Öne Çıkan

15

1

Image

Erenler’de kafe yangını
Afyonkarahisar’da Erenler Mahallesi’nde bir kafede çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı...

2

Image

‘DNA Barkodlaması önemli bir hale geldi’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından ‘DNA Barkodlama’ paneli düzenlendi. Düzenlenen pane..

3

Image

İl Başkanı 23 Aralık’ta belli oluyor
Merhum Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi, 23 Aralık 2018 Pazar günü Afyonkarah..

4

Image

Afyon Eğitim Vakfı’na büyük destek
İstanbul Afyonkarahisarlılar Platformu tarafından Afyonkarahisar’da eğitim alanında yıllardır faaliyet gösteren ve geçtiğimiz günlerde bağış kampanyas..

5

Image

Süper Amatör Lig’de Salar, liderlik koltuğunu kaptı: 3-0
Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi’nde ilk yarının derbi maçı haftaya aynı puanla birinci ve ikinci sırada giren Bolvadin Belediyespor ile Salar Belediy..

6

Image

3 gün yağış, sonrası güneş
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, yeni haftanın Perşembe gününe kadar yağmur yağışıyla geçeceğini, daha sonra güneş..

7

Image

Halkın sorunlarını bakanlara sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı’na engelli öğretmenleri, Adalet Bakanı’na mübaşirleri, Tarım ve ..

8

Image

İkinci elde yaprak kıpırdamıyor
Ekonomik dalgalanmalar ve kış aylarının gelmesinden dolayı ikinci el oto satışlarında durgunluk yaşanıyor...

9

Image

‘Kararlılık başarıyı beraberinde getiriyor’
İl Bağımlılık ile Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da bağımlılıkla mücadele kapsamında sergilenen kararlı d..

10

Image

Gençlerbirliği zirvedeki yerini koruyor
Spor Toto 1. Lig’de haftalardır birinci sıradaki yerini koruyan Gençlerbirliği, geçtiğimiz hafta kendi evinde oynadığı Gazişehir Gaziantep maçında zor..

11

Image

Torbacı operasyonu
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü tarafından sokak satıcılarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda satışa hazır 19 paket halinde toplamda 301,16 gra..

12

Image

Anaokulu’ndan örnek proje
Bolvadin ilçesindeki 24 Eylül Anaokulu’nda bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan yardım kampanyası tamamlandı...

13

Image

Okuyan Şuhut Nefes Alıyor
Şuhut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ''Okuyan Şuhut Nefes Alıyor''projesi kapsamında bilgilendirme ve tanıtım toplantısı Şuhut Halk Eğitim Mer..

14

Image

OSB tapuları teslim edildi
Dazkırı Kaymakamı ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gökay İçen, mimari projesi tamamlanan iş yerlerinin tapularının teslim alınd..

15

Image

Rektör Solak bankacıları ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ziraat Katılım Bankası Afyonkarahisar Şubesi’ne atanan Şube Müdürü Fatih Sarıca ve ..

16

Image

Kaymak dolmasına büyük ilgi
Şekerleme ve lokumlarıyla ünlü Afyonkarahisar'da sadece kış aylarında üretilen "kaymak dolması"na her yıl ilgi artarken, il dışından da talep geliyor...

17

Image

Tatarlı’ya modern pazar yeri

Dinar ilçesine bağlı Tatarlı beldesine 4 bin metrekarelik bir kapalı pazar yeri yapımına başlanıldı...

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ

Veli Cengiz
06.12.2018
4 Aralık “ Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmiş. Roma imparatorunun gazabından kaçan Santa Barbara İzmit yakınlarındaki bir maden ocağına saklanır. O zamanlarda madencileri koruduğuna inanılmış ve madenciler onu “Azize” ilan etmişler.4 Aralık günü, önce Anadolu’da sonra tüm dünyada madenciler günü olarak kabul edilmiş. Bizde maden değince kömür akla geliyor. Diğer madenler az olduğundan, hesaba katılmaz pek. Kömür değince de ilk akla gelen şehir Zonguldak. Kömür karası sadece insanın yüzüne, eline bulaşmamış, deresinin suyuna da bulaşmış. Orhan Veli bir şiirinde derki : “Siyah akar Zonguldak’ın deresi Yüz karası değil Kömür karası Böyle kazanılır Ekmek parası…” Yerin altı mı, yoksa yerin üstü mü güvenlidir Zonguldak insanı için? Derseniz , yerin üstü güneşli ama ısıtmıyor aç insanı. Çoluğun, çocuğun fersiz bakan gözlerine bakamayan babalar, alır eline kazmayı kaz , Allah kaz… Kapkara karanlıkta çalışırlar, çocuklarının aydınlık gelecekleri için. Her ocağa girerken “ Selametle” denilen, ocak kapısında “Uğurlar Ola” diye yazan, döndüklerinde birbirine “ Geçmiş olsun” denilen, evlerinde dört gözle beklenen onlardır. Yerin altında, yerin üstüne değer katan insanlar. Yerin altında çalışırken en çok güneşi hayal ederlermiş. Kazmayı öyle güçlü sallarmış ki ; Cennete ulaşırlarmış hiç fark etmeden. Bedenler birer birer yer yüzüne çıktıkça , bunu gören çocukların yüreğini babalarını kazdığı kömür hiçbir zaman ısıtmayacaktır. Tanıdık ,tanımadık herkesin yüreğini yakabilirmiş bir avuç kömür. Yaralı olarak kurtarılanlar, sedye kirlenmesin diye binmiyorsa, onları taşıyan dolmuşun koltukları kirlenmesin diye oturmuyorsa, ocaktan çıkınca kendinden çok arkadaşını “ Mahmut çıktı mı?” diye soruyorsa, bunlara Anadolu insanı denir. Güvenlik önlemlerini almadan , ocakların havalandırma deliklerini açmadan, bu Anadolu çocuklarını karanlığa, ölüme yolcu edenlere Anadolu insanı denile bilir mi? Madencileri en güzel anlatan Serdar Atabay’ın bir şiirini ,b u gün okuyuverelim: “Madenciler ocakta parlayan birgüneştir Haritacı, topoğraf birbirlerine eştir Jeolog ve kimyacı, madenciye kardeştir Gönülden duruşumuz, madenci derler bize Alın teri dökeriz , yatıyorsak ar olsun İşimizden kaçarsak, dünya bize dar olsun Çalışırız yılmadan, isterse her taraf kar olsun Çok sert geçer kışımız, madenci derler bize Serdar Atabay der ki, Allah’tandır rızkımız Atatürk’e duamız, Türkiye’dir aşkımız Devletimiz kalkınsın, destek olsun halkımız Hep hür uçar kuşumuz, madenci derler bize.” Alın terinin karası, kömür karasına değmiş yaşamlar “Madenciler Gününüz kazasız olsun.” Madenciler gününde Yaşama veda eden Mustafa Seyman’ı rahmeti bol olsun. Kabri Cennet olsun. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
18.12.2018
18.12.2018
18.12.2018
OZEL HABERLER