Öne Çıkan

15

1

Image

‘Antalya’dan sonra Afyon’u tercih edin’

Rusya’dan Afyonkarahisar’a gelen turizm heyetini ağırlayan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser; Rus tur..

2

Image

Hırsızlar yakayı ele verdi

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, son bir ayda Afyonkarahisar’da 4 ev ile 3 otomobil soygunu yapan kişilerin p..

3

Image

Gazilerden yerli kamyona tam not

İlimiz İscehisar ilçesinde, mermer ve mermer makinaları konusunda sektörün önde gelen büyük firmalarından, aynı zamanda yerli üretime destek olan..

4

Image

‘UTP ile suç oranları azaldı’

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, 2016 yılında uygulamaya konulan Uygulama Takip Projesi (UTP) ile başta terör olmak üzere asayiş, kaçakçılık ve..

5

Image

‘Üniversiteler bölgelerin itici gücü’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Danışma Kurulu’nun 4. toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, üniversitelerin bilimsel çalışmalar yapılan alanları ol..

6

Image

‘Yumurta üretimimiz kıskanılıyor’

Yumurta sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu 4.Yumurta Zirvesi’nde konuşan Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, Türkiye’nin yumurt..

7

Image

Gazeteler kapanıyor ekranlar kararıyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda özellikle yerel basının zor durumda olduğu ve pek çok gazete ile televizyonu..

8

Image

Kızılören teşkilatından ziyaret

Kızılören AK Parti İlçe Teşkilatı Başkan Mustafa Çöl’ü makamında ziyaret etti...

9

Image

‘Staj desteği vereceğiz’

DoubleTree by Hilton Afyonkarahisar Genel Müdürü Sayit Önay ve Satış ve Pazarlama Müdürü Seçkin Beksarı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm..

10

Image

Öğrenci için nota sistemini öğrendi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği bölümünde görev yapan öğretim elemanı Emrah Kalın, görme engelli öğrenci..

11

Image

‘Halk getirdi halk indirir’

AK Parti İl Başkanlığı’nda bir konferans veren Yazar Emine Şenlikoğlu, bazı kesimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı indirmeye çalıştığını..

12

Image

‘Şehre katkı sunmak istiyoruz’

Türkeli Gazetesi sahiplerinden Önder Artuk, Türkeli Gazetesi aracılığıyla Afyonkarahisar’a katkı sunmak istediklerini söyledi. ..

13

Image

Kütüphanede drama eğitimi
Sandıklı Halk Kütüphanesinde öğrencelere drama eğitimi veriliyor.
..

14

Image

‘Var gücümüzle çalışıyoruz’

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna: “Bütün insanlığın; adalet, huzur, barış ve refaha kavuşması için var gücümüzle çalışıyoruz”..

15

Image

‘Bu bütçe, memurun bütçesi değil’

Kamu Sen İl Temsilcisi Mehmet Demir; 2020 yılı bütçesinin, memurun bütçesi olmadığını söyledi. ..

16

Image

Elif bebek 6 aylık oldu

Kocaeli’nin Derince ilçesinde “cranium bifidum” (ikiz kafa) teşhisi konulan ve temmuzda ameliyatla başından 1 kilo 250 gramlık kitle alınan Elif ..

17

Image

Akılcı ilaç kullanımı eğitimi

İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü tarafından evde sağlık birimlerinde görev yapan sağlık personellerine yönelik “Akılc..

ORMANTİK KOMEDİ | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ORMANTİK KOMEDİ

Veli Cengiz
08.11.2019

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Risus Sanat Yönetmeni Sn. Seyhun Sertan’ dan bir telefon geldi: “Ormantik Komedi tiyatro oyunumuza davetlimizsiniz, bekliyoruz.”

Afyon’a gelen her tiyatroya gitmeye çalışmışımdır her zaman. Seyhun’da bu konuda çok çalışan, tiyatroyu Afyon halkına sevdiren yiğit bir delikanlıdır. Dürüsttür, çalışkandır, sanatı halk için yapan nadir kişilerden biridir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları telaşı, beni habersiz kılmış bu oyundan. Seyhun’un sanatçı kişiliğine her zaman saygım vardır. bu daveti karşılıksız bırakmak “ Vicdanen “ beni çok rahatsız ederdi. Onun için aynı gün saat 19.30 da Ahmet Karahisarı Kültür merkezi salonundaydım.

Sahnede kamp çadırı, ağaçlardan dökülmüş bolca yaprak, kampta kullanılan sandalye, sehpa, ama her birinden ikişer adet. Bunlardan ikişer adet olunca, iki aile, dört kişi oyunun kahramanları olarak sahnedeydiler. Nuri ve Yasemin arkadaşları Ercan ve Kamuran’ı barıştırmak için bu kampı düşünmüşler, onları da alarak, doğanın bu güzel yerini seçmişler.

