Öne Çıkan

15

1

Image

‘İhtiyaç sahiplerini bizlere bildirin’
Muhtarlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, muhtarlardan mahallelerdeki ihtiyaç sahiplerini bildirmeleri çağrısında bulunarak, “Beledi..

2

Image

‘Şehitlere minnet borcumuz var’
Tüm Şehit Çocukları Derneği tarafından hazırlanan “Şehit Kütüphaneleri” projesi kapsamında Şehit Abdülkadir Kocatürk adına oluşturulan kütüphanenin a..

3

Image

‘İhtiyaç sahiplerine ulaşacağız’
İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, İYİ Parti’nin Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Tüm bu yardı..

4

Image

‘Eskiyen depoları değiştirdik’
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, jeotermal tesisle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Halkımızın sağlığını korumak adına jeotermal kaplıca tesi..

5

Image

Türkiye’nin dört bir yanına hurma ticareti yapıyor
Köylüoğlu işletmesi sahibi girişimci Bahattin Uslu, iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmaları Arabistan ve İran’dan ithal edip Afyonkarahisar’a getire..

6

Image

‘Gönül sofraları kurmaya başladık’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’da Ramazan ayı boyunca günlük bin kişiye iftarlık kumanya dağıtacaklarını söyledi ..

7

Image

Avukatlar yapılanmasına operasyon
Afyonkarahisar ve Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "avukatlar yapılanması"na yönelik düzenlenen operasyonda 9 zanlı gözaltına alındı...

8

Image

Mukabele programları devam ediyor
Afyonkarahisar Belediyesi, 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayında vatandaşlarımızın evlerine konuk oluyor. Paşa Camii’nde 30 gün boyunca okunacak olan mukabel..

9

Image

İlk başvuru yapıldı
Sinanpaşa İlçesine bağlı Güney beldesinde 6 Haziran 2021’de yapılacak olan belediye seçimleri için AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığına ilk belediy..

10

Image

‘Annelik doğal babalık öğrenilebilen bir şeydir’
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (GİKAM) tarafından “El Üstünde Tutulmak İçin İllaki..

11

Image

‘Sizler için gayret göstereceğiz’
Gece Karası olarak bilinen hastalığa dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Gökmen Çiçek, “Gerçekten zor bir hastalık. Bugünden sonra b..

12

Image

‘Tarım ekonomiye büyük katkı sağladı’
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, "2020 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 büyürken tarım yüzde 4,8 büyüyerek ek..

13

Image

Belediye Ramazan ayı tedbirlerini aldı
İçişleri Bakanlığı, Ramazan Tedbirleri genelgesini yayınladı. Genelgeye göre Afyonkarahisar Belediyesi tarafından da gerekli önlemler alındı. Bu tedbi..

14

Image

İftar yemekleri hazırlanıyor
Sandıklı Belediyesi’nin Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine vereceği iftar yemekleri özenle hazırlanıyor. Belediye Başkanı Mustafa Çöl, hazırlanan yeme..

15

Image

TMO Şuhut’tan patates alacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Toprak Mahsulleri Ofisi Türkiye genelinde yemeklik ve patates alımına başladı. Türkiye genelinde ..

16

Image

Taylan Başkan Böcek’le görüştü
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüştü ..

17

Image

‘Tedbirlere uyalım’
MHP İl Binası’nın dezenfekte işlemlerinin düzenli olarak yapıldığını kaydeden MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cov..

ÖĞRENCİSİZ ÖĞRETMENLER GÜNÜ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ÖĞRENCİSİZ ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Veli Cengiz
26.11.2020
Emekli olduktan sonra bile, her 24 Kasım’da mahallemdeki bir ilkokul veya ortaokulda ki kutlamaları izlemeye giderdim.
Evimin penceresinden baktım, sokaklar bomboş! Öğrenciler gitmiş okula, ben geç kalmışım diye düşündüm. Kocatepe İlkokulu’na gelince, bahçeye baktım, kimsecikler yoktu! Bahçe kapısı da kilitliydi. Okulun giriş kapısında da kimsecikler yoktu; soru soracağım, konuşacağım bir canlı aradım bulamadım! Kendime sordum: “Bugün hafta sonu mu?”
“Hayır!” diye iç sesim cevap verdi. Devam etti konuşmaya : “Pandemi dolayısıyla kapalı okullar.” II. Abdülhamit zamanında Maarif Nazırı kimdi? Diye sordum iç sesime. Çok gerilere gidiyorsun diye kızdı iç sesim. Sonra düşündü, düşündü, düşündü: “Emrullah Efendi” diye bir isim düştü dilinden.
“Tamam!” dedim. Emrullah Efendi değil miydi? “Öğrenciler olmasa, maarifi çok güzel idare ederdim.” Diyen. İç sesim sözün nereye varacağını hissedip sustu. Ama ben susamadım “ Öğrenci, öğretmen olmadan, eğitim işinin idare olmayacağı, yerinde duran, hareket etmeyen su misali gibi kirleneceği, akmayan su gibi “kötü” kokacağını düşünmeye başladım… “ Duran, bekleyen, hareket etmeyen dünyaya terstir. Dönüyor dünya, diye sessiz sessiz konuştu iç sesim,” duymayacağımı düşündü ama duydum.”
Önce, Cumhuriyeti kuran kahramanlardan örnek vermek istedim. 16 Temmuz 1921., Sakarya savaşının devam ettiği günler. Mustafa Kemal, 250 bay ve bayan öğretmeni Ankara’da bir arada toplar. “ Mukaddes vazife” diye görevlerini anlatır saatlerce… ve Derki: “Milletimizi yetiştirmek gibi mukaddes bir vazifeyi yerine getiren yüce heyetinizin, bugünün durumunu dikkate alacağından ve her zorluğa göğüs germe ile bu yolda, gayret ve metanetle yürüyeceğinden şüphem yoktur.”
Demek ki, savaşta bile eğitime devam… Her şart ve her koşulda “ Mukaddes Görev” yerine getirilmeliydi. Yetişenler, inanç ve idealle devam ettiler yollarına. Halide Edip Adıvar, “Ateşten Gömlek” Reşat Nuri Gültekin , “Yeşil Gece” , Mahmut Makal, “Bizim Köy” Şevket Süreyya Aydemir, “ Toprak Uyanırsa” gibi eserleriyle inançlarını, ideallerini dile getirdiler…
Ne demişti Atatürk : “ Senin, seni bekleyen yavrularının arasına koşmakta, bir dakika gecikmeyeceğine eminim.” “Dünyada da böyle örnekler var mı?” diye konuştu iç sesim. “Olmaz olur mu,” diye konuştum. Günümüzden örnek istiyorsan, “ Tüm Avrupa okulları kapatmadı! Ama tedbirlerini de sıkı bir şekilde uyguladı.”
“Bekleyelim, sonucu görelim…” diye kıs kıs güldü iç sesim. “Pandemiden önce sonuçlanmış örneklerin var mı?” sessizce, sorusunu soruverdi iç sesim. II. Dünya Savaşında Nazizm karşı olan aydınlar, üniversite hocaları, o koşullarda derslerini hiç eksiksiz anlatmışlar… Kur atlayarak, doktora tezi vererek, diploma almış, derslere devam edenler. Savaş bitince Almanya’da taş taş üstünde kalmamış. Kalkınma seferberliği ilan etmişler. Nazi kamplarından alınan diplomaları geçerli saymışlar. Var güçleriyle çalışmışlar, bugünün Almanya’sını yaratmışlar.

Bu hafta başından itibaren, örgün eğitime ara verilip, internet ortamında eğitime başlandı. Yani;
Dokunmadan ten tene,
Değmeden göz göze,
Söylenmeden söz yüze,
Can cana değil,
Camdan cama eğitim…
Örgün eğitim de fırsat eşitliği yok diyorduk, şimdi internet ortamında fırsat eşitliği makası daha açılacak. Bakanlık, bir aya kadar 30 bin bilgisayar dağıtılacağını söylüyor. Yetecek mi? Asla yetmez! İnterneti çekmeyen yerler, bilgisayarı olmayan on binlerce çocuk var. Yarın kar, kış gelecek, tepe çıkarak ulaşımı sağlanan internet, o tepeler, kışın kullanılamayacak! Her şey tamam olsa bile; bilgi verilip, eğitim eksik kalacak her bir çocuk için. “Hiç mi sevinilecek haber yok?” diye iç sesim konuştu. “Olmaz olur mu, en güzel haber Dinar, “ BİLSEM” den” geldi. Caribou Matematik yarışmasına 38 ülkeden 50 bin öğrenci katılmış. Ferra Bozbaş Dünya 1. si olmuş. S. Battal Atasoy, Elif İ. Gökpınar, Ahmet A. Köseer, Rüya Eser yüzde birlik dilime girmişler. Öğretmenleri de Bilal Açıkgöz. Ne diyelim? Bu başarıya ancak MAŞALLAH! Denir, başkası az gelir. Kutluyorum.
Sağlıklı mutlu günler dilerim.


Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER