklarını iş ortaklığına dönüştürüyor. Hidromek firması, ..

4

Image

Amatörlerin haftası sona erdi
Yurt genelinde düzenlenen Amatör Spor Haftası, ilimizde de bir çok etkinliklerle kutlandı. Amatör Spor Haftası’nın sona ermesi nedeniyle Cumartesi gün..

5

Image

Hatipoğlu gönülleri mest etti
Şuhut Belediyesi tarafından düzenlenen “Kardeşlik ve Birlik Ruhu” isimli programa Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu konuk oldu. Peygamber efendimizin örnek ha..

6

Image

‘Türk siyasetine yeni bir soluk getirdik’
AK Parti birinci Genişletilmiş İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı ve Seç..

7

Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı
Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen H..

8

Image

TATLI TURNUVA
Amatör Spor Haftası nedeniyle düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası tatlı başladı tatlı bitti. Turnuvanın sonunda Afyon Amatör Spor Kulüpleri Federasy..

9

Image

Komşu takımların lig provası: 4-4
Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Afjet Afyonspor ile Eskişehirspor arasında oynanan hazırlık maçı, karşılıklı gollerle berabere sona erdi


..

10

Image

Afyon Zafer Masterler Antalya’da ikinci oldu
Antalya’da düzenlenen Antalya Master Cup 2018 Turnuvası’nda grup birincisi olarak final oynamaya hak kazanan Afyon Zafer Masterler, final maçında Bulg..

11

Image

Turnuva Kupası Şeker Masterler’in
Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası’nda birincilik kupası Afyon Şeker Masterler takımı..

12

Image

‘81 ilde bir ilki başardık’
Afyonkarahisar basın camiasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kurulan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, il yöne..

13

Image

TOKİ çevresinde temizlik

Çay ilçesi Bahçelievler Mahallesi TOKİ konutlarında çevre düzenleme ve bakım çalışmaları yapıldı...

14

Image

Efelerimiz, İzmir Arkas’a 1-3 yenildi
Efeler Voleybol Ligi’nde 2018-2019 sezonu Cumartesi ve Pazar günü oynanan ilk hafta karşılaşmaları ile başladı. İlimiz temsilcisi İkbal Afyon Belediye..

15

Image

‘Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı var’

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, memleketin derinden bir nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi...

16

Image

Teknik Kolej’den Müftü Kabukçu’ya ziyaret
Camiler ve Din görevlileri haftası dolayısıyla Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinde eğitim ve öğretim gören öğrenciler, Afyonkarahisar İl Mü..

17

Image

‘Kent Meydanı yılbaşında tamam’
Afyonkarahisar’da ilkleri yapan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra Programı..

Ekonomik Tetikçi-2 | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

Ekonomik Tetikçi-2

İbrahim Demirkan
04.10.2018
Sayın Berat Albayrak “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” şeklinde bir açıklama yaptı.
*
McKinsey bir Amerikan şirketi. Lübnan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Pakistan, Porto Riko, İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. O ülkelerin durumları ortada iken;
Neden bu Amerikalı şirkete milli ekonomiyi denetleme yetkisi verildi?
Neden Yerli şirket ve kurumlara yetki verilme gereği duyulmadı?
*
Gerekçe; Yabancı yatırımcı uluslararası kabul görmüş köklü denetleme şirketlerinin raporlarına itibar ediyor.
Yerli (Türk) şirket ve kurumların (Sayıştay gibi) raporlarına güvenmiyor, şaibeli ve tarafgir buluyor... ve o ülkeye yatırım yapmıyor…
*
Peki,
Senelerdir yerli denetleme şirketlerinin vurguladığı mevzuların aynısını McKinsey şirketi vurgularsa o zaman gereği yapılacak mı?
Öyleyse,
Bir anaokulu öğrencisinin bile sorabileceği şu sual akla gelebilir;
Gavur söyleyince başka türlü mü söylüyor???
*
Diğer bir husus McKinsey'in Ankara ofisinin ortağı Ali Üstün, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın damadıdır!!! En azından bizden de birisi şirkette…
*
Daha önce Tercüman köşesinde yayınlanan aşağıdaki yazıyı gündemin münasipliğinden dolayı tekrar ilginize sunuyorum;
*
Dünya bugüne kadar iki tane büyük savaş gördü. Birinci ve ikinci dünya savaşları. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü veya sakat kaldı. Savaşın acımasız yüzünü herkes gördü. 1950 yılına gelindiğinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşla bir ülkeyi işgal etmenin netice vermeyeceğini ve çok maliyetli olduğunu anladı.
*
Bir ülkeyi işgal etmenin başka yolları olmalıydı. Kan akıtılmadan bu iş nasıl becerilirdi? Sonunda ABD EKONOMİK TETİKÇİ denilen insanları yetiştirmek için kolları sıvadı. Ekonomik tetikçiler birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yetiştirilmiş ve yüksek maaş alan profesyonel kişilerdir.
*
Ekonomik tetikçilerin düzgün bir aile yapısı yoktur, ahlaki değerleri önemsemez, yüzüne tükürülse, küfür edilse sinirlenmez, tek amaçları ABD şirketlerinin başka ülkelerde yatırım yapmasını temin etmektir.
*
ABD'de eğitimini tamamladıktan sonra görevlendirildiği ülkeye ekonomi uzmanı olarak intikal eder. Denetleme ve danışmanlık hizmeti verir.
Aslında iktidar sahipleri ekonomik tetikçiyi resmi kanallardan davet eder. Birinci sınıf resmi misafir olarak ağırlanır. Emrine çevirmenler, mihmandarlar verilir. Özel araç tahsis edilir. En lüks otele yerleştirilir. Tam teçhizatlı bir çalışma odası hazırlanır. İletişim imkanları sınırsız ve sorunsuz kullanımına sunulur.
*
Ekonomik tetikçi davet edildiği ülkenin tüm varlıklarını inceleyerek ekonomik kalkınma ve yatırım planları için gerekli raporları hazırlamaktan sorumludur. Elbette, hiç bir ekonomik tetikçi pembe tablo çizmez. Elinde bulunan matematik modelleri öyle ayarlanmıştır ki hangi veriyi verirseniz ülke ekonomisinin sorunlu olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu durumu teyit etmek için o ülkenin bilim insanlarına da aynı işlem tekrar yaptırılır. Ancak analiz için kullanılan formülü ekonomik tetikçi geliştirdiği için her zaman ülke ekonomisinin zor durumda olduğu, güya, görülür.
*
Tetikçinin kullandığı araçlar genellikle asılsız ve uydurma finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks, cinayet, ihanet ve paralel yapılanmalardır.
*
Ekonomik tetikçinin ilk ve asıl görevi dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmektir. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek bir borç batağına saplanır. ABD bu liderleri politik, ekonomik ya da askeri ihtiyaçları için ne zaman istese kullanabilmektedir. Karşılığında halklarına sanayi siteleri, elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler. Bu arada Amerikan mühendislik ve inşaat firmaları da inanılmaz derece zenginleşir.
*
Ekonomik tetikçi hazırladığı raporu devlet liderine sunar. Bir şart vardır. Ülke genelinde yapılacak otoyol, elektrik santralı, hızlı tren, altyapı, havaalanı gibi yatırımlar için kredilerin belirli Amerikan finans şirketlerinden, dünya bankasından alınması zorunluluğu ve yapılacak inşaat ve işlerin yine Amerikan şirketleri veya anlaşmalı taşeron firmaların yapması zorunluluğu maddesi konulur. Lider bunu kabul eder. Sözleşme imzalanır. Kredi alınır. Amerikan firmaları adeta savaşla giremediği ülkeyi ekonomik tetikçinin hazırladığı raporlar sayesinde adeta işgal eder. Artık o ülkenin lideri tamamen ABD güdümünde bir yönetici konumundadır. Ekonominin ipleri artık ABD'nin elindedir. İsterse lideri devirir. İsterse evirir, çevirir amacına ulaşır.
*
Sevgili dostlar, halen ekonomik tetikçiler çok etkin ve etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Gezegenimizde ekonomik tetikçilerin ulaşmadığı coğrafya yoktur, Türkiye dahil. Acaba Afyonkarahisar’dan da bir ekonomik tetikçi geçmiş midir?
***
Gezi parkı olayları bir ekonomik tetikçi marifetiyle hayata geçirilmiştir.
Paralel yapılanma bir ekonomik tetikçi mahsulüdür.
Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Hakan Fidan'a saldırılar bir ekonomik tetikçi gayretidir.
IŞİD'in ortaya çıkması bir ekonomik tetikçi eseridir.
Usama Bin Ladin bir ekonomik tetikçi senaryosudur.
*
Ekonomik tetikçiler farklı vasıfta da olsa Cumhuriyet'ten önce vardı, şimdide var ve gelecekte de var olacaktır. Dikkat edelim.
Daha detaylı bilgi "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-John Perkins" adlı kitaptadır.
*
ASIL SORU:
NEDEN BİR TÜRK DENETLEME FİRMASI AMERİKA; İNGİLTERE VEYA ALMANYA EKONOMİSİNİ DENETLEME KAPASİTESİNDE DEĞİL?
*
CEVABI BİLENLER BİR ADIM ÖNE ÇIKSIN…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
15.10.2018
15.10.2018
15.10.2018
OZEL HABERLER