Öne Çıkan

15

1

Image

Belediyeden Gençlik Konseri
Afyonkarahisar Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek öncülüğünde, Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında konser programlarına devam ediyor. Bu kapsa..

2

Image

İyilik Yürüyüşü
İYİ Parti İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na Çelenk koydu. Daha sonra ise Anıtpark’a kadar sür..

3

Image

CHP’lilerden 19 Mayıs kutlaması
CHP İl Başkanlığı tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi

..

4

Image

‘Karaca başarısıyla bizleri gururlandırdı’
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, 12-15 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’de 7. Uluslararası Turkish Open World Cup yarışmasında düzenl..

5

Image

Markalaşma eğitimi düzenlendi
ATSO KOBİ Akademisi tarafından, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde, ATSO Me..

6

Image

Yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretimi yapılacak
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan U..

7

Image

İhsaniyeli kadınlar Kılıçdaroğlu ile buluştu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, İhsaniyeli kadınlarla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret e..

8

Image

Kısa Film Festivali için geri sayım
Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek Büyük Taarruz Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl kapıların..

9

Image

TED Koleji’nden 23 Nisan sergisi
TED Okulları öğrencileri arasında düzenlenen “102 yıl sonra 23 Nisan” konulu resim yarışmasına TED okullarından gönderilen eserlerden ve TED Afyon Kol..

10

Image

‘Afyon’un yıldızı parlayacak’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Afyonkarahisar, Büyükşehir olmaya yakın illerden biri. B..

11

Image

‘Yürekten tebrik ediyorum’
TBMM’de yapılan futbol turnuvasında başarı sağlayan Afyon takımını ziyaret eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Sporun baş..

12

Image

‘Doğalgazı olmayan ilçe ve belde kalmayacak’
Afyonkarahisar’da mahalle iftarına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afyonkarahisar’da 3 yıl içerisinde doğalgazı olmayan ilçe ve..

13

Image

‘Büyük bir enerjiyle 2023’e hazırlanıyoruz’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’deki doğal gaz çalışmaları ile ilgili önemli bir mesafe kat edildiğini belirterek, “Geçtiğimi..

14

Image

Bakan Dönmez’den Vali Çiçek’e ziyaret
Afyonkarahisar’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti...

15

Image

‘MHP gücünü milletten almıştır’
MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, “Önce ülkem ve milletim diyen partimiz, milli devlet, güçlü iktidar hedefinden taviz vermez, vermeyecektir. Milliyetçi ..

16

Image

AKܒden 14 takım ön elemeyi geçti
TEKNOFEST 2021’de 5 takım ile temsil edilen AKܒde öğrenci kulüp ve topluluklarının azimli çalışmaları sonuç verdi. AKܒnün çeşitli kategorilerdeki 14..

17

Image

Eber Sarısı tanıtıldı
Dünya’da sadece Eber ve Akşehir göllerinde yetişen Eber Sarısı bitkisi Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğiti..

ATLI DAYANIKLILIK FRİG KUPASI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ATLI DAYANIKLILIK FRİG KUPASI

Veli Cengiz
18.11.2021

Yazımın başlığında ki Frig Kupası , köyüm Demirli ’de yapılacaktı 13-14 kasım 2021 de.
İnşaat Müteahhitti Erol Cengiz:
“ Amca, uygun bulursan yarın beraber gidelim köyümüze. At yarışmacıların ödül töreninde , köylülerimizle beraber olalım.”
Pazar günü, amca - yeğen düştük yola… Erol , kabuğunu kırıp çıkan, Var olmanın mücadelesini verip, başarmış bir genç akrabam. Bir çok apartman yaptı, garibanlara uygun fiyatlarla daire yaptı ve evlendirdi onları( ev sahibi).
İlçemiz İhsaniye’ye ilk Özel salça fabrikası yapmış. İhsaniye’nin hemen girişinde. Bana dedi ki:
“ Ödül törenine daha vakit var, istersen fabrikayı gezdireyim …”
Kocaman bir alan, nerdeyse uçsuz bucaksız! Büyük bir salça fabrikası kurmuş, hazır, mayıs ayının gelmesini bekliyor. Ekeceği alan da var, üreticilerin getirdiği domatesi saklayacağı soğuk havalı deposu da hazır. Gayrisi sağlıklı ömür . sonrası istihdam, artı değer, üretimin ruh huzuru, geri kalmışlığın, unutulmuşluğun kahramanlık öyküsü… Erol, “Açılışı beraber yapacağız amca!”dedi, bize de , “İnşallah!” demek düştü.
Kayaların üzerinden geçerek Demirli Köyüne yaklaşıyoruz. Çocukluğumun geçtiği köy, anılarla dolu. Heyecanlanıyorum ; kalbim davul gibi vuruyor göğsüme!...Kybele Butik Otelin Kurucusu Hanife Şahin’e hayır dualar ediyorum. O, olmasa bugünü hiç yaşamayacaktık böyle…
Dedelerimiz, ebelerimiz, Avşar illerinden göç edip, yurt edinmişler bu verimli toprakları. O zaman atlarla, arabalarla gelmişler doğa harikası bu yere. Nazımın bir şiiri düşüveriyor dilime:
“ Dört nala gelip uzak asyadan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi
Uzanan bu memleket bizim
Bilekleri kan içinde,
Dişleri kenetli, ayaklar çıplak,
İpek bir halıya benzeyen bu toprak,
Bu Cehennem, bu Cennet bizim…”
Köyümüz panayır yeri gibi olmuş, sokaklar taksilerle dolu. İnsanlar , okulun bahçesinde boş alan bırakmamışlar! Atların geçici haraları, seyisleri, jokeyleri ve köylerden gelen binlerce halk… Demirli, Demirli olalı böyle kalabalık görmemiş, yaşamamıştır. Köylü ,şehirli kalmamış halk olmuş, millet olmuş, biz olmuş… Yaren gibi kol kola dolaşıyorlar okulun bahçesinde.
Son etapta atlar gelmeye başladılar…ilk kez finiş anında atların yavaş koştuklarını görüyorum! Okulun bahçesine girince jokeyleri su içiriyor, sırtına su döküyorlar, bekliyor! Merak edip, soruyoruz “Neden? diye“ bekleyen bir hakem, “ Atın nabzı 44 ün üzerinde olursa , finişe birinci dahi girse , nabzı 44 ün üzerindeyse derecesi geçerli sayılmıyormuş!..
Dereceye giren yarışmacıların ödülleri Kybele Butik Oteli’nin bahçesinde hazırlanan alanda verildi. Yarışmanın başından son anına kadar İhsaniye Kaymakamı Sn. Doğukan Koyuncu sorumluluk bilinciyle görevini en iyi şekilde Yaptı. İhsaniye Belediye Başkanı sn. Tunay Türkmen, yapması gerekenleri eksiksiz yerine getirdi. İlçemizin İl Genel Meçlisi üyeleri renk kattılar yarışmaları izleyerek. Her zaman, Afyon için ne yapılacaksa orada yer alan iş adamı sn. İbrahim Alimoğlu Ve Tiçaret Odası Başkan yardımcısı Sn. Mustafa Gül şeref verdiler…
İlimize atandığı günden itibaren, güzel olan her şeyi destekleyen, imkanları seferber eden Valimiz Sn. Gökmen Çiçek ‘e teşekkür etmek az gelir.
Binicilik Federasyonu’ndan sn. Hüsamettin Aydın Bey ve Kybele Otelin Sahibi Sn. Hanife Şahin, uyum içinde , hiç hatasız bu yarışmayı bitirdiler. Gelen yarışmacılardan konuştuklarım bana “ Memnun olduklarını “ ifade ettiler.
Demirli köy halkı , gelenleri konuşmaları, ikramlarıyla , sohbetleriyle mutlu ettiler. Köyümüzün kızı Hanife Şahin’e minnettar olduklarını ifade gibiydi davranışları…
Gelecekte , Demirli köyünde güzel şeyler olacağına inanıyorum…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER