Öne Çıkan

15

1

Image

Özdilek Afyon 23 YAŞINDA
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, 23. yılını etkinlikler ve kampanyalarla kutluyor. 20–21 ve 27-28 Nisan tarihlerinde Aslan Etkinliği ve kaçır..

2

Image

Spor Toto 1. Lig’de son beş hafta
Afjet Afyonspor’un da aralarında bulunduğu düşme potasındaki takımlar ile ateş çemberine yakın takımlar, son beş haftada oynayacakları maçların hesapl..

3

Image

‘Çobanlar’da işsizliği bitireceğiz’

Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş, 500 kişinin çalışacağı tekstil fabrikası için çalışmalara başladı, tesisler 6 ay içinde faaliyete geçecek..

4

Image

‘BÜYÜK İŞLER BAŞARACAĞIZ’

Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra programına konuk olan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rekt..

5

Image

Moleküler Biyoloji Günleri

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Moleküler Biyoloji ve Genetik Günleri etkinliği düzenlendi. ..

6

Image

BAŞKAN ADAYI Burhanettin Çoban
AK Parti tarafından İl Genel Meclisi Grup Toplantısı İl Özel İdaresi Binası’nda gerçekleştirildi...

7

Image

‘Teşvik bölgesi değişmeli’

Afyonkarahisar OSB’de faaliyet gösteren ve kentin en büyük istihdam merkezlerinden biri olan Tempo Çağrı Merkezi’nde istihdamı arttırmaya yönelik..

8

Image

Güvenlikçilere eğitim

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesinde bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından kurul çalışanlarının yasal hak ve sorumlulukları a..

9

Image

‘Kalp sağlığınıza dikkat edin’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kalp sağlığının korunması konusunda yaptığı açıklamada, ülkemizde hastalığa bağlı ölümlerin yüzde 60’lık kısmını..

10

Image

Küçük Kızlar Basketbol’da Abdurrahim Mısri Şampiyon


Okullararası Küçük Kızlar Basketbol karşılaşmaları, Abdurrahim Mısri Ortaokulu’nun şampiyonluğu ile sona erdi...

11

Image

Potada 26. haftanın istatistik liderleri
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 26. hafta geride kalırken, istatistik liderlerinde de sıralamalar belli oldu...

12

Image

Çiçek Festivali

Dinar ilçesinde Çiçekçiler Kültür Derneği tarafından düzenlenen ‘Çiçek Festivali’ başladı...

13

Image

Ulusal Robot Yarışması

Afyonkarahisar merkezde bulunan Selçuklu İlkokulu, 27 Nisan 2019 tarihinde Ulusal Robot Yarışması’na ev sahipliği yapacak...

14

Image

‘Elimizden gelen desteği veriyoruz’

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) tarafından düzenlenen ‘7. International Week’ (Erasm..

15

Image

‘Donanımlı bireyler yetiştiriyoruz’
Afyon Eğitim Vakfı, Ankara’da düzenlenen Ulusal Proje Meslek Konferansı’na katıldı. Vakıf Genel Sekreteri Murat Diker, “Bursiyerlerimizin eğitimine ka..

16

Image

Kitap okuma kampanyası

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu, Çıkrık beldesinde ‘Annemle Babam Kitap Okuyor’ kampanyası başlattı...

17

Image

Frig Vadileri Bisiklet Turu önümüzdeki hafta yapılacak


Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre Frig Vadileri Bisiklet Turu 26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak...

AFYONKARAHİSAR GÜZEL SANATLAR DERNEĞİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

AFYONKARAHİSAR GÜZEL SANATLAR DERNEĞİ

Veli Cengiz
19.07.2018
“Hava sıcak mı sıcak İkindi bitmiş camiden çıkıyorlar… Hava yine sıcak! Yolun sağından yürürken Sola geçiyorsun gölge diye Gölgede renk yok; serin Sağda renk var; sıcak Sıcakta olsa Ben renkten yanayım Var başımda kasketim.” Temmuzun yarısını geçmişiz yoldayız… Zeynep Gürman Bacımız atölyesine davet etmiş. Eşi Yusuf Bey karşılıyor bizi kapıda. Güneşin olmadığı bir kapı. İçeri girdiğimizde güneş gibi gülümsüyor Zeynep hanım. Güneşin etrafında hale oluşturmuş sekiz küçük yıldız ışıl ışıl… Ellerinde paletleri ve fırçaları, kopmuşlar bu dünyadan; kendi renkli dünyalarındalar; çıt yok, kaptırmışlar kendilerini yaratma uğraşına… İlk resim dersleriymiş o gün küçüklerin. Öyle mutlular, öyle sevimliler ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar… Çektiğim fotoğrafa bak, başka söze gerek yok! Zeynep Hanımın bir sözü aklıma düşüveriyor:” Asla mutluluğa giden yol yoktur; çünkü mutluluğun kendisi yoldur. Bir fırça ve renkler işte mutluluk; fırçamdan dökülenler… Taptaze küçük çocuklar doğayı algılamayı ve tuvallere aktarma telaşı içindeler… Her biri doğayı ve renkleri ne güzel uyum içinde kullanmışlar…kimi tablosuna ışığı sağdan, kimi soldan, kimi de ortadan vermiş… Hepsi de ağacı, bulutları, yaprakları çizmiş, birbirinden farklı. Farklı olmak zenginleştirir insanı demişler; bu olsa gerek! Leonardo Vinci ‘nin bir sözü aklıma geliveriyor : “Şiddetli ışık tatsızdır, çok gölge görmeye engel olur, her ikisinin ortası iyi olur. Bu küçükler daha bu yaşta her ikisinin ortasını öyle bulmuşlar ki, Tuvallerine yansıtmışlar. Demek ki, insanın doğasında var uyumu yakalamak. Ruhları öyle aydınlık ki, ışıkları renkleri içlerinden geliyor. Biz büyüklerin yaşarken edindiğimiz olumsuz etkiler ruhumuzu bazen karartıyor ; ruhlar siyahsa renkler soluveriyor farkında olmadan. Her şeyi yapan gözdür. Kuşun öttüğünü, derenin şırıl şırıl akışını , gülün güneşi görünce açışını gören gözdür, Gözler yalan söylemez, aynısını aktarır bize. Resim akıl işidir, doğanın en soylu çocuğudur; ondan doğmuştur. Resim okşama duygusu verir insana, gözlerinle dokunursun… Ararsın gözlerinle bulursun gerçeği. Uğur Demiröz’ün bir şiirini yazmazsam olmaz diye düşünüyorum: “ Bir siyah beyaz resim yapıyorsun Gerçek dünyaya dokunuyorsundur demektir Acılarına umutsuzluklarına hüzünlerine Aynı siyah beyaz resmi renklendiriyorsan Gerçeğin örtüsünü kaldırma çabasındasındır Ardında saklı olana Olması gerekli olana dokunmak Sevinçleri mutlulukları, umutları uyandırmak Gözün görmediklerini Gözün görmesi için çabalamaktasın Sen ne üretiyorsan osun Herkes senin gibi olmalıdır aslında.” Çocukları olan anne babalara seslenmek istiyorum : tutun ellerinden çocuklarınızın, Zeynep Hanımın atölyesine, gerisini çocuklarınız bilsin!... Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
18.04.2019
18.04.2019
18.04.2019
OZEL HABERLER