Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

5

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

6

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

11

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

GÜZ GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

GÜZ GÜNÜ

Veli Cengiz
18.09.2018

Bu sene , derneğin işlerinin yoğun olması nedeniyle yaz tatilini yapamamıştım! İlk fırsatta yollara düştüm. Bir başkadır Eylül ayının sarısı!...Enerjinin en yoğun oluşunu, aşkın en olgununu hatırlatır her nedense!...
Yol boyunca dalların meyve yüklü olduğunu, elmaların, ayvaların, yere doğru uzanarak toprağa “Bir öpücük” kondurarak teşekkür ettiğinin tanığıyım. Aşık Veysel’in dediği gibi “ Kazmayla, kürekle bağrını deleriz, yine gül ile karşılar bizi. Vefalıdır, sadıktır… Toprağın kendisi karadır ama, ağaca verdiği suyu meyvenin en sarısına dönüşür Güneşin yardımıyla.
Havasıyla , suyuyla, güneşiyle, toprağıyla bir başkadır Anadolu. Ayten Alpman ne güzel anlatır memleketimizi. “ havasını, suyunu , taşını, toprağını , yiğidin harman oluşunu ne güzel anlatır “Bir başkadır benim memleketim” Şarkısında. Bir dilek tut deselerdi, bu şarkıyı tutardım. Ben dilek tutmadan şarkının melodisi gelmeye başladı radyodan! Hep beraber eşlik ettik şarkıya… Ölümsüzlük bu işte! Geride bıraktıkların seni ölümsüzleştiriyor, amel defterine senin adına “sevap” yazdırıyor. Ruhun şad olsun Ayten Alpman Hanım. Fen Lisesinin sahnesinde , orkestrasız gür sesinle bu şarkıyı nasıl icra etmiştiniz! Tebrik etmek için sahneye çıktığım da yanağınızı uzatmıştınız da Abdullah Taş “Bende isterim” demişti. Öbür yanağınızı da ona uzatmıştınız, gönü bol insan!.. Gönül almasını hilafsız, art niyetsiz bilen insan. Gani gani rahmet sana… Unutmadık biz seni!..
Denizli’nin Çardak beldesine gelmişiz. Yol birden genişliyor! Kızım Eylem “ Uç baba!” diye seslenişini duyuyorum. Hızımı biraz arttırıyorum , hız haddini geçmiyorum ama hayal haddini geçiyorum: 03.05.1934 yılında Kayseri’den kalkan kendi uçağımız Ankara’ya varıyor. Ne muhteşem sonuç. 1926 kurulan uçak fabrikası 1939 kadar 200 adet uçak üretiyor! Bu uçakların bir kısmı Avrupa’ya ihraç ediliyor!... Bu söylediklerim masal değil, tarih tanıktır. Söz etmeyiz ama yazılanlar ve yapılanlar silinmiyor Mihriban!..
1937 yılında Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nuri Demirağ tarafından kurulan Dünyanın ilk yolcu fabrikasını ziyaret ediyor.
Dünyanın ilk yolcu uçağının adı da Nu.D.1938. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti kendi uçağını yapan 5. Ülke. Duyda inanma diyeceğim ama, hepsi gerçek bunların. Cumhuriyet neler yapmış o günlerde. Farkında olmadan göğsüm kabarmış! İç sesim daha dur daha dur diyor. Bende duruyorum, tarih konuşuyor:
Atatürk, inanç dolu uzay projesini açıklıyor: “ Bir gün insan oğlu teyyaresizde göklere yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay dan bize mesajlar yollayacaklar.
Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji şimdiden bize bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
Atatürk, bunları konuşurken her il kendi adını taşıyan bir uçak alıp devletine bağışlarken Nuri Demirağ “ Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan bekleyemeyiz. Ben uçak fabrikasını yapmaya talibim.” Diyor.
Kuruyor uçak fabrikasını Kayseri’ye. Birbiri ardına uçaklar üretiliyor. THK kurumu uçak siparişlerini Nuri Demirağ’a veriyor. Bir pilot kendi kafasınca havalanıyor, Eskişehir’e geliyor ve pilotaj hatasından uçak düşüyor. THK siparişlerini iptal ediyor, verilen destek kredileri geri çekiliyor, “ Teşvik-i Sanayi Kanunu” kaldırılıyor. Büyük ümitlerle kurulan, ilgisizlik yüzünden uçak fabrikası kapanıyor!
Zafer süngünün ucunda değil, uçakların kanatları altındadır diyen bir ulus kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. “ İstikbal göklerdedir” diyen bir liderin hayallerine sıkılıyor farkında olmadan. Didim’e gelmişim farkında olmadan. Geçmişte yapılanlar beni uçurmuş, kapımın önüne kondurmuş.
Mutlu kalınız…Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER