Öne Çıkan

15

1

Image

KOSGEB’ten üst düzey ziyaret
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Binali Aydın, KOSGEB İl Müd..

2

Image

‘Terör seviciliğine müsaade etmeyeceğiz’
TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonda HDP’li Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında Dokunulmazlığının kaldırıl..

3

Image

Çocukların kışlık kıyafetleri belediyeden
Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Hizmetleri Birimi, kış aylarının gelmesiyle birlikte yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi bin 500 çocuğun mont ve bot ihtiy..

4

Image

Albikere.com farkındalık oluşturuyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile albikere.com işbirliğinde, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve kadın kooperatifleri ile başlayan e-ti..

5

Image

‘Çocuklarımızın her zaman arkasındayız’
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Bizler Emirdağ Belediyesi olarak çocuklarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için tüm imkânlarımızı seferbe..

6

Image

Ayazini’de kış manzaraları
Afyonkarahisar'daki tarihi Frig Vadisi'nde bulunan Ayazini köyünde etkili olan kar yağışının ardından usta bir fotoğrafçı tarafından çekilen kar altın..

7

Image

Başkan Şahin Özhaseki ile görüştü
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’yle görüştü..

8

Image

Özer Merdivenci ve Serteser’i ziyaret etti
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanay..

9

Image

‘Turizm konusunda topyekün bir seferberlik var’
İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, turizm konusunda kentin tüm bileşenlerinin topyekün bir seferberl..

10

Image

Başkan Çöl müjdeleri açıkladı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Ankara’da bazı temaslarda bulundu. Başkan Çöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilçeye kazandırılaca..

11

Image

‘Afyon Eğitim Vakfı 652 öğrenciye burs veriyor’
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmalarının sürdüğünü sö..

12

Image

Dükkan sahiplerine anahtarlar teslim edildi
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu; "Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Kapalı Pazar Yeri ve Yöresel Ürünler Pazarı'nda yer alan dükkanların..

13

Image

Sportif yetenek taramaları başladı
Afyonkarahisar’da Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme" programı için çalışmalar başladı. Çalışmalar kapsamında yetenekli öğrenciler ..

14

Image

Soğuk havada termal havuz keyfi
Sandıklı ilçesinde yoğun kar yağışı ve sıfırın altında 2 dereceyi bulan soğuk havaya aldırmayan tatilciler, açık havadaki termal havuzda vakit geçirdi..

15

Image

Afyonkarahisar’a yatırım yağmuru
AK Parti Afyonkarahisar heyeti, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Başkanlığında Ankara’da Afyonkarahisar ve ilçelerinin sorunla..

16

Image

Afyon’da Covid-19 vaka sayıları yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs (Covid-19) vaka haritasını açıkladı. Açıklamaya göre, 1-7 Ocak tarihl..

17

Image

‘Sorunlara kalıcı çözüm bulacağız’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, mobilya sektörünün sorunlarına kalıcı çözümler bulacaklarını ifade etti ..

HELALLEŞMA | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

HELALLEŞMA

Veli Cengiz
25.11.2021

Son günlerde helalleşme konusu hep gündemde…
Helalleşmenin nasıl yapılacağından tutunda, her helalleşmenin yapılıp yapılmayacağına dair bir sürü söz…
Gurbete gidiyorsan , eş, dost, akrabayla helalleşme olur. Gidip de dönmeme , gelip te görmeme var. Umre ve haç yolculuğuna çıkanlarla helalleşirdi geride kalanlar. Son iki yılda helalleşmek isteyip de, helalleşemediğimiz arkadaşlarımız oldu! Hastalığında bile ziyaret edip, can cana sohbet edip, sarılamadan ayrıldık! Korona , bizlere en yüce görevi bile yaptırmadan ayırdı birbirimizden!
24 Kasım geldi çattı: öğretmenler günü.
Benim de öğretmenlerim oldu, bugünlere gelmemde bir çok öğretmenimin emeği var.
Düşündüm, en çok emeği olan öğretmenimin ilkokul öğretmenim Menduh Büyüktaş olduğunu gönlüm bana söyledi. İsmini andığımda, söylediğimde bir sıcaklık kapladı her yanımı. Çok gerileri düşünüyorum, ilkokula başlama anım geliyor aklıma… Babam, elimden tutup okula götürüyor, ilk günüm. Annemden ayrı kalmanın hüznü kaplıyor her yanımı…
Gözümden sicim gibi yaşlar akarken, küçük boylu, fötrün şapkalı bir adam yaklaştı:
“ Niye ağlıyorsun” dediğinde, sesini adam sesine benzetememiş, durup bakmıştım gözlerine… Gözlerini anamın gözlerine benzettim, içim ısındı birden ona. Birden bir ses duydum :
“ Ummuhan , getir onu benim odama”
“ Peki efendim” dedi, elimden tutu bir odaya götürüyordu beni; kıyafeti erkek giysileri, sesi bir bayan olan kimdi bu?
Odaya girdiğimizde, “ Getirdim müdürüm!” diye konuşmuştu Ummuhan. Sonradan adının , Menduh Büyüktaş olduğunu öğrendiğim; müdürüm, öğretmenim , adam gibi adam olan bir insan.
“ Bak, dedi bana. Uzun bir yolculuğa çıkacaksın buradan; benim gibi! Ben de senin gibi ağladım, ama kaldım okulda, okudum öğretmen oldum. Memleketim Diyarbakır, ama Menteş köyüne öğretmen oldum. Annem , babam ben okurken öldüler; bir kız kardeşim vardı Ayşe, öksüz kaldı, aldım getirdim yanıma, oda senin ablan olacak, Ummuhan’da anan olacak! Menduh, öğretmenimin yüzüne garip garip baktığımda:
“ Niye baktığını anlıyorum, sen de sonra anlayacaksın Ummuhan’ı.” Dedi.
Köyün tüm çocukları bir sınıfa dolduk; birden beşe kadar. Hepimizin öğretmeni Menduh Büyüktaş’tı.
Öğretmenimiz, harfleri, hecelemeyi öğretiyor sonra dördüncü ve beşinci sınıflar bırakıyordu bizi. Abilerimiz, ablalarımız öğrenciyken öğretmenlik yapıyorlardı bize!..herkes herkese bir şeyler öğretiyordu, durmadan inançla.
Okulun bahçesinde öğretmenimiz Ummuhandı. Bildiği tüm çocuk oyunlarını bıkmadan, usanmadan anlatıyor, uygulamasında O,da karışıyordu aramıza ; el eleydik, gönül gönülleydik. Ne zevk alırdık oyun oynamaktan, anlatamam!
23 Nisan Milli Egemenlik Çocuk Bayramına geldik. Ayşe abla günlerce hazırladı bizi, kızlara krepon kağıdından elbiseler dikti allı , morlu. Sınıfımız bayraklar, fenerler,balonlar, kedi merdivenleriyle rüyalar ülkesine dönmüştü.
Köy meydanında, öğretmenimiz köylülere Milli Egemenliği anlattı… Şiirle okuduk, marşlar söyledik gür sesle. İster inanın, ister inanmayın bir köyde böyle kutladık bayramımızı.
Okula dönüyorduk şen olarak. Çeşmenin yanına geldiğimizde koştular su içmek için, bir birini iteklediler önce içmek için. Hasan ismindeki bizim sınıf arkadaşımızı kuvvetlice ittiler ki düştü açmura. O sırada bir ses duyduk:
“ Yavrum, kuzum!” diye. Ummuhan , Hasan’ı kucaklamış evine doğru götürüyordu, tıpkı anası gibi. Ana olmadan ana olmak buydu.
Orada , Ummuhan’ın hayatını öğrenmiştim: Kocası Kore savaşında şehit düşmüş, çocuğu olmadan dul kalmış, meccanen okulun hademesi olmuş, kendini korumak için erkek kıyafeti giymiş, çocukların hem anası, hem de babasıydı okulun.
Sevgili öğretmenim Menduh Büyüktaş,
Bizlere insanları sevmeyi, beraberce mutlu olmayı, doğayı korumayı, her canlının yaşam hakkını bilmeyi öğrettin.
Yaşıyorsundur umarım , sağlıklı uzun ömürler dilerim, Hakk’a kavuştuysan gani gani rahmetler dilerim. Hakkını helal et öğretmenim.
Mutlu kalınız…


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER