Öne Çıkan

15

1

Image

‘Afyonkarahisar’ı birlikte uçuracağız’
Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’a yapılacak olan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vali Çiçek, bir..

2

Image

Rektör Karakaş Yönetim Kurulu Başkanı seçildi
Zafer Teknopark Genel Kurulu yapıldı. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, genel kurulda Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Teknopark G..

3

Image

‘Afyon imrenilen bir şehir olacak’
Taşpınar Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın her yerine hizmet edeceklerini ve Afyon’u imrenilen ..

4

Image

İş birliği protokolü imzalandı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Girişimci Öğretmen Eğitimi: E-STEM” eğitiminde iş birliği pro..

5

Image

‘İlimizi en iyi şekilde tanıtıyorlar’
Afyonkarahisar’daki işletmeleri ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın adını tanıtan firmalara teşekkür ederek, işlerinde bere..

6

Image

Sollama kavgası kanlı bitti
Afyonkarahisar’da peş peşe seyir halindeki iki tır ve bir otomobil sürücüsü arasında çıkan hatalı sollama tartışması kanlı bitti. Otomobil sürücüsünün..

7

Image

‘Kadınlar geleceğe güvenle bakacak’
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadınların ekonomik özgürlüğüne sahip olduğu, kendi geleceğine güven içinde bakabildiği yarınları kuca..

8

Image

Mahalle bakkallarından alışveriş yapıp dağıttılar
AK Parti İl Başkanlığı yeni bir proje başlattı. Proje ile mahalle bakkallarının canlandırılması için alışveriş yapılıyor, alınan gıda malzemeleri de m..

9

Image

Başkan Demirel rekor kırdı
İhsaniye İlçesine bağlı Döğer Kasabasında kilit parke taşı döşemesi ve çevre düzenlemesinde rekor kırıldı. Döğer Belediye Başkanı Mehmet Demirel, 1,5..

10

Image

Devremülk dolandırıcılarına operasyon
Devremülk satışı üzerinden vatandaşları dolandırdıkları iddia edilen organize suç örgütüne yönelik jandarma tarafından Afyonkarahisar merkezli İzmir’d..

11

Image

‘Mağdur olmamak için tarım sigortası yaptırın’
Afyonkarahisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya, çiftçileri ve üreticileri Tarım Sigortalarını yaptırmaları konusunda uyardı ..

12

Image

Vefat eden şehit annesi ebediyete uğurlandı
Şuhut ilçesinde 1999 yılında şehit olan Emin Özdemir’in annesi Ayşe Özdemir vefat etti. Şehit annesi kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna..

13

Image

Donmak üzere olan köpek kurtarıldı
Sandıklı ilçesindeki Akdağ’da soğuk ve kar nedeniyle donmak üzere olan yavru köpeği vatandaşlar kurtardı..

14

Image

‘Kalbimiz her zaman sizlerle’
Afyonkarahisar 2021 Yılı Şehitler Takvimi tanıtım programında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Şehit ailelerimiz bizim için çok özel ve çok de..

15

Image

‘Afyon için çalışmaya devam edeceğiz’
Belediye Başkanlarını ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar için çalışmalar devam edeceklerini söyledi ..

16

Image

Sınır dışı edilecekler
Dinar ilçesinde farklı suçlara karıştığı belirlenen 6 yabancı uyruklunun sınır dışı edileceği bildirildi
..

17

Image

Köy sakinleri alan kılavuzu olacak
Frig Vadisi bölgesinin daha iyi tanıtılması için ‘Frigya Afyonkarahisar Bölgesi Yöre Halkı Turizm Bilinçlendirme Eğitim Programı’ başlarken, toplantıy..

ÖĞRENCİSİZ ÖĞRETMENLER GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ÖĞRENCİSİZ ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Veli Cengiz
26.11.2020
Emekli olduktan sonra bile, her 24 Kasım’da mahallemdeki bir ilkokul veya ortaokulda ki kutlamaları izlemeye giderdim.
Evimin penceresinden baktım, sokaklar bomboş! Öğrenciler gitmiş okula, ben geç kalmışım diye düşündüm. Kocatepe İlkokulu’na gelince, bahçeye baktım, kimsecikler yoktu! Bahçe kapısı da kilitliydi. Okulun giriş kapısında da kimsecikler yoktu; soru soracağım, konuşacağım bir canlı aradım bulamadım! Kendime sordum: “Bugün hafta sonu mu?”
“Hayır!” diye iç sesim cevap verdi. Devam etti konuşmaya : “Pandemi dolayısıyla kapalı okullar.” II. Abdülhamit zamanında Maarif Nazırı kimdi? Diye sordum iç sesime. Çok gerilere gidiyorsun diye kızdı iç sesim. Sonra düşündü, düşündü, düşündü: “Emrullah Efendi” diye bir isim düştü dilinden.
“Tamam!” dedim. Emrullah Efendi değil miydi? “Öğrenciler olmasa, maarifi çok güzel idare ederdim.” Diyen. İç sesim sözün nereye varacağını hissedip sustu. Ama ben susamadım “ Öğrenci, öğretmen olmadan, eğitim işinin idare olmayacağı, yerinde duran, hareket etmeyen su misali gibi kirleneceği, akmayan su gibi “kötü” kokacağını düşünmeye başladım… “ Duran, bekleyen, hareket etmeyen dünyaya terstir. Dönüyor dünya, diye sessiz sessiz konuştu iç sesim,” duymayacağımı düşündü ama duydum.”
Önce, Cumhuriyeti kuran kahramanlardan örnek vermek istedim. 16 Temmuz 1921., Sakarya savaşının devam ettiği günler. Mustafa Kemal, 250 bay ve bayan öğretmeni Ankara’da bir arada toplar. “ Mukaddes vazife” diye görevlerini anlatır saatlerce… ve Derki: “Milletimizi yetiştirmek gibi mukaddes bir vazifeyi yerine getiren yüce heyetinizin, bugünün durumunu dikkate alacağından ve her zorluğa göğüs germe ile bu yolda, gayret ve metanetle yürüyeceğinden şüphem yoktur.”
Demek ki, savaşta bile eğitime devam… Her şart ve her koşulda “ Mukaddes Görev” yerine getirilmeliydi. Yetişenler, inanç ve idealle devam ettiler yollarına. Halide Edip Adıvar, “Ateşten Gömlek” Reşat Nuri Gültekin , “Yeşil Gece” , Mahmut Makal, “Bizim Köy” Şevket Süreyya Aydemir, “ Toprak Uyanırsa” gibi eserleriyle inançlarını, ideallerini dile getirdiler…
Ne demişti Atatürk : “ Senin, seni bekleyen yavrularının arasına koşmakta, bir dakika gecikmeyeceğine eminim.” “Dünyada da böyle örnekler var mı?” diye konuştu iç sesim. “Olmaz olur mu,” diye konuştum. Günümüzden örnek istiyorsan, “ Tüm Avrupa okulları kapatmadı! Ama tedbirlerini de sıkı bir şekilde uyguladı.”
“Bekleyelim, sonucu görelim…” diye kıs kıs güldü iç sesim. “Pandemiden önce sonuçlanmış örneklerin var mı?” sessizce, sorusunu soruverdi iç sesim. II. Dünya Savaşında Nazizm karşı olan aydınlar, üniversite hocaları, o koşullarda derslerini hiç eksiksiz anlatmışlar… Kur atlayarak, doktora tezi vererek, diploma almış, derslere devam edenler. Savaş bitince Almanya’da taş taş üstünde kalmamış. Kalkınma seferberliği ilan etmişler. Nazi kamplarından alınan diplomaları geçerli saymışlar. Var güçleriyle çalışmışlar, bugünün Almanya’sını yaratmışlar.

Bu hafta başından itibaren, örgün eğitime ara verilip, internet ortamında eğitime başlandı. Yani;
Dokunmadan ten tene,
Değmeden göz göze,
Söylenmeden söz yüze,
Can cana değil,
Camdan cama eğitim…
Örgün eğitim de fırsat eşitliği yok diyorduk, şimdi internet ortamında fırsat eşitliği makası daha açılacak. Bakanlık, bir aya kadar 30 bin bilgisayar dağıtılacağını söylüyor. Yetecek mi? Asla yetmez! İnterneti çekmeyen yerler, bilgisayarı olmayan on binlerce çocuk var. Yarın kar, kış gelecek, tepe çıkarak ulaşımı sağlanan internet, o tepeler, kışın kullanılamayacak! Her şey tamam olsa bile; bilgi verilip, eğitim eksik kalacak her bir çocuk için. “Hiç mi sevinilecek haber yok?” diye iç sesim konuştu. “Olmaz olur mu, en güzel haber Dinar, “ BİLSEM” den” geldi. Caribou Matematik yarışmasına 38 ülkeden 50 bin öğrenci katılmış. Ferra Bozbaş Dünya 1. si olmuş. S. Battal Atasoy, Elif İ. Gökpınar, Ahmet A. Köseer, Rüya Eser yüzde birlik dilime girmişler. Öğretmenleri de Bilal Açıkgöz. Ne diyelim? Bu başarıya ancak MAŞALLAH! Denir, başkası az gelir. Kutluyorum.
Sağlıklı mutlu günler dilerim.


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.01.2021
14.01.2021
14.01.2021
OZEL HABERLER