Öne Çıkan

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

8

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

9

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

10

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

11

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

İNSANIN TARİFİ | Şükrü Kabukçu | Gazete3.com.tr
Image

İNSANIN TARİFİ

Şükrü Kabukçu
04.05.2018
Ali KARA Emekli Müftü

Allah (c.c.) insanoğlunu yeryüzünün halifesi yapmış, Ona kendi irade¬sinden de cüz-i irade vermiştir. Bu durum diğer yaratıklarda yoktur. An¬cak, insanoğlunun gurur ve kibre kapılmaması için, yaratılışındaki ana maddeyi de, âleme ibret olacak şekilde, basit maddelerden oluşturmuştur.
İnsanoğlu önemli bir şey yapacak olsa, yeryüzünün en kıymetli mad¬delerinden yapar. Meselâ bir kalp kapağını düşünün. Bulunan mad¬delerin en pahalısıdır. Hâlbuki Allah (c.c.)’ın mükemmeli yaratmak için, iyi şey¬lere ihtiyacı yoktur. Çünkü yaratan O’dur. O neye değer verirse, insan¬oğlu onun peşinden koşar. Yani değerleri tespit etme yetkisi O’na aittir.
İnsanoğlu’nun yaratılışındaki ham maddesi, aşağıdaki ayet’i kerimede şöyle anlatılır.

“O, sizi (önce) topraktan, sonra az bir sudan (meniden) yara¬tandır.” Mü’min Suresi 40/ 67
Yaratılışın hammaddesi topraktır, İlk insan, Hz. Âdem (a.s.)’de top¬raktan yaratılmıştır. O’nun neslinin yaratılışına sebep olan şeyde sipermdir.
Ondan sonraki insanların meniden yaratılmış olması, topraktan yara¬tılmadıkları anlamına gelmez. Çünkü ilk maya topraktır. Her iki madde de insanlar için değersizdir. Hatta siperm, fiziki olarak, tiksindirici bir şey¬dir.
İnsanoğlu yaşadığı müddet içerisinde, maddi vücudu bakımından, güzel şeyleri çirkin hâle getiren pislik makinesi gibi çalışır. Allah (c.c.)’ın ya¬rattığı güzel şeyleri yer, işe yaramaz hâle getirdikten sonra, dışarıya atar.
İnsanoğlu öldüğü zaman, başkalarını korkutacak hale gelir. Hiçbir işe yaramaz. Başka canlıların eti, derisi ve kemiğinden faydalanılır, in¬sanoğlunun hiçbir şeyinden faydalanılmaz. Hatta korkunç duruma düşer. Yıllarca koynunda sakladığı, uğruna her şeyini feda ettiği eşine, “bu ce¬nazeyi sana bir hafta misafir edelim” denilecek olsa, onun korkutucu şeklinden korunmak için, başka yakınlarını da evine davet eder.
İnsan hayatını bir cümlede özetlemek gerekirse:
Var oluşunun sebebi pislik, yaşadığı müddetçe pislik makinesi görevi yapar, öldüğü zaman da defnedilmezse, korkunç(leş) hâle gelir.
Yukarıda yaptığımız inceleme, insanoğlunun maddi yapısı içindir. Manevi yapısı ise, aşağıdaki ayet-i kerimede şöyle beyan edilmektedir:
“Gerçekten biz insanı en güzel bir biçimde yarattık” ( Tin sûresi 95/4)
Yani insanoğlu, yaratılış, biçimlendirme boy pos ve davranışları ba¬kımından, en güzel bir biçimde yaratılmıştır. Diğer canlılarda olmayan sı¬fatlarla techiz edilmiştir. Yeryüzünün halifesi sayılmış, kendinden baş¬ka bütün yaratılanlar, ona teslim edilmiştir. Allah (c.c.)’ın severek yarattığı ve güvendiği bir canlıdır. Bundan dolayı, mevcudu birleştirip yapma veya mevcut olanı yok etme gücüne sahiptir. Bu yönüyle meleklerden de üstündür.
İnsanın yaratılışındaki maddi ve manevi yönünü göz önünde bulun¬durup, bu ikisi arasındaki ince çizgiyi değerlendirdiğimiz zaman, şu ka¬naata varıyoruz.
İnsanoğlu basit şeylerden yaratılmıştır. Bu durum yüce Allah’ın ya¬ratıcılık gücünü gösterir. O isterse en basit şeyden, en kıymetliyi yaratır. Bununla beraber insanoğlu, vasıfları bakımından, yaratılmışların en güzeli ve en üstünü olarak takdim edilmiştir. İşte bu üstünlüğün de bir şartı var¬dır. Bu şartı, yüce Mevla, aşağıdaki ayette açıklamıştır;

“Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz.” ( Âl-i İmrân 3/110)
Bu âyet’deMü’minlerin sıfatları tespit ediliyor ve şart koşuluyor.
Siz Allah (c.c.)’a iman eder, imanınızın gereği olarak, insanlara iyili¬ği emreder, onları kötülükten nehyederseniz, insanlar için en hayırlı ümmet olursunuz. Yani hayırlı ümmet olma vasfını korumak isterseniz, bu şart¬lara uymak zorundasınız demektir. Başka şekilde izah etmek gerekirse;
Yeryüzünde milyarlarca insan vardır. Ancak, kâinatı yaratan bir tek Allah (c.c.)’a iman etmedikleri takdirde, onların Allah (c.c.) katında hiç¬bir değeri yoktur. Zira İnsan, yeryüzüne, süfli emellerini tatmin etmek için, sorumsuzca yaşamak üzere gönderilmemiştir. Her canlının görevi olduğu gibi, onun da görevi vardır. O da, önce Allah (c.c.)’ı tanımak, O’na itaat ve ibadet etmek, etrafındaki insanları da itaate davet etmektir. Böyle davrandığı takdirde, hayırlı ümmet olma vasfını muhafaza eder, ebedi âlemde de, cennetle taltif edilir. Bunlara riayet etmezse, öldükten sonra cezaya müstahak olur.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER