Öne Çıkan

15

1

Image

Tribünlerde hummalı çalışma
Afyonkarahisar Zafer Stadı bu sezon hem MKE Ankaragücü hem de Afjet Afyonspor’un bir birinden önemli maçlarına ev sahipliği yapacak...

2

Image

TBMM kararları Resmi Gazete’de
TBMM’nin Başkanlık Divanı üyelikleri ile komisyon üyeliklerine ilişkin yapılan seçimlere ait kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. ..

3

Image

Refüj ve döner kavşaklara bakım yapıldı
Dinar ilçesinde bulunan anayol orta refüj ve döner kavşaklara düzenleme ve bakım yapıldı...

4

Image

Sosyal Bilimlerde Yaz Okulu başladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin (İİBF) desteği ile AKÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜSEM)..

5

Image

‘Vatandaşlar duruşmalarını takip etsinler’
20 Temmuz’da adli tatilin başlayacağını söyleyen Baro Başkanı Turgay Şahin, vatandaşların kendi açılarından adli tatilin bir önemi veya fonksiyonu olm..

6

Image

‘Afyonkarahisar’ın sesi olmaya devam edeceğim’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, bundan önce olduğu ..

7

Image

Tyler Ennis Fenerbahçe’de
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde Afyon Belediyespor’un rakipleri arasında yer alan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, son olarak NBA Batı Konferan..

8

Image

Adana Demirspor’un yeni oyuncuları kampa katıldı
Spor Toto 1. Lig’de Afjet Afyonspor ile mücadele edecek takımlardan Adana Demirspor’un kadrosuna kattığı yeni transferleri, kampa dahil olup takımla b..

9

Image

Tuğay ile Emre Diyarbekirspor’da
Afjet Afyonsporlu futbolculardan Tuğay Adamcıl ile Emre Pehlivan, TFF 3. Lig 3. Grup takımlarından Diyarbekirspor ile sözleşme imzaladı...

10

Image

Bursaspor, Altay’ı tek golle yendi
Yeni sezon hazırlıklarını Afyon'da sürdüren Bursaspor, hazırlık maçında karşılaştığı Altay’ı Stancu’nun tek golüyle mağlup etti. ..

11

Image

Taraftarlar sabırsızlıkla ligi bekliyor
Hazırlık maçında taraftar desteği
Taraftar desteği her geçen gün artan Afjet Afyonspor, yeni sezon çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürürken, mo..

12

Image

Renato Arapi oldukça hırslı
Boluspor’da iki yıl forma giydikten sonra Afjet Afyonspor’a transfer olan ve mor beyazlı takımla 1+1 yıllık sözleşme imzalayan Renato Arabi, yeni takı..

13

Image

Sponsorluk Sözleşmesi imzalandı
Afyonkarahisar'da 1-2 Eylül'de gerçekleştirilecek Dünya Motokros Şampiyonası'nın 18. ayak yarışı öncesi, Park Afyon Alışveriş Merkezi ve Türkiye Motos..

14

Image

“Fenerbahçeliler Günü kutlu olsun”
Kanal 3’te yayınlanan programa katılan Afyon Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Ömer Altınay, sarı lacivertli kulüpte yaşanan Başkan değişikliğinden sonr..

15

Image

İlk hac kafilesi uğurlandı
Afyonkarahisar'ın Dinar ve Sandıklı ilçelerinden bu yıl hacca gidecek ilk kafile uğurlandı...

16

Image

Hububat alımları devam ediyor
Sandıklı ilçesinde hasat mevsiminin başlaması ile zahire pazarında da hareketli günler başladı...

17

Image

Cumhuriyet Meydanı’ndaki banklar yenilendi
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın talimatlarıyla Dinar Atölye Amirliği ekipleri tarafından, Cumhuriyet Meydanında bulunan eski oturma bankları yen..

ANAYA MEKTUP | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ANAYA MEKTUP

Veli Cengiz
15.05.2018
Sevgili anam,

Kaç yıl oldu diyemiyorum! Dediğimde sanki yılların sayısı artıkça , uzaklaşıyoruz gibi oluyoruz… İçim yanıyor o zaman. Hiç ama hiç gitmedin uzaklara. Her zaman yakınız. Her an yakınımdasın. Sesini , nefesini hep hissediyorum…
Benden önce iki yavrunu kaybedince, yüreğine kor düşmüşmüş!... Yakmış , kül etmiş bedenini. Yollara düşmüş, dağlara atmışsın kendini. Ağlamışsın, ağlamışsın sonra uyuya kalmışsın bir çamın dibinde. Kurtlar, vahşi hayvanlar gelmişler, ama dokunmamışlar gül yüzüne. Hep böyle sürmüş yaşamın…
Uyuya kaldığın bir gün rüyana nur yüzlü, ak sakallı bir evliya görünmüş!.. “ Sana erkek bir evlat verecek Allah! Ama benim ismimi vereceksin, Söz mü? “, “ söz!” yanıtını alınca, kaybolmuş nur yüzlü ihtiyar. Hiç acı çekmemiş, hiç yüreği evlat acısıyla dağlanmamış gibi , yaşama dört elle sarılmışsın. Odanı kireçlemiş, eşya adına nen varsa tokaçla döve döve yıkamış, çalıların üstüne serip, kır kokusuyla parfümlemişsin!..
Bir bahar günü haşhaş çapalarken, ağrın tutmuş, tek göz odana zor yetiştirmişler. Yer yatağını sermişler altına. İlk çocuğuna ismini veren Fadime anayı getirmişler doğum için. Hiç zor olmamış doğumun. Ağlayan yavrunu kucağına vermişler; bağrına basmışsın onu. O bendim! Daha gözlerimi açmadan senin kokunu tanıdım, dünyanın nadir olan kokusu; ana kokusu. Sen de beni koklamışsın uzun uzun. Daha önce kokladığın evlatlarının kokusunu bulmuşsun benim tenimde. Ellerini havaya açıp uzun süre Allah’a şükretmişsin. Dualar edip, yardana sığınmışsın…
Kireçlediğin tek göz odanı yeniden kireçlemişsin kimseyi dinlemeden. Duvarlarını kervanlara yol etmişsin. Ağaçlar yapmışsın elindeki bez ile. Her bir dala kuşları kondurmuşsun öterken. Allı pullu turnalar süzülmüş karşı duvarda. Gurbetteki akrabalar selam yollamışsın onlarla. “allı turnam bizim ele gidersen, selam söyle, şeker söyle, bal söyle” diye kendi tadından uzaklara da yollamışsın…
Çocuğa isim koymaya gelince, çok tartışmışsın babamla!.. “ Ben söz verdim. O ulu kişinin adını koyacağım oğluma! Sen böyle dedikçe , hırpalanmış, dövülmüşsün; dayanmışsın her zorbalığa, ama sözünden dönmemişsin. Her dövülmenin ardından feryat, figan ile ağıtlar yakmışsın; duyanların, dinleyenlerin gözlerinden yaşlar akmış senin için.
Okuman yazman yoktu, ama okul arkadaşlarımdan daha yakındın bana. Masallar anlatırdın... Padişahın kızına aşık garip çobanı. Önüne çıkarılan tüm engelleri saflığı, temiz yürekliliği ve sevgiyle nasıl aştığını ballandıra ballandıra anlatırdın… Sonunda da garip çoban kavuşurdu padişahın kızına. “İyilikten, doğruluktan ve sevgiden ayrılma, Allah sana yardım eder.” Derdin ve öyle de yaptım anne! İnandığım bir şeyi yaparken; doğruluktan, iyilikten ve sevgiden hiç şaşmadım. Allah’ı da hep yanımda hissettim.
Hep, “Benim oğlum okuyacak, köyümü şehir yapacak” diye konuşurmuşsun … Okudum; köyümün ilk üniversite mezunu oldum, ama köyümü şehir yapacak gücü hiç bulamadım. Üniversite yıllarım geldi aklıma. Yaz tatilinde eve geldiğimde kardeşlerimle aynı odada kalırdık. Kardeşlerimi sabahleyin kaldırır, beni uyandırmazdı. Kapıyı sessizce açar bakardı yüzüme dalar giderdi. Uyanmamış numarası yapar bende senin yüzüne bakar dalardım derinlere…
Şimdi benimde çocuklarım var. Biliyorsun onları ama çabuk ayrıldın .Senden öğrendiklerimi ben de onlara anlatıyorum, hayatı tanımalarına yardımcı olmaya gayret ediyorum. Sen, sözde cahildin ama yetiyordun bizlere. Bizler okumuş, yazmışız bazen yetemiyoruz evlatlara. Eksik olan ne ki acaba? “baba ocağının bacası hep tütmeli” derdiniz. Hani bir değişimiz var: “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?” ilk sahibi biz olmasak ta evimize sahip çıktık. Şimdi artık, odun, kömür yanmıyor . Doğalgazla ısınıyoruz. Dumanı da yok. Tozu isi de yok. Evimizden sevgi dumanı, muhabbet dumanı, saygı dumanı hep tütecek, hiç merak etmeyin.
Bir masal anlatır gibi anlattınız. Nur yüzlü, ak sakallı ulu kişi kimmiş ? diye sorarsanız, bana söyleneni söyleyeyim: Hacı Bektaş Veli! Karar sizin.
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
20.07.2018
20.07.2018
20.07.2018
OZEL HABERLER