Öne Çıkan

15

1

Image

Eski binalar yıkılıyor
Çay ilçesinin ilk yerleşim yerlerinden olan Yaka Mahallesinde eski binalar yıkılıyor. ..

2

Image

Genç çiftçilere damızlık düve dağıtıldı
İscehisar ilçesinde "Genç Çiftçi" projesi kapsamında yaşları 18 ile 40 arasında beş çiftçiye damızlık düve dağıtımı yapıldı...

3

Image

Sandıklı’da eğitim öğretim haftası etkinlikleri
2018-2019 eğitim ve öğretim sezonunun açılması münasebetiyle M. Kemal İlköğretim Okulunda bir program gerçekleştirildi. Programa İlçe Kaymakamı Eflatu..

4

Image

Alt Liglerde, haftayı kârlı kapattık
U14,U15 ve U16 Ligleri 3.Grup’ta mücadele eden takımlarımız Afjet Afyonspor, bu hafta karşılaştıkları Kardemir Karabükspor U14 ile U15 takımlarını yen..

5

Image

Kaza kurbanı Mercan son yolculuğuna uğurlandı
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsünün su kanalına devrilmesi sonucu hayatını kaybeden otobüs muavini Mustafa Mercan, memleketi İhsaniye ilçesine bağlı Ha..

6

Image

Spor Toto 1.Lig’de 5.Hafta sona erdi
Spor Toto 1. Lig'de 5. hafta, tatil edilen Balıkesirspor Baltok-Ümraniyespor karşılaşması dışında tamamlandı.
..

7

Image

Kıdem tazminatında tavan yükseldi
Çalışanların mali ve sosyal hakları temmuz ayından itibaren değişti. İster memur olsun ister işçi, tüm çalışanların sosyal güvenlik hakları ocak-temmu..

8

Image

TÜRKİYE'DE EŞİ BENZERİ YOK
21 kişiden oluşan Yunus Timlerinin Ankara ve Manisa illerinden Afyonkarahisar'a gelen Motosiklet Eğitmenleri, Padok Alanı’ndan övgüyle bahsederek "Tür..

9

Image

Yaralı yolcu dehşet anlarını anlattı
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsünün su kanalına devrildiği kazadan yaralı kurtulan Beytullah Sinan Aslan, "Otobüs önce yalpaladı. Otobüs yalpalanınca b..

10

Image

Sandıklıspor’dan taraftara çağrı
Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 6.Grup’ta mücadele edecek temsilcimiz Sandıklıspor’da gözler 23 Eylül Pazar günü iç sahada oynanacak olan Karaman Beledi..

11

Image

Jetler, disipline sevk edildi
Spor Toto 1.Lig’de mücadele eden Afjet Afyonspor, Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kuruluna sevk edildi.
..

12

Image

‘Seçimi kazanacak olan teşkilattır’
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Av. İbrahim Yurdunuseven ile birlikte Kadın Kolları yönetim kurulu topla..

13

Image

‘CHP’lilerin halka verdiği değeri gördük’
Gazetemizin dile getirdiği CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer’in Afyonkarahisar’da STK’ları ziyaretinde aldığı notları masada bırakmasına AK Parti İl..

14

Image

Başkan Çoban, sendikacıları ağırladı
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Sendikacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni makamında kabul etti. ..

15

Image

Rektör Solak akademisyenleri kabul etti
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri ile Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversites..

16

Image

‘Daha güzel sulama imkanı sağlanacak’
Dinar İlçesi Çölovası Kapalı Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımıyla ilgili olarak açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, te..

17

Image

‘Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur’
Diyetisyen Damla Yıldızhan Kartal, çocuklarda beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur” dedi. ..

ANAYA MEKTUP | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ANAYA MEKTUP

Veli Cengiz
15.05.2018
Sevgili anam,

Kaç yıl oldu diyemiyorum! Dediğimde sanki yılların sayısı artıkça , uzaklaşıyoruz gibi oluyoruz… İçim yanıyor o zaman. Hiç ama hiç gitmedin uzaklara. Her zaman yakınız. Her an yakınımdasın. Sesini , nefesini hep hissediyorum…
Benden önce iki yavrunu kaybedince, yüreğine kor düşmüşmüş!... Yakmış , kül etmiş bedenini. Yollara düşmüş, dağlara atmışsın kendini. Ağlamışsın, ağlamışsın sonra uyuya kalmışsın bir çamın dibinde. Kurtlar, vahşi hayvanlar gelmişler, ama dokunmamışlar gül yüzüne. Hep böyle sürmüş yaşamın…
Uyuya kaldığın bir gün rüyana nur yüzlü, ak sakallı bir evliya görünmüş!.. “ Sana erkek bir evlat verecek Allah! Ama benim ismimi vereceksin, Söz mü? “, “ söz!” yanıtını alınca, kaybolmuş nur yüzlü ihtiyar. Hiç acı çekmemiş, hiç yüreği evlat acısıyla dağlanmamış gibi , yaşama dört elle sarılmışsın. Odanı kireçlemiş, eşya adına nen varsa tokaçla döve döve yıkamış, çalıların üstüne serip, kır kokusuyla parfümlemişsin!..
Bir bahar günü haşhaş çapalarken, ağrın tutmuş, tek göz odana zor yetiştirmişler. Yer yatağını sermişler altına. İlk çocuğuna ismini veren Fadime anayı getirmişler doğum için. Hiç zor olmamış doğumun. Ağlayan yavrunu kucağına vermişler; bağrına basmışsın onu. O bendim! Daha gözlerimi açmadan senin kokunu tanıdım, dünyanın nadir olan kokusu; ana kokusu. Sen de beni koklamışsın uzun uzun. Daha önce kokladığın evlatlarının kokusunu bulmuşsun benim tenimde. Ellerini havaya açıp uzun süre Allah’a şükretmişsin. Dualar edip, yardana sığınmışsın…
Kireçlediğin tek göz odanı yeniden kireçlemişsin kimseyi dinlemeden. Duvarlarını kervanlara yol etmişsin. Ağaçlar yapmışsın elindeki bez ile. Her bir dala kuşları kondurmuşsun öterken. Allı pullu turnalar süzülmüş karşı duvarda. Gurbetteki akrabalar selam yollamışsın onlarla. “allı turnam bizim ele gidersen, selam söyle, şeker söyle, bal söyle” diye kendi tadından uzaklara da yollamışsın…
Çocuğa isim koymaya gelince, çok tartışmışsın babamla!.. “ Ben söz verdim. O ulu kişinin adını koyacağım oğluma! Sen böyle dedikçe , hırpalanmış, dövülmüşsün; dayanmışsın her zorbalığa, ama sözünden dönmemişsin. Her dövülmenin ardından feryat, figan ile ağıtlar yakmışsın; duyanların, dinleyenlerin gözlerinden yaşlar akmış senin için.
Okuman yazman yoktu, ama okul arkadaşlarımdan daha yakındın bana. Masallar anlatırdın... Padişahın kızına aşık garip çobanı. Önüne çıkarılan tüm engelleri saflığı, temiz yürekliliği ve sevgiyle nasıl aştığını ballandıra ballandıra anlatırdın… Sonunda da garip çoban kavuşurdu padişahın kızına. “İyilikten, doğruluktan ve sevgiden ayrılma, Allah sana yardım eder.” Derdin ve öyle de yaptım anne! İnandığım bir şeyi yaparken; doğruluktan, iyilikten ve sevgiden hiç şaşmadım. Allah’ı da hep yanımda hissettim.
Hep, “Benim oğlum okuyacak, köyümü şehir yapacak” diye konuşurmuşsun … Okudum; köyümün ilk üniversite mezunu oldum, ama köyümü şehir yapacak gücü hiç bulamadım. Üniversite yıllarım geldi aklıma. Yaz tatilinde eve geldiğimde kardeşlerimle aynı odada kalırdık. Kardeşlerimi sabahleyin kaldırır, beni uyandırmazdı. Kapıyı sessizce açar bakardı yüzüme dalar giderdi. Uyanmamış numarası yapar bende senin yüzüne bakar dalardım derinlere…
Şimdi benimde çocuklarım var. Biliyorsun onları ama çabuk ayrıldın .Senden öğrendiklerimi ben de onlara anlatıyorum, hayatı tanımalarına yardımcı olmaya gayret ediyorum. Sen, sözde cahildin ama yetiyordun bizlere. Bizler okumuş, yazmışız bazen yetemiyoruz evlatlara. Eksik olan ne ki acaba? “baba ocağının bacası hep tütmeli” derdiniz. Hani bir değişimiz var: “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?” ilk sahibi biz olmasak ta evimize sahip çıktık. Şimdi artık, odun, kömür yanmıyor . Doğalgazla ısınıyoruz. Dumanı da yok. Tozu isi de yok. Evimizden sevgi dumanı, muhabbet dumanı, saygı dumanı hep tütecek, hiç merak etmeyin.
Bir masal anlatır gibi anlattınız. Nur yüzlü, ak sakallı ulu kişi kimmiş ? diye sorarsanız, bana söyleneni söyleyeyim: Hacı Bektaş Veli! Karar sizin.
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
20.09.2018
20.09.2018
20.09.2018
OZEL HABERLER