Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

5

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

6

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

11

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe | Nurbanu Tanrıkulu | Gazete3.com.tr
Image

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe

Nurbanu Tanrıkulu
12.03.2019

Bu hafta sizlerle yazımda gizemli tarihin izini sürüyoruz.Dünyanın en eski inanç merkezi Göbeklitepe’de kimler buluştu? Nasıl ayin yaptı? Tapınak alanındaki semboller ne anlama geliyor? 12 bin yıllık geçmişi ile Göbeklitepe hangi sırları barındırıyor?
Göbeklitepe keşfiyle beraber dünya tarihini, insanlık tarihini değiştirdi. Arkeolojik olarak bulunan ve insan oğlunun bildiği hemen her şeyle ilgili aslında ezberleri bozdu. 2019 senesinde sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da Göbeklitepe yılı ilan edildi.Unesco'da dünya miras listesine aldı.
Halen daha kazıları devam eden Göbeklitepe'ye dair bir çok fikir yürüten bilim insanı ve arkeolog olduğu bilinmekte. Peki, Göbeklitepe'nin dünya tarihini değiştirecek kadar önemlinin ne olduğunu biliyor muyuz?
19.yy'da dünya tarihleri yazılmaya başlandı. Neolitik devrim Avusturyalı arkeolog Vere Gordon Childe’la başlayan bir teori; neolitikle insanlar tarım toplumuyla beraber yerleşik düzene geçti. Yerleşik düzenle dinler daha sofistike olduğu ve geliştiği iddia edildi. Pozitivist bir yaklaşımla bu tür görüşler ortaya çıktı. Ama ellerinde Çatalhöyük gibi kısıtlı buluntu vardı. Göbekli tepe'yle her şey değişti. Çünkü göbekli tepe neolitiğin ilk evresinde yani çanaksız çömleksiz neolitik dediğimiz dönemde belki daha eskisine uzanan bir dönemi vardı.
12bin yıl öncesine gidildiğinde daha Avrupa'nın bir çok kısmı buzullarla kaplı ve yaşam yokken Göbeklitepe'de Anadolu toplumlarının buluştuğu bir merkez olduğu bilinmekte. Şu anki buluntuların gösterdiğine göre bir şehir planı yok. Belki bir ticarethane dendi ama 2016'larda bu görüş çürütüldü. Göbekli tepe'yi kazan ve 20 sene buraya emek veren Alman arkeolog Klaus Schmidt'in görüşüne göre burası ölümle alakalı bir yer; ölüm kültünün var olduğu bir yer. Genel olarak bakınca da bir inanç merkezi olduğu ayin ritüel yapılan alan olduğu düşünülmektedir. İlginç olan kısma gelirsek civardaki bir çok toplum; civarın en yüksek tepesini seçmişler ve burada ayin yapma gereği duymuşlar. 2000'li yıllarda kafa tasları da bulunmaya başlanmıştır.
12 bin yıl öncesinde hiç bir uygarlık yokken yaklaşık 10-15 tonluk taşları insanlar bir motivasyonla yontmuşlar ''T'' şeklini aldırıp üstüne mesajlar bırakmışlar. ''T'' şekli stilize insan şekli olduğu da düşünülmektedir. Bu taşlar İngiltere sınırlarında bulunan Stonehenge'lerden kat ve kat daha özel olduğunu düşünmekteyim. Bir dip not vermek gerekirse Stonehenge Avrupa'da bir uygarlığın varlığını gösteren ilk buluntular olduğu bilinmektedir. Bu taşların üzerindeki kabartmaların bize burada ayin yapıldığını düşündürmektedir. Sepet figürü dünyaya ait bolluk bereket sembolize edilmek istendiği bilinmektedir. Akbaba ise Anadolu'da ölüm kültüyle alakalıdır (Örnekleri Çatalhöyük ve Mısır Piramitlerinde bolca olduğu bilinmekte). Akrep yerin altını temsil etmektedir. Bu 3 sembol en üstte sepet yani dünyanın bolluk ve bereketi, bir altında akbaba yani ölüm ve en alt kısımda akrep öldükten sonra yer altına gideceğidir. Bir taşta ise tilki'nin avlanırken ki görüntüsü resmedildiği gözlemlenmiştir. Bu durum da belki de avcılık üzerine de bir ritüel yapıldığını düşündürmüştür.
Tarihin neden kırılma noktası olduğunu düşünüyorsanız da inancın ne kadar önemli olduğunu ve insan fıtratında olduğunu kanıtladı. Aslında batılı bakış acısının şimdiye kadar dünya tarihinde söylendiği sözler üzerinde biz hep şöyle düşünmüştük ; insanoğlu en temel ihtiyaçlarını karşılıyor, medeniyete yolculuk daha sonra kent yaşamına geçiyor daha, toplu yaşamaya başlıyor. Toplu yaşamla inanca yönelim ve dini arandığını düşünüyordu. Ama Göbeklitepe daha neolitik çağdaki kalıntılarda din arayışı olduğunu gösteriyor. Kompleks bir inanç sistemini tabi savunmuyorum ama yaşam ölüm ve ölümden sonrasını anlatıyorlar bu insanlar. Bu bölge sadece arkeolojinin alanı değil dinler tarihi,insanlık tarihi, sosyoloji hepsi beraber karar vermeli bu bölgeyle en kökene iniliyor.
En önemlisi de; bizlere hep Anadolu'ya kültür Mezopotamya’dan geldi dendi. Aslında başlangıç Urfa yani Anadolu olabilir. Belki de bütün kültürün doğuşu!
Bizim toprağımızda nasıl bir potansiyel var bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Türkiye'nin kendi akademik diliyle kendi tarihini yazmasına vesile olmalıdır. Sanat hep stilize başlamış ve hem sanata hem tarihe bu topraklar ev sahibi olmuştur. Bizler de topraklarımız hakkında araştırmalar yapmalı bilgi sahibi olmalıyız. Taşıdığımız değer çok muhteşemdir..

Yorum Birakabilirsiniz.


Mehmet Soysal
15.04.2019 15:01:30
Bu toprakların zenginlikleri sayılamayacak kadar çok.
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER