Öne Çıkan

15

1

Image

Süper Lig’de üç takım kol kola
Süper Amatör Lig’in beşinci haftasına aynı puanla giren üç takım rakiplerini yenerek zirvedeki yerlerini korudular.

..

2

Image

BESYO Müdürü ve Öğretim Üyeleri Spor Bilimleri Kongresi’ne katıldı
Geçtiğimiz hafta Antalya’da düzenlenen 16. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi’ne Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Müdürü Prof. Dr. Yücel Ocak ile b..

3

Image

‘En büyük kriterimiz Erdoğan belediyeciliği’
AK Parti haftalık olağan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen 31 Mart seçimleri için aday adayı başvurularının yoğunluktan dolayı ..

4

Image

Afjet Afyonspor’un gençleri 2 beraberlik, 1 yenilgi aldı
Hatay deplasmanından bir puanla dönen U17 Elit takımı yenilmezliğini sürdürürken, U21 takımı haftayı farklı yenilgiyle kapattı.


..

5

Image

‘Göller hayati öneme sahip’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Akarçay kapalı havz..

6

Image

Filede Arhavi’ye yenildik: 0-3
Efeler Voleybol Ligi’nin 5.haftasında Arhavi Belediyespor’a ev sahipliği yapan İkbal Afyon Belediye Yüntaş, rakibi karşısında set alamadan sahadan 0-3..

7

Image

Asfalt serme çalışmaları devam ediyor
Dinar Belediyesi tarafından sıcak asfalt serme çalışmaları devam ediyor. ..

8

Image

Sandıklıspor üç haftadır kazanıyor
Karapınar deplasmanında aldığı galibiyetle çıkış yakalayan Sandıklıspor, önceki hafta Yeniçağaspor’u mağlup ettikten sonra Pazar günü de Anaıdolu Üniv..

9

Image

Bebek dostu işyerlerine teşekkür
İşyerlerinde gerçekleştirdikleri gerekli düzenlemelerle anne sütünü teşvik ederek “Anne ve Bebek Dostu” olan alışveriş merkezlerine Sağlık Müdürü Uzm...

10

Image

‘ATSO büyük destek veriyor’
ATSO yönetimi ile Gecek yönetiminin ortak toplantısında konuşan Gecek Termal Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Çiloğlu, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüs..

11

Image

‘Endüstri kütüphaneleri kurmalıyız’
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Nezih Kuleyin, "3 milyon 200 bin KOBİ'mizi ye..

12

Image

‘İlk gezi Çanakkale’ye olacak’
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, ilçede bayanlara yönelik olarak gerçekleştirilen kültür gezileri hakkında bilgilendirme toplantısı yaparak, il..

13

Image

Motokros Sezon Finali Afyon'da
17-18 Kasım tarihinde Afyonkarahisar’da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’nda MX1, MX2, MX2 Junior, MX, Veteran, 85 cc ve 65 cc sınıflarında yarışlar y..

14

Image

Özdilek’ten satranç turnuvası
Özdilek, Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle büyük bir satranç turnuvası düzenlemeye hazırlanıyor. 17 – 18 Kasım’da 12 ildeki 16 farklı lokasyon..

15

Image

Hanımlar Lokali’ne Nermin Erbakan köşesi
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yaptırılarak 2014 yılında açılışı yapılan ve sosyal kombinasyon zenginliği dolayısıyla hanımların hizmetine sunu..

16

Image

Kent Ormanı kuş sergisi açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Ormanı'nda yaşayan 33 farklı tür kuş fotoğraflarından oluşan AKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyes..

17

Image

‘Uyumlu çalışmalar devam edecek’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu heyeti, Afyon’da göreve yeni başlayan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk ve 2. Ağır Ceza Mahke..

ANAYA MEKTUP | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ANAYA MEKTUP

Veli Cengiz
15.05.2018
Sevgili anam,

Kaç yıl oldu diyemiyorum! Dediğimde sanki yılların sayısı artıkça , uzaklaşıyoruz gibi oluyoruz… İçim yanıyor o zaman. Hiç ama hiç gitmedin uzaklara. Her zaman yakınız. Her an yakınımdasın. Sesini , nefesini hep hissediyorum…
Benden önce iki yavrunu kaybedince, yüreğine kor düşmüşmüş!... Yakmış , kül etmiş bedenini. Yollara düşmüş, dağlara atmışsın kendini. Ağlamışsın, ağlamışsın sonra uyuya kalmışsın bir çamın dibinde. Kurtlar, vahşi hayvanlar gelmişler, ama dokunmamışlar gül yüzüne. Hep böyle sürmüş yaşamın…
Uyuya kaldığın bir gün rüyana nur yüzlü, ak sakallı bir evliya görünmüş!.. “ Sana erkek bir evlat verecek Allah! Ama benim ismimi vereceksin, Söz mü? “, “ söz!” yanıtını alınca, kaybolmuş nur yüzlü ihtiyar. Hiç acı çekmemiş, hiç yüreği evlat acısıyla dağlanmamış gibi , yaşama dört elle sarılmışsın. Odanı kireçlemiş, eşya adına nen varsa tokaçla döve döve yıkamış, çalıların üstüne serip, kır kokusuyla parfümlemişsin!..
Bir bahar günü haşhaş çapalarken, ağrın tutmuş, tek göz odana zor yetiştirmişler. Yer yatağını sermişler altına. İlk çocuğuna ismini veren Fadime anayı getirmişler doğum için. Hiç zor olmamış doğumun. Ağlayan yavrunu kucağına vermişler; bağrına basmışsın onu. O bendim! Daha gözlerimi açmadan senin kokunu tanıdım, dünyanın nadir olan kokusu; ana kokusu. Sen de beni koklamışsın uzun uzun. Daha önce kokladığın evlatlarının kokusunu bulmuşsun benim tenimde. Ellerini havaya açıp uzun süre Allah’a şükretmişsin. Dualar edip, yardana sığınmışsın…
Kireçlediğin tek göz odanı yeniden kireçlemişsin kimseyi dinlemeden. Duvarlarını kervanlara yol etmişsin. Ağaçlar yapmışsın elindeki bez ile. Her bir dala kuşları kondurmuşsun öterken. Allı pullu turnalar süzülmüş karşı duvarda. Gurbetteki akrabalar selam yollamışsın onlarla. “allı turnam bizim ele gidersen, selam söyle, şeker söyle, bal söyle” diye kendi tadından uzaklara da yollamışsın…
Çocuğa isim koymaya gelince, çok tartışmışsın babamla!.. “ Ben söz verdim. O ulu kişinin adını koyacağım oğluma! Sen böyle dedikçe , hırpalanmış, dövülmüşsün; dayanmışsın her zorbalığa, ama sözünden dönmemişsin. Her dövülmenin ardından feryat, figan ile ağıtlar yakmışsın; duyanların, dinleyenlerin gözlerinden yaşlar akmış senin için.
Okuman yazman yoktu, ama okul arkadaşlarımdan daha yakındın bana. Masallar anlatırdın... Padişahın kızına aşık garip çobanı. Önüne çıkarılan tüm engelleri saflığı, temiz yürekliliği ve sevgiyle nasıl aştığını ballandıra ballandıra anlatırdın… Sonunda da garip çoban kavuşurdu padişahın kızına. “İyilikten, doğruluktan ve sevgiden ayrılma, Allah sana yardım eder.” Derdin ve öyle de yaptım anne! İnandığım bir şeyi yaparken; doğruluktan, iyilikten ve sevgiden hiç şaşmadım. Allah’ı da hep yanımda hissettim.
Hep, “Benim oğlum okuyacak, köyümü şehir yapacak” diye konuşurmuşsun … Okudum; köyümün ilk üniversite mezunu oldum, ama köyümü şehir yapacak gücü hiç bulamadım. Üniversite yıllarım geldi aklıma. Yaz tatilinde eve geldiğimde kardeşlerimle aynı odada kalırdık. Kardeşlerimi sabahleyin kaldırır, beni uyandırmazdı. Kapıyı sessizce açar bakardı yüzüme dalar giderdi. Uyanmamış numarası yapar bende senin yüzüne bakar dalardım derinlere…
Şimdi benimde çocuklarım var. Biliyorsun onları ama çabuk ayrıldın .Senden öğrendiklerimi ben de onlara anlatıyorum, hayatı tanımalarına yardımcı olmaya gayret ediyorum. Sen, sözde cahildin ama yetiyordun bizlere. Bizler okumuş, yazmışız bazen yetemiyoruz evlatlara. Eksik olan ne ki acaba? “baba ocağının bacası hep tütmeli” derdiniz. Hani bir değişimiz var: “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?” ilk sahibi biz olmasak ta evimize sahip çıktık. Şimdi artık, odun, kömür yanmıyor . Doğalgazla ısınıyoruz. Dumanı da yok. Tozu isi de yok. Evimizden sevgi dumanı, muhabbet dumanı, saygı dumanı hep tütecek, hiç merak etmeyin.
Bir masal anlatır gibi anlattınız. Nur yüzlü, ak sakallı ulu kişi kimmiş ? diye sorarsanız, bana söyleneni söyleyeyim: Hacı Bektaş Veli! Karar sizin.
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.11.2018
14.11.2018
14.11.2018
OZEL HABERLER