Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

5

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

6

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

7

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

8

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

9

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

10

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

11

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

12

Image

Burmalı’da gönül sofrası

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen mahalle iftar programları bu kez de Burmalı Mahallesi’nde düzenlendi...

13

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

14

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

15

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

16

Image

Kargo aracıyla tüfek taşıdılar

Afyonkarahisar'da bir kargo şirketinin aracına düzenlenen operasyonda ruhsatsız 17 av tüfeği ele geçirildi...

17

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ

Veli Cengiz
06.12.2018
4 Aralık “ Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmiş. Roma imparatorunun gazabından kaçan Santa Barbara İzmit yakınlarındaki bir maden ocağına saklanır. O zamanlarda madencileri koruduğuna inanılmış ve madenciler onu “Azize” ilan etmişler.4 Aralık günü, önce Anadolu’da sonra tüm dünyada madenciler günü olarak kabul edilmiş. Bizde maden değince kömür akla geliyor. Diğer madenler az olduğundan, hesaba katılmaz pek. Kömür değince de ilk akla gelen şehir Zonguldak. Kömür karası sadece insanın yüzüne, eline bulaşmamış, deresinin suyuna da bulaşmış. Orhan Veli bir şiirinde derki : “Siyah akar Zonguldak’ın deresi Yüz karası değil Kömür karası Böyle kazanılır Ekmek parası…” Yerin altı mı, yoksa yerin üstü mü güvenlidir Zonguldak insanı için? Derseniz , yerin üstü güneşli ama ısıtmıyor aç insanı. Çoluğun, çocuğun fersiz bakan gözlerine bakamayan babalar, alır eline kazmayı kaz , Allah kaz… Kapkara karanlıkta çalışırlar, çocuklarının aydınlık gelecekleri için. Her ocağa girerken “ Selametle” denilen, ocak kapısında “Uğurlar Ola” diye yazan, döndüklerinde birbirine “ Geçmiş olsun” denilen, evlerinde dört gözle beklenen onlardır. Yerin altında, yerin üstüne değer katan insanlar. Yerin altında çalışırken en çok güneşi hayal ederlermiş. Kazmayı öyle güçlü sallarmış ki ; Cennete ulaşırlarmış hiç fark etmeden. Bedenler birer birer yer yüzüne çıktıkça , bunu gören çocukların yüreğini babalarını kazdığı kömür hiçbir zaman ısıtmayacaktır. Tanıdık ,tanımadık herkesin yüreğini yakabilirmiş bir avuç kömür. Yaralı olarak kurtarılanlar, sedye kirlenmesin diye binmiyorsa, onları taşıyan dolmuşun koltukları kirlenmesin diye oturmuyorsa, ocaktan çıkınca kendinden çok arkadaşını “ Mahmut çıktı mı?” diye soruyorsa, bunlara Anadolu insanı denir. Güvenlik önlemlerini almadan , ocakların havalandırma deliklerini açmadan, bu Anadolu çocuklarını karanlığa, ölüme yolcu edenlere Anadolu insanı denile bilir mi? Madencileri en güzel anlatan Serdar Atabay’ın bir şiirini ,b u gün okuyuverelim: “Madenciler ocakta parlayan birgüneştir Haritacı, topoğraf birbirlerine eştir Jeolog ve kimyacı, madenciye kardeştir Gönülden duruşumuz, madenci derler bize Alın teri dökeriz , yatıyorsak ar olsun İşimizden kaçarsak, dünya bize dar olsun Çalışırız yılmadan, isterse her taraf kar olsun Çok sert geçer kışımız, madenci derler bize Serdar Atabay der ki, Allah’tandır rızkımız Atatürk’e duamız, Türkiye’dir aşkımız Devletimiz kalkınsın, destek olsun halkımız Hep hür uçar kuşumuz, madenci derler bize.” Alın terinin karası, kömür karasına değmiş yaşamlar “Madenciler Gününüz kazasız olsun.” Madenciler gününde Yaşama veda eden Mustafa Seyman’ı rahmeti bol olsun. Kabri Cennet olsun. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER