Öne Çıkan

15

1

Image

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı
Ege Maden İhracatçıları Birliği Maden İhracatı’nın yıldızlarını ödüllendirdi. Afyonkarahisar’da düzenlenen törende, 1 milyon Dolar’ın üzerinde maden i..

2

Image

‘Herkes Çetinkaya’yı örnek almalı’
Afyonkarahisar’da düzenlenen Ali Çetinkaya’yı Anma töreninde konuşan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, herkesin Ali Çetinkaya’yı örnek alm..

3

Image

Hisarcıklıoğlu yabancı yatırımcılarla buluştu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de yatırım yapan Almanya ve Avusturya firmalarının temsilcileri ile..

4

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Sinanpaşa Belediye Başkanı Erdal Karaman, esnafları ziyaret ederek, esnafların talepleri doğrultusunda ilçedeki metruk binaların yıkılması konusunda t..

5

Image

Eroğlu’ndan jet çözüm
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte şehrimizin ekonomik değerlerinden olan OGAŞ Şekerleme Yönetim Kur..

6

Image

Basketbol Süper Ligi’nde 20.hafta maçları çarşamba günü başlayacak
Solgar Vitamin Türkiye Kupası karşılaşmaları nedeniyle ara verilen ING Basketbol Süper Ligi’ne 26 Şubat çarşamba günü başlayacak olan 20.hafta maçları..

7

Image

Milliler yurda döndü
Avrupa ve dünya çapında elde ettikleri başarılarla ülkemizi gururlandıran Gaziosmanpaşalı milli karatecileri makamında ağırlayan Gaziosmanpaşa Belediy..

8

Image

‘Başkanlar büyük işler başardı’
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, il yöneticilerini ve MHP’li belediye başkanlarını Ankara’da m..

9

Image

KAYBETME ZAMANI DEĞİL
TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta çarşamba günü oynanan 24.hafta karşılaşmalarından sonra yarın da 25.hafta maçlarının heyecanı yaşanacak...

10

Image

Başkanlar istişare etti
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ı makamında ağırladı ..

11

Image

‘Sizlere büyük görev düşüyor’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın kalkınmasın..

12

Image

Yazar Keskin söyleşi yaptı
Şuhut ilçesinde açılan 3.kitap Fuarı’na katılan yazar Nursefa Keskin, öğrencilerle söyleşi yaptı..

13

Image

Play-off’u garantileyen Yüntaş, bu hafta Alanya deplasmanında
Voleybol Erkekler 1.Ligi’nin A Grubu’nda ilk dört takım arasına girmeyi garantileyerek Play-off oynamaya hak kazanan Afyon Belediye Yüntaş, son deplas..

14

Image

Başkan Çöl destek sözü aldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ilçe ile ilgili talepleri, milletvekillerine ileterek, destek sözü aldı

..

15

Image

‘Rehberlik mesleği önemli”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte 21 Şubat Dünya Rehberler Günü kutlandı. Programda konuşan AKÜ Rekt..

16

Image

Borsa ile Kolej protokol imzaladı
Afyonkarahisar Ticaret Borsası ve Özel Afyon Girne Koleji arasında protokol imzalandı
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Afyonkarahisar’da eğitim ve..

17

Image

Proje uygulanmaya başladı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca başlatılan "2019'da Ülkem İçin Bir Fikrim Var" projesi kapsamında sunulan fikirler, ilgili bakanlıklar ve kuru..

KAMERANIN YÜZYILI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

KAMERANIN YÜZYILI

Veli Cengiz
14.02.2020
Kameranın keşfi 1895 yılında Fransız Lumiere kardeşlerin çekimlerini 33 kişiye gösterimi sırasında kendilerine doğru gelen trenleri görünce, herkes korkudan salonu terk etmiş. Daha sonra çok filmler çekilmiş, gelinmiş 1919 yılının 8 Eylül gününe….

İnsanlar vardır; sessiz ve sakin… Gök kubbede hoş bir seda bırakırlar. Böyle insanların ilimizdeki örneklerinden biri de Hasan Özpınar’dır. Kameranın Afyon’da ki yüzyılını ( 1919-2019) araştırmış; görüntülere ulaşmış, bunları kitap haline getirmiş, kalıcı olmuş eseri. Şehrin hafızasını tekrar canlandırmış. Bazı olaylar mazide kaldı derken , 7 Şubat 2019 günü RAM Salonu’nda Kitabın tanıtım gecesinde beyaz perdede yeniden canlandı…o gece salon tıklım tıklım doluydu demeyi çok isterdim, ama değildi! Gelemeyenler zamanla neyi kaçırdıklarını anlayacaklar: “ Ben ne yapmışım !” diyerek hayıflanacaklardır.

Afyon’da çekilen birinci film 8Eylül 1919 güne rastlar. ABD nin Türkiye’de “Manda”nın uygulanabilirliği konusunda araştırma yapmak için 46 kişilik bir ekip Afyon’a da gelmiş ve 49 saniyelik bir film çekmişler. Görüntülerde kale, İmaret Camii, Sarıkız kayalığı var. İkinci film 13 Temmuz 1921 tarihinde Yunan işgalinin Hıdırlık’tan şehrin ve kalenin panoramik görüntüsünü içermektedir. 13 Temmuz 1921-27 Ağustos 1922 karanlıktan aydınlığa doğru yol alışımızı gösterir çekilen film.

Cumhuriyet’in 10. Yıl kutlamaları için Rus yönetmen Yutkeviç tarafından çekilen film 1934 yılında çekilmiştir.( Afyon-Dumlupınar) görüntüleri vardır. Atatürk’ün 20 Kasım 1937 de yaptığı Afyon ziyaretlerinde Zafer Anıtı, Afyon Lisesi, Orduevi, Halk evi ziyaretlerinin heyecanlı, coşku dolu görüntüleri var.

9 Temmuz 1952’da Muhsin Ertuğrul uçakla Afyon’a gelir “Halıcı Kız” filmini Dazkırı’nda çekmek ister, her nedense daha sonra Isparta’da çeker. Türkiye’nin ilk renkli filmidir Halıcı Kız’ı. Daha sonra ki yıllarda Öfke Dağları Sardı filmi Şuhut Karaadilli Kasabası’nda, Çatallı Köy Emirdağ ilçesinde, Kuyu Dinar İlçesi’nde, Tarkan Seydiler Kasabası’nda çekilir. Çekilen film köylerin sosyal yapısını, folklorunu, yaşanmış öyküleri gözlerimizin önüne bir kez daha geldi o gece.

Afyon’un doğal yapısı yabancıların dikkatini çekmiş İtalyan yönetmen Ferdinando çektiği “Aşk ve Afyon” filminin bazı sahneleri Afyon’da çekilmiş, güzelliklerimiz Avrupalıların gözlerinin önüne Aşkla sunulmuştur.

Aslen Kayserili olan Elia Kazan 5 Kasım 1978 de Başbakan Bülent Ecevit’in davetlisi olarak gelir. Dumlupınar’ı “Nerede bulacağım böyle yeri” demesine rağmen filmi çekmez her nedense!...

Kurtuluş Dizisi, Cumhuriyet Dizisi, Küçük Ağa Dizisinin bazı bölümleri TRT adına Afyon’da çekilmiştir. Son Olarak İstasyon filmi yine Afyon’da çekilmiş, Belediye Tiyatro ekibi önemli rollerde görev almıştır.

Afyon’da ki sinema tarihine baktığımızda “Kadınlar Matinesi” haftada iki gün Şafak Sineması’nda uygulanmış, bir gencin çarşaf giyerek kız arkadaşıyla film seyretmesi ve yakalanmasıyla bu tür gösterimler kaldırılmıştır.

Geçerken Uğradım filmi Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın hem maddi, hem de fikri desteği ile çekilmiş, 28 Şubatta tüm Türkiye’de gösterime başlayacaktır. Filmden elde edilen gelir Afyon Eğitim vakfı öğrencilerin eğitimine katkı için toplanıp verilecektir. Valimizin “ Marka Şehir” etme konuşunda gayret ve çabalarını takdir etmek, Afyonlular için bir görev olarak düşünüyorum.

Hasan Özpınar’ı kutlamamak elde değil… Rahmetli babam derdi ki: “ Unutulmak istemiyorsan evlatlarına ya bir hanay, ya da bir kitap bırak” İnsanlar öldükten sonrada sesleri, görüntüleriyle daha uzun süre yaşayacak…

Tarihimiz, kültürümüz, coğrafik konumumuz; Kapadokya, Mardin, Gaziantep gibi Marka şehri olmamız için büyük avantaj, yararlanabilirsek.

Ram’dan çıkınca dışarı boz gibiydi! Yüreğimiz öyle ısınmış ki arkadaşlar yürüyerek Güven evler, örnek evler semtine gitmeyi önerdi, hemen yola düştü arkadaşlar. Belgeselin yönetmenliğini yapan sn. Hakan Yılmaz’ı da kutlarım. Huzur içindeyim…
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
22.02.2020
22.02.2020
22.02.2020
OZEL HABERLER