Öne Çıkan

15

1

Image

TEHLİKE KAPIMIZDA
Afyonkarahisar'da koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti. Kentte Covid-19 tedavisi gören 70 yaşındaki erkek hasta hayatını kaybetti..

2

Image

'Üretime devam ediyoruz'
Avşar Emaye Genel Müdürü Murat Tabak, koronavirüs salgını ve ekonomik olarak olumsuz etkilerinin olmasına rağmen, firma olarak üretime devam ettikleri..

3

Image

'Kanserde erken teşhis önemli'
Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kanserde erken teşhisin mücadele de büyük önem taşıdığını ifade etti ..

4

Image

AFYON İÇİN VEFA VAKTİ
İş adamları, odalar, sivil toplum kuruluşları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde düzenlenecek “Afyon İçin Vefa Vakti” kampanyasının t..

5

Image

3 bin 152 aileye nakdi yardım
Afyonkarahisar Valiliği, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla sosyal yardım veya aylık alan dezavantajlı 3 bin 512 aileye hane başına bin TL olmak üz..

6

Image

'Geçmişteki borçlar nedeniyle makineyi sattık'
Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, oda tarafından satışı yapılan patates sökme makinesinin odaya kayıtlı bir makine olduğunu ve usulsüz bir ..

7

Image

Tüm tedbirler değerlendirildi
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında il genelinde bugüne dek yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığındaki toplan..

8

Image

'Faturaların ertelenmesini istiyoruz'
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferansta görüştü. Sezen, pandemi hakkında..

9

Image

'O suçlara indirim yok'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, İnfaz Kanunu değişiklik tasarısında cinsel istismar, terör ve uyuşturucu ticareti suçlarında herhangi..

10

Image

'Tedbirlere uyalım'
Afyonkarahisar Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Cengiz Üstün, Afyonkarahisar'daki bakkal esnaflarının koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler..

11

Image

'Kampanyalar iktidarı rahatsız etti'
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, CHP'li koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyalarının iktidarı rahatsız ettiğini bu yüzden..

12

Image

Badem ağaçları çiçek açtı
Baharın gelmesiyle birlikte Afyonkarahisar’ın Hıdırlık Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yüzlerce badem ağacı çiçek açtı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek..

13

Image

'Koruyucu maske üreteceğiz'
Koronavirüse karşı aldığı önlemler kapsamında toplu yaşam alanlarının temizliğinde hassasiyet gösteren, 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunan va..

14

Image

'Milletin işi ve aşıyla ilgili tedbir alınmalı'
..

15

Image

'Avukatlarda kapsama alındı'
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında avukatların ekonomik etkilerden mücbir sebep kapsamında etkilenecek sektör..

16

Image

'Ateş düşürücü mü verildi?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs salgını..

17

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

ORMANTİK KOMEDİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ORMANTİK KOMEDİ

Veli Cengiz
08.11.2019

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Risus Sanat Yönetmeni Sn. Seyhun Sertan’ dan bir telefon geldi: “Ormantik Komedi tiyatro oyunumuza davetlimizsiniz, bekliyoruz.”

Afyon’a gelen her tiyatroya gitmeye çalışmışımdır her zaman. Seyhun’da bu konuda çok çalışan, tiyatroyu Afyon halkına sevdiren yiğit bir delikanlıdır. Dürüsttür, çalışkandır, sanatı halk için yapan nadir kişilerden biridir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları telaşı, beni habersiz kılmış bu oyundan. Seyhun’un sanatçı kişiliğine her zaman saygım vardır. bu daveti karşılıksız bırakmak “ Vicdanen “ beni çok rahatsız ederdi. Onun için aynı gün saat 19.30 da Ahmet Karahisarı Kültür merkezi salonundaydım.

Sahnede kamp çadırı, ağaçlardan dökülmüş bolca yaprak, kampta kullanılan sandalye, sehpa, ama her birinden ikişer adet. Bunlardan ikişer adet olunca, iki aile, dört kişi oyunun kahramanları olarak sahnedeydiler. Nuri ve Yasemin arkadaşları Ercan ve Kamuran’ı barıştırmak için bu kampı düşünmüşler, onları da alarak, doğanın bu güzel yerini seçmişler.

