Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

5

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

6

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

11

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR

Veli Cengiz
06.09.2018

Bir Eylül Dünya Barış Gününde Afyon’dan Eskişehir’e doğru yola çıkmışız… Hava sıcak mı sıcak! Korkumuzdan termometreye dahi bakamıyoruz. Yolumuz güzel mi güzel; çift şerit, sanki Londra asfaltı gibi; araba gitmiyor üzerinde , sanki kayıyor… Kırka’ya kadar ormanlık ve serin yolumuz; sağ yanımızda küçükte olsa bir dere akıyor yol boyunca…Kırka’da bor madeninin işlendiği, taşındığı dağın yamacı çarpıyor gözümüze. Makineler, insanlar çalışıyor o sıcakta durmadan; üretiyor.. Üretiyor…maden
Bor madeni, geleceğin enerji kaynağı olarak bakılıyor. Dünyadaki bor madeninin yüzde yetmiş beşi bizim ülkemizde. Dünya yaratılırken her ülkeye farklı kaynaklar serpiştirilmiş. Anadolu’ yada hepsinden bolca verilmiş… İnsanların verimli kullanmaları, kaynakların bilgiyle işletmesi devletin işi. Devlet, bireylerine iyi bir eğitim verirse, tarihi bilinci öğretirse, teknolojik gelişmeleri yakından izler ve insanına öğretirse Kaynaklarını verimli kullanır ve insanı için harcar medeniyeti yakalamış olur, vatandaşlar huzur içinde müreffeh yaşar. Arap ülkelerinin hali ortada gören gözler için.
Eskişehir’in kurtuluşu 2 Eylül günü. Ethem Tem Fotoğraf sergimizi kararlaştırdığımız gibi kurtuluş gününde sergilemek için bir gün önceden geldik. Cam Müze sergi salonunda çalışmalara başladık. Bizleri müze görevlisi Sn. Özden Yılmaz Hanımefendi karşıladı. Fotoğrafların rengiyle, duvar rengine uyumuna kadar dikkat etti Özden Hanım. Fotoğrafları estetik ve simetrik olması konusunda çok dikkatliydi Özden Hanım. Fotoğrafların yerden yüksekliğine, fotoğraftaki mevsimin özelliğine göre dizayn ettı. Sergimiz bambaşka bir havaya büründü, resimlerin , ışığı ve rengi daha arttı sanki. Hani atalarımız “ Bir kaşık ununda olsa, bir bilene yaptır ekmeği!” demiş ya, öyle bir şey tabloların asılması da.
O gece Odunpazarı’nı dolaştık geceleyin. Sokaklar ışıl ışıl ve tertemiz! Tüm halk sokaklarda kadınlı, erkekli. Parklar alıştığımız parklara benzemiyor. Çocuklar için aileler için ayrı ayrı konseptler oluşturmuşlar. İnsanlar öyle sohbetlere dalmış ki, kimse yakınından geçenin farkında bile değil.
Ertesi günü sergi saatine kadar gezelim görelim istedik. İlk önce Sazova Parkı’na gittik. Dünyanın tüm hayvan türleri bu parkın içinde. Hayvanlar rahat ve huzur içinde güneşliyorlar. Kaldıkları alanlar çok temiz! Çevresi tel çitlerle çevrilmiş. Bir yılanın deri değiştirmesine tanık olduk. Değiştirmezse yaşayamaz diyor bakıcısı. Hiç değişmemek için direnen insanlara örnek olsun yılan. Akvaryuma giriyoruz. Dışarının sıcaklığından eser yok içeride! Balıklar bir dalıp, bir çıkıyor sanki oyun oynuyor. Sağınız , solunuz, başınızın üstünde balıklar sanki gülümsüyor insanlara…
Kent Park’a çeviriyoruz rotamızı. Hava yine çok sıcak. Köprüyü çıktığımızda mayolu insanlar gözümüze çarpıyor. Çoluk çocuk, kadın, erkek sanki denizde gibi güneşleniyor, ara sırada vücut sıcaklığını tatlı suyla serinletiyor. Bu manzara insan aklının nelere kadir olduğunu gösteriyor. Eskişehir Belediye Başkanı Sn. Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, bozkırın ortasında bir Avrupa kentine dönüştürmüş Eskişehir’i. Kıskanmak , imrenmek elde değil…
Sergiyi açmadan önce Balmumu müzesini ziyaret ettik. Atatürk’ün ailesinden, Kurtuluş Savaşı kahramanları, siyasi liderler, sanayi ve endüstri kahramanları, sanat ve kültür elçileri hemen yanı başınızda gibi. Sesleri çıkmasa da çok şeyler söylüyor sizlere. Tarihi olayları yeniden yaşıyorsunuz gibi oluyorsunuz…
Akşam saat 18.00 da sergimizi açmadan önce ben bir konuşma yapıyorum. Ethem Tem’in tarihi tanıklığını “Zafer Yolu” nu izleyerek yeniden toplumun bilinçlenmesi için yaşatmak istediğimizi anlattım. Sergiyi gezenler fotoğrafların önünde dakikalarca kaldılar. Ben Eskişehir’i kıskanıyorum dedikçe , onlarda bizim düşünmediğimizi siz düşünmüşsünüz, kutluyoruz Afyon’u dediler. Afyon’un kültür şehri olmasını alkışladılar. MUTLU KALINIZ.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER