Öne Çıkan

15

1

Image

Afyonspor, 1922 Konyaspor’u bekliyor
TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta bugün 23.hafta karşılaşmalarının heyecanı yaşanacak. Haftanın derbi maçı Lig ikincisi Manisa Futbol Kulübü ile lider Yılport S..

2

Image

Bursluluk sınavı başvuruları sürüyor
Girne Koleji’nden yapılan açıklamada, 22-23 Şubat’ta yapılacak olan bursluluk sınavının başvurularının devam ettiği belirtildi..

3

Image

Afyon’a layık olmaya devam edeceğiz’
Afyonkarahisar’da bazı ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Afyonkarahisar’a yapacakları hizmetlerle layık olmaya devam edeceklerini söy..

4

Image

İş arayanlara rehberlik edecek
Vali Mustafa Tutulmaz, İŞKUR bünyesinde hizmet verecek olan iş arama sürecini daha başarılı yönetmek isteyen, Nasıl iş aramalıyım? İş başvurum neden r..

5

Image

Yüntaş, Play-off’u garantilemek istiyor
Voleybol Erkekler 1.Ligi’nde grup karşılaşmalarının son dört haftasına girilirken yarın Jeopark Kula Belediyespor’a ev sahipliği yapacak olan Afyon Be..

6

Image

‘Bu mücadele yıpratılmamalı’
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ ile mücadelenin taşıyıcı kolonlarından birisinin Türk yargısı, cesur savcılar ve yürekli hakimler olduğunu belirter..

7

Image

‘Öğrencilerimizi korumalıyız’
2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönem rehber öğretmenler toplantında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğrencilerin kötü bağımlılıklar..

8

Image

Bolvadin Belediye evinde Sandıklıspor deplasmanda
Bolvadin Belediye evinde
Sandıklıspor deplasmanda
Afyonkarahisar’ı Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de temsil eden takımlardan Bolvadin Belediyes..

9

Image

Okullardaki çalışmalar değerlendirildi
Afyon Lisesi Konferans Salonu'nda İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın başkanlığında yapılan 2019-2020 eğitim öğretim dönemi Merkez İlçe Eğitim Kurumu ..

10

Image

‘İşlenmiş et ihraç etmek istiyoruz’
Budapeşte’de incelemelerde bulunan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Avrupa’ya, Türkiye’den işlenmiş et ihraç edilmesinin önünü..

11

Image

‘Kanal 3’te güzel programlar yapılıyor’
Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret eden, CİB İl Müdürü Şerife Münire Burcu, Kanal 3’te güzel programların yapıldığını söyledi...

12

Image

‘İlişkileri geliştirmek istiyoruz’
Balıkesir Sındırgı Belediyesi heyetini ağırlayan, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 2 ilçe arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini belirt..

13

Image

Afyon Engelliler Spor Kulübü Türkiye Şampiyonası’na katıldı
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2019-2020 sezonu faaliyet programında yer alan Türkiye Satranç Turnuvası Antalya’da yapıldı...

14

Image

Müdür Temiz Başkan Şahin’i ağırladı
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’i ziyaret etti..

15

Image

‘AYM tarihi bir karar verdi’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kan..

16

Image

‘Sizlerle gurur duyuyoruz’
Emir Murat Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İstanbul Mutfak Günleri, 8. Housekeep..

17

Image

‘Üretim olmadan dünyaya kafa tutamayız’
Vali Mustafa Tutulmaz, üretim olmadan dünyaya kafa tutulamayacağını söyleyerek, “Üretim yapmadan yönetici olabilmek mümkün değil, yöneticilikten kastı..

İSMET İNÖNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

İSMET İNÖNÜ

Veli Cengiz
27.12.2018
25 Aralık yine geldi! Hüzünlenmek için değil, yaşam süresince gösterdiğin azmi ve mücadeleyi, bir kez daha hatırlayarak, ruhunu şad etmek istedim… 26 Ağustos da Kocatepe’de üç komutan seyyar bir masanın etrafında “Kurtuluş” kararanı verdiğinizde, gözlerinize bakınca “Zafer”in müjdesini gördüm. Lozan müzakerelerine savaşı kazanmış bir ülkenin temsilcisi olarak katıldın. Masa başında müzakerede haklı olarak direndin, galip olmanın hakkını vermediklerinde masayı terk ettin, ülkene döndün. Tekrar toplanınca, meydanlarda kazandığımız hakkımızı aldın, antlaşmaya imza koydun ülken adına. Sana “Lozan’ın direnç abidesi!” dediler masadan kalkarken! Ellerinizde kurduğunuz Cumhuriyeti yıkmaya çalışanlar oldu her zaman… 1925 yılında Başbakan değildin Dersim isyanı çıktığında. Göreve çağrıldın, başbakan olarak ve kısa sürede isyanı bastırdın. Büyük Atatürk başarılarına tanık oldukça halkına şöyle seslendi: “ Müşküllerinizin çözümü içim başvekil İnönü’ye başvurunuz…” 2. Dünya savaşı başlamış, savaşın ne olduğunu bildiğin için diplomatik çalışmalarınla ülkeni savaşa sokmadın. Sıkıntılarını hep beraber çektik, karneyle ekmek dağıttın “Aç bıraktın bizi” diyenlere “Aç kaldınız ama, vatansız kalmadınız, babasız bırakmadım sizi” diyerek rahatlattınız. Sonra sana “ ‘. Dünya Savaşı’nın diplomasi ustası “ denildiğinde, “Geçiniz !” diyerek gülüp geçtiniz. Çok partili demokrasiyi getirdin ülkemize. 1950 seçimlerinde kaybettin! Bunu şöyle değerlendirdin: “ En büyük yenilgim, en büyük başarımdır.”, “sükunet ve sulh içinde iktidarı devrediyorum. Bundan daha büyük bir mutluluk var mıdır?” Önemli olan: “iktidarda kalmak değil; İtibarda kalmak önemlidir.” Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak isteyenlere karşı direndin. Çıkartma kararı aldığında seni ambargoyla tehdit ettiler… ABD başkanı JOHNSON , sana tehdit mektubunu gönderince: “Gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır.” Cevabını almıştı. Süleyman Demirel Başbakandır. Meclisteki görüşmelerde partisinden bir millet vekili İsmet İnönü’ye sataşır. Oturum bitince sataşan vekili odasına çağırır Demirel : “ Sataştığın kişi Kurtuluş savaşı gazisidir. Onun arkasında 1. Ve 2. İnönü savaşları var, senin arkanda ne var? Bir daha böyle konuşmalar yapılmasını asla istemiyorum.” Ordu içinde iki de bir darbe girişimlerine kalkanlar oluyor. . İnönü bunlara da şöyle seslenir: “Bu yolda devam ederseniz, ben de sizi kurtaramam!” 1968 yılında yılbaşı çekilişinde en büyük ikramiye İnönü’ye çıkar. “Ne düşünüyorsunuz?” diye gazeteciler sorunca, yanında bulunan eşi Mevhibe Hanımı göstererek : “ Benim en büyük ikramiyem Mevhibe Hanım ve Üç çocuğumdur.” Diye düşüncesini söyler. Ben, her devre yeni bir hayat başında gibi başlarım, her işe.” Der. Bir de Atatürk onun için bir şey söylemiştir: “ Vatan sana minnettardır.” Bu sözün üstüne söz söylenmez. Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2020
14.02.2020
14.02.2020
OZEL HABERLER