Öne Çıkan

15

1

Image

Sandıklı’ya bir iş yeri daha açıldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Kaymakam Eflatun Can Tortop, Çakır Mahallesi İstasyon Mahallesinde bulunan “Bi Butik” adlı iş yerinin açılışı..

2

Image

Burcu’dan Akar’a ziyaret
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar’ı ..

3

Image

Avrupa Hareketlilik Haftası
Dinar ilçesinde Avrupa Hareketlilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı, toplanan vatandaşlar, hafta kapsamında bisiklet sürdüler..

4

Image

YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Misli.com 2.Lig Beyaz Grup’ta Afyonkarahisar’ı temsil eden Afjet Afyonspor, sezonun ilk maçını yarın Zafer Stadı’nda Gümüşhanespor ile oynayacak
..

5

Image

Avşar Emaye ihracat şampiyonu
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. Dö..

6

Image

Gurbetçiden dezenfekte cihazı
İsviçre’de yaşayan Sandıklılı Cengiz Bozkurt tarafından Sandıklı Belediyesi bünyesinde kullanılmak üzere yeni ULV dezenfekte cihazı hediye edildi...

7

Image

‘Sürekli sahadayız’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu haftaki Cuma namazını Tacı Ahmet Mahallesi’nde kıldı. Başkan Zeybek, yerinde oturan değil, çalışan bir belediyecili..

8

Image

Efelerimiz, Şanlıurfa deplasmanında
AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’nin ilk iki haftasını galibiyet alamadan kapatan Afyon Belediye Yüntaş, yarın Şanlıurfa deplasmanında Haliliye Beledi..

9

Image

‘Mermerin yurt dışında tanıtıma ihtiyacı var’
Mabella Mermer’i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Neoldum, Afyon mermerinin yurt dışında da tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi ..

10

Image

Milletvekili Taytak’tan müjde: TSE Belgelendirme Müdürlüğü kuruluyor
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’i makamında..

11

Image

‘Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz’
Devlet-i Aliyye Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Erdin, birim başkanları ve il yönetimi ile birlikte Tarihî Mevlevi(Türbe) Camii'ni ziyaret et..

12

Image

‘Çocuklara kendi özdenetimlerini sağlayıcı yol haritası çiziyoruz’
Psikolog Begüm Hocaoğlu, sınav döneminde çocuklar üzerinde kendi özdenetimlerini sağlayıcı şekilde yol haritası çizdiklerini belirtti ..

13

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

14

Image

‘Eğitimin sıkıntılarını çözmeye talibiz’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, pandemi nedeniyle eğitimde yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaya talip olduklarını ifade etti ..

15

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

16

Image

‘300 milyonluk muazzam yatırım’
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın 300 milyon TL’lik muazzam bir yatı..

17

Image

Park yapılıyor
Emirdağ Belediyesi ekipleri tarafından Çıldır Tarlası’na çocuk parkı yapılıyor ..

KAMERANIN YÜZYILI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

KAMERANIN YÜZYILI

Veli Cengiz
14.02.2020
Kameranın keşfi 1895 yılında Fransız Lumiere kardeşlerin çekimlerini 33 kişiye gösterimi sırasında kendilerine doğru gelen trenleri görünce, herkes korkudan salonu terk etmiş. Daha sonra çok filmler çekilmiş, gelinmiş 1919 yılının 8 Eylül gününe….

İnsanlar vardır; sessiz ve sakin… Gök kubbede hoş bir seda bırakırlar. Böyle insanların ilimizdeki örneklerinden biri de Hasan Özpınar’dır. Kameranın Afyon’da ki yüzyılını ( 1919-2019) araştırmış; görüntülere ulaşmış, bunları kitap haline getirmiş, kalıcı olmuş eseri. Şehrin hafızasını tekrar canlandırmış. Bazı olaylar mazide kaldı derken , 7 Şubat 2019 günü RAM Salonu’nda Kitabın tanıtım gecesinde beyaz perdede yeniden canlandı…o gece salon tıklım tıklım doluydu demeyi çok isterdim, ama değildi! Gelemeyenler zamanla neyi kaçırdıklarını anlayacaklar: “ Ben ne yapmışım !” diyerek hayıflanacaklardır.

Afyon’da çekilen birinci film 8Eylül 1919 güne rastlar. ABD nin Türkiye’de “Manda”nın uygulanabilirliği konusunda araştırma yapmak için 46 kişilik bir ekip Afyon’a da gelmiş ve 49 saniyelik bir film çekmişler. Görüntülerde kale, İmaret Camii, Sarıkız kayalığı var. İkinci film 13 Temmuz 1921 tarihinde Yunan işgalinin Hıdırlık’tan şehrin ve kalenin panoramik görüntüsünü içermektedir. 13 Temmuz 1921-27 Ağustos 1922 karanlıktan aydınlığa doğru yol alışımızı gösterir çekilen film.

Cumhuriyet’in 10. Yıl kutlamaları için Rus yönetmen Yutkeviç tarafından çekilen film 1934 yılında çekilmiştir.( Afyon-Dumlupınar) görüntüleri vardır. Atatürk’ün 20 Kasım 1937 de yaptığı Afyon ziyaretlerinde Zafer Anıtı, Afyon Lisesi, Orduevi, Halk evi ziyaretlerinin heyecanlı, coşku dolu görüntüleri var.

9 Temmuz 1952’da Muhsin Ertuğrul uçakla Afyon’a gelir “Halıcı Kız” filmini Dazkırı’nda çekmek ister, her nedense daha sonra Isparta’da çeker. Türkiye’nin ilk renkli filmidir Halıcı Kız’ı. Daha sonra ki yıllarda Öfke Dağları Sardı filmi Şuhut Karaadilli Kasabası’nda, Çatallı Köy Emirdağ ilçesinde, Kuyu Dinar İlçesi’nde, Tarkan Seydiler Kasabası’nda çekilir. Çekilen film köylerin sosyal yapısını, folklorunu, yaşanmış öyküleri gözlerimizin önüne bir kez daha geldi o gece.

Afyon’un doğal yapısı yabancıların dikkatini çekmiş İtalyan yönetmen Ferdinando çektiği “Aşk ve Afyon” filminin bazı sahneleri Afyon’da çekilmiş, güzelliklerimiz Avrupalıların gözlerinin önüne Aşkla sunulmuştur.

Aslen Kayserili olan Elia Kazan 5 Kasım 1978 de Başbakan Bülent Ecevit’in davetlisi olarak gelir. Dumlupınar’ı “Nerede bulacağım böyle yeri” demesine rağmen filmi çekmez her nedense!...

Kurtuluş Dizisi, Cumhuriyet Dizisi, Küçük Ağa Dizisinin bazı bölümleri TRT adına Afyon’da çekilmiştir. Son Olarak İstasyon filmi yine Afyon’da çekilmiş, Belediye Tiyatro ekibi önemli rollerde görev almıştır.

Afyon’da ki sinema tarihine baktığımızda “Kadınlar Matinesi” haftada iki gün Şafak Sineması’nda uygulanmış, bir gencin çarşaf giyerek kız arkadaşıyla film seyretmesi ve yakalanmasıyla bu tür gösterimler kaldırılmıştır.

Geçerken Uğradım filmi Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın hem maddi, hem de fikri desteği ile çekilmiş, 28 Şubatta tüm Türkiye’de gösterime başlayacaktır. Filmden elde edilen gelir Afyon Eğitim vakfı öğrencilerin eğitimine katkı için toplanıp verilecektir. Valimizin “ Marka Şehir” etme konuşunda gayret ve çabalarını takdir etmek, Afyonlular için bir görev olarak düşünüyorum.

Hasan Özpınar’ı kutlamamak elde değil… Rahmetli babam derdi ki: “ Unutulmak istemiyorsan evlatlarına ya bir hanay, ya da bir kitap bırak” İnsanlar öldükten sonrada sesleri, görüntüleriyle daha uzun süre yaşayacak…

Tarihimiz, kültürümüz, coğrafik konumumuz; Kapadokya, Mardin, Gaziantep gibi Marka şehri olmamız için büyük avantaj, yararlanabilirsek.

Ram’dan çıkınca dışarı boz gibiydi! Yüreğimiz öyle ısınmış ki arkadaşlar yürüyerek Güven evler, örnek evler semtine gitmeyi önerdi, hemen yola düştü arkadaşlar. Belgeselin yönetmenliğini yapan sn. Hakan Yılmaz’ı da kutlarım. Huzur içindeyim…
Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.09.2020
19.09.2020
19.09.2020
OZEL HABERLER