Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

3

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

4

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

5

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

6

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

7

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

8

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

9

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

10

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

11

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

12

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

13

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

14

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

15

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

16

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

17

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

ANAYA MEKTUP | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ANAYA MEKTUP

Veli Cengiz
15.05.2018
Sevgili anam,

Kaç yıl oldu diyemiyorum! Dediğimde sanki yılların sayısı artıkça , uzaklaşıyoruz gibi oluyoruz… İçim yanıyor o zaman. Hiç ama hiç gitmedin uzaklara. Her zaman yakınız. Her an yakınımdasın. Sesini , nefesini hep hissediyorum…
Benden önce iki yavrunu kaybedince, yüreğine kor düşmüşmüş!... Yakmış , kül etmiş bedenini. Yollara düşmüş, dağlara atmışsın kendini. Ağlamışsın, ağlamışsın sonra uyuya kalmışsın bir çamın dibinde. Kurtlar, vahşi hayvanlar gelmişler, ama dokunmamışlar gül yüzüne. Hep böyle sürmüş yaşamın…
Uyuya kaldığın bir gün rüyana nur yüzlü, ak sakallı bir evliya görünmüş!.. “ Sana erkek bir evlat verecek Allah! Ama benim ismimi vereceksin, Söz mü? “, “ söz!” yanıtını alınca, kaybolmuş nur yüzlü ihtiyar. Hiç acı çekmemiş, hiç yüreği evlat acısıyla dağlanmamış gibi , yaşama dört elle sarılmışsın. Odanı kireçlemiş, eşya adına nen varsa tokaçla döve döve yıkamış, çalıların üstüne serip, kır kokusuyla parfümlemişsin!..
Bir bahar günü haşhaş çapalarken, ağrın tutmuş, tek göz odana zor yetiştirmişler. Yer yatağını sermişler altına. İlk çocuğuna ismini veren Fadime anayı getirmişler doğum için. Hiç zor olmamış doğumun. Ağlayan yavrunu kucağına vermişler; bağrına basmışsın onu. O bendim! Daha gözlerimi açmadan senin kokunu tanıdım, dünyanın nadir olan kokusu; ana kokusu. Sen de beni koklamışsın uzun uzun. Daha önce kokladığın evlatlarının kokusunu bulmuşsun benim tenimde. Ellerini havaya açıp uzun süre Allah’a şükretmişsin. Dualar edip, yardana sığınmışsın…
Kireçlediğin tek göz odanı yeniden kireçlemişsin kimseyi dinlemeden. Duvarlarını kervanlara yol etmişsin. Ağaçlar yapmışsın elindeki bez ile. Her bir dala kuşları kondurmuşsun öterken. Allı pullu turnalar süzülmüş karşı duvarda. Gurbetteki akrabalar selam yollamışsın onlarla. “allı turnam bizim ele gidersen, selam söyle, şeker söyle, bal söyle” diye kendi tadından uzaklara da yollamışsın…
Çocuğa isim koymaya gelince, çok tartışmışsın babamla!.. “ Ben söz verdim. O ulu kişinin adını koyacağım oğluma! Sen böyle dedikçe , hırpalanmış, dövülmüşsün; dayanmışsın her zorbalığa, ama sözünden dönmemişsin. Her dövülmenin ardından feryat, figan ile ağıtlar yakmışsın; duyanların, dinleyenlerin gözlerinden yaşlar akmış senin için.
Okuman yazman yoktu, ama okul arkadaşlarımdan daha yakındın bana. Masallar anlatırdın... Padişahın kızına aşık garip çobanı. Önüne çıkarılan tüm engelleri saflığı, temiz yürekliliği ve sevgiyle nasıl aştığını ballandıra ballandıra anlatırdın… Sonunda da garip çoban kavuşurdu padişahın kızına. “İyilikten, doğruluktan ve sevgiden ayrılma, Allah sana yardım eder.” Derdin ve öyle de yaptım anne! İnandığım bir şeyi yaparken; doğruluktan, iyilikten ve sevgiden hiç şaşmadım. Allah’ı da hep yanımda hissettim.
Hep, “Benim oğlum okuyacak, köyümü şehir yapacak” diye konuşurmuşsun … Okudum; köyümün ilk üniversite mezunu oldum, ama köyümü şehir yapacak gücü hiç bulamadım. Üniversite yıllarım geldi aklıma. Yaz tatilinde eve geldiğimde kardeşlerimle aynı odada kalırdık. Kardeşlerimi sabahleyin kaldırır, beni uyandırmazdı. Kapıyı sessizce açar bakardı yüzüme dalar giderdi. Uyanmamış numarası yapar bende senin yüzüne bakar dalardım derinlere…
Şimdi benimde çocuklarım var. Biliyorsun onları ama çabuk ayrıldın .Senden öğrendiklerimi ben de onlara anlatıyorum, hayatı tanımalarına yardımcı olmaya gayret ediyorum. Sen, sözde cahildin ama yetiyordun bizlere. Bizler okumuş, yazmışız bazen yetemiyoruz evlatlara. Eksik olan ne ki acaba? “baba ocağının bacası hep tütmeli” derdiniz. Hani bir değişimiz var: “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?” ilk sahibi biz olmasak ta evimize sahip çıktık. Şimdi artık, odun, kömür yanmıyor . Doğalgazla ısınıyoruz. Dumanı da yok. Tozu isi de yok. Evimizden sevgi dumanı, muhabbet dumanı, saygı dumanı hep tütecek, hiç merak etmeyin.
Bir masal anlatır gibi anlattınız. Nur yüzlü, ak sakallı ulu kişi kimmiş ? diye sorarsanız, bana söyleneni söyleyeyim: Hacı Bektaş Veli! Karar sizin.
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER