Öne Çıkan

15

1

Image

‘Lige damga vurmak istiyoruz’
Afjet Afyonspor Teknik Direktörü Özgür Zengin, lige damga vuracak kaliteli bir takım oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti ..

2

Image

Nazende Restoran hizmete açıldı
Gastronomi şehri Afyonkarahisar’da gastronomi restorantı hizmete başladı. Afyonkarahisar ve çevre illerden gelen misafirlere yöresel lezzetler, Ömer T..

3

Image

Sezen istifa etti
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, düzenlediği basın toplantısı ile AK Parti İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı..

4

Image

Türkiye’yi aydınlık geleceğe taşıyacağız’
AK Parti 7.Dinar Kongresi’nde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, karşı çıkanlara inat Türkiye’yi aydınlık geleceklere taşıyacak..

5

Image

GES hizmete açıldı
Dinar ilçesi Dikici Köyü’ne Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ayrılan ödenekle kurulan Güneş Enerji Sistemi köyün içme suyu sistemine bağlanarak h..

6

Image

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 4.hafta heyecanı bugün başlıyor

AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’ne bugün ve yarın oynanacak karşılaşmalarla devam edilecek.
Bugün saat 13.00’de Bingöl temsilcisi Solhanspor..

7

Image

‘Eski günlere dönmek istiyoruz’
İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek, Covid-19’dan kurtularak eski günlere dönmek istedikl..

8

Image

Afyonkarahisar satrança doydu
“Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap” sloganıyla kent merkezinin değişik noktalarında düzenlenen turnuvaya her yaştan sporsever büyük katılım göst..

9

Image

Karakol inşaatını incelediler
Erenler Mahallesi’nde yapılan karakol inşaatını inceleyen Vali Gökmen Çiçek, öğrencilerin güvenliğine büyük önem verdiklerini söyledi ..

10

Image

Özel hastanelere Covid denetimi
Covid-19 tedbirleri kapsamında, Sağlık Müdürlüğü idarecileri tarafından özel hastaneler ziyaret edildi..

11

Image

Yüz yüze eğitim başladı
Milli Eğitim Bakanlığınca, okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda başladı. Vali Gökmen Çiçek, Ge..

12

Image

‘Sorumlulardan hesap sorulmalı’
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan'da bir gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edilmesini en sert biçimde kınadığını belirt..

13

Image

‘O söz Türk Milletine söylendi’
Büyük Birlik Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Süleyman Çağlar, Yunanistan'da yayımlanan "Dimokratia" adlı sözde gazetenin Cumhurbaşkanı Rece..

14

Image

Gazilere ziyaret
İl Jandarma Komutanlığı’na bağlık ekipler, Gaziler Günü dolayısıyla Afyonkarahisar’daki gazileri ziyaret ettiler..

15

Image

Yüz yüze eğitim başladı
Milli Eğitim Bakanlığınca, okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda başladı. Vali Gökmen Çiçek, Ge..

16

Image

Sağlık çalışanlarına yöresel lezzetler
Afyonkarahisar Belediyesi Covid-19 salgını dolayısıyla özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına yöresel lezzetlerden ağzı açık ve bükme ikram etti..

17

Image

Yeni teknik ekip görev başında
Afjet Afyonspor’da geçtiğimiz hafta yaşanan beklenmedik gelişmeler sonucunda Teknik Direktör Serhat Gülpınar ile yardımcıları görevi bırakırken, aynı ..

EL | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

EL

Veli Cengiz
30.01.2020
6.8 büyüklüğündeki Elazığ Depremi yine can aldı, yine binalar çöktü, ama can kaybı geçmiş yıllara göre az oldu. Yığınların, yıkıntıların üstünde kimse “ Sesimi duyan var mı?” diye seslenmedi! Organize olan ekipler telefonlarla ,çökmüş binaların altında kalanlara ulaştı; saat saat, saniye saniye..

Adıyaman UMKE ekibinden, sağlıkçı bir bayan çıktı adı : Emine Kuştepe. Giysileri beyaz değildi ama, o bir melekti! Babasından, annesinden “ Helallik” alıp Elazığ’a gelmiş. Çocuklarını da Adıyaman’da bırakmıştı. Elinde cep telefonu hiç hurmadan.

“Azize, bak canım, sürekli konuş…
Abin yanımda, telefonunu sık kullanma.Fatma’nın annesini çıkardık,Fatmayı da kurtaracağız.Herkesi konuştur, seslen canım, herkesin annesi sensin! Doğum anındaki gibi nefes al: burnundan al ,ağzından ver nefesini. Teyze Türkçe bilmiyorsa “Korfi!” de ona , dayan canım.Emine Hanım, konuştukça, Azize Hanım cevap verdikçe Can Yücel’in bir şiiri zihnimden geçiveriyor:
“ Ölüm bir an…
Gelme olasılığı her an…
Tam da bu yüzden
Şimdi söyle
Şimdi sev
Şimdi dök
Şimdi yap
Şimdi yaşa…
Her şeyin sonu
Her an gelebilecekken!...
Yarına güvenme.”

Emine Hanım, hiçbir şeyi yarına bırakmadı, konuştukça , Azize’nin sesini duydukça yüreği kan ağladı, ama konuştu…
Kurtarma ekipleri organize olmuş demiştim. Emine Hanım dan görevi Ankara AFAD dan: Ömer İpek, Mersin AFAD' dan :Aydın Ünsal alıyor. Göcüklerin, kat plakalarının altında bir el görüyor Ömer İpek.
“Ablam kurtaracağız seni, elini çıkar.
Gördüm seni, yardım edeceğim, bekle beni…”
Azize bekledi, Ömer ve Aydın adım adım, milim milim kazdılar toprağı, kaldırdılar plakaları ,… ve Azize’yi çekip çıkardılar toprağın altından. Önce insan diyoruz ya , onlar gösterdiler “ önce insanılığı”. Onlar çekip çıkarırken Ahmet Arif’in bir şiirinin bir bölümünü onlara armağan etmiştim bile…
“ Nerede bir can ölse,
Oralı olur yüreğim,olmalı zaten
Olmazsa “İnsan” olmaz yüreğim!...”

Azize Hanım, 8 kişinin hayatını kurtarmak için yol, kol ve göz oldu. Azize Hanımın bilinci, panik olmaması “ Mucizeyı” gerçekleştirdi.

1999 da Adapazar’ı olunca sanatçılar yardım etmişti. Ayna grubu da “Konser vermek istemişti!” Büyük tepki almıştı… O’da kendini savunmuştu “Bankada ki de benim param, konser parası da benim param. “diye. Olmamıştı. Halk hiç affetmedi “ Ayna Grubunu” konserlerine gitmedi, silindi bitti. Elazığ Depreminde Haluk Levent’in Bursa’da konseri varmış, hemen iptal ediyor. AHBAB derneğiyle hemen yanı başında uluyor Elazığlıların.

Emine Hanım’ın başı örtüktü, Azize’nin yanındaki teyze Kürt’tü, Ömer ve Aydın Yörük’tü. Biz, olmuştuk, ayrı gayrımız yoktu, önce insandık ,acı günümüzde. Zor günümüzde tek yumruk olduk yine, acı kayıplarımızın ardından “Ağıt” yakarken. Meral Demir’in bir şiiri takıldı aklıma:
“ Bazen insanın
Birden bire yıkılır dünyası
Kendine geldiğinde
Sevdikleri artık rüyadır
En acısı..

Sonu acı da olsa giden gelmese de “ Biz olduk ya. “İnsan olduk” ya. İnsan olunca , acısı hafiflermiş. Atalarımız ne demiş: “ İnsan insanın ağusunu alır”. Yaşamaya devam…
Sağlıkla kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
21.09.2020
21.09.2020
21.09.2020
OZEL HABERLER