Aileler, çadırlara eşyalarını yerleştirmek için ayrılmaları gerektiği an, Kamuran “ Ercan’la ben aynı çadırda kalamam. O beni aldattı!” diyerek kestirip attı. Çare olarak Bayanlar bir çadırda, erkekler diğer çadırda kalmaları uygun bulunur. Kamuran’ın, Ercan’a kızma, küsme nedeni; kendisini bir kadınla sosyal medya aracılığıyla “ Aldatması” olarak suçlar. Ercan, sosyal medya aracılığıyla bir kadınla mesajlaşır, bir kafede buluşurlar. Ercan’a arkadaşlık teklif eden sarışın kadının kendi eşi Kamuran olduğunu öğrenince didişmeler başlar, huzursuzluk bir yuvanın yıkılması noktasına gelir. Ercan ve Kamuran akıllarına ne gelirse eğleşmeden birbirine söylerler. Sözlerini hiç sakınmazlar birbirinden.
Erkekler kamp alanını dolaşmaya gittiklerinde, bayanlar erkeklerin çadırından yiyeceklerin hepsini çalarlar. Çevreden topladıkları mantarlarla kamp yerine geldiklerinde “ Yiyeceklerin” hepsinin çalınmış olduğunu görürler. Çocuklar gibi birbirlerine laf atarlar, negatif davranış ne varsa ortadadır. Kadınlar çevreye çıktıklarında Ercan, eşini kızdırmak için makyaj çantasını çalar. Kamuran kampta bile makyajsız dolaşamayacağı için ağlar, sızlanır… Ercan ve Kamuran birbirlerini sıkça görür ve konuşurlar… Kafamızı, elimizi sürekli meşgul eden telefonlar çalışmamaktadır! Ercan kampa gelirken kullandıkları asma köprünün kalın urganlarını keserek, karısının kamptan ayrılmasına engel olur. Kamuran’da Ercan’ın sarj deposunu alarak iletişim kurmasına engel olur. Niçin? Haydi bilin bakalım…

Nuri, arkadaşlarını anlaştırmak için kampa getirmiştir, ama kendi düşüncesini Yasemin öğrenince onlar arasında didişme, ayrılık, kopma çanları çalmaya başlar!... Eşler daha çok birbirlerini görür, daha çok sataşarak da olsa birbirleriyle konuşur… Birbirlerine karşı “Gizli kıvılcımlar” çakmaya başlar. Onları seyrederken Can Yücel’in bir şiirindeki unuttuğumu sandığım dizeler aklıma düşüverdi:
“ Kıvılcım uyandıra bilen
sevgi ile öfke arasında
sevgimi öfke vurdu
öfkemi sevgi kaçırdı”
Sevginin olduğu yerde ; öfke. Öfkenin olduğu yerde; sevgi varmış . Nuri ok atmakta usta olduğunu söyler. Ercan ve Nuri avlanmak için ormana giderler, avlanır Nuri. Kimi avlayacak , Ercan’ı poposundan. Ercan çok acı çeker. Kamuran üzülür… Eşine karşı hislerinde yumuşama başlar. Dayanamaz onun çektiği açıya. didişme yerine sevgi dili konuşmaya başlar; Kamuran Hanım ( Nihal Hanım) Gözleri, sesi, vücut dili sevginin en güzel ezgilerini dile getirir sanki. sanatçıların her biri çocuk gibi olmuşlardır; içlerindeki çocuk sahnededir artık. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Çocuk anı yaşamasını bilen eğlence ve oyun bağımlısıdır.

Eğlenceli ve komik çocuk didişmeleri kendileriyle yüzleşip, daha çok konuştukça, hatalarını ve isteklerini keşfedip , sonunda anlaşabiliyorlar. Ortamında yardımıyla, sosyal medyanın yıpratıcı etkisinden her iki ailede kurtulabildi.
Ercan ve Kamuran, Nuri ve Yasemin birbirleriyle konuşunca, çeldiricilerden uzak kalınca, Yaşamak için birlikteliği eşleriyle sağlayınca, sorunda bitti. Mutlu olarak yuvalarına döndüler.

Sanatçılara binlerce teşekkür: konuşmanın, dokunmanın Lokman Hekim ilacı olduğunu bizlere gösterdiler… Bir teşekkürde Sn. Seyhun Sertan’a: Telefonla beni arayıp , bu oyunu izlettiği için. Teknolojik aletleri verimli kullanırsak , insanları mutlu edebiliriz benim gibi…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
02.04.2020
02.04.2020
02.04.2020
OZEL HABERLER