Öne Çıkan

15

1

Image

DOSTLUK KAZANDI
Geçmiş yıllarda Türkiye’nin sayılı derbi maçları arasına giren Afyonspor-Eskişehirspor karşılaşmaları nefes kesen mücadeleye sahne oldu. Ancak iki tak..

2

Image

Hazırlık maçını Ünal da izledi
Hafta sonu Zafer Stadı’nda Spor Toto 1. Lig’in iki takımı arasında oynanan hazırlık maçını izleyenler arasında Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal ..

3

Image

Demirel ve Bozkurt’tan dev işbirliği
Afyonkarahisar’ın tanınmış işadamları Şuayp Demirel ve Hasan Basri Bozkurt, 44 yıllık arkadaşlıklarını iş ortaklığına dönüştürüyor. Hidromek firması, ..

4

Image

Amatörlerin haftası sona erdi
Yurt genelinde düzenlenen Amatör Spor Haftası, ilimizde de bir çok etkinliklerle kutlandı. Amatör Spor Haftası’nın sona ermesi nedeniyle Cumartesi gün..

5

Image

Hatipoğlu gönülleri mest etti
Şuhut Belediyesi tarafından düzenlenen “Kardeşlik ve Birlik Ruhu” isimli programa Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu konuk oldu. Peygamber efendimizin örnek ha..

6

Image

‘Türk siyasetine yeni bir soluk getirdik’
AK Parti birinci Genişletilmiş İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı ve Seç..

7

Image

TATLI TURNUVA
Amatör Spor Haftası nedeniyle düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası tatlı başladı tatlı bitti. Turnuvanın sonunda Afyon Amatör Spor Kulüpleri Federasy..

8

Image

Afyon Zafer Masterler Antalya’da ikinci oldu
Antalya’da düzenlenen Antalya Master Cup 2018 Turnuvası’nda grup birincisi olarak final oynamaya hak kazanan Afyon Zafer Masterler, final maçında Bulg..

9

Image

Komşu takımların lig provası: 4-4
Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Afjet Afyonspor ile Eskişehirspor arasında oynanan hazırlık maçı, karşılıklı gollerle berabere sona erdi


..

10

Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı
Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen H..

11

Image

Turnuva Kupası Şeker Masterler’in
Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası’nda birincilik kupası Afyon Şeker Masterler takımı..

12

Image

TOKİ çevresinde temizlik

Çay ilçesi Bahçelievler Mahallesi TOKİ konutlarında çevre düzenleme ve bakım çalışmaları yapıldı...

13

Image

‘81 ilde bir ilki başardık’
Afyonkarahisar basın camiasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kurulan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, il yöne..

14

Image

Efelerimiz, İzmir Arkas’a 1-3 yenildi
Efeler Voleybol Ligi’nde 2018-2019 sezonu Cumartesi ve Pazar günü oynanan ilk hafta karşılaşmaları ile başladı. İlimiz temsilcisi İkbal Afyon Belediye..

15

Image

‘Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı var’

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, memleketin derinden bir nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi...

16

Image

Teknik Kolej’den Müftü Kabukçu’ya ziyaret
Camiler ve Din görevlileri haftası dolayısıyla Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinde eğitim ve öğretim gören öğrenciler, Afyonkarahisar İl Mü..

17

Image

‘Kent Meydanı yılbaşında tamam’
Afyonkarahisar’da ilkleri yapan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra Programı..

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ESKİŞEHİR GÜZEL ŞEHİR

Veli Cengiz
06.09.2018

Bir Eylül Dünya Barış Gününde Afyon’dan Eskişehir’e doğru yola çıkmışız… Hava sıcak mı sıcak! Korkumuzdan termometreye dahi bakamıyoruz. Yolumuz güzel mi güzel; çift şerit, sanki Londra asfaltı gibi; araba gitmiyor üzerinde , sanki kayıyor… Kırka’ya kadar ormanlık ve serin yolumuz; sağ yanımızda küçükte olsa bir dere akıyor yol boyunca…Kırka’da bor madeninin işlendiği, taşındığı dağın yamacı çarpıyor gözümüze. Makineler, insanlar çalışıyor o sıcakta durmadan; üretiyor.. Üretiyor…maden
Bor madeni, geleceğin enerji kaynağı olarak bakılıyor. Dünyadaki bor madeninin yüzde yetmiş beşi bizim ülkemizde. Dünya yaratılırken her ülkeye farklı kaynaklar serpiştirilmiş. Anadolu’ yada hepsinden bolca verilmiş… İnsanların verimli kullanmaları, kaynakların bilgiyle işletmesi devletin işi. Devlet, bireylerine iyi bir eğitim verirse, tarihi bilinci öğretirse, teknolojik gelişmeleri yakından izler ve insanına öğretirse Kaynaklarını verimli kullanır ve insanı için harcar medeniyeti yakalamış olur, vatandaşlar huzur içinde müreffeh yaşar. Arap ülkelerinin hali ortada gören gözler için.
Eskişehir’in kurtuluşu 2 Eylül günü. Ethem Tem Fotoğraf sergimizi kararlaştırdığımız gibi kurtuluş gününde sergilemek için bir gün önceden geldik. Cam Müze sergi salonunda çalışmalara başladık. Bizleri müze görevlisi Sn. Özden Yılmaz Hanımefendi karşıladı. Fotoğrafların rengiyle, duvar rengine uyumuna kadar dikkat etti Özden Hanım. Fotoğrafları estetik ve simetrik olması konusunda çok dikkatliydi Özden Hanım. Fotoğrafların yerden yüksekliğine, fotoğraftaki mevsimin özelliğine göre dizayn ettı. Sergimiz bambaşka bir havaya büründü, resimlerin , ışığı ve rengi daha arttı sanki. Hani atalarımız “ Bir kaşık ununda olsa, bir bilene yaptır ekmeği!” demiş ya, öyle bir şey tabloların asılması da.
O gece Odunpazarı’nı dolaştık geceleyin. Sokaklar ışıl ışıl ve tertemiz! Tüm halk sokaklarda kadınlı, erkekli. Parklar alıştığımız parklara benzemiyor. Çocuklar için aileler için ayrı ayrı konseptler oluşturmuşlar. İnsanlar öyle sohbetlere dalmış ki, kimse yakınından geçenin farkında bile değil.
Ertesi günü sergi saatine kadar gezelim görelim istedik. İlk önce Sazova Parkı’na gittik. Dünyanın tüm hayvan türleri bu parkın içinde. Hayvanlar rahat ve huzur içinde güneşliyorlar. Kaldıkları alanlar çok temiz! Çevresi tel çitlerle çevrilmiş. Bir yılanın deri değiştirmesine tanık olduk. Değiştirmezse yaşayamaz diyor bakıcısı. Hiç değişmemek için direnen insanlara örnek olsun yılan. Akvaryuma giriyoruz. Dışarının sıcaklığından eser yok içeride! Balıklar bir dalıp, bir çıkıyor sanki oyun oynuyor. Sağınız , solunuz, başınızın üstünde balıklar sanki gülümsüyor insanlara…
Kent Park’a çeviriyoruz rotamızı. Hava yine çok sıcak. Köprüyü çıktığımızda mayolu insanlar gözümüze çarpıyor. Çoluk çocuk, kadın, erkek sanki denizde gibi güneşleniyor, ara sırada vücut sıcaklığını tatlı suyla serinletiyor. Bu manzara insan aklının nelere kadir olduğunu gösteriyor. Eskişehir Belediye Başkanı Sn. Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, bozkırın ortasında bir Avrupa kentine dönüştürmüş Eskişehir’i. Kıskanmak , imrenmek elde değil…
Sergiyi açmadan önce Balmumu müzesini ziyaret ettik. Atatürk’ün ailesinden, Kurtuluş Savaşı kahramanları, siyasi liderler, sanayi ve endüstri kahramanları, sanat ve kültür elçileri hemen yanı başınızda gibi. Sesleri çıkmasa da çok şeyler söylüyor sizlere. Tarihi olayları yeniden yaşıyorsunuz gibi oluyorsunuz…
Akşam saat 18.00 da sergimizi açmadan önce ben bir konuşma yapıyorum. Ethem Tem’in tarihi tanıklığını “Zafer Yolu” nu izleyerek yeniden toplumun bilinçlenmesi için yaşatmak istediğimizi anlattım. Sergiyi gezenler fotoğrafların önünde dakikalarca kaldılar. Ben Eskişehir’i kıskanıyorum dedikçe , onlarda bizim düşünmediğimizi siz düşünmüşsünüz, kutluyoruz Afyon’u dediler. Afyon’un kültür şehri olmasını alkışladılar. MUTLU KALINIZ.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
15.10.2018
15.10.2018
15.10.2018
OZEL HABERLER