Öne Çıkan

15

1

Image

“Önceliğim İkbal Belediye Yüntaş oldu”
İlimizi Efeler Voleybol Liginde temsil eden ekibimiz İkbal Afyon Belediye Yüntaş’ta İstatistik Antrenörlüğü görevini başarı ile yürüten ve mor beyazlı..

2

Image

Yeni sezon öncesi birlik ve beraberlik mesajı
Yeni sezonda ilimizi Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde temsil edecek olan Afyon Belediyespor’un Yönetim Kurulu üyeleri ve Teknik heyet, Afyonkarahis..

3

Image

Hayvan Borsası bayramda çalışacak
Çay ilçesinde temizlik çalışmaları tamamlanan Hayvan Borsası Kurban Bayramı boyunca hizmet verecek...

4

Image

TOKİ kuraları çekildi
Dazkırı ilçesinde yapımında sona gelinen 142 adet TOKİ konutunun kura çekimi yapıldı. ..

5

Image

Afyon’a akın olacak
Spor Toto 1. Lig'e dönen Altay, bir ilki gerçekleştirerek PTT Genel Müdürlüğü'yle hatıra pulu protokolü imzaladı...

6

Image

Keçiler’in yeni yuvası hazır
2018-2019 Sezonunda Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde mücadele edecek olan temsilcimiz Afyon Belediyespor’un iç saha maçlarını oynayacağı Prof. Dr. ..

7

Image

MHP’Lİ ESKİ BAŞKAN AK Parti’den aday adayı
Daha önce Milliyetçi Hareket Partisi’nden Dinar Belediye Başkanlığı yapan Muhammed Yıldırım, 2019 seçimlerinde AK Parti’den Dinar Belediye Başkan aday..

8

Image

Vali Tutulmaz Sırma’yı ağırladı
Vali Mustafa Tutulmaz Kastamonu iline atanan İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Sırma’yı makamında kabul etti...

9

Image

Yeni jandarma komutanı göreve başladı
Dinar İlçe Jandarma Komutanlığına atanan Yüzbaşı Mehmet Çırak görevine başladı. ..

10

Image

Düğün orkestracılarının sahte para isyanı
Türkiye'de birçok orkestra ve müzisyenlerin korkulu rüyası haline gelen sahte dolar, Dinar'daki orkestracıları da isyan ettirdi...

11

Image

‘Çocuklarımızın sayesinde trafik kazalarını önleyeceğiz’
“Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” projesi kapsamında Afyonkarahisar’da yapılan uygulamada konuşan Vali Mustafa Tutulma..

12

Image

Hükümlülere hijyen eğitimi verildi
Dinar'da haklarında denetimli serbestlik kararı verilen yükümlülere kişisel temizlik ve hijyen semineri verildi. ..

13

Image

Över görevine başladı
Dinar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne atanan Mehmet Över görevine başladı. ..

14

Image

TOKİ konutları Kasım’da teslim
İscehisar ilçesinde yapımı devam eden TOKİ konutlarının kasım ayında doğalgazla beraber teslim edileceği bildirildi. ..

15

Image

‘YATIRIMCI ÇEKECEĞİZ’
Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Genel Koordinatörü Ahmed Hüsrev Uç, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziya..

16

Image

Dinar HEM'de toplantı
Dinar İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce koordine edilen ilçe hayat boyu öğrenme komisyon toplantısı gerçekleştirildi...

17

Image

Meclis 3 Eylül’de toplanacak
Afyonkarahisar Belediye Meclisi 3 Eylül Pazartesi günü saat 19.00’da toplanacak...

AFYONKARAHİSAR GÜZEL SANATLAR DERNEĞİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

AFYONKARAHİSAR GÜZEL SANATLAR DERNEĞİ

Veli Cengiz
19.07.2018
“Hava sıcak mı sıcak İkindi bitmiş camiden çıkıyorlar… Hava yine sıcak! Yolun sağından yürürken Sola geçiyorsun gölge diye Gölgede renk yok; serin Sağda renk var; sıcak Sıcakta olsa Ben renkten yanayım Var başımda kasketim.” Temmuzun yarısını geçmişiz yoldayız… Zeynep Gürman Bacımız atölyesine davet etmiş. Eşi Yusuf Bey karşılıyor bizi kapıda. Güneşin olmadığı bir kapı. İçeri girdiğimizde güneş gibi gülümsüyor Zeynep hanım. Güneşin etrafında hale oluşturmuş sekiz küçük yıldız ışıl ışıl… Ellerinde paletleri ve fırçaları, kopmuşlar bu dünyadan; kendi renkli dünyalarındalar; çıt yok, kaptırmışlar kendilerini yaratma uğraşına… İlk resim dersleriymiş o gün küçüklerin. Öyle mutlular, öyle sevimliler ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar… Çektiğim fotoğrafa bak, başka söze gerek yok! Zeynep Hanımın bir sözü aklıma düşüveriyor:” Asla mutluluğa giden yol yoktur; çünkü mutluluğun kendisi yoldur. Bir fırça ve renkler işte mutluluk; fırçamdan dökülenler… Taptaze küçük çocuklar doğayı algılamayı ve tuvallere aktarma telaşı içindeler… Her biri doğayı ve renkleri ne güzel uyum içinde kullanmışlar…kimi tablosuna ışığı sağdan, kimi soldan, kimi de ortadan vermiş… Hepsi de ağacı, bulutları, yaprakları çizmiş, birbirinden farklı. Farklı olmak zenginleştirir insanı demişler; bu olsa gerek! Leonardo Vinci ‘nin bir sözü aklıma geliveriyor : “Şiddetli ışık tatsızdır, çok gölge görmeye engel olur, her ikisinin ortası iyi olur. Bu küçükler daha bu yaşta her ikisinin ortasını öyle bulmuşlar ki, Tuvallerine yansıtmışlar. Demek ki, insanın doğasında var uyumu yakalamak. Ruhları öyle aydınlık ki, ışıkları renkleri içlerinden geliyor. Biz büyüklerin yaşarken edindiğimiz olumsuz etkiler ruhumuzu bazen karartıyor ; ruhlar siyahsa renkler soluveriyor farkında olmadan. Her şeyi yapan gözdür. Kuşun öttüğünü, derenin şırıl şırıl akışını , gülün güneşi görünce açışını gören gözdür, Gözler yalan söylemez, aynısını aktarır bize. Resim akıl işidir, doğanın en soylu çocuğudur; ondan doğmuştur. Resim okşama duygusu verir insana, gözlerinle dokunursun… Ararsın gözlerinle bulursun gerçeği. Uğur Demiröz’ün bir şiirini yazmazsam olmaz diye düşünüyorum: “ Bir siyah beyaz resim yapıyorsun Gerçek dünyaya dokunuyorsundur demektir Acılarına umutsuzluklarına hüzünlerine Aynı siyah beyaz resmi renklendiriyorsan Gerçeğin örtüsünü kaldırma çabasındasındır Ardında saklı olana Olması gerekli olana dokunmak Sevinçleri mutlulukları, umutları uyandırmak Gözün görmediklerini Gözün görmesi için çabalamaktasın Sen ne üretiyorsan osun Herkes senin gibi olmalıdır aslında.” Çocukları olan anne babalara seslenmek istiyorum : tutun ellerinden çocuklarınızın, Zeynep Hanımın atölyesine, gerisini çocuklarınız bilsin!... Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
17.08.2018
17.08.2018
17.08.2018
OZEL HABERLER