Öne Çıkan

15

1

Image

Sandıklı’ya bir iş yeri daha açıldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Kaymakam Eflatun Can Tortop, Çakır Mahallesi İstasyon Mahallesinde bulunan “Bi Butik” adlı iş yerinin açılışı..

2

Image

Burcu’dan Akar’a ziyaret
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar’ı ..

3

Image

‘Sürekli sahadayız’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu haftaki Cuma namazını Tacı Ahmet Mahallesi’nde kıldı. Başkan Zeybek, yerinde oturan değil, çalışan bir belediyecili..

4

Image

Efelerimiz, Şanlıurfa deplasmanında
AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’nin ilk iki haftasını galibiyet alamadan kapatan Afyon Belediye Yüntaş, yarın Şanlıurfa deplasmanında Haliliye Beledi..

5

Image

Avşar Emaye ihracat şampiyonu
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. Dö..

6

Image

YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Misli.com 2.Lig Beyaz Grup’ta Afyonkarahisar’ı temsil eden Afjet Afyonspor, sezonun ilk maçını yarın Zafer Stadı’nda Gümüşhanespor ile oynayacak
..

7

Image

Milletvekili Taytak’tan müjde: TSE Belgelendirme Müdürlüğü kuruluyor
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’i makamında..

8

Image

‘Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz’
Devlet-i Aliyye Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Erdin, birim başkanları ve il yönetimi ile birlikte Tarihî Mevlevi(Türbe) Camii'ni ziyaret et..

9

Image

Avrupa Hareketlilik Haftası
Dinar ilçesinde Avrupa Hareketlilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı, toplanan vatandaşlar, hafta kapsamında bisiklet sürdüler..

10

Image

Gurbetçiden dezenfekte cihazı
İsviçre’de yaşayan Sandıklılı Cengiz Bozkurt tarafından Sandıklı Belediyesi bünyesinde kullanılmak üzere yeni ULV dezenfekte cihazı hediye edildi...

11

Image

‘Mermerin yurt dışında tanıtıma ihtiyacı var’
Mabella Mermer’i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Neoldum, Afyon mermerinin yurt dışında da tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi ..

12

Image

‘Çocuklara kendi özdenetimlerini sağlayıcı yol haritası çiziyoruz’
Psikolog Begüm Hocaoğlu, sınav döneminde çocuklar üzerinde kendi özdenetimlerini sağlayıcı şekilde yol haritası çizdiklerini belirtti ..

13

Image

‘Eğitimin sıkıntılarını çözmeye talibiz’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, pandemi nedeniyle eğitimde yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaya talip olduklarını ifade etti ..

14

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

15

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

16

Image

Park yapılıyor
Emirdağ Belediyesi ekipleri tarafından Çıldır Tarlası’na çocuk parkı yapılıyor ..

17

Image

‘300 milyonluk muazzam yatırım’
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın 300 milyon TL’lik muazzam bir yatı..

