Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

3

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

4

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

5

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

6

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

7

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

8

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

9

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

10

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

11

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

12

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

13

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

14

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

15

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

16

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

17

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR

Veli Cengiz
06.09.2018

Bir Eylül Dünya Barış Gününde Afyon’dan Eskişehir’e doğru yola çıkmışız… Hava sıcak mı sıcak! Korkumuzdan termometreye dahi bakamıyoruz. Yolumuz güzel mi güzel; çift şerit, sanki Londra asfaltı gibi; araba gitmiyor üzerinde , sanki kayıyor… Kırka’ya kadar ormanlık ve serin yolumuz; sağ yanımızda küçükte olsa bir dere akıyor yol boyunca…Kırka’da bor madeninin işlendiği, taşındığı dağın yamacı çarpıyor gözümüze. Makineler, insanlar çalışıyor o sıcakta durmadan; üretiyor.. Üretiyor…maden
Bor madeni, geleceğin enerji kaynağı olarak bakılıyor. Dünyadaki bor madeninin yüzde yetmiş beşi bizim ülkemizde. Dünya yaratılırken her ülkeye farklı kaynaklar serpiştirilmiş. Anadolu’ yada hepsinden bolca verilmiş… İnsanların verimli kullanmaları, kaynakların bilgiyle işletmesi devletin işi. Devlet, bireylerine iyi bir eğitim verirse, tarihi bilinci öğretirse, teknolojik gelişmeleri yakından izler ve insanına öğretirse Kaynaklarını verimli kullanır ve insanı için harcar medeniyeti yakalamış olur, vatandaşlar huzur içinde müreffeh yaşar. Arap ülkelerinin hali ortada gören gözler için.
Eskişehir’in kurtuluşu 2 Eylül günü. Ethem Tem Fotoğraf sergimizi kararlaştırdığımız gibi kurtuluş gününde sergilemek için bir gün önceden geldik. Cam Müze sergi salonunda çalışmalara başladık. Bizleri müze görevlisi Sn. Özden Yılmaz Hanımefendi karşıladı. Fotoğrafların rengiyle, duvar rengine uyumuna kadar dikkat etti Özden Hanım. Fotoğrafları estetik ve simetrik olması konusunda çok dikkatliydi Özden Hanım. Fotoğrafların yerden yüksekliğine, fotoğraftaki mevsimin özelliğine göre dizayn ettı. Sergimiz bambaşka bir havaya büründü, resimlerin , ışığı ve rengi daha arttı sanki. Hani atalarımız “ Bir kaşık ununda olsa, bir bilene yaptır ekmeği!” demiş ya, öyle bir şey tabloların asılması da.
O gece Odunpazarı’nı dolaştık geceleyin. Sokaklar ışıl ışıl ve tertemiz! Tüm halk sokaklarda kadınlı, erkekli. Parklar alıştığımız parklara benzemiyor. Çocuklar için aileler için ayrı ayrı konseptler oluşturmuşlar. İnsanlar öyle sohbetlere dalmış ki, kimse yakınından geçenin farkında bile değil.
Ertesi günü sergi saatine kadar gezelim görelim istedik. İlk önce Sazova Parkı’na gittik. Dünyanın tüm hayvan türleri bu parkın içinde. Hayvanlar rahat ve huzur içinde güneşliyorlar. Kaldıkları alanlar çok temiz! Çevresi tel çitlerle çevrilmiş. Bir yılanın deri değiştirmesine tanık olduk. Değiştirmezse yaşayamaz diyor bakıcısı. Hiç değişmemek için direnen insanlara örnek olsun yılan. Akvaryuma giriyoruz. Dışarının sıcaklığından eser yok içeride! Balıklar bir dalıp, bir çıkıyor sanki oyun oynuyor. Sağınız , solunuz, başınızın üstünde balıklar sanki gülümsüyor insanlara…
Kent Park’a çeviriyoruz rotamızı. Hava yine çok sıcak. Köprüyü çıktığımızda mayolu insanlar gözümüze çarpıyor. Çoluk çocuk, kadın, erkek sanki denizde gibi güneşleniyor, ara sırada vücut sıcaklığını tatlı suyla serinletiyor. Bu manzara insan aklının nelere kadir olduğunu gösteriyor. Eskişehir Belediye Başkanı Sn. Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, bozkırın ortasında bir Avrupa kentine dönüştürmüş Eskişehir’i. Kıskanmak , imrenmek elde değil…
Sergiyi açmadan önce Balmumu müzesini ziyaret ettik. Atatürk’ün ailesinden, Kurtuluş Savaşı kahramanları, siyasi liderler, sanayi ve endüstri kahramanları, sanat ve kültür elçileri hemen yanı başınızda gibi. Sesleri çıkmasa da çok şeyler söylüyor sizlere. Tarihi olayları yeniden yaşıyorsunuz gibi oluyorsunuz…
Akşam saat 18.00 da sergimizi açmadan önce ben bir konuşma yapıyorum. Ethem Tem’in tarihi tanıklığını “Zafer Yolu” nu izleyerek yeniden toplumun bilinçlenmesi için yaşatmak istediğimizi anlattım. Sergiyi gezenler fotoğrafların önünde dakikalarca kaldılar. Ben Eskişehir’i kıskanıyorum dedikçe , onlarda bizim düşünmediğimizi siz düşünmüşsünüz, kutluyoruz Afyon’u dediler. Afyon’un kültür şehri olmasını alkışladılar. MUTLU KALINIZ.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER