Öne Çıkan

15

1

Image

Afyonspor, 1922 Konyaspor’u bekliyor
TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta bugün 23.hafta karşılaşmalarının heyecanı yaşanacak. Haftanın derbi maçı Lig ikincisi Manisa Futbol Kulübü ile lider Yılport S..

2

Image

Bursluluk sınavı başvuruları sürüyor
Girne Koleji’nden yapılan açıklamada, 22-23 Şubat’ta yapılacak olan bursluluk sınavının başvurularının devam ettiği belirtildi..

3

Image

Afyon’a layık olmaya devam edeceğiz’
Afyonkarahisar’da bazı ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Afyonkarahisar’a yapacakları hizmetlerle layık olmaya devam edeceklerini söy..

4

Image

İş arayanlara rehberlik edecek
Vali Mustafa Tutulmaz, İŞKUR bünyesinde hizmet verecek olan iş arama sürecini daha başarılı yönetmek isteyen, Nasıl iş aramalıyım? İş başvurum neden r..

5

Image

Yüntaş, Play-off’u garantilemek istiyor
Voleybol Erkekler 1.Ligi’nde grup karşılaşmalarının son dört haftasına girilirken yarın Jeopark Kula Belediyespor’a ev sahipliği yapacak olan Afyon Be..

6

Image

‘Bu mücadele yıpratılmamalı’
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ ile mücadelenin taşıyıcı kolonlarından birisinin Türk yargısı, cesur savcılar ve yürekli hakimler olduğunu belirter..

7

Image

‘Öğrencilerimizi korumalıyız’
2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönem rehber öğretmenler toplantında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğrencilerin kötü bağımlılıklar..

8

Image

Bolvadin Belediye evinde Sandıklıspor deplasmanda
Bolvadin Belediye evinde
Sandıklıspor deplasmanda
Afyonkarahisar’ı Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de temsil eden takımlardan Bolvadin Belediyes..

9

Image

Okullardaki çalışmalar değerlendirildi
Afyon Lisesi Konferans Salonu'nda İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın başkanlığında yapılan 2019-2020 eğitim öğretim dönemi Merkez İlçe Eğitim Kurumu ..

10

Image

‘İşlenmiş et ihraç etmek istiyoruz’
Budapeşte’de incelemelerde bulunan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Avrupa’ya, Türkiye’den işlenmiş et ihraç edilmesinin önünü..

11

Image

‘Kanal 3’te güzel programlar yapılıyor’
Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret eden, CİB İl Müdürü Şerife Münire Burcu, Kanal 3’te güzel programların yapıldığını söyledi...

12

Image

‘İlişkileri geliştirmek istiyoruz’
Balıkesir Sındırgı Belediyesi heyetini ağırlayan, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 2 ilçe arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini belirt..

13

Image

Afyon Engelliler Spor Kulübü Türkiye Şampiyonası’na katıldı
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2019-2020 sezonu faaliyet programında yer alan Türkiye Satranç Turnuvası Antalya’da yapıldı...

14

Image

Müdür Temiz Başkan Şahin’i ağırladı
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’i ziyaret etti..

15

Image

‘AYM tarihi bir karar verdi’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kan..

16

Image

‘Sizlerle gurur duyuyoruz’
Emir Murat Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İstanbul Mutfak Günleri, 8. Housekeep..

17

Image

‘Üretim olmadan dünyaya kafa tutamayız’
Vali Mustafa Tutulmaz, üretim olmadan dünyaya kafa tutulamayacağını söyleyerek, “Üretim yapmadan yönetici olabilmek mümkün değil, yöneticilikten kastı..

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON | Tamer Saylam | Gazete3.com.tr
Image

YORGUNLUK YORGUNLUĞUNA SON

Tamer Saylam
29.07.2019


Aşırı hırslı insanlar adrenalin hücumunu, risklere atılmayı ve meydan okumayı çok sevme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki insanlar hayatta yol aldıkça giderek daha başarılı olmakla birlikte, emekleri karşılığında kazandıkları ödüllerin tatlarını çıkarmaktan geri kalmaya başlarlar. Her şeyiniz vardır, ama siz kendinizi keyif alamayacak kadar yorgun ya da yoğun hissetmektesinizdir.
Yaşam tarzı seçiminin sağlıklı yaşam için yansımalarını incelerken stres hormonlarından yola çıkarak neler olduğunu göreceğiz. Birçok hastalığın temeli strestir. Sağlıklı yaşam bunun azaltılması ile başlar.
Stresle başa çıkmak için vücutta iki temel hormon salınır; adrenalin ve kortizon. Adrenalin vücudu fiziksel ve duygusal streslere hazırlamak için, böbrek üstü bezinden salınır. Vücutta stresin, sorunun yoğunluğuna göre adrenalin salınma miktarı değişir. Bunu belirleyen beyin tarafından algılanan tehlikenin derecesidir.Savaş ya da kaç tepkisini yaratarak hayatınızı koruyan budur.Bilinç dışı da adrenalin salınır şuuru kapalı trafik kazası geçiren birinde de adrenalin salınır vücut, bütünlüğünü korumaya çalışır.Hayatta kalmanızı sağlar.
Adrenalin; karaciğer ve kaslarda depolanan şekerden enerji üretimi yapar. İyilik hissi veren dopamin salınımını yapar. Endorfinler denen ve vücutta üretilen morfin türevi maddelerin salınımını uyarır. Bu sayede kendinizi enerjik, dipdiri ve öforik hissedersiniz. Adrenalin tepkisi insanlığın varlığından bu yana vardır.
Son yüz yıllarda hızla ilerleyen teknoloji ve yenidünya düzeni adrenalin üretim ve doğru kullanımında uyumsuzluk yaratmaktadır. Binlerce yıl önce bu süreç hayat kurtarıcı idi, vahşi bir hayvan sizi midesine indirmeyi düşündüğünde bol bol adrenalin salınırdı. Modern dünyanın gereği gibi algılanan, yarışmacı aceleci ve stresli yaşam bize adrenalin tüketimini fazla fazla yaptırmaktadır. Kişiliğinizde buna biraz meyilli ise bol adrenalin deşarjları ile hızlı bir hayatınız olur. Adrenal bezler yoğun ve sık kullanıldığında rezervlerini tüketmeye başlarlar, yorulurlar. Uyarılar karşısında gerektiği zamanlarda yeterli adrenalin üretemez hale gelirler ve sağlığınız için çok önemli olan cevapları vücut veremez hale gelir.
Adrenal bitkinlik; şu anda muhtemelen bir dereceye kadar sizin de çekmekte olduğunuz rahatsızlık aşırı yaygın bir sorundur. Bu yetmezliğe girenler her şeyi daha daha fazla yapmaya başlarlar. Heyecan bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Nasıl oldu da bu kadar bitkinleştim? Durmadan hastalanıyorum. Hiç enerjim kalmadı. Bitmek bilmeyen bir şeker ve kafein ihtiyacı içinde kıvranıyorum. Hiç bir şey anlayamıyorum. Bu duygular yoğun ve stresle yaşayan çoğumuzda oluşmakta.
Stres hormonlarından diğeri kortizondur. Fazla kortizon; adet düzensizliği, ciltte ve bağ dokuda incelme, cinsel dürtü kaybı, depresyon, gastrit, diyabet ve hipertansiyona eğilim, kas tahribatı, kemik kaybı (osteoporoz), tekrarlayan enfeksiyonlar, vücutta su tutulması (ödem), yaraların iyileşmesinde gecikme gibi istenmeyen etkileri yapar.
Stresle başa çıkma, sağlığımızı korumak için ilk yapılması gereken şeydir.
Olayların önemini abartmayın, her duruma çok önemli gibi yaklaşmayın hakettiği kadar önemseyin. Stres unsurlarını azaltmak için yollar seçin; trafikteki davranışlarınızı, yöneticiler veya çalışanlarınızla ilişkilerde yöntemler geliştirin.Yorgunluk yorgunluğuna son. Kendiniz için bir şeyler yapın.
Zaman çok hızlı geçer, dönen bu hayat çarkında durun ve geriye bir bakın;ne yapıyorum? Ne için yaşıyorum? Amacım ne? İleride ne olacak? İstediğim ve sevdiğim şeylere zaman ayırıyor muyum? Yaparken eğlendiğim hobilerim vardı, şimdi neredeler?
Beyin hafıza deposunu üst üste yazar, süper bir sıkıştırma yeteneği vardır. Birbirine benzeyen günler, kayda değer konular olaylar fotoğraflar anılar olmazsa birbirin aynısı gibi üst üste yazılır ve sıkıştırılır. Hafızada bir yılınız bir gün gibi yer tutar. Zaman zaman hatırlarsınız; üniversite birinci sınıf ne güzeldi bir sürü hatıralar ile dolu yapılan bir sürü aktivite hatıra anı. O yıl hafızada dolu dolu. Geçtiğimiz yıl nasıl geçti anlamadım dün gibi. Bu his hepimizde olur. Her anımızı dolu dolu yaşamalıyız. Kayıp zaman, kayıp hayattır.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2020
14.02.2020
14.02.2020
OZEL HABERLER