Öne Çıkan

15

1

Image

‘Hedefimiz Afyon’u duyurmak ve tanıtmak’
Afyonkarahisar Belediyesi ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında tarih kokan Afyon Evleri’ni aslına uygun olarak restore etmeye devam ediyor. 3 eta..

2

Image

‘Teşkilatımızın gücüne güç katacaksınız’
Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi 27. Dönem Mezuniyet Töreni, Türkiye genelindeki 22 Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğünde aynı anda gerçe..

3

Image

MÜSİAD Çay’da toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Ercan İşlek ve Yönetim Kurulu Üyeleri Çay ilçesinde haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Çay Bel..

4

Image

AKܒye ziyaret
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi ..

5

Image

Taylan Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti ..

6

Image

Taytak’tan destek sözü
Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’..

7

Image

İhsaniye’yi sel vurdu
İhsaniye ilçesinde sağanak yağmur yerleşim yerlerinde su baskınlarına neden oldu, tarım alanları zarar gördü..

8

Image

Hayvan yavrularının tedavileri yapılıyor
Afyonkarahisar'da doğada bulunan hayvan yavrularının Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Mer..

9

Image

Türk Eğitim Sen, Emirdağ’da promosyon rekoru kırdı
Emirdağ ilçesinde banka promosyon ihalesinde görüşmeleri yapan Türk Eğitim Sen, Türkiye rekoru kırdı. 3 yıllık (36) ay yapılan anlaşmaya göre eğitim ç..

10

Image

‘Afyon turizmde ivme kazandı’
Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel biriki..

11

Image

‘100. yılda kültürel görkemli faaliyetlere imza atacağız’
Afyonkarahisar’da temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılına bir kala, kültürel mirasımızın ..

12

Image

‘Yaraları saracağız’
İhsaniye’de sağanak yağmur dolayısıyla yaşanan sel felaketi, evlere ve tarım alanlarına zarar verdi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, çizmel..

13

Image

9. Cumhurbaşkanı Demirel anıldı
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının 7. yıldönümü dolayısıyla Anıtmezarında düzenlenen törene ka..

14

Image

Yıl sonu değerlendirme toplantısı
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Kaymakam Refiki Tolga Turan ile birlikte Dinar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğünde okul müdürleri ve öğret..

15

Image

‘Üreticimizin, çiftçimizin hali perişan’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Görgöz, “20 yıllık AKP İktidarı, bu süre içerisinde uyguladığı yanlış ..

16

Image

Sulama sezonu başladı
Afyonkarahisar’da 15 Mayıs itibariyle sulama sezonunun başladığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, 2022 yılı sulama sezonunda toplam 239 bin 250..

17

Image

Afyonkarahisar’da karne heyecanı
Afyonkarahisar’da ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören 147 bin öğrenci, karnelerini törenle aldı. Sevinçleri gözlerinden okunan öğrenciler, yaz ta..

