Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

8

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

9

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

10

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

11

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

Modern Kölelik | Şehriban Toptaş | Gazete3.com.tr
Image

Modern Kölelik

Şehriban Toptaş
04.03.2019

Karl Marx ve Friedrich Engels toplumları insanın ortaya çıkışından beri sistemleştirmişler. Buna göre sistem günümüze kadar şu şekilde işlemiş, toplumları şöyle sınıflandırmışlardır:
1. İlkel komünal toplum, 2. Köleci toplum, 3. Feodal toplum, 4. Kapitalist toplum (en yüksek aşaması emperyalizm), 5. Sosyalist toplum, 6. Komünist toplum.
Burada bu sistemleri ayrı ayrı inceleyip açıklamayacağız. Burada sadece “Kapitalist Toplum” ve onun en yüksek aşaması olan “Emperyalizm”i çok kısa anlatacağım.
Yazımın başlığı “Modern Kölelik”. Adından da anlaşılacağı gibi kapitalizmin ileri aşaması olan emperyalizmin, insanları köleleştirmesidir modern kölelik. Şimdi diyeceksiniz ki uzay çağında, bilgisayar çağında, teknoloji çağında kölelik olur mu? Elbette olur, peki neden mi? Çünkü toplumlar üretim araçlarını elinde bulunduran burjuvalar ile artı değer üreten işçi sınıfı arasında ayrılmışsa, sömüren ve sömürülen varsa, çağın nerede olduğu, yüzyılın kaçıncı yüzyıl olduğu hiç de önemli değil.
Günümüz kapitalizminin en yüksek aşaması olan emperyalizm çağı, yani ülkelerin feodal veya liberal olmaları önemli değil. Birileri 18. yüzyıldan bu yana o zamanki adıyla sömürgeci, daha sonraki çağlarda da emperyalist olmuşlar ve diğerlerini kontrol altında tutmaktalar. Çünkü güç onlarda.
Bu durumda diğer tüm ülkeler emperyalist ülkelerin hedefinde ve bu emperyalist ülkelerin hedefi, diğer tüm dünya ülkelerini ve insanlarını köleleştirmek. Bu nasıl oluyor bir bakalım.
Sizlerin de çok iyi bildiği yoldan gidelim. Mesela milli devletlerin tavsiyesiyle başlayalım. Milli devlet ne demek? Kültürün, eğitimin, sermayenin, kısaca her şeyin milli olduğu yani emperyalizmden bağımsız, herhangi bir sınıf ve zümreye imtiyaz tanımayan ülkelerden başlayalım. Bu ülkelerin ekonomileri emperyalistler tarafından ele geçirildiğinde iş bitmiştir.
Zamanla bu ülkelerin tüm yerüstü, yeraltı kayakları ile o ülkelerin şirketleri, holdingleri, sermayeleri emperyalist ülkelerin eline geçer. Bu ülkelerde özelleştirmelerle tüm milli ve devlete ait kuruluşlar yabancı şirketlerin tahakkümü altına girdiğinde iş biter.
Tarım ve hayvancılık yok olur, insanlar köyden kente göç eder ve bu topraklar yavaş yavaş o uluslararası şirketlerin eline geçtiğinde bu iş biter.
Ulusal devletlerde insanlar devlet sektöründe çalışırken ve insanca yaşayabileceği düzeyde maaş alırken özelleştirmelerle birlikte bu insanların maaşları yarıya düşer. İşte o zaman modern kölelik başlamış olur. Böylece özel sektörde sendikalaşmanın ve hak aramanın yolları kapalı olduğu için modern köleler çaresiz kalırlar.
Bunun sonucunda kültürlerini de televizyon, internet, gazeteler aracılığıyla ülkeye sokarlar. Sonra o milli devletlerin ne ekonomisi ne de kültürü kalır. Artık onlar kendi özlerini tanıyamaz hale gelirler.
Yazımızı Afrikalı bir liderin sözüyle bitirelim. Der ki o devlet adamı: “Avrupalılar gelmeden önce bizim uçsuz bucaksız verimli topraklarımız vardı, onların elinde ise İncil. Sonra bir de baktık ki bizim elimizde İncil, onlarda ise bizim topraklarımız.”

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER