Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

3

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

4

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

5

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

6

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

7

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

8

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

9

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

10

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

11

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

12

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

13

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

14

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

15

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

16

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

17

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

GÜZ GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

GÜZ GÜNÜ

Veli Cengiz
18.09.2018

Bu sene , derneğin işlerinin yoğun olması nedeniyle yaz tatilini yapamamıştım! İlk fırsatta yollara düştüm. Bir başkadır Eylül ayının sarısı!...Enerjinin en yoğun oluşunu, aşkın en olgununu hatırlatır her nedense!...
Yol boyunca dalların meyve yüklü olduğunu, elmaların, ayvaların, yere doğru uzanarak toprağa “Bir öpücük” kondurarak teşekkür ettiğinin tanığıyım. Aşık Veysel’in dediği gibi “ Kazmayla, kürekle bağrını deleriz, yine gül ile karşılar bizi. Vefalıdır, sadıktır… Toprağın kendisi karadır ama, ağaca verdiği suyu meyvenin en sarısına dönüşür Güneşin yardımıyla.
Havasıyla , suyuyla, güneşiyle, toprağıyla bir başkadır Anadolu. Ayten Alpman ne güzel anlatır memleketimizi. “ havasını, suyunu , taşını, toprağını , yiğidin harman oluşunu ne güzel anlatır “Bir başkadır benim memleketim” Şarkısında. Bir dilek tut deselerdi, bu şarkıyı tutardım. Ben dilek tutmadan şarkının melodisi gelmeye başladı radyodan! Hep beraber eşlik ettik şarkıya… Ölümsüzlük bu işte! Geride bıraktıkların seni ölümsüzleştiriyor, amel defterine senin adına “sevap” yazdırıyor. Ruhun şad olsun Ayten Alpman Hanım. Fen Lisesinin sahnesinde , orkestrasız gür sesinle bu şarkıyı nasıl icra etmiştiniz! Tebrik etmek için sahneye çıktığım da yanağınızı uzatmıştınız da Abdullah Taş “Bende isterim” demişti. Öbür yanağınızı da ona uzatmıştınız, gönü bol insan!.. Gönül almasını hilafsız, art niyetsiz bilen insan. Gani gani rahmet sana… Unutmadık biz seni!..
Denizli’nin Çardak beldesine gelmişiz. Yol birden genişliyor! Kızım Eylem “ Uç baba!” diye seslenişini duyuyorum. Hızımı biraz arttırıyorum , hız haddini geçmiyorum ama hayal haddini geçiyorum: 03.05.1934 yılında Kayseri’den kalkan kendi uçağımız Ankara’ya varıyor. Ne muhteşem sonuç. 1926 kurulan uçak fabrikası 1939 kadar 200 adet uçak üretiyor! Bu uçakların bir kısmı Avrupa’ya ihraç ediliyor!... Bu söylediklerim masal değil, tarih tanıktır. Söz etmeyiz ama yazılanlar ve yapılanlar silinmiyor Mihriban!..
1937 yılında Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nuri Demirağ tarafından kurulan Dünyanın ilk yolcu fabrikasını ziyaret ediyor.
Dünyanın ilk yolcu uçağının adı da Nu.D.1938. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti kendi uçağını yapan 5. Ülke. Duyda inanma diyeceğim ama, hepsi gerçek bunların. Cumhuriyet neler yapmış o günlerde. Farkında olmadan göğsüm kabarmış! İç sesim daha dur daha dur diyor. Bende duruyorum, tarih konuşuyor:
Atatürk, inanç dolu uzay projesini açıklıyor: “ Bir gün insan oğlu teyyaresizde göklere yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay dan bize mesajlar yollayacaklar.
Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji şimdiden bize bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
Atatürk, bunları konuşurken her il kendi adını taşıyan bir uçak alıp devletine bağışlarken Nuri Demirağ “ Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan bekleyemeyiz. Ben uçak fabrikasını yapmaya talibim.” Diyor.
Kuruyor uçak fabrikasını Kayseri’ye. Birbiri ardına uçaklar üretiliyor. THK kurumu uçak siparişlerini Nuri Demirağ’a veriyor. Bir pilot kendi kafasınca havalanıyor, Eskişehir’e geliyor ve pilotaj hatasından uçak düşüyor. THK siparişlerini iptal ediyor, verilen destek kredileri geri çekiliyor, “ Teşvik-i Sanayi Kanunu” kaldırılıyor. Büyük ümitlerle kurulan, ilgisizlik yüzünden uçak fabrikası kapanıyor!
Zafer süngünün ucunda değil, uçakların kanatları altındadır diyen bir ulus kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. “ İstikbal göklerdedir” diyen bir liderin hayallerine sıkılıyor farkında olmadan. Didim’e gelmişim farkında olmadan. Geçmişte yapılanlar beni uçurmuş, kapımın önüne kondurmuş.
Mutlu kalınız…Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER