Öne Çıkan

15

1

Image

‘Dinar’ı daha fazla güzelleştireceğiz’
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’nın talimatlarıyla ilçede alt yapı, su kanalları yenileme ve asfalt serim çalışmalarının tamamlanmasının ardından şe..

2

Image

Hüdai’de HES kodu dönemi
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları’nda HES Kodu uygulaması başladı
..

3

Image

Kadın Kültür Evi yapılıyor
Çay ilçesinde Kadın Kültür Evi’nin inşaatı devam ediyor..

4

Image

‘Sanatımızı gençlerimize aktarmalıyız’
Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar-i Türk İslam Sanatları Galerisi’nin açılışında konuşan Vali Gökmen Çiçek, Türk milletinin sanatının gelecek nesillere..

5

Image

‘Can ve mal güvenliğini tehdit ediyor’
Afyonkarahisar'da doğal gaz dağıtım hizmeti veren Aksa Doğalgaz, doğal gaz tesisatına yetkili firmalar dışında, uzman olmayan kişiler tarafından izins..

6

Image

81 ilde 81 okula lokum
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sosyal medya üzerinden ‘Okullar açıldığında ilk teneffüs 40 dakika’ paylaşımına Afy..

7

Image

Efelerimiz Yozgat deplasmanında

Efeler Voleybol Ligi’ndeki temsilcimiz Afyon Belediye Yüntaş, bugün deplasmanda Yozgat ekibi Sorgun Belediyespor ile mücadele edecek
..

8

Image

‘Gençlerle yeni bir Türkiye inşa edeceğiz’

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, gençlerle bir arada yeni bir Türkiye inşa
edeceklerini söyledi
..

9

Image

‘Artık birlik olma zamanı’
Türkiye Partisi İl Başkanlığı heyetini ağırlayan İyi Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Türkiye’de ekonomik sıkıntıların büyüdüğünü ifade ederek, ..

10

Image

2.Lig’de 6.hafta maçları oynanacak
Afjet Afyonspor’un bay geçeceği haftada lider Manisa Futbol Kulübü, kendi evinde alt sıralardaki takımlardan Ergene Velimeşespor ile karşılaşacak..

11

Image

Ukraynalı kadın Müslüman oldu
Sandıklı ilçesinde bir vatandaşla evlenerek ilçeye yerleşen Ukrayna uyruklu Valentyna Bryl, İlçe Müftülüğüne müracaat ederek Müslümanlığı seçti..

12

Image

Başkan Şahin’den destek sözü
Minik öğrencilerin taleplerini alan İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, taleplerin yerinde getirilmesi noktasında destek sözü verdi ..

13

Image

Türkiye ev sahipliği yapacak
Basketbol Milli Takımlarımızın Kasım penceresi Avrupa Şampiyonası Eleme Maçları Türkiye’de düzenlenecek..

14

Image

‘Sıkıntılarımıza çözüm bekliyoruz’
Basın İlan Kurumu Konya Bölge Müdürü Ümit Mert’i kabul eden Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, pandemi dolayısıyla gazetelerin gelirlerin..

15

Image

‘Yasak avlanmayı engelleyeceğiz’

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, su ürünleri üretiminin devamlılığının sağlanması amacıyla göl ve göletlerdeki denetimlerin sürdüğünü söyle..

16

Image

‘Muhtarlar önemli görevler yapıyor

Muhtarları kabul eden İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar, mahallelerdeki sıkıntıların giderilmesi noktasında muhtarların önemli rol oynadığını söyled..

17

Image

‘Devletle-millet arasında köprüler’
Muhtarlar Derneği’ni ziyaret eden Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, muhtarların devletle millet arasında köprü olduğunu söyledi ..

YAŞLILIK VE MUTLU OLMAK | Veli Cengiz | Gazete3.com.tr
Image

YAŞLILIK VE MUTLU OLMAK

Veli Cengiz
17.09.2020

Babam öldükten sonra annem beni görmeye geliyor, onu Belarus’ta 100 dolar emekli olarak bırakamam, özellikle her şeyin babamı hatırlattığı yerde. Onu Stockholm’e davet ediyorum.
Ona izin veriliyor, beni görmeye geliyor. Üç ay sonra kendi dairesi veriliyor çünkü devletten başka kimseye bağlı olmayacağı düşünülüyor, kendi emekliliği, ücretsiz tıp, ücretsiz elektrik, ücretsiz taksi, ücretsiz ulaşım, hepsi!
Ve sonunda harika bir kağıt geliyor. Yaşlılık hakkında konuşmaya ne kadar yaklaştığımı gördün mü? Kağıtta şöyle yazıyor: İsveççe öğrenme amaçlı yabancılar için okulda eğitim almak istiyorsanız hoş geldiniz, bu sayılarla başlıyoruz.
Anne: “Evlat, 73 yaşındayım, utanmayacağım?” diyorum ki: “Anne sen her zaman bir öğrenciydin ve bu okulda bir öğrenci olacaksın.”
Annem okula geldi. Onun gibi yaşlı kadınlar ve yaşlılar var. Bazıları 10 yaş büyük, bazıları 83 , bazıları daha genç 67, çocuklar diye bilirsin. Ve işte sınıf başladı. Tüm okul harika hikayelerle; aşık olmak, notlar, doğum günü kutlamaları, pastalar, İsveç gezileri ve hepsi bedava, tümünü devlet ödüyor.
Annem 97 yaşında öldü. Arkadaşlarından biri 99 yaşında öldü; doktor hatası sonucu, diğer kız arkadaşı 103 yaşında hayata veda etti. Son yıllarda ortak bir kitap yazdılar, İspanya’ya gittiler, İngiltere , İsrail’e uçtular, deneyimler elde ettiler. Ve işte ilgin bir an. Bu sınıftan üç çeyrek öğrenci yaşıyor.
Belirli yaşlarda insan paradigma alır: Yaşam bitti, sadece hastalık, karanlık ve ölüm. Hiç kimse benim düşüncelerimi, fikirlerimi, şiirlerimi, müziğimi istemiyor, herkes tarafından. Yaşamaya ihtiyacım var…
Bir insan okula gittiğinde ve dizlerine yanlış fiiller yazdığında, beyne bilgi alır: “Karanlıkta bakıyorum, İsveççe öğreniyorum, bu aptal dille tabuta uzanmak için değil.”
İnsan sadece vücut değil aynı zaman da ruhtur. Vücut ruhtan daha güçlü olduğunda, o zaman yaşamaya gider. Ruh vücuttan daha güçlü olduğunda vücuda gülüyor: “Kaç yaşındasın 80 mı yoksa 90 mı?”
İspanyolca öğreniyorum. Aşık oldum! 65 yaşında gençken,80 yaşına kadar yaşamak ve gerçekten aşık olmak zorunda kaldım. Aşk olduğunu düşünmüştüm ama bu arkadaşlık.
İşte mucize burada başlıyor. Beyni yeniden programlandığında ölüm iptal olur. Yaşlılığın iptal edildi. Yaşlanmayı bırakıyorsun. Parlak ve ilginç kal. Şiirleri yüksek sesle okumadın mı?
Deneyin! Ya bir şeyler keşfedersen? Ve aniden yön değiştirirsin, oyunculuk sesi ile konuşmaya başlarsın, beklenmedik bir şekilde dansa gidersin, bazıları salsa, bazıları Flamenko’da, daha önce hiç ziyaret etmediğin muhteşem yerlere gidersin.
Etrafınızda başka bir dünya var. Sıkıcı monoton işiyle ilgili her şeyi bırak. Şimdi mutlu yıllar kazandın, beş, on, on beş, yirmi yıl. Yaşa hasta olmayacaksın.
Önemli şey kendini tanımaktır. Kendini meditasyon, kendine olan sevgim. Yaşlandıkça kendini o kadar çok sev. Kendini sev, kanepeden en yakın sandalyeye ulaşmak için değil şaka yapmak için kalk. Mutlu olmak için, ah ne böbrek, ah ne yağmur, resim yapmaya çalış, neler yapabileceğini biliyorsun, suluboya al, boya, belki levitan değil soyutsun.
Şaşırmaya başladığında gençleşirsin. Yaşlılık nedir? Şaşırtıcı bir beceriksizlik. Dünyaya şaşırmış bir insanın mavi gözüyle bakmıyorsan, kendine şöyle dersen: “ Bitti, geçmişte kaldı, kimse bana bir şey söylemeyecek, açmayacak, hepsi aptal ve gençler öyle değil ve orta yaş, herkes öyle değil, ben böyleyim”, hepsi yaşlılık. Çimlerin yeşil olduğunu söylediğinde yaşlılıktır.
Ruhun sürekli büyük kültürlerden ve müzikten podpitku alması için hayatı uzatmalısın. Pek çok kişi için boş geliyor, çünkü çoğu bunu bilmiyor. Ve eğer bir insan beklenmedik bir şekilde büyük bestecilerin güzel müziğini keşfederse, dinlemeyi, anlamayı ve hissetmeyi öğrenirse, hemen hayatı otomatik olarak uzatır. Çünkü bu sinyaller sonsuzluktan geliyor, ölümsüzlük ciddidir, inan bana, vücuda ulaşamayan ve vücudu yok eden ruh ölümsüz olmayabilir. Ölümsüzlük hak edilmelidir.

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
YAZARIN DIGER MAKALELERI
21.10.2020
21.10.2020
21.10.2020
OZEL HABERLER