Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

5

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

6

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

11

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

Ekonomik Tetikçi-2 | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

Ekonomik Tetikçi-2

İbrahim Demirkan
04.10.2018
Sayın Berat Albayrak “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” şeklinde bir açıklama yaptı.
*
McKinsey bir Amerikan şirketi. Lübnan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Pakistan, Porto Riko, İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. O ülkelerin durumları ortada iken;
Neden bu Amerikalı şirkete milli ekonomiyi denetleme yetkisi verildi?
Neden Yerli şirket ve kurumlara yetki verilme gereği duyulmadı?
*
Gerekçe; Yabancı yatırımcı uluslararası kabul görmüş köklü denetleme şirketlerinin raporlarına itibar ediyor.
Yerli (Türk) şirket ve kurumların (Sayıştay gibi) raporlarına güvenmiyor, şaibeli ve tarafgir buluyor... ve o ülkeye yatırım yapmıyor…
*
Peki,
Senelerdir yerli denetleme şirketlerinin vurguladığı mevzuların aynısını McKinsey şirketi vurgularsa o zaman gereği yapılacak mı?
Öyleyse,
Bir anaokulu öğrencisinin bile sorabileceği şu sual akla gelebilir;
Gavur söyleyince başka türlü mü söylüyor???
*
Diğer bir husus McKinsey'in Ankara ofisinin ortağı Ali Üstün, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın damadıdır!!! En azından bizden de birisi şirkette…
*
Daha önce Tercüman köşesinde yayınlanan aşağıdaki yazıyı gündemin münasipliğinden dolayı tekrar ilginize sunuyorum;
*
Dünya bugüne kadar iki tane büyük savaş gördü. Birinci ve ikinci dünya savaşları. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü veya sakat kaldı. Savaşın acımasız yüzünü herkes gördü. 1950 yılına gelindiğinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşla bir ülkeyi işgal etmenin netice vermeyeceğini ve çok maliyetli olduğunu anladı.
*
Bir ülkeyi işgal etmenin başka yolları olmalıydı. Kan akıtılmadan bu iş nasıl becerilirdi? Sonunda ABD EKONOMİK TETİKÇİ denilen insanları yetiştirmek için kolları sıvadı. Ekonomik tetikçiler birçok ülkeyi trilyonlarca dolar dolandıran yetiştirilmiş ve yüksek maaş alan profesyonel kişilerdir.
*
Ekonomik tetikçilerin düzgün bir aile yapısı yoktur, ahlaki değerleri önemsemez, yüzüne tükürülse, küfür edilse sinirlenmez, tek amaçları ABD şirketlerinin başka ülkelerde yatırım yapmasını temin etmektir.
*
ABD'de eğitimini tamamladıktan sonra görevlendirildiği ülkeye ekonomi uzmanı olarak intikal eder. Denetleme ve danışmanlık hizmeti verir.
Aslında iktidar sahipleri ekonomik tetikçiyi resmi kanallardan davet eder. Birinci sınıf resmi misafir olarak ağırlanır. Emrine çevirmenler, mihmandarlar verilir. Özel araç tahsis edilir. En lüks otele yerleştirilir. Tam teçhizatlı bir çalışma odası hazırlanır. İletişim imkanları sınırsız ve sorunsuz kullanımına sunulur.
*
Ekonomik tetikçi davet edildiği ülkenin tüm varlıklarını inceleyerek ekonomik kalkınma ve yatırım planları için gerekli raporları hazırlamaktan sorumludur. Elbette, hiç bir ekonomik tetikçi pembe tablo çizmez. Elinde bulunan matematik modelleri öyle ayarlanmıştır ki hangi veriyi verirseniz ülke ekonomisinin sorunlu olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu durumu teyit etmek için o ülkenin bilim insanlarına da aynı işlem tekrar yaptırılır. Ancak analiz için kullanılan formülü ekonomik tetikçi geliştirdiği için her zaman ülke ekonomisinin zor durumda olduğu, güya, görülür.
*
Tetikçinin kullandığı araçlar genellikle asılsız ve uydurma finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks, cinayet, ihanet ve paralel yapılanmalardır.
*
Ekonomik tetikçinin ilk ve asıl görevi dünya liderlerini, ABD'nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik etmektir. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek bir borç batağına saplanır. ABD bu liderleri politik, ekonomik ya da askeri ihtiyaçları için ne zaman istese kullanabilmektedir. Karşılığında halklarına sanayi siteleri, elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler. Bu arada Amerikan mühendislik ve inşaat firmaları da inanılmaz derece zenginleşir.
*
Ekonomik tetikçi hazırladığı raporu devlet liderine sunar. Bir şart vardır. Ülke genelinde yapılacak otoyol, elektrik santralı, hızlı tren, altyapı, havaalanı gibi yatırımlar için kredilerin belirli Amerikan finans şirketlerinden, dünya bankasından alınması zorunluluğu ve yapılacak inşaat ve işlerin yine Amerikan şirketleri veya anlaşmalı taşeron firmaların yapması zorunluluğu maddesi konulur. Lider bunu kabul eder. Sözleşme imzalanır. Kredi alınır. Amerikan firmaları adeta savaşla giremediği ülkeyi ekonomik tetikçinin hazırladığı raporlar sayesinde adeta işgal eder. Artık o ülkenin lideri tamamen ABD güdümünde bir yönetici konumundadır. Ekonominin ipleri artık ABD'nin elindedir. İsterse lideri devirir. İsterse evirir, çevirir amacına ulaşır.
*
Sevgili dostlar, halen ekonomik tetikçiler çok etkin ve etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Gezegenimizde ekonomik tetikçilerin ulaşmadığı coğrafya yoktur, Türkiye dahil. Acaba Afyonkarahisar’dan da bir ekonomik tetikçi geçmiş midir?
***
Gezi parkı olayları bir ekonomik tetikçi marifetiyle hayata geçirilmiştir.
Paralel yapılanma bir ekonomik tetikçi mahsulüdür.
Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarı Hakan Fidan'a saldırılar bir ekonomik tetikçi gayretidir.
IŞİD'in ortaya çıkması bir ekonomik tetikçi eseridir.
Usama Bin Ladin bir ekonomik tetikçi senaryosudur.
*
Ekonomik tetikçiler farklı vasıfta da olsa Cumhuriyet'ten önce vardı, şimdide var ve gelecekte de var olacaktır. Dikkat edelim.
Daha detaylı bilgi "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-John Perkins" adlı kitaptadır.
*
ASIL SORU:
NEDEN BİR TÜRK DENETLEME FİRMASI AMERİKA; İNGİLTERE VEYA ALMANYA EKONOMİSİNİ DENETLEME KAPASİTESİNDE DEĞİL?
*
CEVABI BİLENLER BİR ADIM ÖNE ÇIKSIN…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER