Öne Çıkan

15

1

Image

‘Afyon’a vefa borcumuzu ödeyeceğiz’

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Prof. Dr. Veysel Eroğlu Parkı’nın açılışında konuşan eski Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Pa..

2

Image

‘Hatay’da 6 tane baraj var’

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hatay'da baraj olm..

3

Image

‘Yatırımlar devam edecek’

İscehisar Belediyesi ve ilçedeki iş adamlarının katkılarıyla ilçede yapımı tamamlanan Jeotermal Kaplıca Tesisi’nin açılışında konuşan Orman ve Su..

4

Image

Karşen ailesinin acı günü
ATSO Bilgi İşlem Sorumlusu Fatih Karşen’in babası İhsan Karşen, vefat etti. Merhum Karşen, Susuz beldesinde kılınan cenaze namazının ardından son yolc..

5

Image

‘TIR değil paket bile gelmedi’

AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısında Afyon’a yedi TIR yardım geldiği yönündeki iddialara cevap veren Orman v..

6

Image

‘Afyon’a Derman Belediyeciliği gelecek’


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, vatandaşl..

7

Image

‘Başkan Çoban büyük hizmetler yaptı’

ATSO tarafından Belediye Başkanı Burhanettin Çoban onuruna düzenlenen yemekte konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’..

8

Image

‘Halkla beraber destan yazacağız’

İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak Kanlıca Mahallesi’nde yaptığı toplantıda, “Bana verdiğiniz emanetinizi asla çalma..

9

Image

Gülmeye doyacaksınız

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, sezonun ikinci oyunu için perdelerini açıyor...

10

Image

250 milyon Euro’luk tasarruf

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği bölümü tarafından Tünel Açma Makineleri (TBM) Tanıtımı etkinliğinde ko..

11

Image

Afyon’un lezzetleri tanıtıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi Kulübü, Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Yöresel Mutfak Günleri etki..

12

Image

‘Dijitalleşmeye önem verilmeli’

ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde Endüstri 4.0 ve Dijital Teknolojiler Semineri düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını yapan AT..

13

Image

‘Sanayicileri destekleyeceğiz’

AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarına hız verdi...

14

Image

‘Afyonkarahisar ehline emanet olacak’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Sandıklı ve Kızılören ilçelerinde seçim çalışmasında bul..

15

Image

Hükümlülere trafik kuralları anlatıldı

Dinar Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından denetim altında bulunan hükümlülere trafik kurallarını anlatan seminer ve..

16

Image

İlk yardım eğitimleri

İl Sağlık Müdürlüğü, ilk yardım eğitimlerine devam ediyor...

17

Image

Başkan Çöl yaşlıları unutmadı
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan “Yaşlılara Saygı Haftası” Hüseyin Develi Huzurevi’nde Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün de katıldığı tör..

POŞET | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

POŞET

İbrahim Demirkan
10.01.2019
Poşet Fransızca POCHETTE kelimesinden dilimize çevrilmiş bir kelimedir.
Cepcik, torbacık, cep ve torba anlamlarına gelir.
“Plastik taşıma torbası”da denir.
Ancak burada plastik terimi de yine Fransızcadan PLASTIQUE kelimesinin Türkçeye devrşirilmiş halidir.
Yani son günlerde tartışılan poşet kelimesi ne yerlidir ne de millidir.
Yerli ve milli olmayan unsurlar üzerinden yapılan tartışmalar kalp kırıcı ve incitici olmaktadır.
*
Eskiden bezden taşıma torbaları, fileler ve hatta heybeler vardı.
Kapital düzen tüketimi teşvik ettikçe bez torbalar ve fileler satın alınan ürünleri taşımaya kafi gelmedi ve plastik ile naylon poşetler hayatımıza girdi.
*
İlk poşet fikri ABD'li kimyacı Wallace Hume Carothers'in başkan¬lığındaki bir grup organik kimyacının naylonu keşfetmesiyle başladı. İpek ve pamuk torbalara göre sentetik/yapay torbalar hem daha kullanışlı hem de daha ucuza mal olduğu görüldü.
*
Öte yandan bilimsel adı "fenol-formaldehit polimer yapay reçine" olan mucizevi yapay maddeye, Yunanca’da biçimlendirme anlamına gelen PLASTIKOS’tan ilhamla plastik adı verildi. Cam, demir ve çelikten evsaf bakımından farklıydı. Kolay şekillendiriliyor, elektrik iletmiyor, ısıyı az geçiriyor, kolay kırılmıyor, nemden etkilenip paslanmıyor ve en önemlisi zor aşınıyordu. Ve plastik süzgeçten bilardo topuna, ilan panosundan kaleme kadar yüzlerce ürüne uyarladı. Bakalitten yola çıkılarak geliştirilen PVC, naylon, polyester yaşamın vazgeçilmezlerine dönüştü. Çevreye zarar verdiği anlaşılınca, gözden düştü. Ancak yine de günlük hayatımızın birçok alanında halen yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Plastik şu an 110. yılını doldurmuş durumda (hurriyet.com.tr/kelebek/plastik-100-yasinda-6636718).
Yüzon yıldır plastik ve naylon ürünler çevreyi kirletiliyor.
Her yapay ürün mutlaka çevreye etki eder…
*
İlk poşet 1957 senesinde sandviçleri korumak amacıyla kullanılmıştır.
Plastik poşetler kağıt poşetlerin yerine 1970’li yıllarda revaç görmesiyle marketlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Çünkü kağıt poşetler ağaçlardan hazırlanıyor ve ormanların hızla yok edilmesine neden oluyordu.
*
Bindokuzyüzseksenli yıllarda her market müşterisine poşet vermezdi. Dışarıda poşet satan çocuklar olurdu. Ama poşetlerin fiyatları makul ve vatandaş tarafından tolere edilebilir miktardaydı.
*
ABD’de yılda 400 milyar, Avustralya’da 7 milyar ve dünyada 1 trilyonun üzerinde plastik torba kullanılıyordu.
Dakikada yaklaşık 2 milyon plastik poşet tüketiliyordu.
Son 10 yılda uygulanan yasak ve vergilerden dolayı bu oranlar hatırı sayılır oranda düşmüştür.
*
Çin’de yasaklamadan sonra 1 milyon ton petrol tasarrufu yapılmıştır.
*
Avrupa’da plastik poşetlere uygulanan vergilerden yılda 10 milyon avro üzerinde devletin kasasına para giriyor.
*
Geri-dönüşüm sağlandığı sürece plastik kullanımı harika bir seçenek.
Hayatı kolaylaştırma yeteneğine sahip.
Okyanusları kirleten en büyük maddelerin başında plastik poşetler geliyor.
İkinci sırada ise ilginçtir; sigara var.
Her yıl milyonlarca deniz kuşu ve yüzbinden fazla deniz memelisi sadece plastik kirleticilerden ölmektedir. Yaklaşık 257 farklı tür canlı plastik poşet kirliliğinin tehdidi altındadır.
*
Her 100 milyar palstik torba için 12 milyon varil petrol gerekir.
Ondört adet plastik torba bir aracın 1.6 km yol gidebilmesine eş değer enerjiye sahiptir.
Plastik poşetlerin ortalama kullanım süresi 12 dakika kadardır.
Geridönüşüme giden plastik torba oranı ortalma %1’dir.
Doğada çözünen (ÇEVRE DOSTU) poşetler bile tamamen toprakta yok olmamakta parçalandıktan (mikroplastik olduktan) sonra bile topraktaki toksinleri emerek çevresel kirliliğe devam etmektedir.
*
Bu kadar faydası ve zararı olan plastik torbalar ile ilgili ülkemizde ÇEVRE KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN (Kanun No. 7153, Kabul Tarihi: 29/11/2018) aşağıdaki şekilde yeniden tasarlanmıştır;

MADDE 1-9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “h) Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar ile vergi, harç, katılma payı, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojilerin teşviki, geri kazanım katılım payı, plastik poşet ve plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, emisyon ücreti, kirletme bedeli ve kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması ve karbon ticareti gibi piyasaya dayalı mekanizmalar ile ekonomik araçlar ve teşvikler kullanılır. Bu hususlara ilişkin idari ve teknik usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir.”
*
MADDE 5-“bb) Bu Kanunun ek 13 üncü maddesine aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 Türk lirası idari para cezası verilir.”
*
MADDE 8-“EK MADDE 13- Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir.
*
Kanun gereksiz yere plastik poşet ve ambalaj kullanımını sınırlandırması açısından çok yerinde ve uygun bir düzenlemedir.
Lüzumundan fazla poşet kullanımı hem israfın hem de çevre kirliliğinin sebebidir.
Bazen aldığı her bir ürünü ayrı poşetlere koyan müşterileri de görüyorduk.
*
Poşetlerin ücrete tabi olmasından itibaren çeşitli olaylara da şahit olduk;
Mesela bir çorap alan bir müşteri kasiyerden bir tane poşet ister. Kasiyer poşetin 25 kuruş olduğunu söyler. Müşteri sinirlenir “poşette paralı olur mu canım?” der ve aldığı bir çift çorabı tezgaha atar ve marketten çıkar.
*
Alışveriş fişine işlenen 25 kuruşluk poşeti iade etme seçeneğini düşünenler bile var. Çünkü kanuna göre alınan ürünler 7 gün içinde iade edilebilir.
*
Market logolarının poşetlerden çıkarılması gerektiğini savunanların sayısı hiçte az değil.
*
Sahibinden az kullanılmış satılık poşet fiyatı 15 kuruş diye ilan verenleri de duyduk
*
Şaka bir yana hayatında gerçekleri var!
Bir poşet için ödenen 25 kuruşun 15 kuruşu devlete (atık bertaraf ve geridönüşüm masrafları için) geriye kalan 10 kuruşu ise markete kalmaktadır.
*
Türkiye Cumhuriyeti Devleti poşetten gelen 15 kuruşa muhtaç mı?
*
Geridönüşler 25 kuruşun gerçekten fazla olduğunu gösteriyor.
Makul kabul edilebilecek fiyat poşet başına 10 kuruştur.
Dört poşete bir ekmek alınabildiği göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretlinin her dört ekmekten birisinin parası poşete gittiği ortaya çıkar. Ve evine dört yerine 3 ekmek götürmek zorunda kalmaktadır…
*
Poşet fiyatını tekrar gözden geçirmekte fayda(lar) var…
Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
22.03.2019
22.03.2019
22.03.2019
OZEL HABERLER