Öne Çıkan

15

1

Image

‘AKÜ ve AFSÜ sayılı üniversitelerden olacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile AKÜ bünyesinde kurulan Spor Bilimleri Fakültesi’nin Afyonkarahisar’a ve Türkiye’ye hayırlı olmas..

2

Image

Emre Can’dan örnek davranış

Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesine bağlı Yeşilhisar köyünden, İtalya’nın Juventus takımında forma giyen Alman milli takım oyuncusu Emre Can, örne..

3

Image

Emirdağ geleceğe nefes oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Emirdağ ilçesinde fidanlar to..

4

Image

Yeşil pasaporta yeni düzenleme: Limit miktarı indirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport h..

5

Image

Belediyeden ağaçlandırmaya destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “11 Milyon Ağaç; Bugün..

6

Image

‘Zam sağanağı yaşanıyor’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar, “AK Parti iktidarının ekonomide çizdiği iyimser tablonun vatandaşın gerçekliğiyle bağdaşmı..

7

Image

Dinar ile Emirdağ yenişemedi

Süper Amatör Ligi’nin 7. haftasında Dinar Belediye Spor ile Emirdağspor arasında oynanan karşılaşmadan gol sesi çıkmadı. ..

8

Image

Başkan Çöl fidan dikti

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Sandıklı ilçesinde fidan dikim ..

9

Image

Başkanlar istişare etti

İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile İscehisar hakkındaki projelerini istişare etti. ..

10

Image

Şampiyonlar ödüllerini aldı

Türkiye Motokros Şampiyonası’nın Afyonkarahisar’da düzenlenen 4. ayağı sonrası şampiyonlar belirlendi ve ödüllerini aldılar. ..

11

Image

‘Afyonkarahisar yeşilleniyor’

Afyonkarahisar’da düzenlenen ağaçlandırma seferberliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın her geçen gün yeşillendirildiğini söyl..

12

Image

Özerler’den Karakaş’a ziyaret

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Özerler Holding yetkililerini makamında kabul etti...

13

Image

Fidanlar toprakla buluştu

İscehisar ilçesinde Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında fidan dikimi yapıldı. ..

14

Image

Sülümenli yeşilleniyor

"Geleceğe nefes" kampanyası kapsamında Sülümenli kasabasında 3000 fidan toprakla buluştu. Fidan dikme töreninde konuşan Sülümenli Belediye Başkan..

15

Image

Bir tebrik de UNESCO Türkiye’den

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, UNESCO tarafından Gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Afyonk..

16

Image

ATA’YI ANDILAR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) tören ve akabinde..

17

Image

Madalyalarına kavuştular

1974 Kıbrıs Barış Harekâtına katılarak Gazilik unvanı kazanmış gaziler için Kamil Miras Anadolu Lisesi Şehit Kerim Üye Konferans Salonu’nda “Mill..

İYİ BİR HAYAT | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

İYİ BİR HAYAT

Tamer Saylam
05.08.2019
Modern yaşam ile hayatlarımız değişti. Endüstri devrimi ile beraber gıdalarımızın yetiştirilmesi, gıdaların türleri, bedenimize katılanlar ve yaşam tarzımız değişti. Bu değişimler bizim sağlıklı olmamız için gereken besinlerden bizi mahrum bıraktı. Toksinlere karşı savunmasız kaldık. Yaşam tarzımız çok önemli.
Dünyanın farklı ülkelerinde uzun yaşayan sağlıklı toplumları incelediğimizde. Besin değeri kötü gıdalar ile beslenerek, çevresel toksinlere maruz kalarak, hareketsiz yaşayarak, sigara ve uyarıcı maddeleri kullanarak, kronik strese maruz kalarak, pozitif duygular ve iyi insani ilişkilerden uzak kalarak, sağlığımızı ve hayatımızı zora sokuyoruz.
Günümüzde sebze ve meyveler daha çok verim alabilmek için suni gübreler ile desteklenmekte. Bu uygulamalar topraktaki minerallerin azalmasına fazla tüketilmesine ve yetişen gıdanın besin değerinin düşük kalmasına neden olmaktadır.
Meyve ve sebzeler dalından taze tüketilmemesi, nakliye ve satış sürecinde çürümemesi için olgunlaşmadan hasat edilmesi. Tam besin olgunluğuna erişmeden toplanması anlamına da gelmekte. Bu gıdalar depolama ve sevkiyat işlemleri için işlemlerden geçirilir ve besin değerlerini buda azaltır. İşlenmiş gıdalarda da durum benzerdir. Un makarna, ekmek, şeker, konserve, paketli gıdalar. Pişmiş gıdalarda çiğ olanlara göre besleyicilikleri azalır.
Modern tarım ile büyük alanlarda tek ürün çeşidini yetiştirmek yeni ve ciddi böcek istilalarına neden olur. Böcek ilaçları da daha sık kullanılır. İnsektisit, herbisit ve fungusitler hep beraber toksik birikimleri arttırırlar.
Modern işlenmiş gıda endüstrisi gıdalara koruyucu maddeleri, aroma arttırıcıları, renklendiricileri ve diğer toksik kimyasalları gıdalarımıza katar.
Kömür, gaz ve petrol türevi fosil yakıtların kullanımı çevresel toksinleri arttırmakta. Günlük gazetelerin basımı, evlerin boyaları, arabalar, bilgisayarlar ve elektro manyetik dalgaların çokluğu ve hayatımıza fazla girmesi bu yönde de kirliliğe maruziyetimizi arttırır.
Son yüz yıl içinde olan bu hızlı değişimler dramatik şekilde bizleri etkilemekte ve sağlığımız için istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Genel olarak modern bir süpermarketten alınan gıdaların tümü atalarımızın kullandığı gıdalardan farklıdır. Yetersiz ve zararlıdır. Saf temiz su ve havada az bulunur haldedir. Ama her şeyi kaybetmedik. Bunların farkında olalım, uzun ve sağlıklı yaşamak için gerekenler de bir sonraki yazımızda.
Sağlıkla kalın

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.11.2019
12.11.2019
12.11.2019
OZEL HABERLER