Aileler, çadırlara eşyalarını yerleştirmek için ayrılmaları gerektiği an, Kamuran “ Ercan’la ben aynı çadırda kalamam. O beni aldattı!” diyerek kestirip attı. Çare olarak Bayanlar bir çadırda, erkekler diğer çadırda kalmaları uygun bulunur. Kamuran’ın, Ercan’a kızma, küsme nedeni; kendisini bir kadınla sosyal medya aracılığıyla “ Aldatması” olarak suçlar. Ercan, sosyal medya aracılığıyla bir kadınla mesajlaşır, bir kafede buluşurlar. Ercan’a arkadaşlık teklif eden sarışın kadının kendi eşi Kamuran olduğunu öğrenince didişmeler başlar, huzursuzluk bir yuvanın yıkılması noktasına gelir. Ercan ve Kamuran akıllarına ne gelirse eğleşmeden birbirine söylerler. Sözlerini hiç sakınmazlar birbirinden.
Erkekler kamp alanını dolaşmaya gittiklerinde, bayanlar erkeklerin çadırından yiyeceklerin hepsini çalarlar. Çevreden topladıkları mantarlarla kamp yerine geldiklerinde “ Yiyeceklerin” hepsinin çalınmış olduğunu görürler. Çocuklar gibi birbirlerine laf atarlar, negatif davranış ne varsa ortadadır. Kadınlar çevreye çıktıklarında Ercan, eşini kızdırmak için makyaj çantasını çalar. Kamuran kampta bile makyajsız dolaşamayacağı için ağlar, sızlanır… Ercan ve Kamuran birbirlerini sıkça görür ve konuşurlar… Kafamızı, elimizi sürekli meşgul eden telefonlar çalışmamaktadır! Ercan kampa gelirken kullandıkları asma köprünün kalın urganlarını keserek, karısının kamptan ayrılmasına engel olur. Kamuran’da Ercan’ın sarj deposunu alarak iletişim kurmasına engel olur. Niçin? Haydi bilin bakalım…

Nuri, arkadaşlarını anlaştırmak için kampa getirmiştir, ama kendi düşüncesini Yasemin öğrenince onlar arasında didişme, ayrılık, kopma çanları çalmaya başlar!... Eşler daha çok birbirlerini görür, daha çok sataşarak da olsa birbirleriyle konuşur… Birbirlerine karşı “Gizli kıvılcımlar” çakmaya başlar. Onları seyrederken Can Yücel’in bir şiirindeki unuttuğumu sandığım dizeler aklıma düşüverdi:
“ Kıvılcım uyandıra bilen
sevgi ile öfke arasında
sevgimi öfke vurdu
öfkemi sevgi kaçırdı”
Sevginin olduğu yerde ; öfke. Öfkenin olduğu yerde; sevgi varmış . Nuri ok atmakta usta olduğunu söyler. Ercan ve Nuri avlanmak için ormana giderler, avlanır Nuri. Kimi avlayacak , Ercan’ı poposundan. Ercan çok acı çeker. Kamuran üzülür… Eşine karşı hislerinde yumuşama başlar. Dayanamaz onun çektiği açıya. didişme yerine sevgi dili konuşmaya başlar; Kamuran Hanım ( Nihal Hanım) Gözleri, sesi, vücut dili sevginin en güzel ezgilerini dile getirir sanki. sanatçıların her biri çocuk gibi olmuşlardır; içlerindeki çocuk sahnededir artık. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Çocuk anı yaşamasını bilen eğlence ve oyun bağımlısıdır.

Eğlenceli ve komik çocuk didişmeleri kendileriyle yüzleşip, daha çok konuştukça, hatalarını ve isteklerini keşfedip , sonunda anlaşabiliyorlar. Ortamında yardımıyla, sosyal medyanın yıpratıcı etkisinden her iki ailede kurtulabildi.
Ercan ve Kamuran, Nuri ve Yasemin birbirleriyle konuşunca, çeldiricilerden uzak kalınca, Yaşamak için birlikteliği eşleriyle sağlayınca, sorunda bitti. Mutlu olarak yuvalarına döndüler.

Sanatçılara binlerce teşekkür: konuşmanın, dokunmanın Lokman Hekim ilacı olduğunu bizlere gösterdiler… Bir teşekkürde Sn. Seyhun Sertan’a: Telefonla beni arayıp , bu oyunu izlettiği için. Teknolojik aletleri verimli kullanırsak , insanları mutlu edebiliriz benim gibi…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
13.11.2019
13.11.2019
13.11.2019
OZEL HABERLER