Öne Çıkan

15

1

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere ö..

2

Image

İhale çetesine operasyon

Afyonkarahisar’da resmi ihalelere fesat karıştırdıkları tespit edilen organize suç örgütene yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı...

3

Image

ÇIRAYLAR CAM geleneği sürdürdü

Afyonkarahisar’da hizmet veren Çıraylar Cam Sanayi firması 4 yıldır geleneksel olarak yaptığı personel iftarını bu yıl büyük bir katılımla fabrik..

4

Image

‘Gereken çalışmalar yapılacak’

Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesine ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar ve..

5

Image

SERMELEK iftarda buluştu

Afyonkarahisar’da Turkcell bayisi olarak hizmet veren Sermelek İletişim firması, personelleriyle iftar yemeğinde buluştu...

6

Image

TORF ekonomiye kazandırılacak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "TORF" gübresinin ekonomiye kazandırılması..

7

Image

HEDEF İLK 5

Afyonkarahisar’da pilot okul olarak belirlenen Gazi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu ..

8

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

9

Image

EMNİYETİN FİLOSU GÜÇLENDİ
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri hizmetlerinde kullanılacak 10 adet motosiklet Vali Mustaf..

10

Image

‘Doktor eksikleri giderilmeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar’daki hastanelerdeki doktor eksiklerini..

11

Image

Park Sağlık Koleji’nde mezuniyet coşkusu

Özel Park Sağlık Koleji bu yıl 105 mezununu sağlık ordusuna dahil etti. Kolej bu yıl dördüncü dönem mezunlarını verdi...

12

Image

‘Organize yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmış’

AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilenme kararını almasına sebep olarak gerekçeleri açıklaması hakkında yaptığı a..

13

Image

Kaymakam İçen köyleri gezdi

Dazkırı Kaymakamı Gökay İçen, ilçeye bağlı Örtülü ve Darıcılar köylerinde incelemede bulundu...

14

Image

Sendika başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kamu Sen’e bağlı sendika başkanlarını makamında kabul etti...

15

Image

7.Mahalle iftarı Şirinevler’de

Sandıklı Belediyesi Ramazan ayı mahalle iftarları kapsamında 7. mahalle iftarı, Şirinevler Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekl..

16

Image

Öğrenciler kitap kurdu oldu

Işıklar Balı Sultan İlkokulu anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Okul bünyesinde oluşturulan proje ekibi “Okuduğum Kitabın İçindeydim” adlı bir p..

17

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver ilkokulunda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği bi..

ROBİNSON CRUSOE HAYATI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

ROBİNSON CRUSOE HAYATI

Veli Cengiz
25.09.2018

Robinson Crusoe İngiltere’de yaşayan Alman bir ailenin en küçük çocuğudur. Macera ruhludur. Seyahat için çıktığı gemi kayalıklara çarpar ve parçalanır; herkes ölmüş , bir O kalmıştır hayatta. İlk gün hemen geri dönmenin düşüncesiyle yaşar. Günün sonun da , bunun mümkün olmayacağını, alışmak zorunda olduğuna inanır. Ve alışır da…
Vahşi doğayla baş başa kalmıştır. Geride kalanlara tekrar ulaşamayacağına inanır, yeni hayata alışmanın ve yaşamanın koşullarına adapte olur kısa zamanda . Adaya gelen vahşilerin elinden “Cuma” yı kurtarır, İngilizce öğretir ve kendindeki bilgilerin hepsini aktarır Cuma’ya. Cuma’da bilgi onda, o efendidir, kendisi de onun kölesi. Sonunda kurtulurlar İngiltere’ye dönerler. Cuma öğrendikleri sayesinde hiç zorluk çekmez medeni hayatta.
Kısa bir süreliğine tatile çıktım Didim’e. Yollar boşalmış; sanki bir güç arabaları almış, çıkarmış yoldan. Korna çalma yok, yoldaki araç sürücülerine kızmak yok yanlış solladı diye!.. Sessizlikten, sakinlikten, gürültüsüz ortamdan rahatsız oldum. Eskiye dair her şeyi özler oldum!..
Bir ara elektrikler kesildi, yol görünmez oldu! Uzun farları yaktım… Robinson’un yaşadığı karanlıktan farlar sayesinde kurtuldum. Evimize geldik bir yıldır kullanmadığımız buz dolabı çalışmadı! Site bekçisi Asım Özkan geldi, o da çalıştıramadı. Eskiden tel dolaplar vardı, şimdi o da yok! Çatıya açık havaya çıkardık yiyecekleri. Televizyon çalışmadı, kabloyu değiştirdik yine çalışmadı!... Evin interneti olmadığı için bilgisayarı da kullanamadık. Cep telefonuma bakıyorum ; kapkara ön yüzü! “Sen de mi” dedim kızım “şarjı bitmiştir!” diyor şarja takıyorum…
Hoş geldiniz diye gelenler oluyor, kahve yapalım diyoruz, tüp bitmiş! Medeniyetin içinde imkansızlıklarla boğuşuyoruz… Gelenlerle bir sohbete girmişiz, saat 03.00 olmuş sohbet bitmemiş. Meğer söyleyecek ne çok sözümüz varmış, söylemediğimiz!... Teknoloji konuşmayı, sohbet etmeyi unutturmuş bizler; çokluk içinde yalnızlık diyorum ben buna, haklı değil miyim.
Bir iş adamı tatile çıkmış, dinlenmek için. Yanına bilgisayar ve telefonunu da almış. Tatil bitmiş, “hiç dinlenemedim!” diye yakınmaya başlamış… Sıkıntıları geçmeyince bir psikoloğa danışmaya gitmiş. Anlatmış yaşadıklarını…
Psikoloğ: “ Siz, kafanızdakileri de tatile götürmüşsünüz. Kafanızdakileri burada bırakacaktınız! Bu yetmiyormuş gibi bilgisayar ve telefonunuzu yanınıza almışsınız! Dinlenmeniz imkansızmış ve öyle olmuş! Her şeyi unutacaktınız !” demiş.
Her şeyi unutacaktınız sözü bende fıkrayı çağrıştırdı. Adamın biri yaşamdan bıkmış, sevdiğine kızmış, ıssız bir adaya kaçıp gitmeyi kafasına koymuş.
Kafasında geçmişe dair ne varsa “Unutacağım” diye kendine söz vermiş.
Atlamış bir tekneye okyanusun ıssızlığında uzun süre yol aldıktan sonra , bir adaya düşmüş. Bağırmış, çağırmış, hiç geri dönen olmamış.
“iyi demiş. Adada kimse yok, tam aradığım bir ada !” diyerek yaşamını sürdürmüş…Yıllardan sonra bir gemi yanaşmış adaya. Gemidekiler sağa sola dağılmış. Bizim ada sakinini bulmuşlar. Gemi kaptanı sormuş:
“ Ne arıyorsun bu ıssız adada?
“ Unutmak için geldim bu adaya!”
“ Kimdi unutmak istediğin?”
“ Unuttum!” deyivermiş.
Yani sözünü tutmuş. İnandınız mı?
Mutlu kalınız….

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER