Öne Çıkan

15

1

Image

HER YOL AFYON’DAN GEÇECEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kütahya mitinginde yüksek hızlı tren İstasyonu’nun Zafer Havalimanı’nda olacak açıklamasının ardından Milletveki..

2

Image

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Parkı’na yoğun ilgi

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta hizmete alınan Prof. Dr. Veysel Eroğlu Parkı’na vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor...

3

Image

“BİZ BU LİGDE KALACAĞIZ”
Afjet Afyonspor Teknik Direktörü Yusuf Şimşek, takımdaki tüm futbolcularda aşırı oynama isteği olduğunu belirterek, ligde kalmak için ekip olarak kene..

4

Image

Özkaya’dan askeri birlik müjdesi

Çay ilçesinde vatandaşlarla bir araya gelen ve Çay Belediye Başkan Adayı Hüseyin Atlı’ya destek isteyen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali ..

5

Image

‘Afyon’u ortak akılla yöneteceğiz’

ATSO Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, belediye başkanı olması durumunda, i..

6

Image

Afyon’da Masa Tenisi Antrenör Kursu açılacak


Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 1-14 Nisan 2019 tarihleri arasında ilimizde Masa Tenisi 1. Kademe Antren..

7

Image

‘Gönüllere gireceğiz’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek 31 Mart yerel seçimleri önces..

8

Image

Başkan Çöl ağaç dikti

Sandıklı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen program kapsamında, kapalı pazar yerinin üst tarafındaki bölgede..

9

Image

‘Dünya Down Sendromu Günü’ düzenlenen etkinliklerle kutlandı


Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle Afyonkarahisar’da da bir dizi etkinlikler düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ..

10

Image

Lezzetler yarıştı

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması, 100'ün üzerinde yarışmacının katımıyla K..

11

Image

Belediyespor’da galibiyet hesapları
Basketbol Süper Ligi’nde 23. haftanın kapanış maçı bugün saat 19:00’da Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda Darüşşafaka Tekfen ile Afyon Belediyespor arasında..

12

Image

“Afyon’un her yerinde ayak izimiz var”

İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak hafta sonu programına 5 mahalle mitingi, esnaf ziyaretleri, köy gezilerini sığdır..

13

Image

Özdilek’te indirim kuponu fırsatları

23-31 Mart 2019 tarihleri arasında tüm Özdilek AVM’ler, departman mağazalar, hipermarketler, ev tekstili mağazaları ve www.ozdilekteyim.com’dan t..

14

Image

Sayıştay Başkanı’ndan ziyaret

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret etti. ..

15

Image

‘7 Kocalı Hürmüz’ izleyiciyle buluştu

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Hasan H. Elmas yönetiminde sezonun ikinci oyunu olan ‘7 Kocalı Hürmüz’ adlı tiyatro oy..

16

Image

‘Vatandaşların her zaman yanında olacağız’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Kent Bilimci Fatih Çetinkaya, Afyonkarahisar halkının doğumundan ölümüne ka..

17

Image

‘Sandıklı’da rekor bekliyoruz’

AK Parti Afyonkarahisar milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Hocalar ve Sandıklı ilçelerini ziyaret etti. Yurdunuseven, Sandıklı ilçesinde reko..

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe

Nurbanu Tanrıkulu
12.03.2019

Bu hafta sizlerle yazımda gizemli tarihin izini sürüyoruz.Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe’de kimler buluştu? Nasıl ayin yaptı? Tapınak alanındaki semboller ne anlama geliyor? 12 bin yıllık geçmişi ile Göbeklitepe hangi sırları barındırıyor?
Göbeklitepe keşfiyle beraber dünya tarihini, insanlık tarihini değiştirdi. Arkeolojik olarak bulunan ve insan oğlunun bildiği hemen her şeyle ilgili aslında ezberleri bozdu. 2019 senesinde sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da Göbeklitepe yılı ilan edildi.Unesco'da dünya miras listesine aldı.
Halen daha kazıları devam eden Göbeklitepe'ye dair bir çok fikir yürüten bilim insanı ve arkeolog olduğu bilinmekte. Peki, Göbeklitepe'nin dünya tarihini değiştirecek kadar önemlinin ne olduğunu biliyor muyuz?
19.yy'da dünya tarihleri yazılmaya başlandı. Neolitik devrim Avusturyalı arkeolog Vere Gordon Childe’la başlayan bir teori; neolitikle insanlar tarım toplumuyla beraber yerleşik düzene geçti. Yerleşik düzenle dinler daha sofistike olduğu ve geliştiği iddia edildi. Pozitivist bir yaklaşımla bu tür görüşler ortaya çıktı. Ama ellerinde Çatalhöyük gibi kısıtlı buluntu vardı. Göbekli tepe'yle her şey değişti. Çünkü göbekli tepe neolitiğin ilk evresinde yani çanaksız çömleksiz neolitik dediğimiz dönemde belki daha eskisine uzanan bir dönemi vardı.
12bin yıl öncesine gidildiğinde daha Avrupa'nın bir çok kısmı buzullarla kaplı ve yaşam yokken Göbeklitepe'de Anadolu toplumlarının buluştuğu bir merkez olduğu bilinmekte. Şu anki buluntuların gösterdiğine göre bir şehir planı yok. Belki bir ticarethane dendi ama 2016'larda bu görüş çürütüldü. Göbekli tepe'yi kazan ve 20 sene buraya emek veren Alman arkeolog Klaus Schmidt'in görüşüne göre burası ölümle alakalı bir yer; ölüm kültünün var olduğu bir yer. Genel olarak bakınca da bir inanç merkezi olduğu ayin ritüel yapılan alan olduğu düşünülmektedir. İlginç olan kısma gelirsek civardaki bir çok toplum; civarın en yüksek tepesini seçmişler ve burada ayin yapma gereği duymuşlar. 2000'li yıllarda kafa tasları da bulunmaya başlanmıştır.
12 bin yıl öncesinde hiç bir uygarlık yokken yaklaşık 10-15 tonluk taşları insanlar bir motivasyonla yontmuşlar ''T'' şeklini aldırıp üstüne mesajlar bırakmışlar. ''T'' şekli stilize insan şekli olduğu da düşünülmektedir. Bu taşlar İngiltere sınırlarında bulunan Stonehenge'lerden kat ve kat daha özel olduğunu düşünmekteyim. Bir dip not vermek gerekirse Stonehenge Avrupa'da bir uygarlığın varlığını gösteren ilk buluntular olduğu bilinmektedir. Bu taşların üzerindeki kabartmaların bize burada ayin yapıldığını düşündürmektedir. Sepet figürü dünyaya ait bolluk bereket sembolize edilmek istendiği bilinmektedir. Akbaba ise Anadolu'da ölüm kültüyle alakalıdır (Örnekleri Çatalhöyük ve Mısır Piramitlerinde bolca olduğu bilinmekte). Akrep yerin altını temsil etmektedir. Bu 3 sembol en üstte sepet yani dünyanın bolluk ve bereketi, bir altında akbaba yani ölüm ve en alt kısımda akrep öldükten sonra yer altına gideceğidir. Bir taşta ise tilki'nin avlanırken ki görüntüsü resmedildiği gözlemlenmiştir. Bu durum da belki de avcılık üzerine de bir ritüel yapıldığını düşündürmüştür.
Tarihin neden kırılma noktası olduğunu düşünüyorsanız da inancın ne kadar önemli olduğunu ve insan fıtratında olduğunu kanıtladı. Aslında batılı bakış acısının şimdiye kadar dünya tarihinde söylendiği sözler üzerinde biz hep şöyle düşünmüştük ; insanoğlu en temel ihtiyaçlarını karşılıyor, medeniyete yolculuk daha sonra kent yaşamına geçiyor daha, toplu yaşamaya başlıyor. Toplu yaşamla inanca yönelim ve dini arandığını düşünüyordu. Ama Göbeklitepe daha neolitik çağdaki kalıntılarda din arayışı olduğunu gösteriyor. Kompleks bir inanç sistemini tabi savunmuyorum ama yaşam ölüm ve ölümden sonrasını anlatıyorlar bu insanlar. Bu bölge sadece arkeolojinin alanı değil dinler tarihi,insanlık tarihi, sosyoloji hepsi beraber karar vermeli bu bölgeyle en kökene iniliyor.
En önemlisi de; bizlere hep Anadolu'ya kültür Mezopotamya’dan geldi dendi. Aslında başlangıç Urfa yani Anadolu olabilir. Belki de bütün kültürün doğuşu!
Bizim toprağımızda nasıl bir potansiyel var bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Türkiye'nin kendi akademik diliyle kendi tarihini yazmasına vesile olmalıdır. Sanat hep stilize başlamış ve hem sanata hem tarihe bu topraklar ev sahibi olmuştur. Bizler de topraklarımız hakkında araştırmalar yapmalı bilgi sahibi olmalıyız. Taşıdığımız değer çok muhteşemdir..

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
25.03.2019
25.03.2019
25.03.2019
OZEL HABERLER