Öne Çıkan

15

1

Image

DOSTLUK KAZANDI
Geçmiş yıllarda Türkiye’nin sayılı derbi maçları arasına giren Afyonspor-Eskişehirspor karşılaşmaları nefes kesen mücadeleye sahne oldu. Ancak iki tak..

2

Image

Hazırlık maçını Ünal da izledi
Hafta sonu Zafer Stadı’nda Spor Toto 1. Lig’in iki takımı arasında oynanan hazırlık maçını izleyenler arasında Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal ..

3

Image

Demirel ve Bozkurt’tan dev işbirliği
Afyonkarahisar’ın tanınmış işadamları Şuayp Demirel ve Hasan Basri Bozkurt, 44 yıllık arkadaşlıklarını iş ortaklığına dönüştürüyor. Hidromek firması, ..

4

Image

Amatörlerin haftası sona erdi
Yurt genelinde düzenlenen Amatör Spor Haftası, ilimizde de bir çok etkinliklerle kutlandı. Amatör Spor Haftası’nın sona ermesi nedeniyle Cumartesi gün..

5

Image

Hatipoğlu gönülleri mest etti
Şuhut Belediyesi tarafından düzenlenen “Kardeşlik ve Birlik Ruhu” isimli programa Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu konuk oldu. Peygamber efendimizin örnek ha..

6

Image

‘Türk siyasetine yeni bir soluk getirdik’
AK Parti birinci Genişletilmiş İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı ve Seç..

7

Image

TATLI TURNUVA
Amatör Spor Haftası nedeniyle düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası tatlı başladı tatlı bitti. Turnuvanın sonunda Afyon Amatör Spor Kulüpleri Federasy..

8

Image

Afyon Zafer Masterler Antalya’da ikinci oldu
Antalya’da düzenlenen Antalya Master Cup 2018 Turnuvası’nda grup birincisi olarak final oynamaya hak kazanan Afyon Zafer Masterler, final maçında Bulg..

9

Image

Komşu takımların lig provası: 4-4
Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Afjet Afyonspor ile Eskişehirspor arasında oynanan hazırlık maçı, karşılıklı gollerle berabere sona erdi


..

10

Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı
Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen H..

11

Image

Turnuva Kupası Şeker Masterler’in
Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen Masterler Futbol Turnuvası’nda birincilik kupası Afyon Şeker Masterler takımı..

12

Image

TOKİ çevresinde temizlik

Çay ilçesi Bahçelievler Mahallesi TOKİ konutlarında çevre düzenleme ve bakım çalışmaları yapıldı...

13

Image

‘81 ilde bir ilki başardık’
Afyonkarahisar basın camiasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kurulan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, il yöne..

14

Image

Efelerimiz, İzmir Arkas’a 1-3 yenildi
Efeler Voleybol Ligi’nde 2018-2019 sezonu Cumartesi ve Pazar günü oynanan ilk hafta karşılaşmaları ile başladı. İlimiz temsilcisi İkbal Afyon Belediye..

15

Image

‘Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı var’

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, memleketin derinden bir nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi...

16

Image

Teknik Kolej’den Müftü Kabukçu’ya ziyaret
Camiler ve Din görevlileri haftası dolayısıyla Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinde eğitim ve öğretim gören öğrenciler, Afyonkarahisar İl Mü..

17

Image

‘Kent Meydanı yılbaşında tamam’
Afyonkarahisar’da ilkleri yapan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra Programı..

GÜZ GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

GÜZ GÜNÜ

Veli Cengiz
18.09.2018

Bu sene , derneğin işlerinin yoğun olması nedeniyle yaz tatilini yapamamıştım! İlk fırsatta yollara düştüm. Bir başkadır Eylül ayının sarısı!...Enerjinin en yoğun oluşunu, aşkın en olgununu hatırlatır her nedense!...
Yol boyunca dalların meyve yüklü olduğunu, elmaların, ayvaların, yere doğru uzanarak toprağa “Bir öpücük” kondurarak teşekkür ettiğinin tanığıyım. Aşık Veysel’in dediği gibi “ Kazmayla, kürekle bağrını deleriz, yine gül ile karşılar bizi. Vefalıdır, sadıktır… Toprağın kendisi karadır ama, ağaca verdiği suyu meyvenin en sarısına dönüşür Güneşin yardımıyla.
Havasıyla , suyuyla, güneşiyle, toprağıyla bir başkadır Anadolu. Ayten Alpman ne güzel anlatır memleketimizi. “ havasını, suyunu , taşını, toprağını , yiğidin harman oluşunu ne güzel anlatır “Bir başkadır benim memleketim” Şarkısında. Bir dilek tut deselerdi, bu şarkıyı tutardım. Ben dilek tutmadan şarkının melodisi gelmeye başladı radyodan! Hep beraber eşlik ettik şarkıya… Ölümsüzlük bu işte! Geride bıraktıkların seni ölümsüzleştiriyor, amel defterine senin adına “sevap” yazdırıyor. Ruhun şad olsun Ayten Alpman Hanım. Fen Lisesinin sahnesinde , orkestrasız gür sesinle bu şarkıyı nasıl icra etmiştiniz! Tebrik etmek için sahneye çıktığım da yanağınızı uzatmıştınız da Abdullah Taş “Bende isterim” demişti. Öbür yanağınızı da ona uzatmıştınız, gönü bol insan!.. Gönül almasını hilafsız, art niyetsiz bilen insan. Gani gani rahmet sana… Unutmadık biz seni!..
Denizli’nin Çardak beldesine gelmişiz. Yol birden genişliyor! Kızım Eylem “ Uç baba!” diye seslenişini duyuyorum. Hızımı biraz arttırıyorum , hız haddini geçmiyorum ama hayal haddini geçiyorum: 03.05.1934 yılında Kayseri’den kalkan kendi uçağımız Ankara’ya varıyor. Ne muhteşem sonuç. 1926 kurulan uçak fabrikası 1939 kadar 200 adet uçak üretiyor! Bu uçakların bir kısmı Avrupa’ya ihraç ediliyor!... Bu söylediklerim masal değil, tarih tanıktır. Söz etmeyiz ama yazılanlar ve yapılanlar silinmiyor Mihriban!..
1937 yılında Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nuri Demirağ tarafından kurulan Dünyanın ilk yolcu fabrikasını ziyaret ediyor.
Dünyanın ilk yolcu uçağının adı da Nu.D.1938. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti kendi uçağını yapan 5. Ülke. Duyda inanma diyeceğim ama, hepsi gerçek bunların. Cumhuriyet neler yapmış o günlerde. Farkında olmadan göğsüm kabarmış! İç sesim daha dur daha dur diyor. Bende duruyorum, tarih konuşuyor:
Atatürk, inanç dolu uzay projesini açıklıyor: “ Bir gün insan oğlu teyyaresizde göklere yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay dan bize mesajlar yollayacaklar.
Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji şimdiden bize bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
Atatürk, bunları konuşurken her il kendi adını taşıyan bir uçak alıp devletine bağışlarken Nuri Demirağ “ Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan bekleyemeyiz. Ben uçak fabrikasını yapmaya talibim.” Diyor.
Kuruyor uçak fabrikasını Kayseri’ye. Birbiri ardına uçaklar üretiliyor. THK kurumu uçak siparişlerini Nuri Demirağ’a veriyor. Bir pilot kendi kafasınca havalanıyor, Eskişehir’e geliyor ve pilotaj hatasından uçak düşüyor. THK siparişlerini iptal ediyor, verilen destek kredileri geri çekiliyor, “ Teşvik-i Sanayi Kanunu” kaldırılıyor. Büyük ümitlerle kurulan, ilgisizlik yüzünden uçak fabrikası kapanıyor!
Zafer süngünün ucunda değil, uçakların kanatları altındadır diyen bir ulus kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. “ İstikbal göklerdedir” diyen bir liderin hayallerine sıkılıyor farkında olmadan. Didim’e gelmişim farkında olmadan. Geçmişte yapılanlar beni uçurmuş, kapımın önüne kondurmuş.
Mutlu kalınız…Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
15.10.2018
15.10.2018
15.10.2018
OZEL HABERLER