Öne Çıkan

15

1

Image

Özgül Termal çalışmalara başladı
Grand Özgür Termal Genel Müdürü Süleyman Çınaroğlu, koronavirüs salgınına dair tüm önlemlerini aldıklarını ve tatil köyünü açtıklarının müjdesini verd..

2

Image

Vali Çiçek Sandıklı’yı fethetti
Vali Gökmen Çiçek, Sandıklı ilçesinde temaslarda bulundu. Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret eden Çiçek, belediyenin çalışmalarını inceledi. Sandı..

3

Image

Şuhut’ta asfaltlar yamanıyor
Şuhut Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce rutin olarak ilçe genelinde asfalt yama işlemleri her gün farklı bir mahalle, sokak ve çarşı merkezinde devam..

4

Image

İscehisar’ın yolları yenilenecek
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, 40 bin metrekare kilitli parke döşemesi yapacaklarını söyledi ..

5

Image

Otobüs seferleri güncellendi
İscehisar Belediyesi tarafından, İscehisar-Afyonkarahisar arasında sefer yapan otobüslerin sefer saatlerinde güncelleme yapıldı ..

6

Image

SAYI YÜKSELDİ
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında son günlerde ciddi oranda artışlar yaşandı. En fazla artış İl Merkezi ile Sinanpaşa ilçesinde yaşanırken, va..

7

Image

‘Reformlara imza atıyoruz’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Türkiye’nin denizciliği geliştirecek reformlara imza attığını söyledi ..

8

Image

Taş süsleme atölyesi 1 yaşında
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Şuhut Kaymakamlığı’nın ortak projelerinden olan Şuhut Taş Süsleme Atölyesi 1.yılını doldurdu..

9

Image

‘ÖSYM Başkanı istifa etmelidir’
Mil-Diyanet Sen Sinanpaşa İlçe Başkanı Resul Elmas, Mabel Matiz’in bir şarkısının sözüne YKS’de yer verilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, “L..

10

Image

Bozkurt, gizli kahramanlarla buluştu
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, pandemi ve yeni normalleşme sürecinin gizli kahramanları olarak adlandırdığı Şuhut Belediyesi Çevre Koruma ve Ko..

11

Image

Köksal’dan kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, şehitlerin eşlerinin, çocuklarının, eş ve çocuk olmaması halinde de kardeşlerin ..

12

Image

Mahalle fırını yeniden inşa edildi
Mahalle fırını kültürünü yaşatmak adına Şuhut ilçesinde başlatılan proje kapsamında yeniden inşaa edilen Taşlıca Mahallesi fırını tamamlanarak halkın ..

13

Image

‘Büyük katkı sağlandı’
Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AK Parti hükümetlerinin yaptığı çalışmalarla ülkemizde..

14

Image

‘Hijyene önem verilmeli’
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadire Tuncer, virüslerden korunmak için hijyene önem verilmesi gerektiğini belirtti ..

15

Image

Tam zamanlı çalışmalar başladı
Şuhut ilçesinde ilçe içi ulaşım sağlayan 4 araç tam zamanlı olarak çalışmaya başladı ..

16

Image

Kadın hakemler artacak
FIBA, kadın hakemleri
artırmak için harekete geçti
..

17

Image

Kasımpaşa yenilmezlik serisini 7 maça çıkardı

Süper Lig'in 29. hafta kapanış maçında Kasımpaşa, deplasmanda Gençlerbirliği'ni 2-0 yendi. Üst üste 5. galibiyetini alan ve yenilmezlik serisini ..

Baykuşlar ağacı mesken tuttu | Mustafa Bayer | Gazete3.com.tr
Image

Baykuşlar ağacı mesken tuttu

Mustafa Bayer
26.12.2019
Görünüşleri ile büyük ilgi çeken 9 kulaklı orman baykuşu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde bir ağacı mesken tuttu. Baykuşların bir ağacın üzerindeki halleri AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş tarafından görüntülendi.
Genellikle ormanlık alanları yaşam alanı olarak seçen, dünyanın bazı bölgelerinde nesli tehlike altında olduğu için koruma altında olan Kulaklı Orman Baykuşları, güvenli hissettiği bölgeleri yaşam alanı olarak seçiyor. AKÜ ANS kampüsü de araç trafiğinden uzak gürültü ve insan baskısının az olmasından dolayı kuşların tercih nedeni olabileceğini belirten Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, bu kuşların daha önce de 3 bölgede tespit edildiğini, kampus içinde ilk kez bir koloni şeklinde görüntülendiğini dile getirdi.
“İLK KEZ AYNI AĞAÇTA 9 BİREY GÖRDÜM”
Kulaklı orman baykuşlarının 3 yıldan buyana kampüsün farklı bölgelerinde görüldüğünü ve izlendiğini aktaran Erişmiş, şunları kaydetti: “Kulaklı orman baykuşu, isminden de anlaşılacağı üzere orman ve yerleşim yerlerinde bulunuyor. Bu yerler, doğal olarak türün kendini güvende hissettiği ve beslenme açısında sıkıntı yaşamayacağı alanlar oluyor. Küçük memelilerin yoğun olduğu yerlerde yaşıyorlar. Üniversitemizde, aslında 2016’dan beri izlediğimiz bu türümüz, bölgesel olarak 3 lokalde vardı. Bu 3 lokal içerisindeki alanlara yavruladılar. Yavru sayılarını da takibimizde idi. Bu hafta içerisinde ben de ilk defa 9 tane baykuşun aynı ağaç üzerinde bulunmasını gördüm. Tabii burada bulunmaları karayolundan uzak bu ortamın; güvenli, huzurlu olmasından kaynaklı. Umarım daha kalıcı olurlar. Şu anda havalar yağmurlu olduğu için mutlaka daha güvenli alanlara girmiş olabilirler.”
“YABAN HAYATI ZENGİNLİĞİMİZ VAR”
Kampüsün, yaban hayatı konusunda oldukça iyi bir durumda olduğunu kaydeden Erişmiş: “Bu binanın hemen üstünde kerkenezimiz var. Baharın özellikle çok güzel pikler yapıyorlar onları görebiliyoruz. Şu anda kuş türü içerisinde en fazla bulunan tür saksağan. Kışı, saksağanı çok fazla görerek geçireceğiz. Bu tür yırtıcılardan bunlar, söz konusu. Diğer türlerden, bizim foto kapanımızda rastladığımız karaleylek var. Kuyruksallayan dediğimiz bir türümüz de var. Yaban hayvanı olarak baktığımızda tilki mevcut. Tavşan, kaya sansarı dediğimiz sansar, yine yeşilkertenkele türlerimiz var” diye konuştu.>>>Mustafa BAYER

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
01.07.2020
01.07.2020
01.07.2020
OZEL HABERLER