HELALLEŞMA | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

HELALLEŞMA

Veli Cengiz
25.11.2021

Son günlerde helalleşme konusu hep gündemde…
Helalleşmenin nasıl yapılacağından tutunda, her helalleşmenin yapılıp yapılmayacağına dair bir sürü söz…
Gurbete gidiyorsan , eş, dost, akrabayla helalleşme olur. Gidip de dönmeme , gelip te görmeme var. Umre ve haç yolculuğuna çıkanlarla helalleşirdi geride kalanlar. Son iki yılda helalleşmek isteyip de, helalleşemediğimiz arkadaşlarımız oldu! Hastalığında bile ziyaret edip, can cana sohbet edip, sarılamadan ayrıldık! Korona , bizlere en yüce görevi bile yaptırmadan ayırdı birbirimizden!
24 Kasım geldi çattı: öğretmenler günü.
Benim de öğretmenlerim oldu, bugünlere gelmemde bir çok öğretmenimin emeği var.
Düşündüm, en çok emeği olan öğretmenimin ilkokul öğretmenim Menduh Büyüktaş olduğunu gönlüm bana söyledi. İsmini andığımda, söylediğimde bir sıcaklık kapladı her yanımı. Çok gerileri düşünüyorum, ilkokula başlama anım geliyor aklıma… Babam, elimden tutup okula götürüyor, ilk günüm. Annemden ayrı kalmanın hüznü kaplıyor her yanımı…
Gözümden sicim gibi yaşlar akarken, küçük boylu, fötrün şapkalı bir adam yaklaştı:
“ Niye ağlıyorsun” dediğinde, sesini adam sesine benzetememiş, durup bakmıştım gözlerine… Gözlerini anamın gözlerine benzettim, içim ısındı birden ona. Birden bir ses duydum :
“ Ummuhan , getir onu benim odama”
“ Peki efendim” dedi, elimden tutu bir odaya götürüyordu beni; kıyafeti erkek giysileri, sesi bir bayan olan kimdi bu?
Odaya girdiğimizde, “ Getirdim müdürüm!” diye konuşmuştu Ummuhan. Sonradan adının , Menduh Büyüktaş olduğunu öğrendiğim; müdürüm, öğretmenim , adam gibi adam olan bir insan.
“ Bak, dedi bana. Uzun bir yolculuğa çıkacaksın buradan; benim gibi! Ben de senin gibi ağladım, ama kaldım okulda, okudum öğretmen oldum. Memleketim Diyarbakır, ama Menteş köyüne öğretmen oldum. Annem , babam ben okurken öldüler; bir kız kardeşim vardı Ayşe, öksüz kaldı, aldım getirdim yanıma, oda senin ablan olacak, Ummuhan’da anan olacak! Menduh, öğretmenimin yüzüne garip garip baktığımda:
“ Niye baktığını anlıyorum, sen de sonra anlayacaksın Ummuhan’ı.” Dedi.
Köyün tüm çocukları bir sınıfa dolduk; birden beşe kadar. Hepimizin öğretmeni Menduh Büyüktaş’tı.
Öğretmenimiz, harfleri, hecelemeyi öğretiyor sonra dördüncü ve beşinci sınıflar bırakıyordu bizi. Abilerimiz, ablalarımız öğrenciyken öğretmenlik yapıyorlardı bize!..herkes herkese bir şeyler öğretiyordu, durmadan inançla.
Okulun bahçesinde öğretmenimiz Ummuhandı. Bildiği tüm çocuk oyunlarını bıkmadan, usanmadan anlatıyor, uygulamasında O,da karışıyordu aramıza ; el eleydik, gönül gönülleydik. Ne zevk alırdık oyun oynamaktan, anlatamam!
23 Nisan Milli Egemenlik Çocuk Bayramına geldik. Ayşe abla günlerce hazırladı bizi, kızlara krepon kağıdından elbiseler dikti allı , morlu. Sınıfımız bayraklar, fenerler,balonlar, kedi merdivenleriyle rüyalar ülkesine dönmüştü.
Köy meydanında, öğretmenimiz köylülere Milli Egemenliği anlattı… Şiirle okuduk, marşlar söyledik gür sesle. İster inanın, ister inanmayın bir köyde böyle kutladık bayramımızı.
Okula dönüyorduk şen olarak. Çeşmenin yanına geldiğimizde koştular su içmek için, bir birini iteklediler önce içmek için. Hasan ismindeki bizim sınıf arkadaşımızı kuvvetlice ittiler ki düştü açmura. O sırada bir ses duyduk:
“ Yavrum, kuzum!” diye. Ummuhan , Hasan’ı kucaklamış evine doğru götürüyordu, tıpkı anası gibi. Ana olmadan ana olmak buydu.
Orada , Ummuhan’ın hayatını öğrenmiştim: Kocası Kore savaşında şehit düşmüş, çocuğu olmadan dul kalmış, meccanen okulun hademesi olmuş, kendini korumak için erkek kıyafeti giymiş, çocukların hem anası, hem de babasıydı okulun.
Sevgili öğretmenim Menduh Büyüktaş,
Bizlere insanları sevmeyi, beraberce mutlu olmayı, doğayı korumayı, her canlının yaşam hakkını bilmeyi öğrettin.
Yaşıyorsundur umarım , sağlıklı uzun ömürler dilerim, Hakk’a kavuştuysan gani gani rahmetler dilerim. Hakkını helal et öğretmenim.
Mutlu kalınız…


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER