Öne Çıkan

15

1

Image

Belediyeden Gençlik Konseri
Afyonkarahisar Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek öncülüğünde, Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında konser programlarına devam ediyor. Bu kapsa..

2

Image

İyilik Yürüyüşü
İYİ Parti İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na Çelenk koydu. Daha sonra ise Anıtpark’a kadar sür..

3

Image

CHP’lilerden 19 Mayıs kutlaması
CHP İl Başkanlığı tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi

..

4

Image

‘Karaca başarısıyla bizleri gururlandırdı’
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, 12-15 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’de 7. Uluslararası Turkish Open World Cup yarışmasında düzenl..

5

Image

Markalaşma eğitimi düzenlendi
ATSO KOBİ Akademisi tarafından, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde, ATSO Me..

6

Image

Yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretimi yapılacak
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan U..

7

Image

İhsaniyeli kadınlar Kılıçdaroğlu ile buluştu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, İhsaniyeli kadınlarla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret e..

8

Image

Kısa Film Festivali için geri sayım
Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek Büyük Taarruz Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl kapıların..

9

Image

TED Koleji’nden 23 Nisan sergisi
TED Okulları öğrencileri arasında düzenlenen “102 yıl sonra 23 Nisan” konulu resim yarışmasına TED okullarından gönderilen eserlerden ve TED Afyon Kol..

10

Image

‘Afyon’un yıldızı parlayacak’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Afyonkarahisar, Büyükşehir olmaya yakın illerden biri. B..

11

Image

‘Yürekten tebrik ediyorum’
TBMM’de yapılan futbol turnuvasında başarı sağlayan Afyon takımını ziyaret eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Sporun baş..

12

Image

‘Doğalgazı olmayan ilçe ve belde kalmayacak’
Afyonkarahisar’da mahalle iftarına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afyonkarahisar’da 3 yıl içerisinde doğalgazı olmayan ilçe ve..

13

Image

‘Büyük bir enerjiyle 2023’e hazırlanıyoruz’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’deki doğal gaz çalışmaları ile ilgili önemli bir mesafe kat edildiğini belirterek, “Geçtiğimi..

14

Image

Bakan Dönmez’den Vali Çiçek’e ziyaret
Afyonkarahisar’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti...

15

Image

‘MHP gücünü milletten almıştır’
MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, “Önce ülkem ve milletim diyen partimiz, milli devlet, güçlü iktidar hedefinden taviz vermez, vermeyecektir. Milliyetçi ..

16

Image

AKܒden 14 takım ön elemeyi geçti
TEKNOFEST 2021’de 5 takım ile temsil edilen AKܒde öğrenci kulüp ve topluluklarının azimli çalışmaları sonuç verdi. AKܒnün çeşitli kategorilerdeki 14..

17

Image

Eber Sarısı tanıtıldı
Dünya’da sadece Eber ve Akşehir göllerinde yetişen Eber Sarısı bitkisi Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğiti..

15 EKİM | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

15 EKİM

Veli Cengiz
21.10.2021

15 Ekim, takvimden bir yaprak değil görme engelli kardeşlerimiz için.
Kendilerine yeterli, üretken ve toplumla kaynaşabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak,
Sosyal, eğitseli, kültürel ve mesleki sorunların çözüm yolları üretmek amacıyla “ Altı Nokta
Derneği” nin kuruluş günü bugün.
16 Ekim cumartesi günü saat 11.00 da, Altı Nokta Görme Engelliler Başkanı Sn. Hakan Erdoğan ve Gönül Köprüsü Derneği Başkanı sn. Lütfiye Polat, İmaret Camii den Zafer Meydanı’na kadar, gözler Bandajlı olarak bir yürüyüş düzenlemişler. Valimiz Sn. Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Zeybek’te katıldılar bu yürüyüşe. Burada ki amaç kısa bir süreliğine onlar gibi olmak, onların farklı konumlarını yaşayarak sorunlarına kalıcı çözümler bulmak için yol arkadaşı olmaktı.
Hani, Nasrettin Hoca, Ağaçtan düşünce etraftakiler koşmuşlar Hoca’ya da, “ Bana, ağaçtan düşen dokunsun, yardım etsin!” demiş ya, öyle işte yaşayan, çeken bilir hesabı… Yürüyüşün sonu olan Zafer Meydanı’nda hem Valimiz hem de Belediye Başkanımız, onların sorunlarının çözümü konusunda ,daha hızlı, daha üretken çaba içerisinde olacaklarını açıkladılar…
Zafer Meydanı’nda , Gönül Köprüsü Derneği’nin ihtiyacı olanlara armağan ettiği “ Beyaz Bastonlar “ dağıtıldı. Baston alanların yüzlerindeki mutluluğu bizler gördük, onlar yaşadılar…
Dernek Başkanı Sn. Hakan Erdoğan’ın derneklerinde “ Müzik Dinletisi” Sn. Valimiz Gökmen Çiçek, “ Sana Hayır diyemem” diyerek uygun bulundu ve yürüyüşe katılanlara Müzik dinletisi yanında bükme ziyafeti de verildi, sağ olsunlar.
Burada ki sohbette sn. Hakan Erdoğan’ın , dünyanın en zor ve tehlikeli işini başardığını öğrendik. Hakan Bey, eşini kaçırarak evlenmişler! Diyeceksiniz ki, “ At sırtına tarak mı?” değil elbet; “ Taksiye atarak!”. Hani türkülerimizde “ Zordur almak bizden kızı!” gibi, Erzurumlu Dadaşın kızını kaçırmış Hakan Bey. Sonunda tatlıya bağlamışlar her şeyi.
Hakan Bey, beş yaşından sonra gözlerini kaybetmiş!.. hayata tutunmuş, direnmiş bugünlere gelmiş ne güzel. Beş yaşından sonra görmeyenlerin hayalleri, umutları, rüyaları hiç bitmezmiş!... hatta gördükleri rüyalarda çok renkli olurmuş, ne güzel. Kalp gözü, gönül gözü açık kalmış Hakan Bey’in. Kalp gözü kör olduktan sonra gözün görmesinde fayda yoktur. Farkında olmak istemeyen kadar da kimse kör değildir diyelim, uygunu budur.
Son yıllarda göremeyen insanların yanında bir köpekle dolaştıklarını görüyorum…yol arkadaşıyla birlikte her yerdeler. Kavşakta beklemeyi, kırmızı ışıkta durmayı, tehlike anında durarak arkadaşını uyarmayı hiç eksiksiz yerine getiriyorlar!...
“ Her şeyin başı eğitim” diyoruz ya , bu hayvancıkların bunları öğrenmeleri de uzun bir süre alıyormuş. Hatta bazıları sınıfta kalıyor ve ders tekrarı alıyorlarmış! Bilmeden, öğrenmeden mezun olmak yok. En kısa eğitim 2- 5 yıl süreli imiş. Hatta Temel itaat ve Hizmet Köpek eğitimi diye branşlara ayrılıyormuş. Köpek, arkadaş olarak seni sevmezse bu eğitimde boşuna. Her şey sevmekle başlıyor, burada da…
Çok uzattım galiba sözü. Burada Mevlana’nın bir sözü aklıma düşüveriyor: “ Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.” Bizle ne körler, nede sağırlar çarşısındayız. Dünya , “İnsan olma çarşısı!” ne mutlu olabilene…
Ben, şuna inanıyorum: kör olanlar görmese de yıldızlar hep var!
Asıl körlük umudun tükendiği bir dünyada yaşamaktır, diyelim.
Mutlu kalınız….


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER