Öne Çıkan

15

1

Image

Afyonspor, 1922 Konyaspor’u bekliyor
TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta bugün 23.hafta karşılaşmalarının heyecanı yaşanacak. Haftanın derbi maçı Lig ikincisi Manisa Futbol Kulübü ile lider Yılport S..

2

Image

Bursluluk sınavı başvuruları sürüyor
Girne Koleji’nden yapılan açıklamada, 22-23 Şubat’ta yapılacak olan bursluluk sınavının başvurularının devam ettiği belirtildi..

3

Image

Afyon’a layık olmaya devam edeceğiz’
Afyonkarahisar’da bazı ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Afyonkarahisar’a yapacakları hizmetlerle layık olmaya devam edeceklerini söy..

4

Image

İş arayanlara rehberlik edecek
Vali Mustafa Tutulmaz, İŞKUR bünyesinde hizmet verecek olan iş arama sürecini daha başarılı yönetmek isteyen, Nasıl iş aramalıyım? İş başvurum neden r..

5

Image

Yüntaş, Play-off’u garantilemek istiyor
Voleybol Erkekler 1.Ligi’nde grup karşılaşmalarının son dört haftasına girilirken yarın Jeopark Kula Belediyespor’a ev sahipliği yapacak olan Afyon Be..

6

Image

‘Bu mücadele yıpratılmamalı’
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ ile mücadelenin taşıyıcı kolonlarından birisinin Türk yargısı, cesur savcılar ve yürekli hakimler olduğunu belirter..

7

Image

‘Öğrencilerimizi korumalıyız’
2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönem rehber öğretmenler toplantında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğrencilerin kötü bağımlılıklar..

8

Image

Bolvadin Belediye evinde Sandıklıspor deplasmanda
Bolvadin Belediye evinde
Sandıklıspor deplasmanda
Afyonkarahisar’ı Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’de temsil eden takımlardan Bolvadin Belediyes..

9

Image

Okullardaki çalışmalar değerlendirildi
Afyon Lisesi Konferans Salonu'nda İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın başkanlığında yapılan 2019-2020 eğitim öğretim dönemi Merkez İlçe Eğitim Kurumu ..

10

Image

‘İşlenmiş et ihraç etmek istiyoruz’
Budapeşte’de incelemelerde bulunan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Avrupa’ya, Türkiye’den işlenmiş et ihraç edilmesinin önünü..

11

Image

‘Kanal 3’te güzel programlar yapılıyor’
Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret eden, CİB İl Müdürü Şerife Münire Burcu, Kanal 3’te güzel programların yapıldığını söyledi...

12

Image

‘İlişkileri geliştirmek istiyoruz’
Balıkesir Sındırgı Belediyesi heyetini ağırlayan, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 2 ilçe arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini belirt..

13

Image

Afyon Engelliler Spor Kulübü Türkiye Şampiyonası’na katıldı
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2019-2020 sezonu faaliyet programında yer alan Türkiye Satranç Turnuvası Antalya’da yapıldı...

14

Image

Müdür Temiz Başkan Şahin’i ağırladı
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’i ziyaret etti..

15

Image

‘AYM tarihi bir karar verdi’
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kan..

16

Image

‘Sizlerle gurur duyuyoruz’
Emir Murat Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İstanbul Mutfak Günleri, 8. Housekeep..

17

Image

‘Üretim olmadan dünyaya kafa tutamayız’
Vali Mustafa Tutulmaz, üretim olmadan dünyaya kafa tutulamayacağını söyleyerek, “Üretim yapmadan yönetici olabilmek mümkün değil, yöneticilikten kastı..

POŞET VE KESE KAĞIDI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

POŞET VE KESE KAĞIDI

Veli Cengiz
17.01.2019
01 Ocak 2019’dan itibaren alışveriş için kullanılan her poşet için 25 kuruş alınmaya başlandı!
İster bir ekmek al bir liraya, dörtte biri kadar ücreti poşet için para öde.
Eczaneden bir kutu ilaç al, kalfa el kadar torbaya ilacı koydu, ona da para.
Kasap, manav, şarküteri vs. her torba 25 kuruş.

Her firma poşetin üzerine kendi amblemini bastırmış. Sen iki elinde iki poşet çarşıdan, caddeden, sokaktan geçerken firmanın reklamını yapa yapa yürü… Yolda giderken yırtılan poşetler için dön, yeniden poşet al, her biri için 25 kuruş öde.
Halkın tepkisi o kadar yükseldi ki yasayı yumuşatamaya karar verildi: poşetin büyüklüğü, kalınlığı… Ve firmalar yeniden değerlendirildi;
Semt pazarlarında, yapılan alış verişlerden poşet için para alınmayacak.
Fırınlarda ekmek ve unlu mamuller için poşet parası alınmayacak.
Eczanelerde küçük ilaç poşetleri için para alınmayacak.
Çevreyi kirletmede sadece “poşet” mi suçlu?
Pet şişeler, kaplar, su bidonları, plastik kutularda paketlenmiş gıdalar, plastik ve naylon içerikli birçok ambalaj ürünleri…
Tüketicinin alışkanlıklarını değiştirmek daha uygun olmaz mı? 25 kuruş dar gelirliler için sorun olabilir! Parası olanlar için 25 kuruşun hiçbir değeri yoktur. O zaman parası olanlar doğayı kirletebilir mi diyeceğiz?
Marketlerin poşet giderleri halkın sırtına yükleniyor diyenler çoğalmaya başladı… Nasıl olmasın bir market zincirinin ilk gün poşetten 350 bin lira kazandığı söylendi basında! İyi alışverişler mi diyeceğiz, yoksa önce sağlık mı diyeceğiz?
60 ülkede poşetlerden para alınıyor ve bazı ülkelerde de poşet kullanımı yasaklanmış. Haritada adını bile bulamayacağımız Ruanda da poşet kullanımı yasak, ülkeye girmesi de yasak.
Yıl 2008 Litvanya da bir okul proje ortağımızdı. Onlar bize, bizde onlara gitmiştik. Öğrencilerimiz her alışverişte her poşet için para ödediklerini söylemişti de inanmamıştık. Biz yabancıyız diye mi böyle bir şey yaptılar diye düşünmüştük! Mağaza müdürü, şimdi hatırımda kalmadı, söylediği yıl, o zamandan beri poşet için para aldıkları belirtmişlerdi.
Nasıl alınmasın ki; 100 bin deniz canlısı, bir milyon deniz kuşu poşet atıklarından öldüğü açıklandı. Böyle giderse uzun süre güneş ışığı altında kalan plastik, sera gazı, metan ve etilden üretebilecek şekilde reaksiyona girebileceğini uzmanlar söylüyor.

Gelelim kese kağıdına…

Benim teksir kağıdım. Öğrencilik yıllarımda babamın bir bakkal dükkanı vardı. Dört çocuk okula gidiyor, masraflarını karşılamak zor geliyordu aileme. Akşamları ve geceleri dükkanı ben beklerdim. Beklerken de dersimi çalışırdım. Problem çözerken karalama kağıdına ihtiyaç vardı, ben de kesekağıtlarının yüzlerini karama kağıdı gibi kullanırdım. Babam kızardı “müşteriye ayıp oluyor” derdi, ama sıkça da söylemezdi.
Müşterilerimizde bizim çalışırken kullandığımız kese kağıdının “ yazılmış” olanına şekerini, pirincini koymamızı isterdi. Yani bana destek olurlardı. Ben okuyup bir meslek sahibi olduysam, kese kağıdına, müşterilerimizin hoş görüşüne borçluyum.
Önce kese kağıtları kalktı sonra fileler. Yerlerine naylon torbalar ve poşetler geldi. Amaç ormanların korunmasıydı! Bizim Seka Kağıt Fabrikamız vardı; Eber Gölü’nün kamışlarından kağıdın ham maddesi üretilirdi. Ormana da hiç zararı yoktu . Özelleştirme yapıldı, kilit vurulacak kapı bile kalmadı!
Kap kaçağımız bakırdandı. En iyi pişirme ve saklama kaplarımızdı. Kalaylandı mı yemeğin tadına doyum olmazdı. Bu kaplar zararlı diye hurda fiyatına aldılar; yerine de kansere yola açan alüminyum tencereleri verdiler.
Burada şu söz iyi düşer diye düşünüyorum:
Günü kurtarıcı kanunlardan ziyade
Ömrü kurtarıcı kararlar verilmelidir.

Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2020
14.02.2020
14.02.2020
OZEL HABERLER