Öne Çıkan

15

1

Image

Sandıklı’ya bir iş yeri daha açıldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Kaymakam Eflatun Can Tortop, Çakır Mahallesi İstasyon Mahallesinde bulunan “Bi Butik” adlı iş yerinin açılışı..

2

Image

Burcu’dan Akar’a ziyaret
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar’ı ..

3

Image

‘Sürekli sahadayız’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu haftaki Cuma namazını Tacı Ahmet Mahallesi’nde kıldı. Başkan Zeybek, yerinde oturan değil, çalışan bir belediyecili..

4

Image

Efelerimiz, Şanlıurfa deplasmanında
AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’nin ilk iki haftasını galibiyet alamadan kapatan Afyon Belediye Yüntaş, yarın Şanlıurfa deplasmanında Haliliye Beledi..

5

Image

Avşar Emaye ihracat şampiyonu
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. Dö..

6

Image

YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Misli.com 2.Lig Beyaz Grup’ta Afyonkarahisar’ı temsil eden Afjet Afyonspor, sezonun ilk maçını yarın Zafer Stadı’nda Gümüşhanespor ile oynayacak
..

7

Image

Milletvekili Taytak’tan müjde: TSE Belgelendirme Müdürlüğü kuruluyor
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’i makamında..

8

Image

‘Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz’
Devlet-i Aliyye Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Erdin, birim başkanları ve il yönetimi ile birlikte Tarihî Mevlevi(Türbe) Camii'ni ziyaret et..

9

Image

Avrupa Hareketlilik Haftası
Dinar ilçesinde Avrupa Hareketlilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı, toplanan vatandaşlar, hafta kapsamında bisiklet sürdüler..

10

Image

Gurbetçiden dezenfekte cihazı
İsviçre’de yaşayan Sandıklılı Cengiz Bozkurt tarafından Sandıklı Belediyesi bünyesinde kullanılmak üzere yeni ULV dezenfekte cihazı hediye edildi...

11

Image

‘Çocuklara kendi özdenetimlerini sağlayıcı yol haritası çiziyoruz’
Psikolog Begüm Hocaoğlu, sınav döneminde çocuklar üzerinde kendi özdenetimlerini sağlayıcı şekilde yol haritası çizdiklerini belirtti ..

12

Image

‘Mermerin yurt dışında tanıtıma ihtiyacı var’
Mabella Mermer’i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Neoldum, Afyon mermerinin yurt dışında da tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi ..

13

Image

‘Eğitimin sıkıntılarını çözmeye talibiz’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, pandemi nedeniyle eğitimde yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaya talip olduklarını ifade etti ..

14

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

15

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

16

Image

Park yapılıyor
Emirdağ Belediyesi ekipleri tarafından Çıldır Tarlası’na çocuk parkı yapılıyor ..

17

Image

‘300 milyonluk muazzam yatırım’
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın 300 milyon TL’lik muazzam bir yatı..

İSMET İNÖNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

İSMET İNÖNÜ

Veli Cengiz
27.12.2018
25 Aralık yine geldi! Hüzünlenmek için değil, yaşam süresince gösterdiğin azmi ve mücadeleyi, bir kez daha hatırlayarak, ruhunu şad etmek istedim… 26 Ağustos da Kocatepe’de üç komutan seyyar bir masanın etrafında “Kurtuluş” kararanı verdiğinizde, gözlerinize bakınca “Zafer”in müjdesini gördüm. Lozan müzakerelerine savaşı kazanmış bir ülkenin temsilcisi olarak katıldın. Masa başında müzakerede haklı olarak direndin, galip olmanın hakkını vermediklerinde masayı terk ettin, ülkene döndün. Tekrar toplanınca, meydanlarda kazandığımız hakkımızı aldın, antlaşmaya imza koydun ülken adına. Sana “Lozan’ın direnç abidesi!” dediler masadan kalkarken! Ellerinizde kurduğunuz Cumhuriyeti yıkmaya çalışanlar oldu her zaman… 1925 yılında Başbakan değildin Dersim isyanı çıktığında. Göreve çağrıldın, başbakan olarak ve kısa sürede isyanı bastırdın. Büyük Atatürk başarılarına tanık oldukça halkına şöyle seslendi: “ Müşküllerinizin çözümü içim başvekil İnönü’ye başvurunuz…” 2. Dünya savaşı başlamış, savaşın ne olduğunu bildiğin için diplomatik çalışmalarınla ülkeni savaşa sokmadın. Sıkıntılarını hep beraber çektik, karneyle ekmek dağıttın “Aç bıraktın bizi” diyenlere “Aç kaldınız ama, vatansız kalmadınız, babasız bırakmadım sizi” diyerek rahatlattınız. Sonra sana “ ‘. Dünya Savaşı’nın diplomasi ustası “ denildiğinde, “Geçiniz !” diyerek gülüp geçtiniz. Çok partili demokrasiyi getirdin ülkemize. 1950 seçimlerinde kaybettin! Bunu şöyle değerlendirdin: “ En büyük yenilgim, en büyük başarımdır.”, “sükunet ve sulh içinde iktidarı devrediyorum. Bundan daha büyük bir mutluluk var mıdır?” Önemli olan: “iktidarda kalmak değil; İtibarda kalmak önemlidir.” Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak isteyenlere karşı direndin. Çıkartma kararı aldığında seni ambargoyla tehdit ettiler… ABD başkanı JOHNSON , sana tehdit mektubunu gönderince: “Gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır.” Cevabını almıştı. Süleyman Demirel Başbakandır. Meclisteki görüşmelerde partisinden bir millet vekili İsmet İnönü’ye sataşır. Oturum bitince sataşan vekili odasına çağırır Demirel : “ Sataştığın kişi Kurtuluş savaşı gazisidir. Onun arkasında 1. Ve 2. İnönü savaşları var, senin arkanda ne var? Bir daha böyle konuşmalar yapılmasını asla istemiyorum.” Ordu içinde iki de bir darbe girişimlerine kalkanlar oluyor. . İnönü bunlara da şöyle seslenir: “Bu yolda devam ederseniz, ben de sizi kurtaramam!” 1968 yılında yılbaşı çekilişinde en büyük ikramiye İnönü’ye çıkar. “Ne düşünüyorsunuz?” diye gazeteciler sorunca, yanında bulunan eşi Mevhibe Hanımı göstererek : “ Benim en büyük ikramiyem Mevhibe Hanım ve Üç çocuğumdur.” Diye düşüncesini söyler. Ben, her devre yeni bir hayat başında gibi başlarım, her işe.” Der. Bir de Atatürk onun için bir şey söylemiştir: “ Vatan sana minnettardır.” Bu sözün üstüne söz söylenmez. Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.09.2020
19.09.2020
19.09.2020
OZEL HABERLER