Öne Çıkan

15

1

Image

AFYON BELEDİYESPOR Fenerbahçe deplasmanında
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilimizi temsil eden Afyon Belediyespor’u bugün İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda zorlu bir maç bekliyor...

2

Image

‘Çin Seddi bile dayanmaz’
Doğu Türkistan’da Müslümanlarda yönelik olarak yapılan zulümleri protesto etmek amacıyla Afyonkarahisar STK Platformu adına bir açıklama yapan Mesut H..

3

Image

BU MAÇI KAZANMALIYIZ
Afjet Afyonspor, bugün Zafer Stadı’nda düşme potasındaki takımlardan Tetiş Yapı Elazığspor ile oynayacağı maçta galibiyetten başka bir şey düşünmüyor...

4

Image

MHP’de 18 aday daha belirlendi
Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday olacak 1’i ilçe 17’si belde belediye başkan adayı olmak ü..

5

Image

Yeni başkan Metin Balaban
AK Parti İscehisar İlçe Başkanlığı’na Metin Balaban getirildi...

6

Image

Ödüllü kitap okuma yarışması
Afyonkarahisar Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nin ilki 2016 yılından bu tarafa düzenlenen ve her..

7

Image

Çin operası Afyon’a geliyor
Zhe Jiang Wu Operası Afyonkarahisar’a geliyor...

8

Image

‘Afyon’da destansı hizmetler yaptık’
Ülkücü Şehit Necmi Bilgi’nin isminin verildiği parkın açılışında konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 10 yıllık belediye başkanlığı sürecinde d..

9

Image

Şeker Fabrikasını gezdiler
Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Gıda Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri ile birlikte Afyon Doğuş Şeker Fabrikasını gezdi...

10

Image

Yerli üretime dikkat çektiler
AK Parti Afyonkarahisar Kadın Kolları tarafından Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla kadın girişimcilerin ürettiği yerli malların tanıt..

11

Image

Tortop şehit polisin ailesini unutmadı
Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, şehit polis memuru Yaşar Özlem’in ailesini ziyaret etti...

12

Image

Süper Lig’de gözler derbiye çevrildi
Süper Amatör Lig’de haftaya aynı puanla ilk iki sırada giren Bolvadin Belediyespor ile Salar Belediyespor arasında yarın Salar Stadı’nda oynanacak kar..

13

Image

HAP eğitimi sona erdi
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık yöneticileri ve çalışanlarına yönelik düzenlenen Hastane Âfet Planları (HAP) Uygulayıcı Eğitimi sona erdi...

14

Image

‘Üniversitede faaliyet temposu arttı’
AKÜ'de faaliyet temposu hızlandı...

15

Image

Aranan suçlu Gar’da yakalandı
İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince sorumluluk sahasında bulunan tren, tren garları, tren istasyonları ve tren duraklarına yönelik “Güven-Huzur Uyg..

16

Image

Sandıklıspor’da galibiyet hesapları
Bölgesel Amatör Lig’in 6.Grubu’nda geçtiğimiz haftayı maç yapmadan geçiren Sandıklıspor, ilk yarının son sınavını yarın Sarayönü deplasmanında verecek..

17

Image

Korkmaz sağlık kurumlarını gezdi
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, ilçe ziyaretlerine Şuhut ile devam etti...

GÜZ GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

GÜZ GÜNÜ

Veli Cengiz
18.09.2018

Bu sene , derneğin işlerinin yoğun olması nedeniyle yaz tatilini yapamamıştım! İlk fırsatta yollara düştüm. Bir başkadır Eylül ayının sarısı!...Enerjinin en yoğun oluşunu, aşkın en olgununu hatırlatır her nedense!...
Yol boyunca dalların meyve yüklü olduğunu, elmaların, ayvaların, yere doğru uzanarak toprağa “Bir öpücük” kondurarak teşekkür ettiğinin tanığıyım. Aşık Veysel’in dediği gibi “ Kazmayla, kürekle bağrını deleriz, yine gül ile karşılar bizi. Vefalıdır, sadıktır… Toprağın kendisi karadır ama, ağaca verdiği suyu meyvenin en sarısına dönüşür Güneşin yardımıyla.
Havasıyla , suyuyla, güneşiyle, toprağıyla bir başkadır Anadolu. Ayten Alpman ne güzel anlatır memleketimizi. “ havasını, suyunu , taşını, toprağını , yiğidin harman oluşunu ne güzel anlatır “Bir başkadır benim memleketim” Şarkısında. Bir dilek tut deselerdi, bu şarkıyı tutardım. Ben dilek tutmadan şarkının melodisi gelmeye başladı radyodan! Hep beraber eşlik ettik şarkıya… Ölümsüzlük bu işte! Geride bıraktıkların seni ölümsüzleştiriyor, amel defterine senin adına “sevap” yazdırıyor. Ruhun şad olsun Ayten Alpman Hanım. Fen Lisesinin sahnesinde , orkestrasız gür sesinle bu şarkıyı nasıl icra etmiştiniz! Tebrik etmek için sahneye çıktığım da yanağınızı uzatmıştınız da Abdullah Taş “Bende isterim” demişti. Öbür yanağınızı da ona uzatmıştınız, gönü bol insan!.. Gönül almasını hilafsız, art niyetsiz bilen insan. Gani gani rahmet sana… Unutmadık biz seni!..
Denizli’nin Çardak beldesine gelmişiz. Yol birden genişliyor! Kızım Eylem “ Uç baba!” diye seslenişini duyuyorum. Hızımı biraz arttırıyorum , hız haddini geçmiyorum ama hayal haddini geçiyorum: 03.05.1934 yılında Kayseri’den kalkan kendi uçağımız Ankara’ya varıyor. Ne muhteşem sonuç. 1926 kurulan uçak fabrikası 1939 kadar 200 adet uçak üretiyor! Bu uçakların bir kısmı Avrupa’ya ihraç ediliyor!... Bu söylediklerim masal değil, tarih tanıktır. Söz etmeyiz ama yazılanlar ve yapılanlar silinmiyor Mihriban!..
1937 yılında Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nuri Demirağ tarafından kurulan Dünyanın ilk yolcu fabrikasını ziyaret ediyor.
Dünyanın ilk yolcu uçağının adı da Nu.D.1938. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti kendi uçağını yapan 5. Ülke. Duyda inanma diyeceğim ama, hepsi gerçek bunların. Cumhuriyet neler yapmış o günlerde. Farkında olmadan göğsüm kabarmış! İç sesim daha dur daha dur diyor. Bende duruyorum, tarih konuşuyor:
Atatürk, inanç dolu uzay projesini açıklıyor: “ Bir gün insan oğlu teyyaresizde göklere yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay dan bize mesajlar yollayacaklar.
Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji şimdiden bize bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
Atatürk, bunları konuşurken her il kendi adını taşıyan bir uçak alıp devletine bağışlarken Nuri Demirağ “ Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan bekleyemeyiz. Ben uçak fabrikasını yapmaya talibim.” Diyor.
Kuruyor uçak fabrikasını Kayseri’ye. Birbiri ardına uçaklar üretiliyor. THK kurumu uçak siparişlerini Nuri Demirağ’a veriyor. Bir pilot kendi kafasınca havalanıyor, Eskişehir’e geliyor ve pilotaj hatasından uçak düşüyor. THK siparişlerini iptal ediyor, verilen destek kredileri geri çekiliyor, “ Teşvik-i Sanayi Kanunu” kaldırılıyor. Büyük ümitlerle kurulan, ilgisizlik yüzünden uçak fabrikası kapanıyor!
Zafer süngünün ucunda değil, uçakların kanatları altındadır diyen bir ulus kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. “ İstikbal göklerdedir” diyen bir liderin hayallerine sıkılıyor farkında olmadan. Didim’e gelmişim farkında olmadan. Geçmişte yapılanlar beni uçurmuş, kapımın önüne kondurmuş.
Mutlu kalınız…Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
15.12.2018
15.12.2018
15.12.2018
OZEL HABERLER