Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

8

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

9

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

10

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

11

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

KİTAP OKUMAMAK İÇİN DEĞİL, OKUMAK İÇİN BAHANELER BULMANIZ DİLEĞİ İLE… | Mehmet Tabak | Gazete3.com.tr
Image

KİTAP OKUMAMAK İÇİN DEĞİL, OKUMAK İÇİN BAHANELER BULMANIZ DİLEĞİ İLE…

Mehmet Tabak
30.04.2018

Afyonkarahisar kitap fuarı 20 Nisan günü gerçekleştirilen programla açıldı ve dün itibarı ile sona erdi. ‘Her kitap yeni bir fidandır’ şeklinde de oldukça anlamlı bir sloganı vardı. İki defa gitme imkanı bulduğum kitap fuarında okulların öğrencilerini getirmesi sayesinde tabiri caizse iğne atsanız yere düşmeyecek türden bir kalabalık söz konusuydu. Sevindirici olan ise kuru kalabalık değil, alışveriş yapan ve ortalama en az ikişer kitap alan öğrenci topluluğuydu bu kalabalıklar…

Ancak genellikle öğrenciler vardı. Afyonkarahisar basınında geniş yer bulmasına ve iyi denilebilecek şekilde reklamı yapılmasına rağmen, büyükler çok da rağbet göstermedi gibime geldi nedense!

Okumak… Yaratanın ilk emri olmasına rağmen ve her okumak denildiğinde ilk olarak bu durum dillendirilmesine ve okumalıyız, okumuyoruz gibi birçok açıklama yapılmasına rağmen nedense okumuyoruz. Okumamak için o kadar çok bahanemiz var ki… Kimimizin zamanı yok… Kimimiz çok yorgun… Kimimiz okumayı sev(e)miyor… Kimimiz ise istediği gibi kitap bulamıyor… Okumaya başlayıp da, yarıda bırakılan, ya da okurum diye alınarak biriken ama bir türlü başlanamayan kitapları ise saymıyorum bile…
İşte Kasım 2017 verilerine göre kitap okuma oranlarımıza bir örnek… UNESCO verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86. sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar… Ayrıca günde kitap okumaya ayırdığımız sürenin 1 dakika (Evet evet yanlış okumadınız hepi topu 1 dakika. Hadi zorlayalım rakamı büyütelim 60 saniye!!!) olduğunu da ekleyelim ki yukarıdaki veriler daha da somutlaşıp netleşmiş olsun…
Okuma konusunda halimiz bu iken, peki ya televizyon karşısında ve akıllı telefonlarda ki uygulamalarda ve internette geçirdiğimiz zamanı tahmin edebiliyor musunuz? Akşamları dizi saatlerini iple çeken insanlar… Hatta dizilerde ki karakterleri olayları içselleştirip onlara özenen, giyim kuşam hal ve hareketleri ile benzemeye çalışan insanlar… Okumak zahmetli geliyor olmalı ki, televizyon ve telefonlarda vakit geçirme yoluyla daha kolay olanı tercih ediyoruz.
Aslında insanın psikolojisi ile de yakından alakalı diye düşünüyorum okuma durumunun. Çünkü insanın öyle zamanları oluyor ki, yaşadığı bir acıyı azaltmak, ya da en azından okurken unutmak için kitaplara, dergilere, gazetelere gömülüp başını kaldırmadan saatler geçirdiği olabiliyor veya bulunduğu ortamda en iyi rahatlama, kafa dağıtma yöntemi olarak okumayı seçip yine kitaptan kitaba koşabiliyor insan… Ve öyle zamanlar da oluyor ki, aylarca bırakın kitap kapağını açmayı; insan gazete, dergi tarzı şeylere, haber sitelerinde yazan haberlere bile bak(a)mıyor…
Burada da önemli olan sanırım okuma olayını bir düzene oturtabilmek. Ama uykuya dalmadan önce, ama gün içerisinde sizin için en uygun olan zamanda bir boşluk ayarlayıp her gün bu zamanlamaya uymak ve ortalama bir kitap sayfa sayısı belirleyip ne olursa olsun okumak ya da en azından okumaya çalışmak…
Diğer bir konu ise “Eee ben kitap okumuyorum ama haberleri izliyorum, gazete okuyorum, haber sitelerinden gündemi takip ediyorum. Kitap okumasam da bir şey kaybetmem!” tarzı ön yargılar ve düşünceler. Okumanın her türlüsü güzel elbette… Bulunan, istenilen her şey okunmalı. Ancak kitap dediğimiz şey hayal kurdurur, öğretir, içerisine çeker ve anlattığı her ne olursa olsun sizi de kendisine ortak eder. Diğer okunan şeyler de bu tarz durumlar yoktur genelde. O nedenle kitap okumak bir tarafa, diğer okunan şeyler diğer tarafa…
Afyonkarahisar 1. Kitap fuarını organize eden gazeteci ağabeyimiz Mehmet Abdioğlulları başta olmak üzere, bu fuarda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Fuarda stant açan yayınevlerinin yetkilileri de fuarın son günlerinden çok memnunlardı. Ve fuarın daha da büyümesini ve daha uzun süreye yayılmasını istediklerini belirttiler. Bu da fuarla ilgili son notumuz olsun…
Kitap okumamak için değil, okumak için bahaneler bulmanız dileği ile Berat Kandiliniz mübarek ve kutlu olsun…


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER