Öne Çıkan

15

1

Image

Erenler’de kafe yangını
Afyonkarahisar’da Erenler Mahallesi’nde bir kafede çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı...

2

Image

‘DNA Barkodlaması önemli bir hale geldi’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından ‘DNA Barkodlama’ paneli düzenlendi. Düzenlenen pane..

3

Image

İl Başkanı 23 Aralık’ta belli oluyor
Merhum Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi, 23 Aralık 2018 Pazar günü Afyonkarah..

4

Image

Afyon Eğitim Vakfı’na büyük destek
İstanbul Afyonkarahisarlılar Platformu tarafından Afyonkarahisar’da eğitim alanında yıllardır faaliyet gösteren ve geçtiğimiz günlerde bağış kampanyas..

5

Image

Süper Amatör Lig’de Salar, liderlik koltuğunu kaptı: 3-0
Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi’nde ilk yarının derbi maçı haftaya aynı puanla birinci ve ikinci sırada giren Bolvadin Belediyespor ile Salar Belediy..

6

Image

3 gün yağış, sonrası güneş
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, yeni haftanın Perşembe gününe kadar yağmur yağışıyla geçeceğini, daha sonra güneş..

7

Image

İkinci elde yaprak kıpırdamıyor
Ekonomik dalgalanmalar ve kış aylarının gelmesinden dolayı ikinci el oto satışlarında durgunluk yaşanıyor...

8

Image

Halkın sorunlarını bakanlara sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı’na engelli öğretmenleri, Adalet Bakanı’na mübaşirleri, Tarım ve ..

9

Image

‘Kararlılık başarıyı beraberinde getiriyor’
İl Bağımlılık ile Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da bağımlılıkla mücadele kapsamında sergilenen kararlı d..

10

Image

Gençlerbirliği zirvedeki yerini koruyor
Spor Toto 1. Lig’de haftalardır birinci sıradaki yerini koruyan Gençlerbirliği, geçtiğimiz hafta kendi evinde oynadığı Gazişehir Gaziantep maçında zor..

11

Image

Torbacı operasyonu
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü tarafından sokak satıcılarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda satışa hazır 19 paket halinde toplamda 301,16 gra..

12

Image

Anaokulu’ndan örnek proje
Bolvadin ilçesindeki 24 Eylül Anaokulu’nda bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan yardım kampanyası tamamlandı...

13

Image

Okuyan Şuhut Nefes Alıyor
Şuhut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ''Okuyan Şuhut Nefes Alıyor''projesi kapsamında bilgilendirme ve tanıtım toplantısı Şuhut Halk Eğitim Mer..

14

Image

‘Afyon zenginliklerini iyi öğrenin’

AKÜ Turizm Rehberliği öğrencileriyle bir araya gelen Arkeolog Ahmet Levent Zeybek, öğrencilere Afyonkarahisar’ın zenginliklerini iyi öğrenmeleri ..

15

Image

Recep Hazar Kirez’den 2 ALTIN MADALYA
Afyonkarahisarlı sporculardan Recep Hasar Kirez, Trabzon’da düzenlenen 11-12 Yaş Ulusal Gelişim Projesi Türkiye Finalleri’nde büyük bir başarıya imza ..

16

Image

OSB tapuları teslim edildi
Dazkırı Kaymakamı ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gökay İçen, mimari projesi tamamlanan iş yerlerinin tapularının teslim alınd..

17

Image

‘ONAYLANAN TEZLER Turnitin’e kaydedilmeli’

Techknowledge Eğitim Uzmanı Serdinç Kaya, AKÜ Merkez Kütüphanesi’nde verdiği seminerde onaylanan tezlerin Turnitin veri tabanına kaydedilmesi öne..

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN ATAM | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN ATAM

Veli Cengiz
17.05.2018
Nüfus cüzdanında doğum yılını 1881 olarak yazmışlar! Bedenen doğum yılın buydu, ama fikren doğum günün 19 mayıs 1919 du.
Ne zor bir doğum paşam!
Esir yaşamak, köle olarak kalmak kabul edilecek bir yaşam olamazdı senin ve milletin için. Uyandın gözlerini açtın masmavi! Gökyüzüne dahi bakamaz olmuştu milletin! İki göz, iki güneş olup, ışıklarını saldı Anadolu’ya… Hatırımda kalan bir şiir şöyle anlatıyordu o günün Anadolu’sunu:
“Şiddetle gelmişti dört yandan vurgun
Hem bıkkındı millet hem de çok yorgun
Kimi gafletteydi kimisi dargın
Bir sen uyanıktın ,bir sen Atatürk!”
Uyumamak için doğdun, uyumamak için açtın gözlerini… Hani paltonla karların üzerine kıvrılıvermişsin ya, senin için uyumak birkaç dakika ve saniyeydi karlar içinde!...
Yola düştün, yoldaşın oldu yaşlısı genci . yaşlısı demeyeceğim hepsi gençleşti , senin:
“Ya istiklal, ya ölüm!” emrinle.
Yer yok umutsuzluğa, Karamsarlık en büyük düşmanımızdır. Engelleri bir hamlede aşarız, karanlıkları bir hamlede aydınlatırız diyen gençleri oluvermişti halkın tümü. Amasra’da toplandılar, konuştular, kararlar aldılar. O kararların özetini tek cümle ile duyurdular cihana:
“Milletin istiklalini , yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”
Millet kararını millet vekilleri Ankara’da toplanacak konuşacak, tartışacak kararını öyle verecekti. Onun için 23 Nisan 1920 TBMM açıldı. Kurtuluş savaşının tüm kararları mecliste alındı ve meclis tarafından görev verildi Mustafa Kemal ve arkadaşlarına. Hep bilgi verdi Mustafa Kemal. Verilen bilgilerin ışığında yol haritası çıkarıldı; en ince ayrıntısına kadar.
Yol haritası adım adım uygulandı; Kocatepe, Dumlupınar derken, İzmir’e ulaşıldı. İzmir seni dağında taşında çiçeklerle karşıladı:
“ İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın Güneş ordu sırmalar saçar
Bozulmuş düşman yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa kemal paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa.”
9 Eylül’de İzmir’e girdi Muzaffer ordu. Gazeteciler Mustafa Kemal’e sordular:
“ savaş planınızı uygulaya bildiniz mi?”
“ Hayır! Ben İzmir’e 13 Eylülde girmeyi planlamıştım!”
Peki ne oldu?”
“ Bir şey olmadı! Ben Yunan askerinin bu kadar hızlı kaçacağını hesap etmemiştim!”

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
18.12.2018
18.12.2018
18.12.2018
OZEL HABERLER