Öne Çıkan

15

1

Image

‘Hedefimiz Afyon’u duyurmak ve tanıtmak’
Afyonkarahisar Belediyesi ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında tarih kokan Afyon Evleri’ni aslına uygun olarak restore etmeye devam ediyor. 3 eta..

2

Image

‘Teşkilatımızın gücüne güç katacaksınız’
Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi 27. Dönem Mezuniyet Töreni, Türkiye genelindeki 22 Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğünde aynı anda gerçe..

3

Image

MÜSİAD Çay’da toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Ercan İşlek ve Yönetim Kurulu Üyeleri Çay ilçesinde haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Çay Bel..

4

Image

AKܒye ziyaret
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi ..

5

Image

Taylan Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti ..

6

Image

İhsaniye’yi sel vurdu
İhsaniye ilçesinde sağanak yağmur yerleşim yerlerinde su baskınlarına neden oldu, tarım alanları zarar gördü..

7

Image

Taytak’tan destek sözü
Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’..

8

Image

Hayvan yavrularının tedavileri yapılıyor
Afyonkarahisar'da doğada bulunan hayvan yavrularının Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Mer..

9

Image

Türk Eğitim Sen, Emirdağ’da promosyon rekoru kırdı
Emirdağ ilçesinde banka promosyon ihalesinde görüşmeleri yapan Türk Eğitim Sen, Türkiye rekoru kırdı. 3 yıllık (36) ay yapılan anlaşmaya göre eğitim ç..

10

Image

‘Afyon turizmde ivme kazandı’
Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel biriki..

11

Image

‘100. yılda kültürel görkemli faaliyetlere imza atacağız’
Afyonkarahisar’da temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılına bir kala, kültürel mirasımızın ..

12

Image

‘Yaraları saracağız’
İhsaniye’de sağanak yağmur dolayısıyla yaşanan sel felaketi, evlere ve tarım alanlarına zarar verdi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, çizmel..

13

Image

9. Cumhurbaşkanı Demirel anıldı
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının 7. yıldönümü dolayısıyla Anıtmezarında düzenlenen törene ka..

14

Image

Yıl sonu değerlendirme toplantısı
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Kaymakam Refiki Tolga Turan ile birlikte Dinar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğünde okul müdürleri ve öğret..

15

Image

‘Üreticimizin, çiftçimizin hali perişan’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Görgöz, “20 yıllık AKP İktidarı, bu süre içerisinde uyguladığı yanlış ..

16

Image

Sulama sezonu başladı
Afyonkarahisar’da 15 Mayıs itibariyle sulama sezonunun başladığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, 2022 yılı sulama sezonunda toplam 239 bin 250..

17

Image

Afyonkarahisar’da karne heyecanı
Afyonkarahisar’da ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören 147 bin öğrenci, karnelerini törenle aldı. Sevinçleri gözlerinden okunan öğrenciler, yaz ta..

TAŞIMALI | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

TAŞIMALI

Veli Cengiz
14.10.2021

Takvimler 10 Ekimi gösteriyordu bir gün önce. Günlerden pazardı. Anne çocuklarının banyosunu yaptırmış, yeni iç çamaşırlarını giydirmiş , “Yatın uyuyun, sabahleyin okula gideceksiniz!” demişti.
Küçük kardeş:
“ Anne, ödevim vardı, az kaldı bitireyim öyle yatayım.”
Anne:
“ Çok yorgun gözüküyorsun, yaptığından bir şey anlamazsın!...”
“ Anlarım… Anlarım…” diye itiraz ediyordu ki gözleri küçüldü sonrada kapandı. Canı geçivermişti. Anne, “Ben sabah erken kalkar, seni kaldırırım” diye konuştu ama, küçük hiç duymadı. Anne de yorgundu, sabah erkenden kalkamamıştı!
Küçük:
“ Kaldırmadın beni, ödevim bitmedi! Öğretmenime ne derim!” diye kızgın kızgın konuştu… Önlerine konulan kahvaltıdan da hiçbir şey yememişti. Yan odaya geçti, “Karnım ağrıyor!” diye geri döndü. Dışardan korna sesi geliyordu… Anne, perdeyi açtı “ 03 UU 567” plakalı dolmuşu gördü. “ Bizim servis değil!” deyip geri döndü yavrularının yanına.
Biraz sonra aynı korna sesi daha şiddetli çalıyor, kapıda vuruluyordu. Anne, kapıyı açınca şoför,” Yenge benim, aracım arızalandı, bu araçla çocukları taşıyacağım. Başka işe de gideceğim, çabuk olun, hadi da…”
Çocuklar, kendilerini taşıyacak dolmuşa baktılar, plakasında ki “ S” harfini göremeyince kuşkuya kapıldılar. Melisa Demirel, “ Binmeyelim!” dedi kimse dinlemedi, dolmuşa dolmuşlardı bile. Pandemi döneminde okullarını çok özlemişlerdi, dolmuştan indiklerinde koşarak gidiyorlardı okula.
Şoför amcaları Adalettin Şen, çok süratli araç kullanıyordu! Yola mucur dökülmüştü. Mucur taneleri arka tekerlekten mermi gibi fırlıyordu geriye. Araba sağa sola savrulmaya başladı! “ Yavaş git amca!” deseler de vakit geçmişti! Çatağıl köyü çıkışındaki ormana daldı minibüs. Direksiyon hakimiyetini kaybetmişti Adalettin amcaları. Büyük bir çama önden vurdu; minibüsün üstü ayrıldı kasadan.
Bağrışmalar, çığrışmalar göğe yükseldi, kimseler yoktu! Arda Berk Demirel, yaralı zar zor dışarı attı kendini. Köylerine doğru 2km, koştu… koştu… ulaştı sonunda. Muhtarı buldu, 112 yi aradılar, muhtar Jandarmaya haber verdi. Öğrencilerden 5’i hayatını kaybetmişti. Dört öğrencide ağır yaralı hastaneye kaldırılmıştı!
Acı haber, milli Eğitim Bakanlığı’na tez ulaştı. sn. Bakan Mahmut Özer, yüreği yanarak eli kaleme ulaştı, şunları yazdı: “ Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında yitirdiğimiz canlarımızın acısını kalbimizde hissediyoruz…
Evlatlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve öğretmenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”
Ders dinlemek için oturdukları sıralara cansız bedenlerini koydular. Ölüm yakışır mı bu sıralara; daha pek küçüktüler!
Gelenler cenaze namazlarını kıldılar… Kimi “ Şehit bu yavrular, ilim yolunda, köyleri için, memleketleri için canlarından oldular.”
Kimisi de: “ Derste, koşup, oturup, şakalaşıp vakit geçireceklerdi. Melek olup uçup gittiler…”
Melek olup, uçup giden yavrular geride kalan öğretmenlerine:
“ Sıraların üzerine çıkmayın derdiniz
Çıkmadık öğretmenim!
Üzerine yattık; up uzun
Hem de kalkmamak üzere…
Şehit mi olduk öğretmenim?
Bilmem!
Allah öyle demiş
Öyle olur…”
Gidenler doymamışlardı dünyaya. Türkiye’nin geleceğiydi onlar…Daha başka gelecekler gitmeden “ Taşımalı Eğitim” yeniden gözden geçirilmeli diyorum.
Umutla kalınız…

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER