Öne Çıkan

15

1

Image

Sandıklı’ya bir iş yeri daha açıldı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Kaymakam Eflatun Can Tortop, Çakır Mahallesi İstasyon Mahallesinde bulunan “Bi Butik” adlı iş yerinin açılışı..

2

Image

Burcu’dan Akar’a ziyaret
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar’ı ..

3

Image

‘Sürekli sahadayız’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu haftaki Cuma namazını Tacı Ahmet Mahallesi’nde kıldı. Başkan Zeybek, yerinde oturan değil, çalışan bir belediyecili..

4

Image

Efelerimiz, Şanlıurfa deplasmanında
AXA Sigorta Efeler Voleybol Ligi’nin ilk iki haftasını galibiyet alamadan kapatan Afyon Belediye Yüntaş, yarın Şanlıurfa deplasmanında Haliliye Beledi..

5

Image

Avşar Emaye ihracat şampiyonu
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. Dö..

6

Image

YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Misli.com 2.Lig Beyaz Grup’ta Afyonkarahisar’ı temsil eden Afjet Afyonspor, sezonun ilk maçını yarın Zafer Stadı’nda Gümüşhanespor ile oynayacak
..

7

Image

Milletvekili Taytak’tan müjde: TSE Belgelendirme Müdürlüğü kuruluyor
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’i makamında..

8

Image

‘Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz’
Devlet-i Aliyye Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Erdin, birim başkanları ve il yönetimi ile birlikte Tarihî Mevlevi(Türbe) Camii'ni ziyaret et..

9

Image

Avrupa Hareketlilik Haftası
Dinar ilçesinde Avrupa Hareketlilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı, toplanan vatandaşlar, hafta kapsamında bisiklet sürdüler..

10

Image

Gurbetçiden dezenfekte cihazı
İsviçre’de yaşayan Sandıklılı Cengiz Bozkurt tarafından Sandıklı Belediyesi bünyesinde kullanılmak üzere yeni ULV dezenfekte cihazı hediye edildi...

11

Image

‘Çocuklara kendi özdenetimlerini sağlayıcı yol haritası çiziyoruz’
Psikolog Begüm Hocaoğlu, sınav döneminde çocuklar üzerinde kendi özdenetimlerini sağlayıcı şekilde yol haritası çizdiklerini belirtti ..

12

Image

‘Mermerin yurt dışında tanıtıma ihtiyacı var’
Mabella Mermer’i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Neoldum, Afyon mermerinin yurt dışında da tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi ..

13

Image

‘Eğitimin sıkıntılarını çözmeye talibiz’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, pandemi nedeniyle eğitimde yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaya talip olduklarını ifade etti ..

14

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

15

Image

‘300 milyonluk muazzam bir yatırım’
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın Af..

16

Image

Park yapılıyor
Emirdağ Belediyesi ekipleri tarafından Çıldır Tarlası’na çocuk parkı yapılıyor ..

17

Image

‘300 milyonluk muazzam yatırım’
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın 300 milyon TL’lik muazzam bir yatı..

POŞET VE KESE KAĞIDI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

POŞET VE KESE KAĞIDI

Veli Cengiz
17.01.2019
01 Ocak 2019’dan itibaren alışveriş için kullanılan her poşet için 25 kuruş alınmaya başlandı!
İster bir ekmek al bir liraya, dörtte biri kadar ücreti poşet için para öde.
Eczaneden bir kutu ilaç al, kalfa el kadar torbaya ilacı koydu, ona da para.
Kasap, manav, şarküteri vs. her torba 25 kuruş.

Her firma poşetin üzerine kendi amblemini bastırmış. Sen iki elinde iki poşet çarşıdan, caddeden, sokaktan geçerken firmanın reklamını yapa yapa yürü… Yolda giderken yırtılan poşetler için dön, yeniden poşet al, her biri için 25 kuruş öde.
Halkın tepkisi o kadar yükseldi ki yasayı yumuşatamaya karar verildi: poşetin büyüklüğü, kalınlığı… Ve firmalar yeniden değerlendirildi;
Semt pazarlarında, yapılan alış verişlerden poşet için para alınmayacak.
Fırınlarda ekmek ve unlu mamuller için poşet parası alınmayacak.
Eczanelerde küçük ilaç poşetleri için para alınmayacak.
Çevreyi kirletmede sadece “poşet” mi suçlu?
Pet şişeler, kaplar, su bidonları, plastik kutularda paketlenmiş gıdalar, plastik ve naylon içerikli birçok ambalaj ürünleri…
Tüketicinin alışkanlıklarını değiştirmek daha uygun olmaz mı? 25 kuruş dar gelirliler için sorun olabilir! Parası olanlar için 25 kuruşun hiçbir değeri yoktur. O zaman parası olanlar doğayı kirletebilir mi diyeceğiz?
Marketlerin poşet giderleri halkın sırtına yükleniyor diyenler çoğalmaya başladı… Nasıl olmasın bir market zincirinin ilk gün poşetten 350 bin lira kazandığı söylendi basında! İyi alışverişler mi diyeceğiz, yoksa önce sağlık mı diyeceğiz?
60 ülkede poşetlerden para alınıyor ve bazı ülkelerde de poşet kullanımı yasaklanmış. Haritada adını bile bulamayacağımız Ruanda da poşet kullanımı yasak, ülkeye girmesi de yasak.
Yıl 2008 Litvanya da bir okul proje ortağımızdı. Onlar bize, bizde onlara gitmiştik. Öğrencilerimiz her alışverişte her poşet için para ödediklerini söylemişti de inanmamıştık. Biz yabancıyız diye mi böyle bir şey yaptılar diye düşünmüştük! Mağaza müdürü, şimdi hatırımda kalmadı, söylediği yıl, o zamandan beri poşet için para aldıkları belirtmişlerdi.
Nasıl alınmasın ki; 100 bin deniz canlısı, bir milyon deniz kuşu poşet atıklarından öldüğü açıklandı. Böyle giderse uzun süre güneş ışığı altında kalan plastik, sera gazı, metan ve etilden üretebilecek şekilde reaksiyona girebileceğini uzmanlar söylüyor.

Gelelim kese kağıdına…

Benim teksir kağıdım. Öğrencilik yıllarımda babamın bir bakkal dükkanı vardı. Dört çocuk okula gidiyor, masraflarını karşılamak zor geliyordu aileme. Akşamları ve geceleri dükkanı ben beklerdim. Beklerken de dersimi çalışırdım. Problem çözerken karalama kağıdına ihtiyaç vardı, ben de kesekağıtlarının yüzlerini karama kağıdı gibi kullanırdım. Babam kızardı “müşteriye ayıp oluyor” derdi, ama sıkça da söylemezdi.
Müşterilerimizde bizim çalışırken kullandığımız kese kağıdının “ yazılmış” olanına şekerini, pirincini koymamızı isterdi. Yani bana destek olurlardı. Ben okuyup bir meslek sahibi olduysam, kese kağıdına, müşterilerimizin hoş görüşüne borçluyum.
Önce kese kağıtları kalktı sonra fileler. Yerlerine naylon torbalar ve poşetler geldi. Amaç ormanların korunmasıydı! Bizim Seka Kağıt Fabrikamız vardı; Eber Gölü’nün kamışlarından kağıdın ham maddesi üretilirdi. Ormana da hiç zararı yoktu . Özelleştirme yapıldı, kilit vurulacak kapı bile kalmadı!
Kap kaçağımız bakırdandı. En iyi pişirme ve saklama kaplarımızdı. Kalaylandı mı yemeğin tadına doyum olmazdı. Bu kaplar zararlı diye hurda fiyatına aldılar; yerine de kansere yola açan alüminyum tencereleri verdiler.
Burada şu söz iyi düşer diye düşünüyorum:
Günü kurtarıcı kanunlardan ziyade
Ömrü kurtarıcı kararlar verilmelidir.

Mutlu kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
19.09.2020
19.09.2020
19.09.2020
OZEL HABERLER