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON

Tamer Saylam
29.07.2019


Aşırı hırslı insanlar adrenalin hücumunu, risklere atılmayı ve meydan okumayı çok sevme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki insanlar hayatta yol aldıkça giderek daha başarılı olmakla birlikte, emekleri karşılığında kazandıkları ödüllerin tatlarını çıkarmaktan geri kalmaya başlarlar. Her şeyiniz vardır, ama siz kendinizi keyif alamayacak kadar yorgun ya da yoğun hissetmektesinizdir.
Yaşam tarzı seçiminin sağlıklı yaşam için yansımalarını incelerken stres hormonlarından yola çıkarak neler olduğunu göreceğiz. Birçok hastalığın temeli strestir. Sağlıklı yaşam bunun azaltılması ile başlar.
Stresle başa çıkmak için vücutta iki temel hormon salınır; adrenalin ve kortizon. Adrenalin vücudu fiziksel ve duygusal streslere hazırlamak için, böbrek üstü bezinden salınır. Vücutta stresin, sorunun yoğunluğuna göre adrenalin salınma miktarı değişir. Bunu belirleyen beyin tarafından algılanan tehlikenin derecesidir.Savaş ya da kaç tepkisini yaratarak hayatınızı koruyan budur.Bilinç dışı da adrenalin salınır şuuru kapalı trafik kazası geçiren birinde de adrenalin salınır vücut, bütünlüğünü korumaya çalışır.Hayatta kalmanızı sağlar.
Adrenalin; karaciğer ve kaslarda depolanan şekerden enerji üretimi yapar. İyilik hissi veren dopamin salınımını yapar. Endorfinler denen ve vücutta üretilen morfin türevi maddelerin salınımını uyarır. Bu sayede kendinizi enerjik, dipdiri ve öforik hissedersiniz. Adrenalin tepkisi insanlığın varlığından bu yana vardır.
Son yüz yıllarda hızla ilerleyen teknoloji ve yenidünya düzeni adrenalin üretim ve doğru kullanımında uyumsuzluk yaratmaktadır. Binlerce yıl önce bu süreç hayat kurtarıcı idi, vahşi bir hayvan sizi midesine indirmeyi düşündüğünde bol bol adrenalin salınırdı. Modern dünyanın gereği gibi algılanan, yarışmacı aceleci ve stresli yaşam bize adrenalin tüketimini fazla fazla yaptırmaktadır. Kişiliğinizde buna biraz meyilli ise bol adrenalin deşarjları ile hızlı bir hayatınız olur. Adrenal bezler yoğun ve sık kullanıldığında rezervlerini tüketmeye başlarlar, yorulurlar. Uyarılar karşısında gerektiği zamanlarda yeterli adrenalin üretemez hale gelirler ve sağlığınız için çok önemli olan cevapları vücut veremez hale gelir.
Adrenal bitkinlik; şu anda muhtemelen bir dereceye kadar sizin de çekmekte olduğunuz rahatsızlık aşırı yaygın bir sorundur. Bu yetmezliğe girenler her şeyi daha daha fazla yapmaya başlarlar. Heyecan bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Nasıl oldu da bu kadar bitkinleştim? Durmadan hastalanıyorum. Hiç enerjim kalmadı. Bitmek bilmeyen bir şeker ve kafein ihtiyacı içinde kıvranıyorum. Hiç bir şey anlayamıyorum. Bu duygular yoğun ve stresle yaşayan çoğumuzda oluşmakta.
Stres hormonlarından diğeri kortizondur. Fazla kortizon; adet düzensizliği, ciltte ve bağ dokuda incelme, cinsel dürtü kaybı, depresyon, gastrit, diyabet ve hipertansiyona eğilim, kas tahribatı, kemik kaybı (osteoporoz), tekrarlayan enfeksiyonlar, vücutta su tutulması (ödem), yaraların iyileşmesinde gecikme gibi istenmeyen etkileri yapar.
Stresle başa çıkma, sağlığımızı korumak için ilk yapılması gereken şeydir.
Olayların önemini abartmayın, her duruma çok önemli gibi yaklaşmayın hakettiği kadar önemseyin. Stres unsurlarını azaltmak için yollar seçin; trafikteki davranışlarınızı, yöneticiler veya çalışanlarınızla ilişkilerde yöntemler geliştirin.Yorgunluk yorgunluğuna son. Kendiniz için bir şeyler yapın.
Zaman çok hızlı geçer, dönen bu hayat çarkında durun ve geriye bir bakın;ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Amacım ne? İleride ne olacak? İstediğim ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyor muyum? Yaparken eğlendiğim hobilerim vardı, şimdi neredeler?
Beyin hafıza deposunu üst üste yazar, süper bir sıkıştırma yeteneği vardır. Birbirine benzeyen günler, kayda değer konular olaylar fotoğraflar anılar olmazsa birbirin aynısı gibi üst üste yazılır ve sıkıştırılır. Hafızada bir yılınız bir gün gibi yer tutar. Zaman zaman hatırlarsınız; üniversite birinci sınıf ne güzeldi bir sürü hatıralar ile dolu yapılan bir sürü aktivite hatıra anı. O yıl hafızada dolu dolu. Geçtiğimiz yıl nasıl geçti anlamadım dün gibi. Bu his hepimizde olur. Her anımızı dolu dolu yaşamalıyız. Kayıp zaman, kayıp hayattır.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.09.2020
19.09.2020
19.09.2020
OZEL HABERLER