Öne Çıkan

15

1

Image

TEHLİKE KAPIMIZDA
Afyonkarahisar'da koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti. Kentte Covid-19 tedavisi gören 70 yaşındaki erkek hasta hayatını kaybetti..

2

Image

'Kanserde erken teşhis önemli'
Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kanserde erken teşhisin mücadele de büyük önem taşıdığını ifade etti ..

3

Image

'Üretime devam ediyoruz'
Avşar Emaye Genel Müdürü Murat Tabak, koronavirüs salgını ve ekonomik olarak olumsuz etkilerinin olmasına rağmen, firma olarak üretime devam ettikleri..

4

Image

'Tedbirlere uyalım'
Afyonkarahisar Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Cengiz Üstün, Afyonkarahisar'daki bakkal esnaflarının koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler..

5

Image

'Geçmişteki borçlar nedeniyle makineyi sattık'
Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, oda tarafından satışı yapılan patates sökme makinesinin odaya kayıtlı bir makine olduğunu ve usulsüz bir ..

6

Image

AFYON İÇİN VEFA VAKTİ
İş adamları, odalar, sivil toplum kuruluşları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde düzenlenecek “Afyon İçin Vefa Vakti” kampanyasının t..

7

Image

3 bin 152 aileye nakdi yardım
Afyonkarahisar Valiliği, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla sosyal yardım veya aylık alan dezavantajlı 3 bin 512 aileye hane başına bin TL olmak üz..

8

Image

'O suçlara indirim yok'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, İnfaz Kanunu değişiklik tasarısında cinsel istismar, terör ve uyuşturucu ticareti suçlarında herhangi..

9

Image

Badem ağaçları çiçek açtı
Baharın gelmesiyle birlikte Afyonkarahisar’ın Hıdırlık Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yüzlerce badem ağacı çiçek açtı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek..

10

Image

'Kampanyalar iktidarı rahatsız etti'
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, CHP'li koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyalarının iktidarı rahatsız ettiğini bu yüzden..

11

Image

'Faturaların ertelenmesini istiyoruz'
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferansta görüştü. Sezen, pandemi hakkında..

12

Image

Tüm tedbirler değerlendirildi
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında il genelinde bugüne dek yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığındaki toplan..

13

Image

'Koruyucu maske üreteceğiz'
Koronavirüse karşı aldığı önlemler kapsamında toplu yaşam alanlarının temizliğinde hassasiyet gösteren, 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunan va..

14

Image

'Milletin işi ve aşıyla ilgili tedbir alınmalı'
..

15

Image

'Avukatlarda kapsama alındı'
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında avukatların ekonomik etkilerden mücbir sebep kapsamında etkilenecek sektör..

16

Image

'Ateş düşürücü mü verildi?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs salgını..

17

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

KORONA | Mustafa Bayer | Gazete3.com.tr
Image

KORONA

Mustafa Bayer
16.03.2020
Dünya koronavirüs salgını ve tehdidiyle savaşırken, köşe yazısını başka bir konuyla ilgili yazmak anlamsız olurdu sanırım.
Evet dünya Çin’de başlayan ve giderek dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) salgını ile sarsıldı. 2019 yılının son ayının ortalarında görülmeye başlanan hastalık ve ölümler, büyük bir endişeye ve korku yarattı.
Türkiye virüsün en son görülmeye başlandığı ülkelerden birisi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamalarla virüsün Türkiye’de de olduğunu anlattı, korunma yollarını açıkladı ve radikal kararlar alındı.
Okulların tatil edilmesi önemli ve beklenen bir karar olarak herkesimden takdir gördü. Virüsten korunma için öngörülen yolların açıklanması ile fırsatçılar da ortaya çıkmadı değil. Ama vatandaşın ve resmi kurumların tepkisi sert ve geç olmadan yapıldı. Ama yinede başta maske olmak üzere çok sayıda dezenfektan malzemesi teminin de sıkıntılar yaşanmıyor değil.
Okulların sosyal içerikli programlar da iptal oldu. Ekonomi nasıl etkilenecek bilmiyoruz ama, olan geliri Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanan Geçerken Uğradım filmi de bu virüsün gazabına uğradı. Ama ben biliyorum ki, hayırsever işadamları filmden elde edilecek gelirken daha fazlasını eğitim vakfına bağışlayacaktır. Umarım bu süreç kısa zamanda biter ve normale döneriz.
Ekonomi nasıl etkilenecek bilinmezliğini koruyor. Daha doğrusu insanlar ve kamuoyu şuanda can sağlığını düşünmekten ekonomik kaygılarını bir kenara bırakmış durumda. Geçtiğimiz hafta ATSO’da düzenlenen panele gelen ve konuşan Ekonomist Emre Alkin, virüsün etkisinin nisandan sonraya da devam etmesinin ekonomik sonuçlarının ağır olacağı yönündeydi.
Dünya büyümesinin 1-1.5 puan düşmesinin Türkiye ekonomisine de 1 puan kadar yansımasının olması en iyimser bir beklenti olacaktır.
Yaşanan virüs tehlikesi yaz turizmini nasıl etkileyecek bilinmezliğini korurken, turizm camiası da diken üstünde duruyor. Birçok ülke seyahat kısıtlaması getirdi. Yaşanan kısıtlamalar nasıl bir etki yaracak bekleniyor.
Tüm uzmanların birleştiği bir konu var ki koronavirüs ile ilgili, oda temizlik konusu. Lütfen hijyen kurallarına en üst düzeyde uyalım. Özellikle Afyonkarahisar’da yaygın olan yere tükürme huyundan vazgeçelim. Toplu yaşam alanlarını mümkün olduğunca fazla kullanmayalım. Ellerimizi yıkayalım, tokalaşmaktan uzak duralım.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
02.04.2020
02.04.2020
02.04.2020
OZEL HABERLER