Öne Çıkan

15

1

Image

Baba mesleği avukatlığı seçti

Afyonkarahisar’da 29 yılık mesleki mevcudiyeti bulunan Arabulucu - Avukat Mehmet Demir, ömrünün en mutlu günlerinden birini yaşadı. Demir’in kızı..

2

Image

Basketbol Süper Ligi'ne 2 hafta ara...
A Milli Takımı’nın 22 ve 25 Şubat tarihlerinde oynayacağı Dünya Kupası Eleme Maçları nedeniyle Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne iki hafta ara veril..

3

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

4

Image

Çay’da doğalgaz çalışmaları sürüyor

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde doğalgaz çalışmalarının yapıldığı mahallelerimizde yol yenileme ve bakım çalışmaları devam ediyor...

5

Image

Başkan Çöl, şampiyonları ağırladı

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, kısa bir süre önce Afyonkarahisar Gençlik Ligi’ni şampiyon olarak bitiren Sandıklıspor U15 takımına Hüdai ..

6

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

7

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

8

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

9

Image

Okullarda Oryantiring heyecanı
Okullararası spor karşılaşmalarında bu defa Oryantiring İl Birinciliği müsabakalarının heyecanı yaşandı...

10

Image

Süper Amatör Lig’de
Süper Amatör Lig’de ikinci yarının ilk dört haftası da geride kalırken Salar Belediyespor, Bolvadin Belediyespor ve Emirdağspor arasındaki şampiyonluk..

11

Image

Bilinçsiz avcıların yaraladığı flamingo uyutuldu
Afyonkarahisar’da Eber gölü çevresinde bacağından yaralı halde bulunan bir flamingo, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabil..

12

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

13

Image

Alila Otel’e yine alıcı çıkmadı
Afyonkarahisar’ın beş yıldızlı otellerinden olan İşadamı Ali Acar’a ait Alila Otel’in ikinci satışına da katılan olmadı.
..

14

Image

AFDOS Frig Yolu’nda
Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri Afyonkarahisar ve bölgemiz açısından son derece önemli olan Frig Yolu’nda yürüyerek tarih ve doğan..

15

Image

Ramazan Yaman’dan
Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halter Gençler B Türkiye Şampiyonası müsabakaları Kırıkka..

16

Image

Pazarcılardan marketlere veryansın

Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesinde zincir marketlerin fiyat politikasının ned..

17

Image

“Toplum kültürel eserlerle ihya olur”
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçede düzenlenen kitap fuarında okumanın önemine değinerek, “Biz inanıyoruz ki bir toplum sadece alt yapı ve üs..

ROBİNSON CRUSOE HAYATI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ROBİNSON CRUSOE HAYATI

Veli Cengiz
25.09.2018

Robinson Crusoe İngiltere’de yaşayan Alman bir ailenin en küçük çocuğudur. Macera ruhludur. Seyahat için çıktığı gemi kayalıklara çarpar ve parçalanır; herkes ölmüş , bir O kalmıştır hayatta. İlk gün hemen geri dönmenin düşüncesiyle yaşar. Günün sonun da , bunun mümkün olmayacağını, alışmak zorunda olduğuna inanır. Ve alışır da…
Vahşi doğayla baş başa kalmıştır. Geride kalanlara tekrar ulaşamayacağına inanır, yeni hayata alışmanın ve yaşamanın koşullarına adapte olur kısa zamanda . Adaya gelen vahşilerin elinden “Cuma” yı kurtarır, İngilizce öğretir ve kendindeki bilgilerin hepsini aktarır Cuma’ya. Cuma’da bilgi onda, o efendidir, kendisi de onun kölesi. Sonunda kurtulurlar İngiltere’ye dönerler. Cuma öğrendikleri sayesinde hiç zorluk çekmez medeni hayatta.
Kısa bir süreliğine tatile çıktım Didim’e. Yollar boşalmış; sanki bir güç arabaları almış, çıkarmış yoldan. Korna çalma yok, yoldaki araç sürücülerine kızmak yok yanlış solladı diye!.. Sessizlikten, sakinlikten, gürültüsüz ortamdan rahatsız oldum. Eskiye dair her şeyi özler oldum!..
Bir ara elektrikler kesildi, yol görünmez oldu! Uzun farları yaktım… Robinson’un yaşadığı karanlıktan farlar sayesinde kurtuldum. Evimize geldik bir yıldır kullanmadığımız buz dolabı çalışmadı! Site bekçisi Asım Özkan geldi, o da çalıştıramadı. Eskiden tel dolaplar vardı, şimdi o da yok! Çatıya açık havaya çıkardık yiyecekleri. Televizyon çalışmadı, kabloyu değiştirdik yine çalışmadı!... Evin interneti olmadığı için bilgisayarı da kullanamadık. Cep telefonuma bakıyorum ; kapkara ön yüzü! “Sen de mi” dedim kızım “şarjı bitmiştir!” diyor şarja takıyorum…
Hoş geldiniz diye gelenler oluyor, kahve yapalım diyoruz, tüp bitmiş! Medeniyetin içinde imkansızlıklarla boğuşuyoruz… Gelenlerle bir sohbete girmişiz, saat 03.00 olmuş sohbet bitmemiş. Meğer söyleyecek ne çok sözümüz varmış, söylemediğimiz!... Teknoloji konuşmayı, sohbet etmeyi unutturmuş bizler; çokluk içinde yalnızlık diyorum ben buna, haklı değil miyim.
Bir iş adamı tatile çıkmış, dinlenmek için. Yanına bilgisayar ve telefonunu da almış. Tatil bitmiş, “hiç dinlenemedim!” diye yakınmaya başlamış… Sıkıntıları geçmeyince bir psikoloğa danışmaya gitmiş. Anlatmış yaşadıklarını…
Psikoloğ: “ Siz, kafanızdakileri de tatile götürmüşsünüz. Kafanızdakileri burada bırakacaktınız! Bu yetmiyormuş gibi bilgisayar ve telefonunuzu yanınıza almışsınız! Dinlenmeniz imkansızmış ve öyle olmuş! Her şeyi unutacaktınız !” demiş.
Her şeyi unutacaktınız sözü bende fıkrayı çağrıştırdı. Adamın biri yaşamdan bıkmış, sevdiğine kızmış, ıssız bir adaya kaçıp gitmeyi kafasına koymuş.
Kafasında geçmişe dair ne varsa “Unutacağım” diye kendine söz vermiş.
Atlamış bir tekneye okyanusun ıssızlığında uzun süre yol aldıktan sonra , bir adaya düşmüş. Bağırmış, çağırmış, hiç geri dönen olmamış.
“iyi demiş. Adada kimse yok, tam aradığım bir ada !” diyerek yaşamını sürdürmüş…Yıllardan sonra bir gemi yanaşmış adaya. Gemidekiler sağa sola dağılmış. Bizim ada sakinini bulmuşlar. Gemi kaptanı sormuş:
“ Ne arıyorsun bu ıssız adada?
“ Unutmak için geldim bu adaya!”
“ Kimdi unutmak istediğin?”
“ Unuttum!” deyivermiş.
Yani sözünü tutmuş. İnandınız mı?
Mutlu kalınız….

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER