Öne Çıkan

15

1

Image

Küresel marka otelleri Anadolu’ya yaymalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turizm Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada; küresel marka olmuş otel yatır..

2

Image

Başkan Çöl, işyeri açtı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ilçede hizmet verecek olan bir işyerinin açılış törenine katıldı. ..

3

Image

Yardımlar çığ gibi büyüyor
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl tarafından başlatılan kampanya çığ gibi büyüdü. Vatandaşların yoğun katılımıyla adeta birbirleriyle yarış içeris..

4

Image

Kanal 3 fuarın nabzını tuttu
Eskişehir Gıda 2020, 2. Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı’nda stant açan Kanal 3, 4 gün boyunca fuarın ..

5

Image

Katarakt ameliyatları başladı
Sandıklı Devlet Hastanesi'nde katarakt ameliyatlarına başlandı...

6

Image

Hayvanlar daha güvenli yerde
Çay ilçesinde belediye mezbahanesinin yanına hayvan barınağı yapılarak hizmete açıldı. ..

7

Image

Güreşin kalbi Afyon’da attı
Küçük Yıldızlar Grekoromen Güreş Grup müsabakası ile İşitme Engelli Yıldızlar, Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonası tamamlandı...

8

Image

BİLET GELİRLERİ DEPREMZEDELERE
TFF 2. Lig Beyaz Grup ekiplerinden Afjet Afyonspor, 21. haftadaki Sarıyer maçının tribün gelirini, Elazığ'ın Sivrice ilçesindeki depremde zarar gören ..

9

Image

Üzerimize düşeni yerine getiriyoruz
TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, depremzedelere yardım konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini söyledi. ..

10

Image

Kaçak akaryakıta geçit yok
İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kentte yaptıkları operasyonda bir araçta kaçak akaryakıt ele geçirdi. ..

11

Image

Mücadeleler boşa gidiyor
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, “Oy kaygısıyla çıkarılan imar afları, sağlam yapı mücadelelerinin boşa gitmesine sebep oluyor” dedi...

12

Image

Şehitler Takvimi yayınlandı
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan 2020 Yılı Şehitler Takvimi yayınlandı...

13

Image

Afyon huzurlu bir kent
Afyonkarahisar’daki asayiş muhabirlerini makamında ağırlayan İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Afyonkarahisar’ın huzurlu bir kent olduğunu söyledi ..

14

Image

Var gücümüzle çalışacağız
Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, Türkiye’nin her alanda öncü güç olması için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. ..

15

Image

YARDIMLAR YOLA ÇIKTI
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile ilçelerdeki Oda ve Borsalar, Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için yardım topladı. Yardımların bulunduğ..

16

Image

Kazacı ve Özdilek’ten rekor bağış
Elazığ’da yaşanan deprem sonrası depremzedeler için TV 8’de bağış kampanyası düzenlendi. Cemil Kazancı’nın 2 milyon TL’lik rekor bağışını, 1 milyon TL..

17

Image

Habis ruhlu insan müsveddeleri
Özkaya Elazığ depremi sonrası doğal afet üzerinden rant sağlamak isteyenlere ateş püskürerek, ‘Habis ruhlu çukur insan müsveddeleri’ benzetmesini yapt..

Baykuşlar ağacı mesken tuttu | Mustafa Bayer | Gazete3.com.tr
Image

Baykuşlar ağacı mesken tuttu

Mustafa Bayer
26.12.2019
Görünüşleri ile büyük ilgi çeken 9 kulaklı orman baykuşu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde bir ağacı mesken tuttu. Baykuşların bir ağacın üzerindeki halleri AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş tarafından görüntülendi.
Genellikle ormanlık alanları yaşam alanı olarak seçen, dünyanın bazı bölgelerinde nesli tehlike altında olduğu için koruma altında olan Kulaklı Orman Baykuşları, güvenli hissettiği bölgeleri yaşam alanı olarak seçiyor. AKÜ ANS kampüsü de araç trafiğinden uzak gürültü ve insan baskısının az olmasından dolayı kuşların tercih nedeni olabileceğini belirten Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, bu kuşların daha önce de 3 bölgede tespit edildiğini, kampus içinde ilk kez bir koloni şeklinde görüntülendiğini dile getirdi.
“İLK KEZ AYNI AĞAÇTA 9 BİREY GÖRDÜM”
Kulaklı orman baykuşlarının 3 yıldan buyana kampüsün farklı bölgelerinde görüldüğünü ve izlendiğini aktaran Erişmiş, şunları kaydetti: “Kulaklı orman baykuşu, isminden de anlaşılacağı üzere orman ve yerleşim yerlerinde bulunuyor. Bu yerler, doğal olarak türün kendini güvende hissettiği ve beslenme açısında sıkıntı yaşamayacağı alanlar oluyor. Küçük memelilerin yoğun olduğu yerlerde yaşıyorlar. Üniversitemizde, aslında 2016’dan beri izlediğimiz bu türümüz, bölgesel olarak 3 lokalde vardı. Bu 3 lokal içerisindeki alanlara yavruladılar. Yavru sayılarını da takibimizde idi. Bu hafta içerisinde ben de ilk defa 9 tane baykuşun aynı ağaç üzerinde bulunmasını gördüm. Tabii burada bulunmaları karayolundan uzak bu ortamın; güvenli, huzurlu olmasından kaynaklı. Umarım daha kalıcı olurlar. Şu anda havalar yağmurlu olduğu için mutlaka daha güvenli alanlara girmiş olabilirler.”
“YABAN HAYATI ZENGİNLİĞİMİZ VAR”
Kampüsün, yaban hayatı konusunda oldukça iyi bir durumda olduğunu kaydeden Erişmiş: “Bu binanın hemen üstünde kerkenezimiz var. Baharın özellikle çok güzel pikler yapıyorlar onları görebiliyoruz. Şu anda kuş türü içerisinde en fazla bulunan tür saksağan. Kışı, saksağanı çok fazla görerek geçireceğiz. Bu tür yırtıcılardan bunlar, söz konusu. Diğer türlerden, bizim foto kapanımızda rastladığımız karaleylek var. Kuyruksallayan dediğimiz bir türümüz de var. Yaban hayvanı olarak baktığımızda tilki mevcut. Tavşan, kaya sansarı dediğimiz sansar, yine yeşilkertenkele türlerimiz var” diye konuştu.>>>Mustafa BAYER

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
29.01.2020
29.01.2020
29.01.2020
OZEL HABERLER