Öne Çıkan

15

1

Image

Serdar Dündar İYİ Parti’den aday

Çay ilçesinde adaylığı merakla beklenen Av. Serdar Dündar’ın İYİ Parti Çay Belediye Başkan Adaylığı ilçede büyük memnuniyetle karşılandı...

2

Image

Çocuklar eğlenceli anlar yaşadı
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, yarıyıl tatilinde birbirinden eğlenceli gösteriler ile çocuklara keyifli vakit geçirme imkânı sunuyor...

3

Image

Afyon deplasmanından bir puanla dönen İstanbulspor’un Teknik Sorumlusu Orhan Çıkırıkçı: “Güzel bir mücadele oldu”
İstanbulspor Teknik Sorumlusu Orhan Çıkırıkçı, iyi bir mücadelenin olduğunu belirterek her iki takım oyuncularını da tebrik etti...

4

Image

‘Kaybedecek 5 yıl daha yok’
Belediye başkanlığında işin ehli olduklarını söyleyen MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, Afyonkarahisar’ın kaybedecek 5 yılı da..

5

Image

Kazanamadık ama inançlıyız:1-1
İkinci yarının ilk maçında İstanbulspor’a ev sahipliği yapan Afjet Afyonspor, rakibi karşısında üstün oynamasına rağmen sahadan bir puanla ayrılırken,..

6

Image

Oltan’ın acı günü
Afjet Afyonspor’un golcü futbolcularından Oltan Karakullukçu, cumartesi günü İstanbulspor’a son dakikalarda attığı golle takımını yenilgiden kurtarırk..

7

Image

Bina çatısına otağ kuruldu

Sandıklı Yörükler- Türkmenler Derneği tarafından çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla kiralanan iki katlı binanın çatısına 80 metrekarelik ..

8

Image

‘Trafik sorununu sona erdireceğiz’


AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, ilimizin trafik sorununa neşter vuracak. Zeybek, hafif raylı sistemler ile akıllı ve katlı oto..

9

Image

‘Vakti geldi’

İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mahmut Koçak, Afyonkarahisar’da birlik ve beraberlik içinde ortak akılla yönetim anlayışı sergileyeceklerini ifad..

10

Image

17 kişi tutuklandı

Sandıklı ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 21 kişi gözaltına alınmış, 3 kişinin de arama çalışmaları devam ediyordu..

11

Image

Başkan Çöl, karne dağıttı
Sandıklı İlçe Kaymakamı Vekili Kızılören Kaymakamı Recep Hasar ve Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda düze..

12

Image

Bozkurt’tan kurum ziyaretleri
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, 31 Mart yerel seçimler kapsamında bazı kamu kurumlarını ziyaret etti...

13

Image

Minik Muhammet iyileşecek

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Konarı köyünde yaşayan Akçeşme ailesinin 8 aylık bebeği Muhammet’in ilaçları yurtdışından geldi...

14

Image

Taraftarlardan seferberlik
İkinci yarı öncesi TSYD İl Temsilcisi Nadir Güzbey’in başkanlığında bir araya gelerek mor beyazlı takıma tam destek kararı alan Afjet Afyonspor taraft..

15

Image

Güller; “Bu mücadelenin hakkı beraberlik değildi”
Spor Toto 1. Lig'in 18. haftasında konuk ettiği İstanbulspor'la 1-1 berabere kalan Afjet Afyonspor'un Teknik Direktörü Serhat Güller, galibiyeti hak e..

16

Image

Kaçak sigaraya geçit yok

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’ye bağlı Yunus Timleri genel asayiş uygulamalarını soğuk hava koşullarına rağmen aralıksız devam ..

17

Image

Münevvere Yılmaz’dan Başkan Çoban’a teşekkür
Atletizm dallarında Afyonkarahisar’ın gururu olan Down Sendromlu Milli Sporcumuz Münevvere Yılmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür ziyar..

POŞET | İbrahim Demirkan | Gazete3.com.tr
Image

POŞET

İbrahim Demirkan
10.01.2019
Poşet Fransızca POCHETTE kelimesinden dilimize çevrilmiş bir kelimedir.
Cepcik, torbacık, cep ve torba anlamlarına gelir.
“Plastik taşıma torbası”da denir.
Ancak burada plastik terimi de yine Fransızcadan PLASTIQUE kelimesinin Türkçeye devrşirilmiş halidir.
Yani son günlerde tartışılan poşet kelimesi ne yerlidir ne de millidir.
Yerli ve milli olmayan unsurlar üzerinden yapılan tartışmalar kalp kırıcı ve incitici olmaktadır.
*
Eskiden bezden taşıma torbaları, fileler ve hatta heybeler vardı.
Kapital düzen tüketimi teşvik ettikçe bez torbalar ve fileler satın alınan ürünleri taşımaya kafi gelmedi ve plastik ile naylon poşetler hayatımıza girdi.
*
İlk poşet fikri ABD'li kimyacı Wallace Hume Carothers'in başkan¬lığındaki bir grup organik kimyacının naylonu keşfetmesiyle başladı. İpek ve pamuk torbalara göre sentetik/yapay torbalar hem daha kullanışlı hem de daha ucuza mal olduğu görüldü.
*
Öte yandan bilimsel adı "fenol-formaldehit polimer yapay reçine" olan mucizevi yapay maddeye, Yunanca’da biçimlendirme anlamına gelen PLASTIKOS’tan ilhamla plastik adı verildi. Cam, demir ve çelikten evsaf bakımından farklıydı. Kolay şekillendiriliyor, elektrik iletmiyor, ısıyı az geçiriyor, kolay kırılmıyor, nemden etkilenip paslanmıyor ve en önemlisi zor aşınıyordu. Ve plastik süzgeçten bilardo topuna, ilan panosundan kaleme kadar yüzlerce ürüne uyarladı. Bakalitten yola çıkılarak geliştirilen PVC, naylon, polyester yaşamın vazgeçilmezlerine dönüştü. Çevreye zarar verdiği anlaşılınca, gözden düştü. Ancak yine de günlük hayatımızın birçok alanında halen yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Plastik şu an 110. yılını doldurmuş durumda (hurriyet.com.tr/kelebek/plastik-100-yasinda-6636718).
Yüzon yıldır plastik ve naylon ürünler çevreyi kirletiliyor.
Her yapay ürün mutlaka çevreye etki eder…
*
İlk poşet 1957 senesinde sandviçleri korumak amacıyla kullanılmıştır.
Plastik poşetler kağıt poşetlerin yerine 1970’li yıllarda revaç görmesiyle marketlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Çünkü kağıt poşetler ağaçlardan hazırlanıyor ve ormanların hızla yok edilmesine neden oluyordu.
*
Bindokuzyüzseksenli yıllarda her market müşterisine poşet vermezdi. Dışarıda poşet satan çocuklar olurdu. Ama poşetlerin fiyatları makul ve vatandaş tarafından tolere edilebilir miktardaydı.
*
ABD’de yılda 400 milyar, Avustralya’da 7 milyar ve dünyada 1 trilyonun üzerinde plastik torba kullanılıyordu.
Dakikada yaklaşık 2 milyon plastik poşet tüketiliyordu.
Son 10 yılda uygulanan yasak ve vergilerden dolayı bu oranlar hatırı sayılır oranda düşmüştür.
*
Çin’de yasaklamadan sonra 1 milyon ton petrol tasarrufu yapılmıştır.
*
Avrupa’da plastik poşetlere uygulanan vergilerden yılda 10 milyon avro üzerinde devletin kasasına para giriyor.
*
Geri-dönüşüm sağlandığı sürece plastik kullanımı harika bir seçenek.
Hayatı kolaylaştırma yeteneğine sahip.
Okyanusları kirleten en büyük maddelerin başında plastik poşetler geliyor.
İkinci sırada ise ilginçtir; sigara var.
Her yıl milyonlarca deniz kuşu ve yüzbinden fazla deniz memelisi sadece plastik kirleticilerden ölmektedir. Yaklaşık 257 farklı tür canlı plastik poşet kirliliğinin tehdidi altındadır.
*
Her 100 milyar palstik torba için 12 milyon varil petrol gerekir.
Ondört adet plastik torba bir aracın 1.6 km yol gidebilmesine eş değer enerjiye sahiptir.
Plastik poşetlerin ortalama kullanım süresi 12 dakika kadardır.
Geridönüşüme giden plastik torba oranı ortalma %1’dir.
Doğada çözünen (ÇEVRE DOSTU) poşetler bile tamamen toprakta yok olmamakta parçalandıktan (mikroplastik olduktan) sonra bile topraktaki toksinleri emerek çevresel kirliliğe devam etmektedir.
*
Bu kadar faydası ve zararı olan plastik torbalar ile ilgili ülkemizde ÇEVRE KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN (Kanun No. 7153, Kabul Tarihi: 29/11/2018) aşağıdaki şekilde yeniden tasarlanmıştır;

MADDE 1-9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “h) Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar ile vergi, harç, katılma payı, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojilerin teşviki, geri kazanım katılım payı, plastik poşet ve plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, emisyon ücreti, kirletme bedeli ve kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması ve karbon ticareti gibi piyasaya dayalı mekanizmalar ile ekonomik araçlar ve teşvikler kullanılır. Bu hususlara ilişkin idari ve teknik usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir.”
*
MADDE 5-“bb) Bu Kanunun ek 13 üncü maddesine aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 Türk lirası idari para cezası verilir.”
*
MADDE 8-“EK MADDE 13- Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir.
*
Kanun gereksiz yere plastik poşet ve ambalaj kullanımını sınırlandırması açısından çok yerinde ve uygun bir düzenlemedir.
Lüzumundan fazla poşet kullanımı hem israfın hem de çevre kirliliğinin sebebidir.
Bazen aldığı her bir ürünü ayrı poşetlere koyan müşterileri de görüyorduk.
*
Poşetlerin ücrete tabi olmasından itibaren çeşitli olaylara da şahit olduk;
Mesela bir çorap alan bir müşteri kasiyerden bir tane poşet ister. Kasiyer poşetin 25 kuruş olduğunu söyler. Müşteri sinirlenir “poşette paralı olur mu canım?” der ve aldığı bir çift çorabı tezgaha atar ve marketten çıkar.
*
Alışveriş fişine işlenen 25 kuruşluk poşeti iade etme seçeneğini düşünenler bile var. Çünkü kanuna göre alınan ürünler 7 gün içinde iade edilebilir.
*
Market logolarının poşetlerden çıkarılması gerektiğini savunanların sayısı hiçte az değil.
*
Sahibinden az kullanılmış satılık poşet fiyatı 15 kuruş diye ilan verenleri de duyduk
*
Şaka bir yana hayatında gerçekleri var!
Bir poşet için ödenen 25 kuruşun 15 kuruşu devlete (atık bertaraf ve geridönüşüm masrafları için) geriye kalan 10 kuruşu ise markete kalmaktadır.
*
Türkiye Cumhuriyeti Devleti poşetten gelen 15 kuruşa muhtaç mı?
*
Geridönüşler 25 kuruşun gerçekten fazla olduğunu gösteriyor.
Makul kabul edilebilecek fiyat poşet başına 10 kuruştur.
Dört poşete bir ekmek alınabildiği göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretlinin her dört ekmekten birisinin parası poşete gittiği ortaya çıkar. Ve evine dört yerine 3 ekmek götürmek zorunda kalmaktadır…
*
Poşet fiyatını tekrar gözden geçirmekte fayda(lar) var…
Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
21.01.2019
21.01.2019
21.01.2019
OZEL HABERLER