Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

3

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

4

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

5

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

6

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

7

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

8

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

9

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

10

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

11

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

12

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

13

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

14

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

15

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

16

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

17

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

MADENCİLER GÜNÜ VE BİR MADENCİ

Veli Cengiz
06.12.2018
4 Aralık “ Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmiş. Roma imparatorunun gazabından kaçan Santa Barbara İzmit yakınlarındaki bir maden ocağına saklanır. O zamanlarda madencileri koruduğuna inanılmış ve madenciler onu “Azize” ilan etmişler.4 Aralık günü, önce Anadolu’da sonra tüm dünyada madenciler günü olarak kabul edilmiş. Bizde maden değince kömür akla geliyor. Diğer madenler az olduğundan, hesaba katılmaz pek. Kömür değince de ilk akla gelen şehir Zonguldak. Kömür karası sadece insanın yüzüne, eline bulaşmamış, deresinin suyuna da bulaşmış. Orhan Veli bir şiirinde derki : “Siyah akar Zonguldak’ın deresi Yüz karası değil Kömür karası Böyle kazanılır Ekmek parası…” Yerin altı mı, yoksa yerin üstü mü güvenlidir Zonguldak insanı için? Derseniz , yerin üstü güneşli ama ısıtmıyor aç insanı. Çoluğun, çocuğun fersiz bakan gözlerine bakamayan babalar, alır eline kazmayı kaz , Allah kaz… Kapkara karanlıkta çalışırlar, çocuklarının aydınlık gelecekleri için. Her ocağa girerken “ Selametle” denilen, ocak kapısında “Uğurlar Ola” diye yazan, döndüklerinde birbirine “ Geçmiş olsun” denilen, evlerinde dört gözle beklenen onlardır. Yerin altında, yerin üstüne değer katan insanlar. Yerin altında çalışırken en çok güneşi hayal ederlermiş. Kazmayı öyle güçlü sallarmış ki ; Cennete ulaşırlarmış hiç fark etmeden. Bedenler birer birer yer yüzüne çıktıkça , bunu gören çocukların yüreğini babalarını kazdığı kömür hiçbir zaman ısıtmayacaktır. Tanıdık ,tanımadık herkesin yüreğini yakabilirmiş bir avuç kömür. Yaralı olarak kurtarılanlar, sedye kirlenmesin diye binmiyorsa, onları taşıyan dolmuşun koltukları kirlenmesin diye oturmuyorsa, ocaktan çıkınca kendinden çok arkadaşını “ Mahmut çıktı mı?” diye soruyorsa, bunlara Anadolu insanı denir. Güvenlik önlemlerini almadan , ocakların havalandırma deliklerini açmadan, bu Anadolu çocuklarını karanlığa, ölüme yolcu edenlere Anadolu insanı denile bilir mi? Madencileri en güzel anlatan Serdar Atabay’ın bir şiirini ,b u gün okuyuverelim: “Madenciler ocakta parlayan birgüneştir Haritacı, topoğraf birbirlerine eştir Jeolog ve kimyacı, madenciye kardeştir Gönülden duruşumuz, madenci derler bize Alın teri dökeriz , yatıyorsak ar olsun İşimizden kaçarsak, dünya bize dar olsun Çalışırız yılmadan, isterse her taraf kar olsun Çok sert geçer kışımız, madenci derler bize Serdar Atabay der ki, Allah’tandır rızkımız Atatürk’e duamız, Türkiye’dir aşkımız Devletimiz kalkınsın, destek olsun halkımız Hep hür uçar kuşumuz, madenci derler bize.” Alın terinin karası, kömür karasına değmiş yaşamlar “Madenciler Gününüz kazasız olsun.” Madenciler gününde Yaşama veda eden Mustafa Seyman’ı rahmeti bol olsun. Kabri Cennet olsun. Sevenlerine sabırlar diliyorum.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER