Öne Çıkan

15

1

Image

“Suç işlemenin önüne geçilmeli”

Artan kadın cinayetleri nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, önleyici tedbirlerin alınması ve caydırıcı ..

2

Image

Başkanların Akören buluşması

Sinanpaşa ilçe ve belde belediye başkanları Akören Belediye Başkanı Hacı Candan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Sinanpaşa Belediye Başkanı Er..

3

Image

Atatürkçü gençler kampta buluşuyor
Büyük Taarruzun 97. Yılı etkinlikleri kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen Reşat Çiğiltepe Gençlik ve Eğitim kampı başladı...

4

Image

Pilotlar, zafer coşkusunu doruğa çıkaracak

Milli Mücadelenin kilit şehri Afyonkarahisar Büyük Taarruz ’un 97. Yılını kutlamaya hazırlanıyor. Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri kapsam..

5

Image

“Verimli bir dönem geçirdik”
Yeni sezon hazırlıklarını dün sabah yaptığı antrenmanla tamamlayan Afjet Afyonspor’da futbolculara 3 gün izin verildi.


..

6

Image

“Vatansızlığın ne olduğunu MÜLTECİLERDE GÖRDÜM”

Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığı görevinden Genel Kurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevine atanan Tuğgeneral Özdemir Şan, “Vatansızlığ..

7

Image

Devlet Hastanesi’nden özel hastaneleri aratmayan ameliyat

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde 82 yaşındaki bir hastanın kalın bağırsak, dalak ve karaciğerinde oluşan kanserli bölge kapalı sistem ameliyat..

8

Image

Meclis 2 Eylül’de toplanacak

Afyonkarahisar Belediye Meclisi 2 Eylül Pazartesi günü saat 18:30’da toplanacak...

9

Image

Yurdunuseven’den ziyaret turları

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı, AFSÜ Hastanesi’ni ziyaret etti ve Dünya Mot..

10

Image

İşte öğrencilerin tatil günleri

2019-2020 eğitim-öğretim yılının 9 Eylül'de başlayacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl ilk kez uygulanacak ara tatillerin tar..

11

Image

Afyon kampı Diyarbekir’e yaradı
Bir süredir Afyonkarahisar’da kamp yapan Diyarbekirspor’un teknik heyet ve yöneticileri, hazırlık döneminden oldukça memnun.


..

12

Image

Üst başlık: ATSO Meclisi’nin 2019 Ağustos olağan toplantısı yapıldı “Devlet büyüklerimizi Kocatepe’de görmeliyiz”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında konuşan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdiv..

13

Image

Yarın Büyük Taarruz’u anlatacaklar

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’in paneliyle renklenecek. Ülkemizin yetiştirdi..

14

Image

Kaymakam Tortop'un köy ziyaretleri

Sandıklı İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Örenkaya, Alamescit, Asmacık ve Menteş köylerini ziyaret etti.
..

15

Image

Adalet için Kılıçdaroğlu’na gidiyor

İzmir Menemen Belediyesinde çaycılık yaparken haksız şekilde işine son verildiğini iddia eden Bayram Akbaş, Afyonkarahisar’da mola verdi. İzmir’d..

16

Image

Genç Fenerlilerden Başkan’a ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Yeni Nesil Basketbol Spor Kulübünde oynayan ve Fenerbahçe U15 takımına transfer olan Batın Fidan ve Fenerbahçe U1..

17

Image

Yükümlülerde ‘Hayır’ diyebilecek

Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda, haklarında denetimli serbestlik kararı bulunan 70 yükümlüye "Hayır Di..

İYİ BİR HAYAT | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

İYİ BİR HAYAT

Tamer Saylam
05.08.2019
Modern yaşam ile hayatlarımız değişti. Endüstri devrimi ile beraber gıdalarımızın yetiştirilmesi, gıdaların türleri, bedenimize katılanlar ve yaşam tarzımız değişti. Bu değişimler bizim sağlıklı olmamız için gereken besinlerden bizi mahrum bıraktı. Toksinlere karşı savunmasız kaldık. Yaşam tarzımız çok önemli.
Dünyanın farklı ülkelerinde uzun yaşayan sağlıklı toplumları incelediğimizde. Besin değeri kötü gıdalar ile beslenerek, çevresel toksinlere maruz kalarak, hareketsiz yaşayarak, sigara ve uyarıcı maddeleri kullanarak, kronik strese maruz kalarak, pozitif duygular ve iyi insani ilişkilerden uzak kalarak, sağlığımızı ve hayatımızı zora sokuyoruz.
Günümüzde sebze ve meyveler daha çok verim alabilmek için suni gübreler ile desteklenmekte. Bu uygulamalar topraktaki minerallerin azalmasına fazla tüketilmesine ve yetişen gıdanın besin değerinin düşük kalmasına neden olmaktadır.
Meyve ve sebzeler dalından taze tüketilmemesi, nakliye ve satış sürecinde çürümemesi için olgunlaşmadan hasat edilmesi. Tam besin olgunluğuna erişmeden toplanması anlamına da gelmekte. Bu gıdalar depolama ve sevkiyat işlemleri için işlemlerden geçirilir ve besin değerlerini buda azaltır. İşlenmiş gıdalarda da durum benzerdir. Un makarna, ekmek, şeker, konserve, paketli gıdalar. Pişmiş gıdalarda çiğ olanlara göre besleyicilikleri azalır.
Modern tarım ile büyük alanlarda tek ürün çeşidini yetiştirmek yeni ve ciddi böcek istilalarına neden olur. Böcek ilaçları da daha sık kullanılır. İnsektisit, herbisit ve fungusitler hep beraber toksik birikimleri arttırırlar.
Modern işlenmiş gıda endüstrisi gıdalara koruyucu maddeleri, aroma arttırıcıları, renklendiricileri ve diğer toksik kimyasalları gıdalarımıza katar.
Kömür, gaz ve petrol türevi fosil yakıtların kullanımı çevresel toksinleri arttırmakta. Günlük gazetelerin basımı, evlerin boyaları, arabalar, bilgisayarlar ve elektro manyetik dalgaların çokluğu ve hayatımıza fazla girmesi bu yönde de kirliliğe maruziyetimizi arttırır.
Son yüz yıl içinde olan bu hızlı değişimler dramatik şekilde bizleri etkilemekte ve sağlığımız için istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Genel olarak modern bir süpermarketten alınan gıdaların tümü atalarımızın kullandığı gıdalardan farklıdır. Yetersiz ve zararlıdır. Saf temiz su ve havada az bulunur haldedir. Ama her şeyi kaybetmedik. Bunların farkında olalım, uzun ve sağlıklı yaşamak için gerekenler de bir sonraki yazımızda.
Sağlıkla kalın

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.08.2019
24.08.2019
24.08.2019
OZEL HABERLER