Öne Çıkan

15

1

Image

AFYON BELEDİYESPOR Fenerbahçe deplasmanında
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilimizi temsil eden Afyon Belediyespor’u bugün İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda zorlu bir maç bekliyor...

2

Image

‘Çin Seddi bile dayanmaz’
Doğu Türkistan’da Müslümanlarda yönelik olarak yapılan zulümleri protesto etmek amacıyla Afyonkarahisar STK Platformu adına bir açıklama yapan Mesut H..

3

Image

MHP’de 18 aday daha belirlendi
Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday olacak 1’i ilçe 17’si belde belediye başkan adayı olmak ü..

4

Image

BU MAÇI KAZANMALIYIZ
Afjet Afyonspor, bugün Zafer Stadı’nda düşme potasındaki takımlardan Tetiş Yapı Elazığspor ile oynayacağı maçta galibiyetten başka bir şey düşünmüyor...

5

Image

Yeni başkan Metin Balaban
AK Parti İscehisar İlçe Başkanlığı’na Metin Balaban getirildi...

6

Image

Ödüllü kitap okuma yarışması
Afyonkarahisar Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nin ilki 2016 yılından bu tarafa düzenlenen ve her..

7

Image

Şeker Fabrikasını gezdiler
Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Gıda Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri ile birlikte Afyon Doğuş Şeker Fabrikasını gezdi...

8

Image

Tortop şehit polisin ailesini unutmadı
Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, şehit polis memuru Yaşar Özlem’in ailesini ziyaret etti...

9

Image

Çin operası Afyon’a geliyor
Zhe Jiang Wu Operası Afyonkarahisar’a geliyor...

10

Image

‘Afyon’da destansı hizmetler yaptık’
Ülkücü Şehit Necmi Bilgi’nin isminin verildiği parkın açılışında konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 10 yıllık belediye başkanlığı sürecinde d..

11

Image

Aranan suçlu Gar’da yakalandı
İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince sorumluluk sahasında bulunan tren, tren garları, tren istasyonları ve tren duraklarına yönelik “Güven-Huzur Uyg..

12

Image

Yerli üretime dikkat çektiler
AK Parti Afyonkarahisar Kadın Kolları tarafından Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla kadın girişimcilerin ürettiği yerli malların tanıt..

13

Image

Süper Lig’de gözler derbiye çevrildi
Süper Amatör Lig’de haftaya aynı puanla ilk iki sırada giren Bolvadin Belediyespor ile Salar Belediyespor arasında yarın Salar Stadı’nda oynanacak kar..

14

Image

HAP eğitimi sona erdi
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık yöneticileri ve çalışanlarına yönelik düzenlenen Hastane Âfet Planları (HAP) Uygulayıcı Eğitimi sona erdi...

15

Image

MHP’liler Çetinkaya’yı karşılayacak
Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı, kısa bir süre önce adaylığı açıklanan Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya’yı Ankara dönüşünd..

16

Image

‘Tarım ve hayvancılıkla gelişeceğiz’
MHP Bolvadin Belediye Başkan Adayı Selahattin Kelekçi, seçimi kazanması durumunda tarım ve hayvancılığa büyük önem vereceklerine dikkat çekti...

17

Image

‘Üniversitede faaliyet temposu arttı’
AKÜ'de faaliyet temposu hızlandı...

Ekonomik Tetikçi-2 | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

Ekonomik Tetikçi-2

İbrahim Demirkan
04.10.2018
Sayın Berat Albayrak “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” şeklinde bir açıklama yaptı.
*
McKinsey bir Amerikan şirketi. Lübnan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Pakistan, Porto Riko, İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. O ülkelerin durumları ortada iken;
Neden bu Amerikalı şirkete milli ekonomiyi denetleme yetkisi verildi?
Neden Yerli şirket ve kurumlara yetki verilme gereği duyulmadı?
*
Gerekçe; Yabancı yatırımcı uluslararası kabul görmüş köklü denetleme şirketlerinin raporlarına itibar ediyor.
Yerli (Türk) şirket ve kurumların (Sayıştay gibi) raporlarına güvenmiyor, şaibeli ve tarafgir buluyor... ve o ülkeye yatırım yapmıyor…
*
Peki,
Senelerdir yerli denetleme şirketlerinin vurguladığı mevzuların aynısını McKinsey şirketi vurgularsa o zaman gereği yapılacak mı?
Öyleyse,
Bir anaokulu öğrencisinin bile sorabileceği şu sual akla gelebilir;
Gavur söyleyince başka türlü mü söylüyor???
*
Diğer bir husus McKinsey'in Ankara ofisinin ortağı Ali Üstün, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın damadıdır!!! En azından bizden de birisi şirkette…
*
Daha önce Tercüman köşesinde yayınlanan aşağıdaki yazıyı gündemin münasipliğinden dolayı tekrar ilginize sunuyorum;
*
Dünya bugüne kadar iki tane büyük savaş gördü. Birinci ve ikinci dünya savaşları. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü veya sakat kaldı. Savaşın acımasız yüzünü herkes gördü. 1950 yılına gelindiğinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşla bir ülkeyi işgal etmenin netice vermeyeceğini ve çok maliyetli olduğunu anladı.
*
Bir ülkeyi işgal etmenin başka yolları olmalıydı. Kan akıtılmadan bu iş nasıl becerilirdi? Sonunda ABD EKONOMİK TETİKÇİ denilen insanları yetiştirmek için kolları sıvadı. Ekonomik tetikçiler birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yetiştirilmiş ve yüksek maaş alan profesyonel kişilerdir.
*
Ekonomik tetikçilerin düzgün bir aile yapısı yoktur, ahlaki değerleri önemsemez, yüzüne tükürülse, küfür edilse sinirlenmez, tek amaçları ABD şirketlerinin başka ülkelerde yatırım yapmasını temin etmektir.
*
ABD'de eğitimini tamamladıktan sonra görevlendirildiği ülkeye ekonomi uzmanı olarak intikal eder. Denetleme ve danışmanlık hizmeti verir.
Aslında iktidar sahipleri ekonomik tetikçiyi resmi kanallardan davet eder. Birinci sınıf resmi misafir olarak ağırlanır. Emrine çevirmenler, mihmandarlar verilir. Özel araç tahsis edilir. En lüks otele yerleştirilir. Tam teçhizatlı bir çalışma odası hazırlanır. İletişim imkanları sınırsız ve sorunsuz kullanımına sunulur.
*
Ekonomik tetikçi davet edildiği ülkenin tüm varlıklarını inceleyerek ekonomik kalkınma ve yatırım planları için gerekli raporları hazırlamaktan sorumludur. Elbette, hiç bir ekonomik tetikçi pembe tablo çizmez. Elinde bulunan matematik modelleri öyle ayarlanmıştır ki hangi veriyi verirseniz ülke ekonomisinin sorunlu olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu durumu teyit etmek için o ülkenin bilim insanlarına da aynı işlem tekrar yaptırılır. Ancak analiz için kullanılan formülü ekonomik tetikçi geliştirdiği için her zaman ülke ekonomisinin zor durumda olduğu, güya, görülür.
*
Tetikçinin kullandığı araçlar genellikle asılsız ve uydurma finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks, cinayet, ihanet ve paralel yapılanmalardır.
*
Ekonomik tetikçinin ilk ve asıl görevi dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmektir. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek bir borç batağına saplanır. ABD bu liderleri politik, ekonomik ya da askeri ihtiyaçları için ne zaman istese kullanabilmektedir. Karşılığında halklarına sanayi siteleri, elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler. Bu arada Amerikan mühendislik ve inşaat firmaları da inanılmaz derece zenginleşir.
*
Ekonomik tetikçi hazırladığı raporu devlet liderine sunar. Bir şart vardır. Ülke genelinde yapılacak otoyol, elektrik santralı, hızlı tren, altyapı, havaalanı gibi yatırımlar için kredilerin belirli Amerikan finans şirketlerinden, dünya bankasından alınması zorunluluğu ve yapılacak inşaat ve işlerin yine Amerikan şirketleri veya anlaşmalı taşeron firmaların yapması zorunluluğu maddesi konulur. Lider bunu kabul eder. Sözleşme imzalanır. Kredi alınır. Amerikan firmaları adeta savaşla giremediği ülkeyi ekonomik tetikçinin hazırladığı raporlar sayesinde adeta işgal eder. Artık o ülkenin lideri tamamen ABD güdümünde bir yönetici konumundadır. Ekonominin ipleri artık ABD'nin elindedir. İsterse lideri devirir. İsterse evirir, çevirir amacına ulaşır.
*
Sevgili dostlar, halen ekonomik tetikçiler çok etkin ve etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Gezegenimizde ekonomik tetikçilerin ulaşmadığı coğrafya yoktur, Türkiye dahil. Acaba Afyonkarahisar’dan da bir ekonomik tetikçi geçmiş midir?
***
Gezi parkı olayları bir ekonomik tetikçi marifetiyle hayata geçirilmiştir.
Paralel yapılanma bir ekonomik tetikçi mahsulüdür.
Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Hakan Fidan'a saldırılar bir ekonomik tetikçi gayretidir.
IŞİD'in ortaya çıkması bir ekonomik tetikçi eseridir.
Usama Bin Ladin bir ekonomik tetikçi senaryosudur.
*
Ekonomik tetikçiler farklı vasıfta da olsa Cumhuriyet'ten önce vardı, şimdide var ve gelecekte de var olacaktır. Dikkat edelim.
Daha detaylı bilgi "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-John Perkins" adlı kitaptadır.
*
ASIL SORU:
NEDEN BİR TÜRK DENETLEME FİRMASI AMERİKA; İNGİLTERE VEYA ALMANYA EKONOMİSİNİ DENETLEME KAPASİTESİNDE DEĞİL?
*
CEVABI BİLENLER BİR ADIM ÖNE ÇIKSIN…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
15.12.2018
15.12.2018
15.12.2018
OZEL HABERLER