Öne Çıkan

15

1

Image

Demiral ailesinin acı günü

Kanalımız program yapımcısı Gazeteci Hasan Öğünç’ün kayınpederi Hacı Ahmet Hikmet Demiral, vefat etti. Merhum Demiral dün kılınan cenaze namazını..

2

Image

‘OSB’miz büyümeye devam ediyor’

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni hizmete açılan işletmenin açılış törenine katıldı. Koyuncu, OSB..

3

Image

Afyonkarahisar’ı özel kılan lezzet: Manda kaymaklı ekmek kadayıfı

Ünlü yemek eleştirmeni Prof. Dr. Vedat Milor, kendisine ait Lezzet Rehberi sayfasına Afyonkarahisar’da bulunan Nur Lokantası’nı ekledi. Twitter h..

4

Image

İbrahim Telek ebediyete uğurlandı

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefaret Kooperatifi eski Başkanlarından, Demokrat Parti eski İl Başkanı İbrahim Telek, vefat etti. Merhum Telek, dün İ..

5

Image

‘BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDIK’

Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in moderatörlüğünde Gazeteciler İsmail Akar ve Ertuğrul Sevim’in yorumlarıyla gündemin nabzını tutan prog..

6

Image

‘Amorium konusunda Afyon’u destekleyeceğiz’

Afyonkarahisar’da düzenlenen istişare toplantısı konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, tüm acentelerle Frig Vadisi’ni ziyaret ederek tanıtımına..

7

Image

Suna mazbatasını aldı

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Refah Partisi Afyonkarahisar 1. Olağan Genel Kurulu’nda il başkanı seçilen İbrahim Derviş Suna, dün Seçim ..

8

Image

Karaca’dan ABAMED’e ziyaret

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca, Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneğini (ABAMED) ziyaret etti. ..

9

Image

Potada rakibimiz Galatasaray
Afyon Belediyespor Basketbol takımı, Galatasaray Doğa Sigorta ile karşılaşacak..

10

Image

Kurumlararası işbirliği yapılacak

TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu ile AKÜ kurumlararası işbirliği kapsamında görüşmeler yaptı. ..

11

Image

Frig Vadisi’ni gezdiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi tarafından iki farklı etkinlik gerçekleştirildi. Akademik oryantasyon dersi kapsamında Turizm ..

12

Image

‘Ölümlü kazalar azaldı’
Mobil Trafik TIR’ının Afyonkarahisar’daki etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da trafik konusunda yapılan eğitimler ve projeler..

13

Image

211 personelle operasyon

Jandarma ekipleri düğünlerde silah atılmasına ilişkin olarak yaptıkları araştırmalar sonucu, Dinar ilçesine bağlı Göçerli köyündeki 25 adrese 211..

14

Image

‘Gençler algıları çürütüyor’

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile birlikte AK Parti İl Gençlik Kolları üyeleri ile istişare toplantısında..

15

Image

25 milyon TL gelir hedefleniyor

Çay Barajı’nda incelemelerde bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Çay Barajı’nın kullanılmaya başlanılmasıyla beraber milli ekonomiye 25 milyon..

16

Image

1 ayda kaldıkları 4 yer yandı

Beyyazı beldesine bağlı Atatürk Mahallesi'nde yaşayan 8 kişilik Gümüştaş ailesi, son bir ayda kaldıkları 3 ev ve bir köy odasında elektrik kontağ..

17

Image

Çiçek serası kuruldu

Çay Belediyesi yeni mezbahane alanında inşa ettiği seranın kurulum çalışmaları tamamlandı...

Amentü Billah... | Mehmet Emin Güzbey | Gazete3.com.tr
Image

Amentü Billah...

Mehmet Emin Güzbey
31.08.2019
Hayır ve şerrin Allahü Teala’nın yaratmasıyla olduğunun, kaderin sadece ve sadece Allah tarafından belirlendiğinin açıkça ifade edildiği Ayete inancımız tam.
Yunus’un dizelerinde söylediği gibi bazen şer bildiklerimiz belki de aslında bizim hayrımız içindir.
Hakk’tan gelene hiç çare bulunmaz
Sabredelim gönül, elden ne gelir
Ne gelirse kuluna, Allah’ından gelir...
*
Önceki gün Ankara’ya giderken Sivrihisar yakınlarında saat 14.30 gibi bir kaza geçirdik.
Kazanın oluş biçimine ve sonucuna baktığımızda Allah’ın bizi bir kez daha koruduğunu gördük.
Yetişmemiz gereken işimiz ile ilgili bir randevu olduğu için başka bir araçla yolumuza devam ettik.
Kazayı da sadece bir kaç kişi biliyordu.
Ama akşam saatlerinde yoğun bir telefon trafiğinde geçmiş olsun dilekleri almaya başladım.
Bir kaç kişi de hangi hastanede olduğumuzu sorunca merak ettim, nereden çıktı bu laflar diye...
Maalesef bazı kişiler kazada ağır yaralandığımız şeklinde olmayan durumu yaymaya gayret etmişler.
Ellerine ne geçecekse...
Bunu duyunca sosyal medyadan bir mesaj paylaştım, iyi olduğumuzun bilinmesi ve ilgilerini esirgemeyen dostlara da teşekkür mahiyetinde.
Allah sevenlerimizi, dua edenleri eksik etmesin.
Gecenin geç saatlerine kadar hem mesajlar, hem ziyaretler, hem de telefonla geçmiş olsun dileklerini ileten dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.
*
Yazının girişinde bahsetmiştim.
Hayr ve şer elbette Allah’ın takdiri ile olmakta.
Önceki gün kaza olunca orada o şoku atlattıktan sonra üzüldüm.
Çünkü yetişmemiz gereken önemli bir randevumuz vardı.
Enver dedi ki, ‘Abi neden bu kadar üzülüyorsun. Allah belki bizi bu kaza ile başka bir şeyden korudu.’
Haklıydı Enver.
Biz bilemeyiz elbette başımıza gelenin bize hangi amaçla getirildiğine.
İmanımız ne kadar kuvvetli olursa da olsun, işte bazen üzüntümüz olabiliyor o anda. Sonra şükrediyoruz elbette.
Bu tür olaylar bazen faydalı da oluyor.
Faydasını da sonra aktarırım.
*
Bu kaza bir kez daha bir gerçeği gösterdi bana.
Maalesef karayollarımızda seyahat eden herkes önemli riskler altında.
Sizin aracınızın en ufak bir eksiğinin olmaması, hatalı araç kullanmıyor olmanız kaza riski altında olmadığınız anlamına gelmiyor.
Çok eski olan araçların oluşturduğu risklerin yanı sıra, ucuz olsun diye tır ve kamyonların kaplatılan lastikleri çok büyük tehlike arzediyor.
Hükümetimizin zaman zaman çıkarttığı hurda araç indirimleriyle cazip hale getirilmeye çalışılan eski araçların trafikten men edilmesinin önemi böyle kazalarda bir kez daha görülüyor.
*
Kaza akabinde ve sonrasında geçmiş olsun dileklerini ileten ve dualarıyla her zaman desteklerini gösteren başta Bakanımız Veysel Eroğlu olmak üzere Milletvekillerimiz Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Burcu Köksal, Mehmet Taytak ve Gültekin Uysal’a, Bakan Yardımcımız Ahmet Koca’ya, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e, AK Parti İl Başkanımız Hüseyin Sezen’e, Afyon Emniyet Müdürümüz Gürsel Yıldız’a, Eskişehir Emniyet Müdürümüz Engin Dinç’e, Eski Emniyet Müdürümüz Fahrettin Şen’e, ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Serteser’e, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Gökhan Saçkan’a, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarımıza, isimlerini teker teker sayamadığım tüm İşadamlarımıza, Kamu Kurum ve kuruluşlarımızın Yöneticilerine, Şirketimizin Yönetim Kuruluna, Çalışma Arkadaşlarıma, Afyon Basın Yayın Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız Sezer Küçükkurt’a, Meslektaşlarıma ve Dostlarıma, Arkadaşlarım ile Okur ve İzleyenlerime çok teşekkür ediyorum.
Allah görünür görünmez tüm kazalardan ve belalardan korusun cümlemizi

*
*
*
Vali Bey neler dedi?
İlber Ortaylı’nın İlimizdeki programının ardından sosyal medya ve yaygın medya olmak üzere konu basında epey tartışıldı.
Bende bu konuda bir yazı yazdım.
Hem programın organizasyonunu, hem İlber Ortaylı’yı, hem de Vali Beyi eleştirdim bazı hususlarda...
Yazımın yayınlandığı günün akşamı Vali Mustafa Tutulmaz ile hem programı, hem de eleştiri konusu olan hususları uzunca konuştuk.
Eleştirmek gazeteciliğin doğasından...
Kendi kendimizi de eleştiririz.
Yaptığımız program sonunda, hazırladığımız gazetenin baskısı bittiğinde, köşe yazımız yayınlandığında bazen ‘keşke’ şöyle olsaydı dediğimiz olmuştur.
Öncelikle ‘mükemmel’ değiliz hiç birimiz.
Art niyetli de değiliz.
Derdimiz bağcı dövmekte değil.
Dövülecek bağcı da değiliz elbette.
Mutlaka eleştirilmeyi gerektiren eksikliklerimiz, yaptığımız işlerde öngöremediğimiz hususlar olacaktır.
Hiç kimse kusursuz değildir.
Hiç kimsede layüsel değildir.
Biliyordum ve tanıyordum Vali Beyin eleştirilere her zaman tahammüllü olduğunu ve yapılan eleştirilerden dolayı varsa sonrası için alınması gereken tedbir bunu mutlaka alacağını.
Yanılmadığımı gördüm konuşmamızda tekraren.
Devlet terbiyesi zaten bunu gerektirir.
*
Konu ile ilgili olarak işte Vali Mustafa Tutulmaz’ın samimi sözleri...
‘Altı buçuk yıldır Valiyim. Bir çok konferansa katıldım, kendimiz de tertipledik. Bu tür konferanslar çok büyük salonlarda yapılmaz. Bazıları neden kapalı spor salonunda yapmıyorsunuz’ diye soruyor. Olur mu böyle bir şey? Stadyumda konferans olmaz. Bakın Mehmet Bey, biz o konferanstan sonra Bursa Barosunun oratoryosuna gittik. Gittiğimizde yirmi kişi vardı. Bizimle beraber on kişi daha oldu. Etti otuz. Sonra Komutanımız geldi. Onlarda yaklaşık on kişi. Sonuçta o aktivite bittiğinde salonda kırk üç kişiydik. Oratoryo’ya da ilgi gösterilmeliydi. Ayrıca bugün sabaha karşı Kocatepe’ye çıktık. Sergi açtık. O benimle ilgili sözleri söyleyen Afyonlu hemşerimiz Oratorya’ya gelmiş mi, Kocatepe’ye çıkmış mı, sergiye gelmiş mi? Mehmet Bey sizlerde görüyorsunuz biz törenleri resmi görevliler ile yapıyoruz. Katılım olmuyor maalesef. Ayrıca bu yıl ki törenlerin her bölümünü inanın ayrı ayrı planladık ve değerlendirdik. Önceki yıllardan daha farklı olması için gayret ettik. Eksiklerimiz elbette var idi, olacaktır da bundan sonra. Bunların olmaması içinde gerekli notlarımızı alıyoruz, bundan sonra olmaması için gerekeni yapacağız. İlber Ortaylı konusuna gelince...
Ben İlber Hocayı getirdim. Halkımızın böyle bir konferansa bu kadar yoğun ilgisinin olması çok güzel. Ama ya aksi olsaydı? Mahcup olurduk gelen konuşmacılarımıza. 200-300 kişilik salonlar bu konferanslar için idealdir. Ses sistemi de okulun ses sistemi. Normalde 500 kişilik olan salonda 700 den fazla kişi olunca, haliyle yetersiz geldi o sistem. Bakın bugün İlber Hoca Kütahya’da konferans veriyor. Kütahya İlber Hocaya 25 bin TL ödedi. Biz ise bir lira ödemedik. Sadece araç gönderdik. Gitti getirdi Hocayı. Sadece bir depo motorin masrafımız oldu. Bizde 25 bin TL yi Milletimizin bir başka ihtiyacı için harcayıp o ihtiyacı gidereceğiz...
İlber Hoca ile ilgili eleştirinde haklısın. Beklentilerin karşılanmadığı eleştirinde haklısın. Ben tekrar aynı konulu konferans için İlber Hocayı getirirmiyim dersen, getirmem. Bende orada İlber Hocadan daha farklı şeyler anlatmasını bekliyordum.‘
Vali Mustafa Tutulmaz ile konuşmamızdan aktaracağım notlar bunlar.
Neden aktarma gereği hissettiğime gelince...
Eleştiri elbette Gazetecinin hakkı.
Ama o eleştirilerin muhataplarının da o konulardaki görüşlerinin de aktarılması en az eleştiriler kadar olması gerekendir.
Vali bey iki yıldır İlimizde.
Sayısını ben unuttum yaptığı hizmetler ile ilgili yaptığımız haber ve yazdığım takdir dolu yazıları.
Televizyonda da programlar yaptık kendisiyle.
Dolu, dopdolu ve kendisini iyi yetiştiren bir kişi olmasının yanı sıra, eleştirilerden de daha iyiyi yapabilmek için faydalandığını da biliyorum.
*
*
*

Somali’den sıcak merhaba...
3506 Km uzaktan gelen sıcak bir merhaba ile güne başladım.
Mogadişu’dan.
Somali’nin Başkenti.
Ülke içinden en fazla göç alan bir şehir.
Bu nedenle Afrika’nın en kalabalık şehri konumuna geldi.
Nüfusu yaklaşık 3 milyon olarak tahmin ediliyor.
Afrika kırsallarında yaşayan yüzbinlerce kişi, kuraklık ve şiddet olayları nedeniyle büyük şehirlere ve özellikle de Mogadişu’ya göç etti.
Kente şu ana kadar yaklaşık 600 bin kişinin kırsallardan geldiği ve bu nedenle de barınma ve gıda yardımına ihtiyaç olduğu biliniyor.
Neden Mogadişu’dan bahsediyorum?
Dr. Fatih Öğüç.
Fertillıfe Hastanesinin Yönetim Kurulu Başkanı.
Şu anda Mogadişu’da.
Pek çok insan Avrupa’ya, Amerika’ya gider vakti-fırsatı olduğunda.
O ise farklı...
Afrika’ya giderek oradaki insanlara da bilgisini sunmaktan mutlu olan birisi.
Somali’deki hekimlere hasta değerlendirmesi ve çeşitli ameliyat tekniklerini gösteriyorlar. Vakalara müdahale eden yeni hekimlere rehberlik ediyor.
Ve geleceğe yönelikte İlimize önemli katkıları olacak Dr. Fatih Öğüç’ün bu girişiminin.
*
Fertillıfe’den bahsetmişken.
Ekim ayında önemli bir program planlıyorlar.
Türkiye’nin önemli doktorları İlimize gelecekler.
Sağlık Kongresi gerçekleştirilecek.
Üç gün İlimizde olacaklar.
Embrio değerlendirmesinden Embriyoskop kullanımına, IVF’nin Türkiye’de başlangıç – gelişiminden IVF’de Genetiğin yeri- Gelecekteki Gen Teknolojilerine kadar, Dondurulmuş Embrio Transferinden IVF’de İmplantasyon oranının artıran yöntemlere kadar bu konularda uzman isimler katılımcılara görüşlerini aktaracaklar.
*
Dr. Fatih Öğüç ile Fertillıfe ekibine Afyonumuza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.10.2019
19.10.2019
19.10.2019
OZEL HABERLER